fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

napsáno 30.1.2007 

Recenze

Jako pochmurné vylíčení chtivosti a korumpujícího vlivu kapitalismu převlečené do podoby dobrodružného filmu zůstává snímek Henri-Georgese Cluouzat Mzda Strachu po právu jedním z nejnapínavějších filmů, jaké kdy byly natočeny. Děj se odehrává v Jižní Americe, kde se dvě skupiny předhánějí ve splnění poměrně přímočarého úkolu: dovézt náklad nitroglycerinu pětisetkilometrovou horskou soutěskou na místo, kde vypukl požár naftového vrtu, aby naftařská společnost mohla vyhodit do vzduchu potrubí a dostat plameny pod kontrolu. V čem je tedy háček? Pověstně nestálý a citlivý náklad nitroglycerinu vyhodí posádku vozu do vzduchu a rozmetá jí na kousíčky, pokud nebudou navýsost opatrní.  
 
Se sadistickou vynalézavosti klade Cluouzot oběma náklaďákům do cesty hrbolatou horskou silnicí bezpočet překážek. Ostré zatáčky, kymácející se mosty by představovaly přirozené problémy, i kdyby náklaďáky nebyly naložené trhavinou, a každá díra na vozovce nebo padající kámen s sebou nese možnost okamžité katastrofy. K tak nebezpečnému úkolu nedohnal ani jednoho z obou párů řidičů příslib slávy, nýbrž slib peněz, a jak se film odvíjí, začínáte se ptát, jak daleko jsou jeho protagonisté v honbě za penězi ochotni zajít.  
 
Důležité je, že Clouzot před smrtonosnou akcí klade dlouhý úvod - v jednom místě pro svůj politický postoj sestřižený - odehrávající se ve slumu na jedné jihoamerických křižovatek, kde končí tuláci a ztracené existence, když už nemají kam jít, kde se dozvíme, že vandráky ochotné riskovat kvůli penězům život nestojí zato v mnoha ohledech vůbec znát. Jejich sebevražedné činy jsou diktovány sobectvím a zoufalstvím a tyto stránky jejich povahy využívá oportunistická korporace, které cynicky třímá ve svých rukou bič se zavěšenou mrkví před tvářemi těchto de facto oslů. Pestrobarevná posádka námezdních dělníků je skutečně plná nedůvěry a animozit a chová se s primární brutalitou, s níž její členové představují hrozbu sobě navzájem stejně jako náklady výbušnin jim všem. Je to situace, v níž nelze vyhrát, neboť cílová čára slibuje finanční odměnu za cenu duševního sebezničení.

Archinek, 10 z 10


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 19. 1. 2019 Svátek má Doubravka
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz