fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

71% 1442 hlasů
7.1 10 1442
film / thriller, akční, krimi, USA, , 115 min., od 12 let
Payback
Kinopremiéra v ČR 27.5.1999, DVD od 10.2.2000 Warner

Režie: ,
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:31Porter chce jen svoje peníze, které mu vzali, když se ho bývalý parťák pokusil zabít - nic víc, ale také nic míň.
Příběh samotáře hledajícího leta po justičním omylu spravedlnost. Natočeno podle novely Richarda Starka Lovec.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Nic naplat, s takovým námětem by si hongkongská kinematografie pohrála daleko lépe. Víc než akční film se jedná o krapet temnější dramatický thriller, kde je průběh děje velice rozvláčný a suchý a tak velmi často ztrácí na zajímavosti. Pozornost vyvolá akorát nějaká ta akční scéna, ale těch tu zase tolik není. Což je ohromnou chybou. Od příběhu o pomstě ze zrady vlastních parťáků se nic jiného očekávat přeci nedá. Mel Gibson opět ve své roli nezklamal, ale výjimečnosti snímku to stejně nepomohlo. Takové pojetí nebylo zrovna šťastným nápadem. A tak tu máme novou filmovou verzi románu od Richarda Starka, který už byl zpracován v roce 1967 pod názvem ´Bez okolků´. Který je povedenější s ohledem na dobu svého vzniku nechť posoudí divák. Oba filmy mají své pro i proti.
Všechny komentáře k filmu 21+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Odplata

obrazek
Gangster Porter společně se svou ženou a sadistickým parťákem Valem Resnickem přepadnou a okradou čínské mafiány převážející sto čtyřicet tisíc dolarů. Při rozdělování kořisti však Val parťáka podrazí, protože potřebuje i jeho podíl, aby se mohl stát členem zločineckého syndikátu. Namluví jeho žárlivé manželce, že jí je Porter nevěrný a zatímco žena manžela dvakrát střelí do zad, Val sebere peníze. Muž však přežije a když se zotaví, jde si pro své peníze. Drobnými krádežemi si opatří dost peněz, aby mohl v zastavárně koupit revolver a pak se vydá do bytu své manželky, narkomanky Lynn. Přestože jí sebere drogy, kterými ji zásobuje Val, žena si píchne dávku z ukrytých zásob. Ráno ji Porter najde mrtvou. Z dealera, který ženě přinesl novou dávku drogy, vytluče informace odkud drogy přicházejí. Dostane se na stopu kšeftaře Stegmana, v jeho herně sice narazí na dvojici zkorumpovaných detektivů Learyho a Hickse, přesto se mu však podaří zjistit, že Resnick pracuje pro zločinecký syndikát.
obrazek
Najde svou bývalou milenku Rosii, která pro syndikát také pracuje. Od ní získá adresu hotelu, který je jedním ze sídel syndikátu. V jednom z pokojů překvapí Resnicka s prostitutkou Pearl a dohodne se s ním na vrácení peněz. Resnick ho však opět podrazí a pošle na něj čínskou mafii, když jim namluví, že to byl Porter, kdo je tenkrát přepadl a okradl. Muž však vyvázne a utrpěná zranění si ošetří u Rosie. Oba si přitom vysvětlí, že se vlastně rozešli omylem. Když muž odejde, vtrhne dovnitř Resnick, Porter se však vrátí pro cigarety. Přinutí ho prozradit jména dvou šéfů syndikátu a pak ho zabije. Unikne další smrtící nástraze, kterou na něj nalíčí zabiják, pracující pro syndikát a pronikne v hotelu ke Carterovi, který patří k vedení syndikátu. Chce zpět svých sedmdesát tisíc. Donutí Cartera zavolat šéfovi celého syndikátu Bronsonovi. Ten se mu vysměje. Porter bez okolků zabije Cartera a jde za dalším z bosů Fairfaxem. Je odhodlán zabít i jeho, pokud nedostane své peníze.


O natáčení

obrazek
"Chtěl jsem vytvořit záporného hrdinu, ale nechtěl jsem ho v ničem omlouvat," říká filmový režisér Brian Helgeland. "S Melem, je to obzvlášt zajímavé, protože nikdy dříve nehrál takový druh role." Gibson k tomu říká, "Porter není ani náhodou dobrý člověk. Spíš naopak, je to ta nejbezcitnějíší postava jakou jsem kdy hrál. A jak už napovídá sám název filmu, on nemá žádné výčitky při provádění msty. Porter dělá dost odpudivých věcí, ale tak, že se tomu dá porozumět. Odloží všechno mimo své záště." Je to prostě človek, který nedá nikomu pokoj dokud nedostane to, co chce. A to i v případě, že je to smrt toho druhého. Příběh filmu Odplata je díky typu hlavního hrdiny temný, ale zároveň dost emotivní, což je opravdu zvláštní kombinace. A také velmi zajímavá cesta. Jak říká Gibson: "Když jsem točil Spiknutí, film, který Brian napsal, pohrával si s myšlenkou natočit knihu The Hunter od Donalda Westlaka, který jí napsal pod pseudonymem Richard Stark. Ze začátku mi Brian dal pouze první scénu. A potom další a další a pak jsme spolu mluvili po telefonu a přemýšleli, 'Hej, a co když....' Vedli jsme debaty o jednotlivých liniích příběhu a dost jsme se u toho nasmáli. Byla to produktivní spolupráce a navíc dost rychlá."
obrazek
"Moje první reakce," přiznává Helgeland, "byla, ach ne, protože Mel byl tím projektem tak zaujat. A já nevěděl jak mu říct, že on nemůže ve filmu hrát. Protože kdyby v tom hrál, okamžitě by se zvýšil rozpočet a mě by nedovolili ten film režírovat. Nakonec jsem mu to řekl. Ale Mel v pohodě prohlásil, že když se mu líbí scénář a chce ho natočit, tak proč bych to nemohl režírovat právě já. Přestal jsem váhat, dal mu to a řekl 'jdem do toho.'"

O hercích

Mel Gibson
Je Američan, ale vyrůstal v Austrálii, kam se jeho rodina velmi záhy po jeho narození přestěhovala. Zde také začala jeho hvězdná kariéra, když ztvárnil hlavního hrdinu ve filmu Šílený Max režiséra George Millera. Za své další dva filmy, Tim a Gallipoli v režii Petera Weira obdržel cenu Nejlepšího herce od Australien Film Institute. Jeho americkým debutem byl snímek Rok nebezpečného života a vzápětí Paní Soffelová. K jeho dalším filmům patří Tequila Sunrise, Pták na drátě, Air America a také Hamlet, který vznikl jako první snímek pod Gibsonovou produkční společností Icon a který režíroval Franco Zeffirelli (první projekt Icon Production). Potom následovaly tituly Navždy mladý a Bounty. Gibsonovým režisérským debutem byl film Muž bez tváře, kde také hrál. V roce 1995 Gibson produkoval, režíroval a hrál hlavní roli ve filmu Statečné srdce, který získal Oscara za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. Naposledy spolupracoval Gibson s Warnery na thrilleru Spiknutí a potom přišla superúspěšná čtyřka Smrtonosné zbraně.

Gregg Henry
Se objevil ve filmu Star Trek: Vzpoura a ve filmu The Big Brass Ring, ve kterém hraje jako protivník Williama Hurta.
Henry už hrál padoucha ve filmu Briana DePalmy Dvojník a také v dalších DePalmových filmech Zjizvená tvář a Kainova výchova. Vůbec poprvé se objevil před kamerou s Holly Hunterovou v kritiky ceněném televizním filmu HBO The Positively True Adventures of the Alleged Texas Cheerleader Murdering Mom. Později hrál s Lindou Fiorentinovou v Bodily Harm. Získal uznání za své první působení v televizi, když hrál Wesleyho Jordachea v miniseriálu Rich Man, Poor Man Book II. Henry stále pracuje v divadlech, kde již za své působení získal třináct významných činoherních cen, mino jiné L.A. Weekly Award, The Los Angeles Drama Critics Circle Award a dvě další nominace LADCC.

Maria Bellová
Hrála minulou sezónu hlavní roli, vášnivou a svéhlavou pediatričku Dr. Annu Del Amicovou v seriálu oceněném Emmy Pohotovost. Objevila se také s Benem Stillerem a Elizabeth Hurleyovou v seriálu Permanent Midnight.
Bellová debutovala v televizi dobrodružným seriálem Mr. and Mrs. Smith po boku Scotta Bakuly. Věnovala se i činohře: The Killer Inside Me a Smart Town Gals With v Currican Theater; Big Problems v Theater for New York a Talked Away v West End Gate.

O tvůrcích

Brian Helgeland
Získal ceny Academy Award, Broadcast Film Critics, National Society of Film Critics, Writers Guild, a Bosten, Florida, Los Angeles, Texas a New York Critics Awards, a nominaci na Golden Globe Award za scénář k filmu L.A. Přísně tajné, který společně napsal s Curtisem Hansonem. Helgelandova spolupráce s Melem Gibsonem započala filmem Spiknutí. Helgeland k němu napsal scénář.
Původně rybář z New Bedford, Massachusetts, Helgeland změnil povolání "po velké bouři na moři v den Díkůvzdání 1985" a začal psát scénáře.
Brzy poté, co se přestěhoval do Los Angeles (1986), napsal scénaře k filmům Noční můra v Elm Street IV: Dítě snu, 976 Předvolba zla a Dálnice do pekla. Také spolupracoval na scénáři akčního thrilleru Nájemní vrazi, ale jméno si udělal především scénářem filmu L.A. Přísně tajné s Dannym DeVito a Kevin Spaceym. Potom napsal ještě scénář k filmu The Postman: Posel budoucnosti, ve kterém hrál a který režíroval Kevin Costner.

Terry Hayes
Vyznamenal se jako spisovatel nekompromisních akčních thrillerů Šílený Max a Šílený Max 3, ve kterých hrál Mel Gibson a které ho proslavily po celém světě. Napsal také úspěšný thriller Úplné bezvětří, kde hráli Sam Neill a Nicole Kidmanová. Do jeho filmografie také patří snímek Bangkok Hilton.

Ericson Core
Má velké zkušenosti s hudebními videoklipy. Točil s hvězdami typu The Maverick, Stevie Wonder, Run D.M.C., The Rolling Stones nebo Toad the Wet Sprocket. Ve filmu debutoval snímkem s názvem 187. Natočil také pilotní díl seriálu CBS EZ Streets.

Chris Boardman
Šestkrát získal cenu Emmy Award a byl nominován na cenu Academy Award. Skomponoval, podílel se na komponování, dirigoval nebo napsal hudbu pro mnohé televizní pořady i pro širokou škálu filmů. Mimo jiné Seznamte se, Joe Black, Purpurová barva, Král zbojníků Robin Hood, Otec nevěsty, Grand Canyon, Smrtonosná zbraň 1, 2, Smrtonosná past 1-3. Boardmanova první filmová práce byla úprava skadby pro Quincyho Jones do filmu The Wiz. Po další několik let upravoval skladby pro více než padesát produkcí Smitha a Hemiona. V této době získal šestkrát cenu Emmy a třináctkrát byl na ni nominován.
V roce 1985 dirigoval hudbu k filmu Silverado a pracoval s Quincym Jonesem na Purpurové barvě, za kterou poprvé získal nominaci na cenu akademie. Za dalších osm let se zůčastnil skládání, upravování nebo dirigování hudby k více než sedmdesáti významným filmům. Roku 1985 založil jazzový spolek Wishfull Thinking, který vydal tři alba. V roce 1990 vydal své sólové album Tu Do Bem, které získalo skvělou pověst mezi milovníky jazzu na celém světě.

Podobné filmy

Měsíc s dýmkou
Říkává se, že mrtvý už neublíží, živých se máme bát. A přece se v tomto detektivním příběh...
dnes 15.10
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Malí válečníci
(Small Soldiers) Alan pomáhá svému otci v obchodě s hračkami a teď zkouší nové sady - koma...
dnes 15.55
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Thor: Temný svět
(Thor: The Dark World) Když je arogantní válečník Chris Hemsworth vypovězen z rodného Asga...
dnes 20.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 20. 10. 2018 Svátek má Vendelín
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz