fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

76% 604 hlasů
7.6 10 604
drama / komedie, Švédsko, , 116 min., od 12 let
A Man Called Ove
Kinopremiéra v ČR 10.11.2016 v SK 11.5.2017

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2016, Nominace na Oskara, Cizojazyčný film


Ukázka
01:48Morous, kterého budete milovat.
Devětapadesátiletý Ove je umíněný a svárlivý muž, který věčně terorizuje své okolí, dokud mu do života nevstoupí rodina imigrantů.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Říkal jsem si, že naše spory ohledně toho, zda je lepší Saab nebo Volvo jsou malicherné a je načase se na stará kolena usmířit. Ale pak přijel v BMW a to neměl dělat...
Všechny komentáře k filmu 7+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB    Videotéka: přidat si do ní film

O filmu Muž jménem Ove

obrazek
Švédský knižní bestseller Muž jménem Ove z roku 2012 je románovou prvotinou stockholmského spisovatele Fredrika Backmana, který se popularitě těší i jako blogger a sloupkař švédského deníku Metro. Jeho román o popudlivém starém muži se ve Švédsku prodal ve více než sedmi stech tisících výtiscích a práva na něj byla prodána do více než třiceti zemí. V českém překladu vyšel v roce 2014 v nakladatelství Host, které na pulty českých knihkupců přineslo i další dvě ze tří následujících Backmanových knih. Tragikomického ducha románu Muž jménem Ove na plátno ve stejnojmenném filmu přenesl režisér Hannes Holm, který do titulní role devětapadesátiletého Oveho obsadil Rolfa Lassgårda.

Ove je tvrdohlavý a vznětlivý bručoun, který pohrdá všemi kolem a dává jim to zřetelně najevo. Bývalý předseda družstva vlastníků, kterému nedávno zemřela milovaná žena Sonja, nyní terorizuje sousedství jako samozvaný strážce pořádku. Zvrat v jeho životní rutině nastává s příchodem jeho nových sousedů, mladé pákistánské rodiny, jejíž životní styl se mu zpočátku příčí. Když omylem nabourají autem do Oveho poštovní schránky, spustí tím řetězec nečekaných událostí. Stárnutí je stěžejním tématem tohoto komediálního dramatu, které stejně tak dobře vypovídá o tom, že na první dojmy se nelze spolehnout a že silné přátelské pouto se může zrodit i tam, kde bychom to čekali nejméně. Pro Oveho není jednoduché vyjádřit emoce, ale jeho okolí nakonec vždycky rozklíčuje, že se za odtažitým chováním skrývá citlivá povaha. Díky tomu si najde svou manželku, optimistickou a silnou ženu, anebo je pro něj překvapivě jednoduché spřátelit se s dětmi.

Režisér uvádí jako inspirační zdroje například filmy Lepší už to nebude nebo O Schmidtovi, ale Muž jménem Ove připomene ještě jeden divácký hit, a to animovaný snímek Vzhůru do oblak, kdy se starší muž taktéž vyrovnává se smrtí své manželky a až nepravděpodobné přátelství ho dokáže vrátit zpátky do života. Podobně jako úspěš- ný animovaný film i švédský snímek ukazuje na to, jak je důležité neuzavírat se sám v sobě - podle tvůrců totiž každá fáze života může přinést nová překvapivá poznání a dobrodružství, i když už to třeba vypadá, že člověka čeká jen postupné vyhasínání. „Máme na výběr - buď budeme postupně umírat, nebo budeme žít,“ říká Sonja Ovemu poté, co se společně snaží dostat z tragédie, která je postihla. Celý film tak poukazuje na to, že v základu je to nakonec vždycky takhle zdánlivě jednoduchá otázka, jíž si musí člověk zodpovědět.

Oveho životní příběh je divákům předkládán v několika časových liniích - skrze sérii flashbacků nahlížíme na jeho minulost a události, které formovaly jeho osobnost, což dává možnost přehodnotit náš pohled na něj. Každý další flashback jej činí sympatičtějším. Vtipně a zároveň dojemně vyprávěný příběh s řadou humorných situací byl několikrát přirovnáván také k románu Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, který v roce 2009 napsal Backmanův krajan Jonas Jonasson a jenž se rovněž do- čkal filmového zpracování.

„Dojemný a vtipný film, u kterého se budete na konci dost možná shánět po kapesníku,“ ohodnotili Oveho v americkém filmovém týdeníku. To je pravda, ale možná by si divák měl těch kapesníků připravit raději víc.

obrazek
Vyjádření režiséra

Muž jménem Ove je příběhem staršího muže, kterého poznáváme jako nevrlého, protivného chlapa. Jádrem snímku je pak Oveho přátelství s Parvaneh, těhotnou ženou, jež se nastěhovala vedle a která má manžela a dvě děti. Ovemu nedávno zemřela žena Sonja a Parvaneh postupně odhaluje, jak zničující ztráta to pro jejího souseda byla. Sonja byla pro Oveho vším. Jako malý kluk přišel Ove o matku. Vychovával ho otec, který ho učil, že v životě je třeba tvrdě pracovat, že je nutné rozlišovat mezi dobrým a špatným a že jediné auto, které za něco stojí, je Saab. Díky těmto flashbackům se tak dozvídáme, že Ove nebyl vždycky jen přísný a nabručený chlap. Po ztrátě Sonji má Ove pocit, že není proč žít, a je odhodlaný spáchat sebevraždu. Jenže to není tak jednoduché, jak si myslel. Jeho pokusy jsou pokaždé přerušeny - lidé od Oveho pořád něco potřebují. Díky přátelství s Parvaneh Ove zvolna přilne k její rodině a zamiluje si její děti, které ho nazývají dědečkem. Jeho odhodlání odejít dobrovolně ze světa postupně slábne. Za Oveho maskou je člověk s velkým srdcem a smyslem pro spravedlnost. Lidé jako on jsou kolem nás. Může to být váš táta, vaše babička nebo váš bratr. Jsou to všednodenní hrdinové, kteří si zaslouží respekt. Ve ztvárnění flashbacků ze vztahu Oveho a Sonji nám jako filmové reference sloužily snímky Forrest Gump a Můj život jako pes. Co se týče další inspirace, tak bych jmenoval filmy Lepší už to nebude a O Schmidtovi. Doufám, že se snímek lidí dotkne svou humornou i dramatickou stránkou. Je to zkrátka příběh o životě jednoho člověka, ve kterém je prostor na slzy i smích.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 21. 5. 2018 Svátek má Monika
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz