fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

78% 893 hlasů
7.8 10 893
film / komedie, drama, Francie/Itálie/Španělsko, , 102 min., od 15 let
Le Charme discret de la bourgeoisie / The Discreet Charm of the Bourgeoisie
Kinopremiéra v ČR 10.1.2008 v SK 11.9.2008

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 1972, Oskar, Cizojazyčný film


Ukázka
02:53Oscarem odměněný film kongeniální autorské dvojice režiséra Luise Buñuela a scenáristy Jeana-Clauda Carrièra. Společná večeře několika přátel, která se ne a ne uskutečnit, jako výchozí moment řetězce bizarních událostí a příhod, snů o snech a snů ve snech.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Reziser Luis Bunuel mi smakuje coraz viac a viac. Vyborna sonda do povrchneho zivota slachty a burzoazie. Vysoko vyzdvihujem zvlast snove prvky, ktore sa sympaticky prelinaju s realitou. Dialogy su perfektne, kulisy, exteriery a interiery na urovni a herci slapu naplno. 90 %
Všechny komentáře k filmu 6+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Nenápadný půvab buržoazie

Skupina přátel z vyšší společnosti by ráda společně pojedla, toto banální přání se však ukáže jako nesplnitelné. Hosté se sejdou, popíjejí, konverzují, ale ke společnému jídlu nikdy nedojde - a události, které jej maří, jsou čím dál tím bizarnější. Spletitý, hravý příběh graduje v absurdním, snovém finále. Na základě této groteskní zápletky Bunuel se zlomyslným humorem analyzuje povrchnost společnosti i její ideály, přičemž nešetří církevní hodnostáře, vrcholné politiky, revolucionáře, vojáky ani aristokraty. Režisér nabízí pohled do podvědomí znuděných snobů - komické scény střídají zdánlivě nesouvisející situace a pro Bunuela typické absurdní snové sekvence. V duchu surrealistické hry jsou akcentovány motivy snu, sexu a smrti. Hlavní postava (velvyslanec jihoamerického státu, vydělávajícího peníze na výrobě a pašování drog) umožnila režisérovi vyjádřit určitou dobovou levicovou angažovanost, většina kritizovaných společenských nešvarů je však aktuální i dnes. Luis Bunuel (1900-1983) vstoupil do světové kinematografie na přelomu 20. a 30. V této době také poznal francouzského scenáristu Jean-Clauda Carriera. Jejich spolupráce čítá šest filmů: Deník komorné (1963), Kráska dne (1967), Mléčná dráha (1969), Nenápadný půvab buržoazie (1972), Přízrak svobody (1974) a Bunuelův poslední film Tajemný předmět touhy (1977).


O filmu

obrazek
Buñuela vždy provokovalo pracovat nejen se snem, ale s nesmyslností jako takovou. Konání jeho postav je totiž především ne-smyslné, nikam nevede a od počátku je odsouzeno k sebezničující cykličnosti. Povrchní figurky mondénní společnosti ve skutečnosti k ničemu nesměřují, „hrají“ své usměvavě snobské party bez špetky sebereflexe (a posléze i studu). Odtud onen vracející se leitmotiv chůze hrdinů po silnici jakoby odnikud nikam. Podle Jiřího Cieslara je totiž tato cesta ve skutečnosti jen „pouhým hybným strnutím.

obrazek
Metaforicky znázorňuje jedno z mnoha zdání, jimiž se zahltilo dynamické bytí novodobých pseudocestovatelů, těkajících od jednoho »setkání« k druhému, aniž by k opravdovému potkání v silném smyslu slova mohlo dojít. Mánie vytrvale se scházet, přemísťovat se a putovat je tedy pouze povrchní nervozitou, zakrývající v elegantních poutnících úzkostnou vnitřní nejistotu. Jejich nezávazná konverzace, nemizející úsměvy, ustavičná dbalost o upravený zevnějšek a péče o zdání »normálního« chodu událostí tvoří jakousi sebeklamnou diskrétní kontinuitu, pod níž se rozevírá hlubší a pravá diskontinuita jejich »přerušovaných« životů, totálně oddělených od podstatných otázek po smysluplném bytí.“ Buñuel s Carrièrem však nesměřují jen k formalistické hře s vyprávěním jako cyklickým „uvězněním“ postav. Poselství Nenápadného půvabu buržoazie směřuje k vážnějšímu zevšeobecnění. K nelítostně ironické studii „pospolité lidské povrchnosti a úplného »rozmarného« zapomenutí hlubších životních orientací.“

Podobné filmy

Střevíčky
I trpělivost má své meze! Povídka z oblíbeného cyklu Bakaláři (1983). Hrají: A. Čunderlíko...
dnes 06.25
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Raubíř Ralf
(Wreck-It Ralph) Hlavní záporák Raubíř Ralf touží po tom, aby byl milován tak, jako perfek...
dnes 06.25
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Babička
Obrazy ze života na Starém Bělidle ve filmovém přepisu klasického díla Boženy Němcové (194...
dnes 06.39
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 8. 12. 2019 Svátek má Květoslava
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz