fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

50% 974 hlasů
5 10 974
film / thriller, hororový, USA, , 93 min., od 16 let
Kinopremiéra v ČR a SK 21.5.2015, DVD a Blu-Ray od 23.9.2015 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:19Vědí, z čeho máš strach.
Poltergeist vypráví klasický příběh o rodině, jejíž dům na předměstí napadnou rozzlobení duchové. Když děsivé bytosti začnou své útoky stupňovat a unesou nejmladší dceru, musejí ostatní členové rodiny spojit své síly, aby ji zachránili.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Věděl jsem do čeho jdu a dostal jsem přesně to co jsem od tohoto remaku očekával. Původní Spielbergovu verzi jsme samozřejmě viděl a samozřejmě se to nedá srovnávat. Remake se mohl pochlubit alespoň lepší hudbou a akustikou, což je i logické, když přihlédneme rok produkce původní verze a remaku. Je to jako přes kopírák, akorát v novější více američtější verzi.
Všechny komentáře k filmu 2+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Poltergeist

Legenda hororového žánru Sam Raimi a režisér Gil Kenan přicházejí s novým zpracováním klasického příběhu o rodině, jejíž dům na předměstí pronásledují zlé síly. Když děsivé bytosti začnou své útoky stupňovat a unesou nejmladší dceru, musejí ostatní členové rodiny spojit své síly, aby ji zachránili dřív, než navždy zmizí.


O filmu

obrazek
Rodina v ohrožení

Nový Poltergeist, přesně jako ten z roku 1982, je pro diváka vzrušující hororovou jízdou. Příběh rodiny, jejichž dcera zůstane uvězněná mezi dvěma světy a ostatní členové musí bojovat ze všech sil s nadpřirozenými silami o její záchranu, si ve 3D vychutnají všichni fanoušci hororů a thrillerů. Na rozdíl od originálu, který se odehrával v období ekonomického rozvoje USA, v novém filmu je přítomný všeobecný pocit deziluze a úpadku amerického předměstí, které bylo v 80. letech ideálním místem na bydlení. Dnes je to šedivá spleť malých domů s řetězovými ploty, a jejíž obyvatelé patří k nižší společenské vrstvě.

Na začátku 80. let se všichni stěhovali na předměstí, ale dnes je takovýto lesk a sláva dávnou minulostí. Hrdinové našeho příběhu se snaží žít typický život na předměstí, ale velmi se jim to díky nenaplněným očekáváním nedaří. Když se k tomu přidá útok nadpřirozených sil a zmizení nejmladší dcery, situace se jim úplně vymkne z rukou.

Scénář filmu nechává na divákovi, aby posoudil, proč je celá rodina vystavená celé té hrůze. To, že je dům postavený na místě, kde kdysi býval hřbitov, je jen jednou z možností. Lidé dnes zapomínají na svoji podstatu, žijí v separátních světech, a výsledkem jsou narušené rodinné vztahy, které je dělají zranitelnějšími vůči nadpřirozeným silám.

Lidi definuje a dotváří jejich okolí, prostředí, ve kterém žijí: „Chtěli jsme, aby se publikum ztotožnilo s naší rodinou a jejím domem,“ říká režisér Gil Kenan. Podařilo se to díky tomu, že divák sleduje Bowenovi od začátku jejich cesty do nového domova. Projde spolu s nimi celý dům, pokoj po pokoji, podívá se do každého rohu i šatníku.

Děti si jako první všimnou, že se v domě děje něco zvláštního - dokonce ještě předtím, než rodiče dům koupí. Griffin, prostřední syn, najde Maddy, nejmladší dceru, jak si povídá s někým ... něčím neviditelným v šatníku, který bude co nejdříve patřit jí. Když se rodina i přesto přestěhuje, brzy zjistí, že mají co dočinění s duchy.

„Je přirozené, že jako první se s nimi střetnou Maddy a Griffin, říká Sam Raimi, protože děti jsou obvykle víc otevřené novým situacím a využívají svoji fantazii. Takže dětské postavy mají větší šance zachytit přítomnost tajemných bytostí, které navštěvují jejich dům. Dospělí nejsou schopní zachytit „neznámé frekvence“ tak jednoduše jako děti.“

Maddy, nejmladší a zároveň nejcitlivější z dětí, se do domu zamiluje díky svému novému „imaginárnímu“ kamarádovi ze šatníku. Griffin je plachý a uzavřený do sebe, a na nový dům se těší - až do chvíle, než zjistí, že jeho pokoj se nachází ve strašidelném podkroví, daleko od ostatních, a začne si namlouvat, že strom za oknem je nebezpečný...

Teenagerka Kendra, nejstarší ze sourozenců, je podobně jako rodiče ze začátku nevšímavá k věcem okolo a hněvá se, že stěhováním přišla o svoji starou školu a přátele. Většinu času tráví telefonováním a Griffinovým příběhům nevěnuje nejmenší pozornost. Rodičům nemůže odpustit, že se ocitli v takovéto díře na předměstí.

Malou Maddy, klíčovou postavu příběhu, hraje Kennedi Clements. „Ničeho se nebála,“ říká režisér. “Když na ní mluví hlasy z obrazovky nebo ze šatníku, nebojí se jim odpovídat. Je zvědavá a nebojí se, to jí na druhé straně dělá velmi zranitelnou. Když její oblíbená panenka zmizí ze šatníku, neváhá a vybere se za ní. Najednou ji obklopí tma a ona se ocitne v pasti. Poltergeist ji vtáhnul do prostoru mezi dvěma světy.“

Griffin, prostřední ze sourozenců a jediný syn, má také bujnou fantazii. Vidí věci, které nejsou skutečné, takže když přesvědčí rodiče, že strom na dvoře mu hrozil a škrábal na okno anebo že ho na půdě napadla veverka, tak mu samozřejmě nevěří. Kyle Callet si úlohy Griffina užíval. Jeho nejoblíbenější scéna byla ta, když ho Poltergeist vleče přes celý dům. “Kaskadéři postavili vertikální scénu, a tahali mě po chodbě, po schodech a ven střešním okýnkem až na ten strom. Byl to neskutečný zážitek - naučil jsem se, jak držet hlavu a kde dát ruce, aby se mi nic nestalo.“

Zásadní zlom přichází v momentu, kdy rodiče přijdou domů a objeví šokovanou Kendru, na kterou něco zaútočilo v garáži a Griffina visícího ze stromu. Prohledají celý dům a zjistí, že Maddy nikde není. Nakonec si musí přiznat, že se opravdu stala obětí paranormálních sil. Ocitli se v zoufalé situaci.

Sam Rockwell hraje otce rodiny. „Eric prožívá opravdu těžké období - přišel o práci a má pocit, že se najednou neumí postarat o rodinu, která se mu začíná rozpadat před očima,“ komentuje herec. Ani on, ani jeho manželka nevědí, kam Maddy zmizela. A nemohou ani volat na policii, když by jim nedokázali vysvětlit, za jakých okolností se ztratila. Amy se proto obrátí s prosbou o pomoc na zvláštní parapsychologickou skupinu, která působí na škole, kde studovala. Skupina vedená Dr. Powellovou navštíví dům Bowelových s plnou výbavou špičkové techniky na identifikaci nadpřirozených bytostí. V zásadě jsou dost skeptičtí, a více jim jde o vysvětlení záhadného zmizení Maddy, než o záchranu rodiny. Přesvědčí je až útok Poltergeista na jednoho ze členů týmu, ke kterému dojde v šatníku, odkud Maddy zmizela. Pochopí, že v tomto případě jde opravdu o život a neobejdou se bez pomoci média a lovce duchů Carrigana Burka. Burke je hvězdou televizní reality show „House Cleaners“ a je považovaný za osobnost v oblasti paranormálních jevů. V domě Bowenových ho však nevítají s nadšením - jedinou výjimkou je Kendra, pro kterou je pop kulturní ikonou.

“Burke si umí poradit v každé situaci,” hovoří Harris. “Neorganizuje seance ani není exorcistou, ale mimo Maddy je jedinou osobou schopnou navázat kontakt s druhou stranou.“ Nakonec je to Burke, který povede náročný boj o návrat Maddy. Brzy vyplave na povrch fakt, že byl kdysi ženatý s doktorkou Powellovou. Tato jejich romantická vsuvka vnáší aspoň trochu světla do tmy, která všechny v domě obklopuje.

obrazek
Dům

Samotný dům ztělesňuje světlo i temnotu. Ze začátku se jeví jako nová naděje pro rodinu, které v poslední době neměla štěstí, ale postupně se z něho stane dům hrůzy. Ve filmu je dům postavený na místě bývalého hřbitova, který byl srovnaný se zemí dávno předtím, než se na něm postavila budova. Ale odstraněné byly jen náhrobky - pozůstatky těl zůstaly ležet hluboko v zemi. Právě to způsobilo, že některé duše mrtvých nenašly pokoj, zůstaly uvězněné na pomezí dvou světů a nyní se zoufale snaží najít své místo ve věčnosti. Na to potřebují Maddy - světlo, které vyzařuje její nevinnost, je má vést na cestě k posmrtnému životu, kde budou konečně svobodní.

“Poltergeist se zpočátku projevuje celkem nevinně, například hlasem, který vychází ze stěn nebo klepáním kořenů na okna,“ vysvětluje režisér Kenan. “Jakmile ale naváže kontakt s Maddy, odláká ji daleko od rodiny a vtáhne do svého světa.”

Když ovládne Maddy, agresivita útoků temných sil se zvyšuje, protože se ji snaží udržet na své straně za každou cenu. „Vždy mě přitahovala myšlenka na skupinu opuštěných a frustrovaných duší, které jsou schopné vyprodukovat takovou energii, aby unesly dítě,“ poznamenává Kenan. „Najednou jsem k nim pocítil sympatie a snažil jsem pochopit jejich motivaci, pocity a emoce.“

Jiný rozměr

Pravděpodobně nejzajímavější technologickou novinkou je dron, který otec koupí Griffinovi na začátku příběhu. Podle režiséra funguje ve filmu z části jako nástroj a z části jako hrdina. „Použili jsme malou kvadroptéru se dvěma kamerami, která je řízena na dálku smartphonem nebo tabletem. Dron jsme teda nejen zakomponovali do příběhu, ale použili jsme ho i na získání exkluzivních záběrů, jaké se do teď podařili málokomu. Možnost umístit kameru prakticky kamkoli je pro filmaře nesmírně vzrušující.“

obrazek
Kletba Poltergeista

Filmový štáb zažil po dobu natáčení několik nevysvětlitelných událostí. Sam Raimi vysvětluje: „Za domem byl veliký prázdný pozemek, jeden z mála nezastavěných v okolí. Tento otevřený prostor nám však způsoboval problémy - rušil nám spojení přes vysílačky, mobilní telefony a také signál mezi kamerami na dronech a jejich operátory. Drony všude jinde fungovaly perfektně, ale jakmile jsme se pokusili o přeletět nad tímto prostorem, tak se zřítily. Byl to opravdu znepokojující pocit.“

A potom se objevil na place „poltergeist“, který neustále způsoboval problémy produkci. Aby zamezili přístupu nechtěných návštěvníků, filmoví tvůrci zavolali Brendu Rose, která má zkušenosti s paranormálními jevy. Používá množství prostředků na detekci a eliminaci duchů. „Pomáhám lidem efektivně se orientovat v jejich životech, například jim doporučím poslouchat vnitřní hlas a využívat numerologii či osobní energii,“ říká Brenda. „Duchové dávají vědět o sobě způsoby, někdy je to něco v koutě vašeho oka, jindy se opravdu snaží upoutat pozornost. Po dobu seance, když fungujeme jako médium, mohou přijít z pravé nebo i z levé strany. Mění se to od organizovaného až po úplně nekontrolovatelný chaos, něco podobné zažívá i rodina ve filmu.“

Konkrétně o Poltergeistovi Rose říká: „Když se duchové cítí ztraceni, potřebují obvykle poradit, aby našli cestu zpět, na místo, kam patří.“ Ale bytosti z filmu Poltergeist nejsou běžní duchové. Jak říká ve filmu Jarred Harris: „Toto není jen několik obyčejných nahněvaných duchů“

Podobné filmy

Drákula: Neznámá legenda
(Dracula Untold) Mladý princ Vlad III. se za každou cenu snaží ochránit své království a r...
dnes 22.45
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Doupě vlků
(Wolves) Po vraždě rodičů je dospívající vlkodlak nucen bezcílně bloudit světem. V odlehlé...
dnes 22.50
NAHRAT
ZDARMA
Prima Cool
Pavučina snů
(Dreamcatcher) Čtveřice kamarádů se vypraví do své oblíbené chatky v lesích a brzy se kole...
zítra 22.15
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 17. 8. 2019 Svátek má Petra
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz