fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

57% 16 hlasů
5.7 10 16
film / drama, historický, Československo, , 84 min.
DVD od 1.12.2008 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:32Příběh krvavého spiknutí z doby počátků českého státu.
"Na přelomu 10. a 11. století se v bratrovražedném boji mezi Přemyslovci a ostatními rody rozpadla boleslavská říše, ze sporů těžil především německý císař. Tehdy se zdálo, jakoby český stát i rod jeho knížat byly před zánikem..." Těmito slovy scénáře se začíná odvíjet příběh filmu Oldřich a Božena, jehož námětem se stala stejnojmenná divadelní hra Františka Hrubína.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Zapomeňte na optimistického Jiráska a idylické Alšovy ilustrace, tohle je sugestivně zobrazený drsný středověk. Mně osobně je na půdě historických fresek sice milejší intimní a hloubavější pojetí Oldřicha Daňka s nadčasovým přesahem, nicméně i tento Vávrův počin má něco do sebe.
Všechny komentáře k filmu 4+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Oldřich a Božena

Do doby nejstarších dějin českého státu spadá dramatický příběh bratrovražedného boje dvou potomků rodu Přemyslovců Jaromíra a Oldřicha. Dosud vládnoucí Jaromír, podporovaný německým císařem, zůstává bez dědice. Oldřich naopak na svém hradišti zavrhuje neplodnou manželku a z lože nemanželského s milenkou Boženou zplodí syna. Jeho život musí hájit v lítém souboji proti Jaromírovi a spiklencům na pražský stolec pak usedá Břetislav, obnovitel přemyslovské slávy a moci... Divadelní hra Františka Hrubína vznikla v 60. K němu se teprve po patnácti letech vrátil režisér Otakar Vávra, který mu však proti komorní poetičnosti Hrubínově dodal potoky krve a podivuhodné variace na staročeské reálie.


O filmu

Poprvé ji v roce 1969 uvedlo Divadlo na Vinohradech. Už tehdy se režisér Otakar Vávra zabýval myšlenkou na její filmovou adaptaci. Sám Hrubín s ním spolupracoval na scénáři, ale k realizaci zamýšleného projektu došlo až po téměř patnácti letech. Autoři se pokusili oživit dvě ze známých postav našich dávných dějin - Oldřicha, mladšího bratra českého knížete Jaromíra, a prostou dívku z lidu, Boženu, s níž se Oldřich ožení s nadějí, že mu dá syna, jehož se nedočkal od své první ženy Juty, císařovy neteře. Monumentální historická freska sice vyvrací známou idylickou zlidovělou legendu, ale ukazuje barvitý, krutý obraz doby na přelomu 10. a 11. století se snahou o co největší věrohodnost reálií - středověkého způsobu života, lidových zvyků, exteriérů, kostýmů atd.

Podobné filmy

Bídníci
(Les Misérables) Galejník Jean Valjean je po devatenácti letech podmínečně propuštěn na sv...
dnes 15.25
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Čelisti
(Jaws) U pobřeží letoviska Amity si sedmimetrový žralok vybral svoji první oběť. A tak se ...
dnes 20.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Návrat ztraceného ráje
Vladimír Pucholt v poetickém filmu Vojtěcha Jasného o nevyzpytatelnosti osudu, domově, lás...
dnes 22.50
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 19. 11. 2019 Svátek má Alžběta
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz