fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

67% 7 hlasů
6.7 10 7
film / komedie, Česká republika, , 100 min., od 8 let
Kinopremiéra v ČR 5.11.2009

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:11Poslední školní sraz začíná.
Poetická „pamětnická“ komedie vypráví o složitě chystaném sjezdu někdejších studentů po 60 letech od maturity. Dvojice organizátorů, jednou dojemná, jindy směšná ve svém počínání, objíždí své zestárlé, často i zdětinštělé kolegy. Problémem se však stane přesvědčování jedné z dávných spolužaček, tehdy vyloučené ze studií. Dodnes zahořklá žena je přesvědčena, že ji někdo ze spolužáků udal - a konfrontace se přenáší i na večírek, kde si jeho účastníci začínají vzájemně vyčítat své někdejší postoje a zásady
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Jemný a klidný snímek o stáří a vyrovnání se s minulostí. Herecký koncert především výborné Libuše Švormové. Tomášovi Magnusekovi se povedl vynikající kousek. A to dostat do jednoho filmu herecké legendy filmového plátna. Nejmladší Jaroslav Čejka a nejstarší Zita Kabátová. Příběh je jednoduchý s kapkou poetismu a jemného humoru. Film vhodný především pro seniory a pamětníky. Mladší divák tento počin zcela nepochopí. Podle mého je dobře, že takový snímek vznikl. Je to ohromná pocta všem těmto hercům a herečkám. A nám divákům již jen zbývá jim všem poděkovat za jejich role ať ve filmu či v divadle, a že nám filmové záznamy jejich činů stále dělají radost.
Všechny komentáře k filmu 4+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Pamětnice

Poetický příběh o nepochybně posledním školním sraze a soužití dvou různých osobností. Bývalí spolužáci se scházejí po šedesáti letech na školním sraze, nepochybně posledním, tváří v tvář spolužačce Milušce Bínové. Bínová, kdysi nejoblíbenější spolužačka, dnes přijíždí po letech do rodného města, rozhodnutá zjistit, který z jejích spolužáků jí kdysi zničil život. Bínová se ovšem nevrací pouze po letech do rodného města a ke spolužákům, ale musí si také najít cestu ke své rodině a vnukovi, který se pokouší sraz zorganizovat. Pamětnice však není filmem o pomstě, jak by se mohlo zdát, ale o životě dnešních seniorů, o jejich vztazích s rodinou, se společností a vzájemných vztazích mezi generacemi.


O filmu

<>Obrázek nenalezen<> V roce 1949 mělo maturovat na gymnáziu v Náchodě sedmdesát tři studentů. Jeden z maturitních ročníků navštěvovala i tehdy devatenáctiletá Miluše Bínová. Bínová, ve třídě oblíbená, byla dcerou sedláka a představitele Lidové strany v kraji. Miluška Bínová organizuje první den klidového týdne studentů posledního ročníku (takzvaného svaťáku) menší posezení u otce na statku. Nedopatřením jeden ze spolužáků najde schovanou brokovnici starého Bíny v seníku a aniž by si uvědomovali důsledky - začnou se zbraní manipulovat. Druhý den je Bína zatčen a o několik měsíců později popraven. Miluška nesmí odmaturovat a souhlas s jejím postihem, tedy neodmaturováním, musí souhlasně podepsat všichni její spolužáci. Toto celé ovšem divák zjistí až na samotném konci příběhu. Příběh se celý odvíjí v současnosti.

Dva ze spolužáků Bínové, Hybš a Vávrová, osloví vnuka Bínové, který v tuto chvíli pracuje na gymnáziu, kde všichni kromě Bínové v roce 1949 odmaturovali. Vnuk Bínové, učitel Čížek, se nakonec rozhodne spolužákům pomoci nejen zrealizovat školní sraz, ale také oslovit babičku, aby se výjimečně srazu zúčastnila. Společně s Hybšem a Vávrovou jede na Moravu babičku přesvědčit. Bínová si uvědomuje, že toto je možná jedna z posledních příležitostí, jak se vypořádat s bývalými spolužáky, o kterých si myslí, že jsou strůjci jejího neštěstí a potažmo i životního osudu. Do srazu zbývá několik dní, Bínová žije s Čížkem v bytě a zažívá s ním nemalé dobrodružství. Ukazuje se nejen absence kvality vztahu mezi nimi, jako babičky a vnuka, ale také rozdílnost jejich už tak složitých osobností. Do příběhu také vstupuje dávná láska Hybše k Bínové. Mezitím do Náchoda míří další spolužáci a náchodští se naopak připravují na samotný sraz. Poznáváme celou plejádu životních osudů současných seniorů. Některé z nich jsou velmi veselé, některé méně. Někteří ukazují, že stáří se dá prožít i s úsměvem. Celý příběh pak vyvrcholí na školním srazu, kde dochází k rozhřešení celého případu.

Snímek je určen pro téměř všechny věkové kategorie. Především pro střední generaci a seniory. Příběh sám o sobě poukazuje na život současných osmdesátníků. Všichni prožívají stejný věk, přesto ho každý prožívá zcela jinak. Každý je jinak psychicky a fyzicky svěží, prožívá jinak přítomnost a přesto mají něco společného - minulost.

<>Obrázek nenalezen<> Originální projekt Pamětnice

- průměrný věk herců filmu Pamětnice je 80,1 let
- ve snímku hraje nejvíce aktivních hereckých legend současnosti
- ve své zatím poslední roli zde hraje i nejstarší žijící česká herečka Zita Kabátová
- scénáristou a producentem je nejmladší člen české Obce spisovatelů Tomáš Magnusek
- Pamětnice je třetím filmem v historii, kde si zahrál režisér Jiří Krejčík
- ve snímku se objevují po dlouhé herecké odmlce Miloš Nesvadba, Nina Jiránková a legendární český mim Jaroslav Čejka
- ve své první filmové roli se objeví psychiatr Jan Cimický a zpěvák Radek Tomášek
- v neobvyklé roli Vladimír Brabec - sexuálně čilý univerzitní profesor
- Dalibor Gondík coby ředitel školy či Ivana Buková jako pečovatelka
- Josef Zíma hraje sám sebe

Podobné filmy

Když si Chuck bral Larryho
(I Now Pronounce You Chuck & Larry) Chlouby brooklynského hasičského sboru Adam Sandler a ...
dnes 13.15
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Vzhůru nohama
(Head Over Heels) Monica Potter náhodou zahlédla svého přítele zabít nějakou ženu. Jenže p...
dnes 20.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Mr. Johnson
(Wrong Mr. Johnson, The) Zásluhou svého hrubiánského přítele přijde Klára Issová o práci a...
dnes 21.45
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 22. 1. 2020 Svátek má Slavomír
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz