fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

85% 3987 hlasů
8.5 10 3987
film / drama, válečný, Velká Británie/Francie/Německo/Polsko/Nizozemí, , 148 min., od 12 let
The Pianist / Le Pianiste / Der Pianist / Pianista
Kinopremiéra v ČR 6.2.2003, DVD od 29.9.2003 Vapet

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2002, Oskar, Mužský herecký výkon (A. Brody), Režie (R. Polanski), Adaptovaný scénář (R. Harwood),
2003, Český Lev, Zahraniční film,
2002, Nominace na Oskara, Film


Ukázka
01:19Hudba byla jeho vášní. Přežití byl jeho mistrovský kus.
Píše se rok 1939 a Szpilmanovi je 28 let. Polsko je napadeno německými vojsky, která brzy přicházejí i do jeho hlavního města Varšavy. Téměř okamžitě jsou uplatněny tvrdé restrikce vůči zdejší židovské komunitě. Szpilman a jeho rodina - rodiče, bratr a dvě sestry - žili až dosud spokojeným životem, brzy jsou však také donuceni podřídit se ponižujícím pravidlům. Kromě toho, že jim docházejí peníze a jídlo, musí pod hrozbou přísného trestu nosit na rukou Davidovu hvězdu. Nátlak se postupně zvyšuje a rodina je na tom stále hůře. Brzy jsou donuceni prodat obrazy, stříbro, nábytek a nakonec i Szpilmanovo drahocenné piáno. Největší ranou je však rozhodnutí, podle kterého mají být všichni Židé umístěni do uzavřeného areálu, obehnaného vysokými zdmi - na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Neskutečně silný a surový film obsahující mnoho scén, jenž mi vyloženě vyrazily dech. Ukázka tehdejší krutosti a nelidskosti je neskutečná a Polanski ji vyobrazuje přímo mistrovsky. Oscar za režii naprosto zasloužený a i díky tomu je z Pianisty jedna z válečných klasik, 5 hvězd.
Všechny komentáře k filmu 62+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Pianista

Film Pianista je příběhem Wladyslawa Szpilmana, skvělého pianisty a uznávaného interpreta Chopinových skladeb. Příběh začíná v okamžiku, kdy ve varšavském rádiu zní Chopinovo Nokturno v C# moll v jeho podání. Píše se rok 1939 a Szpilmanovi je 28 let. Polsko je napadeno německými vojsky, která brzy přicházejí i do jeho hlavního města Varšavy. Téměř okamžitě jsou uplatněny tvrdé restrikce vůči zdejší židovské komunitě. Szpilman a jeho rodina - rodiče, bratr a dvě sestry - žili až dosud spokojeným životem, brzy jsou však také donuceni podřídit se ponižujícím pravidlům. Kromě toho, že jim docházejí peníze a jídlo, musí pod hrozbou přísného trestu nosit na rukou Davidovu hvězdu. Nátlak se postupně zvyšuje a rodina je na tom stále hůře. Brzy jsou donuceni prodat obrazy, stříbro, nábytek a nakonec i Szpilmanovo drahocenné piáno. Největší ranou je však rozhodnutí, podle kterého mají být všichni Židé umístěni do uzavřeného areálu, obehnaného vysokými zdmi - na místo, které brzy vstoupí do dějin jako Varšavské ghetto.


O filmu

obrazek
Před začátkem natáčení Polanski konzultoval téma s historiky a lidmi, kteří ghetto přežili - jedním z nich byl například Marek Edelman. Celému filmového štábu pak také promítnul několik dokumentů o varšavském ghettu. Nikdo z nich nepochyboval o důležitosti věrné rekonstrukce Szpilmanova zázračného přežití. Konec 2. světové války zanechal mnohá města střední a východní Evropy v ruinách. Aby mohli o 55 let později filmaři znovu navodit atmosféru poválečné Varšavy, museli vynaložit měsíce práce a půl milionu dolarů. Po dlouhém hledání bylo zruinované město znovu vytvořeno v německém Juterborgu, nacházejícím se 90 km od Berlína. Hlavní výtvarník Allan Starski zde využil bývalé kasárny sovětské armády a vytvořil hrůzu nahánějící zpustošenou krajinu, kterou kromě rozvalin doprovází pouze několik ohnutých pouličních lamp.

Varšava však ve filmu není vyobrazena pouze jako zdevastované a mrtvé město. Jelikož se děj odehrává v časovém rozmezí šesti let, musel Starski spolu se svým týmem zrekonstruovat prostředí tak, jak vypadalo v různých obdobích války. Příběh zachycuje invazi německých vojsk v roce 1939, vznik židovského ghetta, postupnou degradaci životních podmínek uvnitř něj a nakonec i vyhlazení všech jeho obyvatel...

O hercích

Adrien Brody
obrazek Narodil se v roce 1973 v New Yorku a v současnosti je velmi žádaným hercem. Za svou roli ve filmu Restaurant byl nominován na Independent Spirit Award. Proslavil se zejména díky svým rolím ve filmech Bread and Roses a Tenká červená linie. Do jeho filmografie patří dále snímky Dummy, Love the Hard Way, Aféra s náhrdelníkem, Harrisonovy květy, Nespoutaná volnost, Krvavé léto v New Yorku, Ten Benny, Střela, King of the Hill a New York Stories.

Thomas Kretschmann
obrazek Narodil se ve Východním Německu a než se dal na hereckou kariéru, věnoval se plavání. Ve dvaceti letech se mu podařilo uprchnout do západního Berlína a začít zde nový život. Jeho hereckým debutem byl film Der Mitwisser, za který získal prestižní německé ocenění Max-Ophuls Prize jako největší herecký objev. Do centra pozornosti se dostal díky roli ve válečném filmu Stalingrad. Následně si zahrál mimo jiné ve snímcích Královna Margot, Marching In The Dark, The Stendahl Syndrome a Prince Valiant. V poslední době obsadil role ve filmech Ponorka U-571, Feindliche Übernahme - althan.com a The Knights of the Quest.

O tvůrci

Roman Polanski
obrazek Pařížský rodák vyrostl v Polsku, kde navštěvoval umělecké školy v Krakowě a v Lodzi. Ve čtrnácti letech si poprvé zahrál v divadle a posléze se stal účinkujícím v populární rádiové show The Merry Gang. Ještě během dospívání se objevil ve filmu Three Stories a následně obsadil malé role v mnoha dalších polských snímcích, mimo jiné i ve filmu Andrzeje Wajdy Generation. Během studií natočil několik krátkých snímků jako Two Men and a Wardrobe, When Angels Fall, The Fat and the Lean a Mammals, z nichž se všechny dočkaly ocenění na různých filmových festivalech. Jeho celovečerním debutem byl v roce 1962 film Nůž ve vodě, který získal cenu kritiků na filmovém festivalu v Benátkách a byl nominován na Oscara jako nejlepší zahraniční film. Po tomto úspěchu natočil Polanski filmy Hnus (oceněn Stříbrným medvědem na Berlínském filmovém festivalu), Slepá ulička (taktéž oceněn Stříbrným medvědem), Ples upírů (v tomto filmu obsadil sám jednu z hlavních rolí), Rosemary má děťátko (nominace na Oscara v kategorii nejlepší scénář), Macbeth a What? V roce 1974 dosáhl velkého úspěchu s filmem Čínská čtvrť, který získal Zlatý glóbus a byl nominován na jedenáct Oscarů, z nichž však obdržel pouze jednoho za nejlepší původní scénář. Do ústřední herecké role se vrátil ve svém dalším filmu The Tenant. Následující snímek Tess byl nominován na šest Oscarů, z nichž tři získal. V roce 1984 napsal Polanski autobiografii Roman, která se stala knižním bestsellerem v mnoha zemích. Poté natočil filmy Pirates, 48 hodin v Paříži, Hořký měsíc a Devátá brána. Kromě filmové tvorby se věnoval také režii divadelních her a oper.

Podobné filmy

Zemětřesení
(Earthquake) Všechny osobní trable jdou stranou, když se země začne otvírat! Americký film...
dnes 12.50
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Lída Baarová
Milovala zločince. Je to zločin? Výpravné drama o vztahu legendární české herečky s nacist...
dnes 20.14
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Normal
Rodí se zrůdy, nebo si je vytváříme? Česko-makedonsko-britský film o skutečném sériovém vr...
dnes 21.50
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 6. 12. 2019 Svátek má Mikuláš
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz