fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

75% 1471 hlasů
7.5 10 1471
film / thriller, drama, Německo/Velká Británie, , 129 min., od 11 let
The Constant Gardener
Kinopremiéra v ČR 27.4.2006, DVD od 18.9.2006 MagicBox

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2005, Oskar, Ženský herecký výkon ve vedlejší roli (R. Weiszová)


Ukázka
02:17Vládní komisař projede několik kontinentů, aby objasnil vraždu své ženy a odhalil zločiny nadnárodní farmaceutické společnosti.
V odlehlé části Severní Keni je nalezena brutálně zavražděná aktivistka Tessa Quayle. Její manžel Justin Quayle, člen Britského vysokého komisařství v Nairobi, se rozhodne vyšetřit smrt manželky na vlastní pěst. Důkazy ukazují na zločin z vášně. Proto se Quayle pronásledovaný výčitkami a pověstmi o nevěrách své zesnulé ženy vydává po stopách její minulosti. Bude muset riskovat vlastní život a projít tři kontinenty, aby odkryl pravdu. Díky přístupu k diplomatickým tajemstvím začne postupně odhalovat spiknutí, které je mnohem rozsáhlejší, než by si kdy dokázal představit ...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Velmi aktuální snímek o chování farmaceutických společnostech, které nás stále krmí takovým svinstvem, abychom byli stále nemocní a ony na našem zdraví jen parazitují. Mají moc a stále ovlivňují myšlení lidí různými mýty o jakoby lécích, které nás neléčí, jen udržují nemocnými, nebo odstraní jeden problém na úkor způsobení jiného, byť méně závažného. Jak se bránit? Jíst zdravě, dodržovat půsty a léčit se pouze bylinami. Řiďme se pravidlem, že co vyrobil člověk, je nezdravé, co příroda je zdravé.
Všechny komentáře k filmu 15+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Jednou za čas se vždy objeví snímek, kterému nejde ani tak o ekonomickou úspěšnost, jako spíš o kvalitu a uznání recenzentů a diváků. Jedním z nich je právě Nepohodlný (Constant Gardener), který dostál přesně svým slibům. Nenabízí prakticky nic pro zmlsaná oka teenagerů. Nabízí „pouze“ kvalitní herecké výkony, dobrý příběh s pointou a odkazem. To vše zabalené do úhledného kabátu.    Příběh je situován do Severní Keni, kde žije mladá aktivistka Tessa se svým manželem, vyslancem na konzulátu. Na rozdíl od většiny dnešních filmů se však zde nekoná žádná delší úvodní scéna. Tessa je záhy zavražděna kdo ví kým a o její minulosti a vztahu k manželovi se dozvídáme pomocí flashbacků a vzpomínek prolínajících se s realitou. S filmu se stává jakési špionážní drama, ve kterém jde o pokusy farmaceutických společností na obyvatelích Keni a také o skutečnou lásku.    Jak jsem napsal výše, je zbytečné očekávat nějak vyšperkované obrazy. Vše působí špinavě a reálně. Spolu s ruční k... Celá recenze
ChandlerB, 7 z 10

Popis filmu Nepohodlný

Britský diplomat Justin Quayle, který působí v keňském hlavním městě Nairobi, opustí svou ulitu konformního úředníka a začne pátrat po příčinách násilné smrti milované manželky Tessy. Žena s černošským kolegou Bluhmem odhalila spiknutí evropských firem, nezákonně testujících na nic netušících domorodcích nový lék proti tuberkulóze. Ten však kvůli nedotaženému výzkumu občas způsobí smrt. Zkorumpovaná oficiální místa se snaží ututlat hrozící skandál. Justin postupně odkryje manželčino tajemství, přičemž si až nyní uvědomuje hloubku jejich vztahu. Nakonec se sám vydá vstříc smrti s vědomím, že pravda vyjde najevo a viníci budou odhaleni.


O filmu

obrazek
Nepohodlný je příběh kombinující dobrodružství, politické machinace a emoce. Využití farmaceutického průmyslu bylo jen jednou ze tří možností, kterými chtěl režisér Fernando Meirelles udat směr Nepohodlného. Další byla šance natáčet v Keni. Ale také je to v zásadě velmi originální milostný příběh; muž, který si vzal mladší ženu a teprve potom, co ona umírá, si uvědomuje, že ji opravdu miluje a vydává se jí opravdu poznat.
"Podle mě jde o retrospektivní milostný vztah", uvádí Ralph Fiennes, který hraje titulní roli. "Ve filmu jsou dvě sobě rovné části. Na jedné straně jde o politický thriller o společenském přehmatu, přestoupení zákona a manipulaci. Na straně druhé jde o vztah mezi Justinem a Tessou Quayleovými. Justinova cesta nesleduje jen Tessinu práci, ale také zkoumá jejich vztah. Tento muž znovu objevuje a přehodnocuje poměr se svou ženou. Jde o znamenitou část příběhu, kdy je ten zdrženlivý milý muž přinucen čelit těžké pravdě o světě. Doufám že jej publikum uvidí jako laskavého průměrného člověka.
obrazek
Rachel Weisz, která ztvárnila zavražděnou aktivistku Tessu Abbott Quayleovou, dodává: "Milostný příběh je s politickým thrillerem zcela propojen - jeden by nemohl být bez druhého, a to díky chytrosti románu Johna le Carrého a adaptaci Jeffreyho Cainea. Justin se díky své lásce k Tesse dostává na cestu plnou objevování, kde dosáhne nové vlastní úrovně znalosti, ale také odhalí obrovský politický skandál."

Na první pohled se jeví Justin velmi pasivně. Je to civilizovaný britský gentleman, zdvořilý diplomat žijící jen zákony. Ve skutečnosti vlastně netuší co Tessa dělá; někdy by rád zasáhl, ale nemůže. Ne proto, že by byl slabý, ale proto, že s ní má dohodu, a ta je pro něho také zákonem. Celý štáb zajímalo proč byla Tessa s Justinem. Potřebovala jakousi kotvu a Justin ji držel v normálu; vždy se dokázal ovládat a ona byla vášnivá.

Scenárista Jeffrey Caine poznamenal: "Ralfovi s Rachel jsem naprosto uvěřil vášeň i něžnost vztahu Tessy a Justina."
obrazek
Postava Tessy Quayle vychází ze skutečného života. John le Carré byl inspirován vášnivou aktivistkou a neúnavnou charitativní pracovnicí jménem Yvette Pierpaoli. Snímek jí byl věnován a John ji popisuje slovy "žila a zemřela v zatracení". Yvette Pierpaoli zemřela v roce 1999 ve věku 60ti let, spolu se dvěma dalšími kolegy a řidičem během autonehody v Albánii. Tehdy byla Yvette členkou Refugees International (společnost pro uprchlíky), což bylo součástí jejího celoživotního závazku pomáhat jiným lidem. Toto povolání si zvolila již v devatenácti letech, kdy opustila rodnou Francii. Carré se s ní setkal v polovině sedmdesátých let. Již během jejich prvního setkání si Carrého získala. Carré vzpomíná:

Vše, co dělala, mělo důvod. A ten důvod, jak jste hned zjistili, byl naprosto neobchodovatelný. Potřeba získat jídlo a peníze pro hladovějící, léky pro nemocné, úkryt pro lidi bez domova, dokumenty pro lidi bez státní příslušnosti... Zvolila si snad tu nejsvětější, silnou, seriózní, praktickou cestu, kterou si můžete představit. Vykonávat zázraky ...

A ačkoli je Tessa věkem, povoláním i národností odlišná od Yvette, jsou její závazky k chudé Africe, zejména k jejím ženám, její opovržení nad protokoly a její neochvějná, často šílená rozhodnutí k její cestě, vybrané naprosto vědomě. Vychází z Yvettina příkladu.
-- "The Constant Muse," The Observer, 25. února 2001.
obrazek
Když roku 2000 četl britský filmař Simon Channing Williams zkušební výtisk Johna le Carrého Nepohodlný, napsal dopis autorovu právnímu zástupci, Michaeli Rudellovi. V dopise žádal o producentská práva potřebná k natočení románu. Když Rudell odpověděl a navrhl setkání, Channing Williams se nabídl, že ještě téhož večera odletí z Londýna do New Yorku. Producent vysvětluje, "chtěl jsem prokázat, že se skutečně chystám vytvořit ten film, protože si myslím, že kniha je opravdu mimořádná. Zaobírá se lakotou velkoobchodu, zneužívání afrických národů, státní korupcí, a to vše je zasazené ve zcela přesvědčivém nepřekonatelně milém příběhu. Je to tak upřímná, zanícená a smutná kniha a já věřím, že zůstane významná pro mnoho, mnoho budoucích let."

Jak film získával podobu, dostal scenárista a spisovatel Jeffrey Caine na adaptaci románu práci, kterou nazývá "profesní výzvou". Caine komentuje: "Jsem dlouholetý obdivovatel vždy citlivého psaní Johna le Carrého, ale filmy natočené podle jeho románů byly zřídka udělané správně. Nepohodlný mi připadal, že by mohl být v budoucnu silným filmem. Emoční, osobitý, milý příběh spjatý s aktuálním politickým tématem a nejistým uspořádáním. Podle mě byl srdcem příběhů vždy lidský příběh Justina a Tessy; politicky neutrálního muže objevujícího opravdovou povahu ženy, kterou miloval, teprve po její smrti a odhodlaného pokračovat v její práci. Muže, kteřý je manželce blíž teprve, když ona zemře."
obrazek
Po dokončení castingu a veškerých příprav, probíhajících na přelomu roku 2004 a 2005, se začalo v květnu konečně natáčet. Natáčení probíhalo na mnoha místech Berlína a Londýna. Na začátku června se štáb přesunul do Keni, kde se příští dva měsíce natáčelo převážně v Nairobi, ale i v dalších částech země. Což bylo možné teprve po úspěšném jednání producenta Simona Channinga Williamse s vládou.

Úplně první scény z Nairobi se natáčely v příměstské restauraci Lord Errol, která nese jméno notorického sukničkáře, o němž byl film s názvem White Mischief (režie Michael Radford, 1987) natáčený také v Keni. Další scény se natáčely například v nemocnici Pumwani, márnici Nairobi City, nemocničních archivech Kenyatta, leteckém hangáru Wilson Airport, na golfovém hřišti v Karenu ...

Štáb musel zpravidla nejprve jednat s vůdci každé komunity, a ti pak vysvětlili ostatním, proč tam filmaři jsou a jak jim to může být prospěšné. V různých oblastech zaměstnali okolo 2000 místních obyvatel, pro které to byl obrovský zážitek.
obrazek
Díky podpoře Vysokého komisaře Edwarda Claye a vládních úředníků, měli herci možnost setkat se s lidmi z Vysokého komisařství, navštívit jejich domy, aby si dokázali představit, jak žijí a navíc poobědvali s diplomaty pracujícími v Keni.

Keňská vláda byla k filmařům pozoruhodně ochotná. Raphael Tuju, ministr informací a komunikace řekl: „Nepohodlný je ke Keni velice kritický. Je nepochopitelné, že ministerstvo natočení tohoto filmu povolilo a podpořilo. Jsem si ale jistý, že kdybychom tento projekt nepodpořili, byl by snímek natočen jinde ...“

O hercích

Ralph Fiennes
Je nejstarším ze šesti dětí spisovatelky a malířky a bývalého farmáře, posléze fotografa. Od dětství projevoval výtvarné vlohy, ale nejvíce ho přitahovalo herectví. Absolvoval Royal Academy of Dramatic Art (RADA; 1983-85) v Londýně a brzy se uchytil. Oblíbil si zejména Shakespearovy hry. Jeho filmová kariéra se rozjížděla velice pomalu, ale již jeho třetí role byla hlavní a partnerkou mu byla Juliette Binoche. Šlo o snímek Bouřlivé výšiny. Zlomem v jeho kariéře byl však Schindlerův seznam, za který získal mimo jiné Cenu newyorských filmových kritiků 1993, cenu Národního sdružení filmových kritiků 1993, cenu BAFTA 1993, svou první nominaci na Oscara 1993 a na Zlatý glóbus 1993.

Rachel Weiszová
Již od středoškolských studií pracovala jako modelka. Během studií angličtiny na Cambridge University založila se spolužáky divadelní soubor Talking Tonques, který uvedl hru Nevilla Southalla Washbag (v režii přítele, studenta Davida Farra, nyní uměleckého ředitele divadla The Gate Theatre) na Edinburghském festivalu, kde získala ocenění The Gurdian Student Drama Award. To způsobilo, že kvůli profesionální herecké kariéře přesídlila do Londýna.
Ve filmu na sebe poprvé výrazně upozornila úlohou newyorské šperkařky Mirandy Foxové, jedné z hostů na toskánské venkovské usedlosti, v komorním psychologickém dramatu Svůdná krása. Od poloviny 90. let se prosadila v Hollywoodu.

O tvůrci

Fernando Meirelles
Narodil se v Brazílii, kde vystudoval architekturu na vysoké škole. Během svých studií zvládl natočit své první experimentální dílo se štábem složeným z jeho přátel. Výsledný projekt vyhrál několik cen na venkovském nezávislém video festivalu. Se stejnou skupinou přátel, založil novátorské studio Olhar Eletrönico (Electronic Glance), přinášející nový život do brazilské televize roku 1980. V roce 1989 Meirelles vymyslel a zrežíroval populární seriál pro děti Ra-Tim-Bum, pro brazilskou veřejnou televizi. Seriál se 190 epizodami získal zlatou medaili na New Yorském filmovém a televizním festivalu (New York Film and Television Festival) a k tomu mnoho dalších ocenění.
Poté začal režírovat reklamy a propagační videa. Jeho nezávislé studio, O2 Filmes, se stalo největším v Brazílii a za více než 10 let získalo nejvíce prestižních státních a mezinárodních ocenění, včetně 5 Lvů z Cannes a 9 cen Profesionál roku (Professional of the Year). V roce 1997 režíroval svůj první celovečerní film O Menino Maluquinho (Waacky, Wacky Boy).

Podobné filmy

Gorily v mlze
(Gorillas in the Mist) Antropoložka Sigourney Weaver miluje své horské gorily, které pomal...
dnes 17.40
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Sebemilenec
Simona Stašová a Jaromír Dulava v televizním filmu podle bestselleru Simony Monyové. Drama...
dnes 21.41
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Na odstřel
(State of Play) Po vraždě asistentky mladého ambiciózního kongresmana Bena Afflecka se zač...
dnes 23.50
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 11. 12. 2019 Svátek má Dana
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz