fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

77% 375 hlasů
7.7 10 375
drama / komedie, Francie/Německo/USA, , 118 min., od 12 let
Kinopremiéra v ČR 5.1.2017 v SK 26.1.2017

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:24Jestli mě někdy opustíš, vyrvu si srdce a nikdy ho nevrátím zpět.
Paterson je řidič autobusu ve stejnojmenném městečku Paterson. Každý Patersonův den je zdánlivě stejný jako ten předešlý: projíždí trasou své linky, pozoruje město ubíhající před čelním sklem a poslouchá úryvky konverzací. Píše básně do notýsku, jde na procházku se psem, zastaví se v baru vždy jen na jedno pivo a přichází domů za svou ženou Laurou. Život Laury je pravým opakem - vše v něm se neustále mění a každý den přináší nové sny a nápady. Paterson a Laura se vzájemně milují a podporují: on jí pomáhá realizovat nejnovější plány, ona obdivuje jeho básnické nadání.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Myslím, že už jsem zkažena dobou a pomalu plynoucí film bez výrazných zvratů mne bohužel kapku nudí.. Čekám nějakou tragédii, nějakou významnou událost nebo alespoň emoční vyhrocenost, což v lyrickém artovém "Patersonovi" zkrátka najít nemůžu.. Paterson žije v Patersonu, skládá básničky, které se nerýmují a řídí městský autobus.. Překvapivě má milou, krásnou a kreativní partnerku, se kterou prožívá stereotypní život.. A má taky BULDOKA.. Celkově se na Patersona celou dobu šije bič (střelec v hospůdce, parta dealerů, která poukazuje na krádeže psů aj.), ale nikdy se neuplete.. Ze mě se stává čekanka, která se snaží za celým příběhem najít hlubší filosofický přesah.. Který nenachází.. Možná až na pointu s notýskem.. Podobným duchem je ztvárněná série "Before.." s Ethanem Hawkem, ale tam mi to o dost lépe funguje.. Ale co, hraje tam buldok a má celkem velký prostor :-D
Všechny komentáře k filmu 6+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB    Videotéka: přidat si do ní film

O filmu Paterson

obrazek
Poezie ve filmu

Město Paterson v USA skutečně existuje a pro film je zcela určující. Právě o něm pojednává jedno z nejzásadnějších děl slavného amerického básníka Williama Carlose Williamse, předchůdce beatníků a dalších amerických směrů 50. let 20. století. Nedaleko Patersonu také vyrůstal Allen Ginsberg. Všichni tito tvůrci jsou pro řidiče Patersona velkým vzorem a jeho postavu lze vnímat jako zhmotnění Jarmuschovy celoživotní lásky k těmto spisovatelům a jejich vidění světa.

O městě Paterson zpívá také Bob Dylan v písni Hurricane z roku 1975.

Autorem poezie ve filmu je ceněný básník a překladatel Ron Padgett. Za svůj život získal nespočet ocenění, mimo jiné Guggenheimovo stipendium, cenu Roberta Creeleyho či cenu Williama Carlose Williamse od Americké básnické společnosti. Je dvorním překladatelem díla Guillauma Apollinaira, Pierra Reverdyho a Blaise Cendrarse. Jeho sbírka básní How Long soutěžila v roce 2014 ve finále Pulitzerovy ceny.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 19. 6. 2018 Svátek má Leoš
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz