fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Fotky    

78% 210 hlasů
7.8 10 210
drama, Polsko, , 114 min., od 15 let
Przypadek
DVD od 15.7.2007 Levné knihy

Režie:
Herci: , , , , , více...

Cyklicky budovaný příběh o trojnásobném pokusu mladého muže 70. let najít životní zakotvení. Pokus o syntetický obraz údělu "nemohoucí" generace, narozené v čase poznaňských událostí 1956 a vstupující do života v "nehybných" 70. letech. Možnosti seberealizace této generace personifikuje postava Witeka Dlugosze, jemuž jsou jako v pohádce nabídnuty tři šance - tři verze života: v první ztroskotá jako pravověrný mládežník, pokoušející se čestně a svědomitě naplnit činy proklamované ideje. V druhé se mu nepodaří uchytit se v disentu. Třetí cesta ho přivede na práh kariéry, ale jeho první vytoužená zahraniční cesta skončí tragicky. Tři malá existenciální dramata jsou zalidněna protagonisty společenské scény. Panoráma polského života je načrtnuto s velkou sociální výmluvností. Film, dokončený v tragickém roce 1981, byl v Polsku uvedený až v roce 1987.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Existují náhody? Podle mě, ne. Každá "náhoda" má svůj důvod, který ukáže budoucnost, něco nás naučí a zavede na místa, kde jsme ještě nebyli nebo kde jsme měli skončit na základě vyššího principu... Kieslowski dává moji teorii nový význam, když ukazuje, jak se může budoucnost zlomit v okamžiku a vlak je jen jinou formou výhybky života.... Po shlédnutí Krátkého filmu o zabíjení jsem měla obrovskou radost z toho, že se mi do rukou dostalo další dílo mého oblíbeného Poláka a nezklamalo! Filmek je opravdu perla :thumbsup:
Všechny komentáře k filmu 2+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

O tvůrci

Krzysztof Kieślowski
Narodil se v rodině stavebního inženýra. Vzhledem k otcově náročnému povolání se rodina často stěhovala, proto už v šestnácti letech procestoval téměř celé Polsko. Z této zkušenosti čerpal na Vysoké filmové a televizní škole v Lodži, kam se přihlásil po neúspěšném studiu divadelní výpravy. Na katedře režie absolvuje v roce 1969. Zpočátku natáčí dokumenty o nejvšednějších profesích, od roku 1973 spolupracuje s televizí. Výrazněji na sebe upozorní snímkem Personel (Personál, 1975), který o rok předchází jeho prvnímu celovečernímu filmu pro kina, jenž opatřil názvem Blizna (Jizva). Po Amatérovi (1979) se stává čelnou osobností "filmu morálního neklidu", poukazujícího na nesoulad mezi hlásanou ideologií a reálným stavem věcí. Patří k němu i snímky Náhoda (1981) a Bez konca (Bez konce, 1984), které pro svou otevřenost musí několik let čekat na uvedení. Od roku 1987 realizuje Dekalog, desetidílný televizní cyklus, v němž vede osobitou polemiku s Desaterem přikázání Božích na konci 20. století. V jeho rámci vznikají Krátké filmy o zabíjení (1987) a o lásce (1988), jež mu přinesou mezinárodní proslulost a možnost natáčet ve Francii.

Přestává se zabývat čistě polskými záležitostmi, volí univerzálnější témata a stává se významným evropským tvůrcem. Spolu s ním se proslavují jeho spolupracovníci, scenárista Krzysztof Piesiewicz a hudební skladatel Zbigniew Preisner. Vzniká metafyzický Dvojí život Veroniky (1991) a trilogie Tří barev: Modrá, Bílá, Červená (1993, 1993, 1994), volně inspirovaná barvami francouzské trikolory a hesly Velké francouzské revoluce. Po jejich natočení se stahuje do ústraní, ale zaslouženého odpočinku si náležitě neužije. Krzysztof Kieślowski umírá ve varšavské nemocnici ve věku nedožitých 55 let na následky opakovaného srdečního infarktu. Už v době dokumentaristických začátků se Kieślowského tvorba vyznačuje zobecňujícím přesahem, v němž se v průběhu tvorby dostává do popředí téma náhody či osudu jako hybných sil v životě člověka. Přestože v osobním názoru režisér dospívá ke stále větší skepsi (Všechno, co je dobré, upadá a umírá. Všechno, co dobře začíná, končí špatně. Všechno, co začíná špatně, končí ještě hůř.), dávají jeho filmy lidem naději.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
  Přihlášení
  Registrace


  Vzhledy:
  Vlastni
  Neděle 4. 10. 2015 Svátek má František
  Vyhrávej v casino.cz    Ušetři na UkažSlevy.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz