fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

65% 70 hlasů
6.5 10 70
film / animovaný, pohádka, fantasy, Francie/Česká republika/Slovensko/Japonsko/USA, , 74 min.
Kinopremiéra v ČR 5.3.2009 v SK 3.9.2009, DVD od 2.12.2009 Magicbox

Režie: ,
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2009, Český Lev, Výtvarný počin (J. Bárta)
starNastavit upozornění

V TV televize út. 30.4. Film+ 11.05Ukázka
02:26Příběh ze staré zaprášené půdy, kde mají domov odložené hračky, které se tu zabydlely ve starém kufru. Těší se na své každodenní rituály, hry a radosti, chodí do práce, slaví narozeniny... prostě si užívají pohodu a harmonii domova. Až do chvíle, kdy vládce temné Říše Zla zatouží po jejich kamarádce - laskavé panence Pomněnce... Dobrodružná výprava na její záchranu plna napínavých situací a nebezpečných okamžiků, ale i komických prvků a humorných zápletek právě začíná...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Česko-japonský loutkový film, který nijak neohromí, ale pro nejmenší publikum, je to zřejmě dobrá volba.
Všechny komentáře k filmu 7+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny?

V zaprášeném kufru si tam zařídili útulný domov čtyři kamarádi: panenka Pomněnka, požitkářský a trochu líný medvídek Mucha, marioneta - dřevěný rytíř Krasoň a rtuťovitý plastelínový skřítek Šubrt. Jsou veselí, hraví a každý den u snídaně si vylosují, kdo má ten den narozeniny. Oslavenci zahrají: písničku, krásná Pomněnka mu upeče dort a pak své kamarády vypraví ?do práce?. Mucha je výpravčím na nedalekém nádraží, Šubrt strojvedoucím a rytíř Krasoň jezdí denně vlakem do Dračí sluje, kde svádí lítý boj s nafukovacím Drakem. Idylu jejich veselých her a hravých rituálů však zničí vládce Říše Zla - pobronzovaná sádrová ?Hlava?. Nařídí svým sluhům, aby Pomněnku unesli, ale kamarádi se vydají panenku zachránit. Cestou na ně číhají nebezpečné překážky a na pomoc jim přicházejí i další obyvatelé půdy v čele s chytrou myškou Sklodowskou. Společně překonají všechny pasti a nástrahy a svým důvtipem i odvahou zvítězí nad vládcem Říše Zla. Zachrání tak nejen Pomněnku a sebe, ale i svůj harmonický domov a starý dobrý svět, a poznají, jakou sílu má přátelství.


O filmu

obrazek
Na půdě starého domu v zaprášeném kufru si zařídili útulný domov čtyři kamarádi: panenka Pomněnka, požitkářský a trochu líný medvídek Mucha, marioneta - dřevěný rytíř Krasoň a rtuťovitý plastelínový skřítek Šubrt. Jsou veselí a hraví a těší se na své každodenní hry a rituály.

Každý den u snídaně si vylosují, kdo má ten den narozeniny, oslavenci pak všichni zazpívají písničku a krásná Pomněnka mu upeče dort. Pomněnka pak své kamarády vypraví „do práce“. Mucha je výpravčím na nedalekém nádraží, Šubrt strojvedoucím a rytíř Krasoň jezdí denně vlakem do Dračí sluje, kde svádí lítý boj s nafukovacím Drakem. Idylu jejich veselých her a hravých rituálů zničí vládce Říše Zla - pobronzovaná sádrová „Hlava“. Zalíbí se mu krásná Pomněnka, a tak nařídí svým sluhům, aby ji unesli. Na záchranu Pomněnky se s komickým odhodláním vydají rytíř Krasoň a medvídek Mucha, kteří musí cestou do Říše Zla překonat spoustu nebezpečných nástrah a překážek (zdolat vysoké horstvo, projít začarovaným lesem, zachránit se z černé díry apod.) Šubrt, který se nedopatřením dostal až před dům, se snaží po římse vyšplhat zpátky na půdu, aby se přidal ke kamarádům. Na pomoc jim přicházejí i další obyvatelé půdy v čele s chytrou myškou Sklodowskou, která zorganizuje velkou záchrannou akci. Společně překonají všechny pasti a nástrahy a nakonec svým důvtipem a odvahou zvítězí nad vládcem Ríše Zla. A vyřeší i úkol nejzáludnější - mezi spoustou stejných Pomněnek, které vyrobil lstivý Dr Skarab - najdou tu jedinou „jejich“ pravou a laskavou Pomněnku. Zachrání tak nejen Pomněnku, ale i svůj harmonický domov a starý dobrý svět a poznají, jakou sílu má přátelství. Večer pak všichni oslavují své znovuzrození u velkého narozeninového dortu, který jim upekla Pomněnka.

obrazek
Režijním záměrem animovaného celovečerního filmu „Na půdě aneb kdo má dneska narozeniny?“ je evokovat tvořivou fantazii a obrazotvornost pomocí improvizované hry, kterou jsme všichni jako děti důvěrně znali. Dokázali jsme proměnit obyčejné věci na kouzelné předměty, z dětského pokoje vytvořit bitevní pole, vesmírný koráb či džungli. S tímto principem pracujeme i v naší pohádce, kde se například stará kamna mohou proměnit v parní lokomotivu, ledoborec nebo vrtulník, staré hadry mohou být divokou řekou i dravými ptáky, nábytek vysokým horstvem a prostor pod starým kanapem strašidelným lesem. Vhodné prostředí a “ herce“ pro náš záměr jsme nalezli na starých půdách, nejenom mezi odloženým haraburdím (v bednách, skříních, kufrech), v místech, kde se věší prádlo, ale i ve vlhkých a nehostinných zákoutích, zaplněných dráty, cihlami, sádrovými bustami a vysloužilými televizory.

Nostalgie, harmonie a jemný humor, vlastnosti obsažené v starých hračkách a otlučených krámech, samozřejmě nejlépe vyniknou ve spojení s klasickou animací reálných objektů. Tato nabízí neomezené možnosti jak takový bizarní svět vytvořit a rozehrát s dramatickým napětím a zároveň i s groteskním nadhledem. Navíc jde o technologii, která má v Čechách velmi dobrou tradici. Kromě hlavních hrdinů (staré hračky, loutky a figurky) se ve filmu objevují i živí obyvatelé půdy - kocour, holubi, ploštice, živá mužská hlava (varianta sádrové busty), ale i obyvatelé domu - babička, holčička, které na půdě věší prádlo a zasahují do děje nevědomým, leč fatálním způsobem.

Myslíme si, že celovečerní film pro děti může působit právě kouzlem své jednoduchosti, naivity a uvolněné dětské imaginace. Věříme, že i takto pojatý projekt, najde mezi úžasnými počítačovými velkofilmy, své místo a své vděčné publikum.

Podobné filmy

Sedmero krkavců
Ivana Chýlková a Michal Dlouhý v hlavních rolích slavné pohádky B. Němcové o odvaze a stat...
dnes 15.50
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Císařův pekař
Stárnoucí císař Rudolf II. se místo plnění vladařských povinností snaží odhalit tajemství ...
dnes 15.55
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Dařbuján a Pandrhola
Chudý havíř Jiří Sovák má starosti, jak uživit svou početnou rodinu. Všechno se změní ve c...
dnes 16.05
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 19. 4. 2019 Svátek má Rostislav
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz