fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

68% 45 hlasů
6.8 10 45
film / dokumentární, Francie, , 89 min.
Ice and the Sky
Kinopremiéra v ČR 5.5.2016 v SK 2.2.2017

Režie:
Herci: , ,


Ukázka
01:54Série dobrodružných cest francouzského polárníka a vědce Clauda Loriuse za polární kruh, které vedly až k objevení a popsání jevu, dnes dobře známého jako „globální oteplování“.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Poměrně zajímavý dokument o polárních expedicích, kterých se Francouz zúčastnil neuvěřitelně 22 x. Plno dochovaných záběrů od 50. let, kdy se s výzkumy započalo, až do současnosti. Dle počtu hodnotících asi nízko navštěvovaný film, což je ale škoda. Zajímavé by bylo vědět, co by na film řekli skeptici, co neuznávají existenci globálního oteplování, jako třeba Václav Klaus.
+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB    Videotéka: přidat si do ní film

O filmu Nebe a led

obrazek
Rok 1955. Claude Lorius odpovídá na inzerát a ocitá se na celou zimu v Antarktidě jen se dvěma společníky a bez možnosti návratu či pomoci. Tato první výprava na nejjižnější kontinent planety se stane zásadním okamžikem celého jeho života. Na území dosud nedotčeném vědeckými pokusy si mladý muž uvědomil, že každá bublinka vzduchu zachyceného v polárním ledu obsahuje vzorek atmosféry z doby, kdy se led formoval. Jinými slovy jen pár metrů pod povrchem obsahuje led vzduch, který kdysi dýchali starověcí Římané. Teploty a bublinky… Tento objev vyústil ve vrtání, které vědce dovedlo do historie našeho podnebí z doby před 400 000 lety, což se do té doby nikomu nepodařilo.

Na základě svých objevů týkajících se globálního oteplování a dopadů lidské činnosti na planetu Zemi zasvěcuje Claude zbytek svého života snaze upozorňovat na rizika, kterým lidstvo Zemi vystavuje. Ale až příliš často naráží na mlčení, neporozumění, popírání či nátlak, aby si své objevy nechal pro sebe. Dnes se tento muž vědy rozhodl ohlédnout zpět za skládankou svého života. Je to zpověď Clauda Loriuse, možná jeho poslední. Mluví s námi o současném období Antropocénu, o éře, v níž jsou lidé hlavními hybateli ekologie a klimatu na Zemi. Velká část neobyčejného životního příběhu tohoto muže je vyprávěna prostřednictvím rozsáhlých archivních záběrů. Zrnité obrazy typické pro staré filmy nás zavedou zpět na začátek, kdy se setkáváme s Claudem jako mladým výzkumníkem při jeho výpravách na rozsáhlou a pustou ledovou pokrývku jižního pólu. Prostřednictvím tváří a dechberoucí krajiny, které potkáváme, a prostřednictvím emocí, které vzbuzují, před námi ožívá historie glaciologie. Archivní záběry se střídají se záběry Clauda ze současnosti, když se 60 let poté, co poprvé vstoupil na ledový kontinent, vrací zpět do Antarktidy a do své vlastní minulosti.

Na Claudovi se podepsal čas, přesto se jeho vážný výraz rozjasní úžasem, když se znovu setká se svým záhadným světem a celoživotní vášní. Na ledu se Claude vrací do své minulosti a klade si otázky o místě člověka na Zemi. Jak se příběh odvíjí, sledujeme Clauda na cestě do různých světových regionů, kde se už potvrdily jeho vědecké předpovědi, a kde síly přírody probuzené radikálními změnami klimatu začínají ukazovat svou moc.

Luc Jacquet (rozhovor)
obrazek
Jak se přihodilo, že jste začal natačet tento film?

V říjnu 2011 jsem potkal Clauda Loriuse ve Francouzském zeměpisném institutu. Už jsme o sobě dříve slyšeli a hned jsme si padli do noty. Oba jsme zažili stejná dobrodružství, já akorát o 40 let později. Mluvili jsme o našich zážitcích z Antarktidy a o tom, jaké to je, být pryč od civilizace. Uvědomili jsme si, že když o našich zkušenostech mluvíme, používáme stejná slova, jsme totiž oba touto částí planety naprosto ohromeni. Také mě nadchla jeho kniha Voyage dans l’Anthropocene, kterou považuji za nejlepší vědeckou publikaci poslední doby. A on pak řekl: „Co spolu natočit film?”

Jak jste reagoval?

Byl jsem nesmírně dojatý. Vzhledem ke Claudově věku jsem věděl, že je to teď, nebo nikdy. Mohl nás každou chvílí opustit a riskovali jsme, že ztratíme jeho svědectví toho historického momentu, kdy si lidstvo najednou uvědomilo svůj vliv na planetu. Claude tento moment zdokumentoval a jako první ho s lidmi sdílel. Mojí první myšlenkou bylo, že musíme „uchovat” jeho svědectví. Chtěl jsem slyšet Claudovu verzi příběhu. Byl to také způsob, jak tohoto člověka poznat do hloubky a určit, jestli jeho příběh má potenciál být proměněn do celovečerního filmu. Věděl jsem, že prostě musím slyšet, jak svými slovy vypráví o své životní cestě a o tom, jak díky glaciologii změnil způsob, kterým vnímáme svět kolem sebe. Deset dní jsem tedy natáčel první sérii rozhovorů. Když mi řekl, že mu brzy bude 80, věděl jsem, že musíme jet slavit do Antarktidy!

A vyšel vaš plan?

Ano, díky Wild-Touch a jejich dřívějším partnerům jsme byli schopni zorganizovat první expedici na Antarktidu a pokračovat v našem dřívějším rozhovoru. Navrhli jsme pro Clauda oblek do sněhu, který zároveň vypadal dobře na kameře a byl praktický při natáčení v extrémních podmínkách. Když jsme Clauda oblékli do slavné modré bundy a černých kalhot a já jsem ho uviděl v tom zvláštním prostředí, zažil jsem něco jako šok, jako kdyby se postava, kterou představuje, ten silně evokativní oblek a prostředí spolu navzájem spojily. Najednou jsem objevil Claudovu roli in situ, v jeho svébytném prostředí, a v mých očích nabyl univerzální charakter. V tu chvíli se mi vyjasnila perspektiva celého filmu: muž, který zasvětil svůj život vědě, naposledy cestuje kolem světa, aby pozoroval jak se to, co kdysi předpovídal, stává skutečností. Je to jeho příležitost zrekapitulovat si svůj dobrodružný život.

Objevil jste novou tvař Clauda Loriuse?

Uvědomil jsem si, že ten muž je bojovník. Navzdory příšerným natáčecím podmínkám, mrazivému počasí a jeho slabé fyzické kondici, byl dobrodruhem do morku kostí, odhodlaným k čemukoli. Přiměl jsem ho dokonce vyšplhat na vrak velrybářské lodi. Zjistil jsem, že má neobyčejně silnou vůli, zocelenou lety a lety houževnatosti a strádání. Řekl mi zcela věcně, když jsme mířili na sever do Ushuaiy: „Na Antarktidu se můžu vrátit, kdykoli se mi zachce.“ Má pro tento kontinent nevyléčitelnou vášeň! Výsledkem bylo, že jsem si řekl, že to musíme posunout ještě dál a tak se zrodil nápad na tuto cestu osmdesátiletého muže kolem světa. Claude dělí svůj život na část strávenou na expedicích, neboli na své mládí, část strávenou výzkumem, tedy na dobu, kdy mu bylo mezi 40 a 50 lety, na dobu strávenou ve vědeckých komisích a politikou, tedy období mezi zralostí a odchodem do penze, na čas odměn, tedy důchod, a na čas předávání. Rozhodl jsem se postavit film na konceptu závěrečné výpovědi a vzal jsem Clauda tam, kde už před třiceti lety věděl, že se tam odehrají rozhodující události. Místo toho, abych se spokojil jen s povídáním, jsem chtěl jednotlivé scény režírovat tak, abychom ve skutečnosti zažili to, co kdysi předpověděl.

Archivni zaběry nepůsobi jen jako nějaka kompilace, ale spiš jako nedilna součast celeho vypravěni.

To na filmu miluju: používat obrazy k tomu, čím jsou a co mají říct. Když natáčím v přírodě, vyvolám nějakou situaci, ale nic mi neudělá větší radost, než když se mi vymkne z rukou a nakonec vyjádří něco ještě lepšího, než na co jsem před tím myslel.

Archivni zaběry v divakovi vzbuzuji silne emoce…

Speciálně při zpracování zvuku jsme si dali velmi záležet, abychom film zbavili nádechu „archivnosti“ a místo toho vyvolali pocit, že jsme s Claudem bez přestání a že spolu s ním zažíváme jeho expedici na Antarktidu. Chtěl jsem, aby to bylo jako bychom se mu dívali přes rameno po celých šedesát let které tam strávil. Zvuk měl posílit dojem skutečnosti a sdílených prožitků. Zprvu byly záběry němé: nebyl tam žádný prvek zvuku. Přidal jsem tam „hudbu“ těch, co se vypraví na Antarktidu, a tím jsem to doplnil o své vnímání. Neslyšíme vždy, co se říká. Jde spíše o impresionistický a asociativní zvuk než o skutečný, naturalistický. A právě zvuk dodává záběrům hloubku.

Můžete nam řict něco o střihu?

Bylo to hodně komplexní, protože filmový materiál jsme získávali postupně. Hlavní dějovou linkou byla Claudova anabáze a milníky tvořily důležité okamžiky jeho života a objevy, které vedly k publikování klimatického varování v roce 1985 ve vědeckém časopise Nature. Osnovu vyprávění jsme neustále přepracovávali, jak jsme do ní postupně zapracovávali nové a nové archivní záběry. Některé epizody byly zdokumentovány velmi dobře, jako třeba americké expedice, ale o jiných byly záznamy jen ojedinělé. Abychom dosáhli rovnováhy, museli jsme hledat další materiály různými způsoby. Například po smrti Claudova bratra souhlasila jeho švagrová, že prohledá své archivy a nakonec nám dodala úplně nové materiály.

Ve vašich filmech hraje vyznamnou roli světlo, a to jak z hlediska kinematografie, tak přežiti.

Hlavním úkolem Stéphana Martina, mého kameramana, bylo udělat všechno proto, aby Claude vypadal krásně a vznešeně. Naše zdroje byly omezené a museli jsme si vystačit s přirozeným světlem, které se mi shodou okolností moc líbí. Nejdůležitější ovšem bylo najít nejvhodnější úhel a osvětlení, aby Claude vypadal co nejvznešeněji a nejcharismatičtěji, jako šaman nebo starý kmenový náčelník, jinými slovy aby byl vidět obdiv, který k němu cítím. Nikdy jsem se nechtěl zaměřovat především na jeho věk. Přesto je to upřímné zobrazení, protože tento muž, který kdysi býval přírodním živlem, souhlasil, že se nechá natočit v celé své křehkosti, s níž je smířený, a to jsem nechtěl zradit. Občas byl trochu napjatý, a tak jsme museli některé záběry přetáčet, jako s hercem. Jindy ale na kameru úplně zapomněl. Trval jsem na tom, aby byl přirozený, což oceňoval, protože věděl, o co mi jde.

Z vašich filmů od Putování tučňáků po Byl jednou jeden les je jasne, že pro vas ekologie neni zdrojem obav, ale že ji vnimate optimisticky, jako něco ve službach lidstva.

Když se v Antarktidě dostanete do silného blizardu a nezačnete jednat, zemřete. To stejné platí v případě klimatu a tím pádem i lidstva. Nejde tedy o to, jestli jsme optimisté, nebo pesimisté, ale jak se dostaneme z blizardu! Platí to i o horách, nebo když padnete do léčky. Není čas filozofovat, musíte prostě přežít! Optimismus i pesimismus tu jsou irelevantní. A stejně jako velitel jednotky chycené do pasti musí motivovat své muže, aby se z ní dostali, cítím, že potřebujeme mobilizovat lidi kolem nás, aby si poradili s výzvami souvisejícími se životním prostředím, kterým dnes čelíme. Mám nezdolnou víru v lidstvo. Způsob překonávání překážek, kterého jsem byl svědkem v Antarktidě, mi dává jasný signál o schopnosti lidstva si v těžkých situacích poradit, o vzájemné podpoře a spolupráci. Propadat beznaději ničemu nepomáhá. Když lidé předhazují srdceryvné a zoufalé argumenty a na nás se přenáší pocit viny, jenom trpíme. Podle mě je snaha překonávat překážky hluboce pozitivním přístupem.

Stejně jako u všech vašich čtyř filmů spočiva těžiště filmu Nebe a led v předavani znalosti.

Pro mě je koncept předávání zásadní. Je součástí humanistické perspektivy a odkazuje na Rabelaise a jeho Opatství thelémské. Na lidstvu můžeme stavět jen, pokud sdílíme znalosti. Moji předchůdci mě vychovali ve francouzské tradici compagnons, učňů a tovaryšů, a cítím, že filozofie předávání nám v dnešní době bolestně chybí. Věčnosti dosáhneme předáváním znalostí.

Proč jste si vybral jako vyjadřovaci prostředek pravě film?

Používám kinematografii, abych zaujal stanovisko. Film předkládá vždy něčí názor na něco. V tomto ohledu na něm není nic objektivního. Stejně jako v Byl jednou jeden les a v Putování tučňáků zůstávám jednoznačným zastáncem pohledu „z něčí perspektivy“, který je podstatou filmařiny: Ukazuji někoho, kdo má svůj vlastní pohled na svět, a potřebuje a chce ho sdílet s ostatními. Tato perspektiva je posílena tím, že jsem s dotyčným, o němž vyprávím, trávil čas v intimní přítomnosti. Výsledkem toho, že jsem trávil čas s Claudem, porozuměl jsem tomu, co mi sděloval, a díky tomu, že jsme se spolu vypravili na Antarktidu, jsem zcela přirozeně dospěl k použití voice-overu. Souvisí to s vnitřním hlasem postavy. Občas jsem měl pocit, že jsem pro Clauda jakési pokřivené zrcadlo. Zajímala mě lidská podstata postavy, její univerzální vlastnosti. Nakonec mi ale nejvíce záleželo na tom, abych nepokrytě ukázal něčí opodstatnění a zprostředkoval jeho poselství.

Podobné filmy

Tři koťata
(Kittenhood) Tři kočky, tři osudy, tři různé světy. Francouzský dokument
zítra 14.15
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Viadukt Millau: Most v oblacích
(Millau Viaduct: The Bridge in the Sky) Úžasná stavba, která překonala mnoho rekordů a je ...
zítra 21.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Gejzíry a elixíry
Prameny Mariánských Lázní léčí už několik staletí, ale městu se až v posledních letech vra...
pá. 1.2. 12.35
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 20. 1. 2019 Svátek má Ilona
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz