fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

74% 1319 hlasů
7.4 10 1319
film / drama, USA, , 109 min., od 15 let
Precious: Based on the Novel Push by Sapphire
Kinopremiéra v ČR 27.5.2010 v SK 2.12.2010

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2009, Oskar, Ženský herecký výkon ve vedlejší roli (M.), Adaptovaný scénář (G. Fletcher), Film

Ukázka
02:25Život je tvrdý. Život je krátký. Život je bolestivý. Život je bohatý. Život je .... drahý.
Šestnáctiletá obézní Afroameričanka Claireece "Precious" Jones žije krutým životem. Nejen, že hlavní hrdinku psychicky týrá a ponižuje její matka, ale navíc čeká již druhé dítě se svým nepřítomným otcem. Oporou jí není ani okolní svět a školou prochází s dobrými známkami, aniž by si kdokoliv všiml, že neumí číst ani psát. Precious je někdy na dně, ale nikdy se nevzdává. Pod hrozbou vyloučení ze školy přijímá nabídku přestupu do alternativní školy. I když nezná význam slova alternativní, instinkt jí napovídá, že je to příležitost, na kterou čekala. Zde potkává trpělivou učitelku, paní Rainovou. Precious nastupuje na novou cestu, která ji vyvede z temnoty, bolesti a bezmocnosti k lásce a svobodnému rozhodování.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu O čem to bylo? O tom jak j
jsem zbytečnej,podřadnej a debil? Fakt? Tak to já radši zdechnu. Proč si ti idoti raději nevpálí kulku do hlavy? Já bych věděl,ono se jim to totiž LÍBÍ, jinak by to nedělali. A já jim to přeju, debilům. ?
Všechny komentáře k filmu 16+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Precious

Šestnáctiletá obézní Afroameričanka Claireece "Precious" Jones (Gabourey Sidibe) žije krutým životem. Nejen, že hlavní hrdinku psychicky týrá a ponižuje její matka (Mo´Nique), ale navíc čeká již druhé dítě se svým nepřítomným otcem. Oporou jí není ani okolní svět a školou prochází s dobrými známkami, aniž by si kdokoliv všiml, že neumí číst ani psát. Precious je někdy na dně, ale nikdy se nevzdává. Pod hrozbou vyloučení ze školy přijímá nabídku přestupu do alternativní školy. I když nezná význam slova alternativní, instinkt jí napovídá, že je to příležitost, na kterou čekala. Zde potkává trpělivou učitelku, paní Rainovou (Paula Patton). Precious nastupuje na novou cestu, která ji vyvede z temnoty, bolesti a bezmocnosti k lásce a svobodnému rozhodování.


O filmu

obrazek
Film Precious Lee Danielse, podle novely „Push“, autorky Sapphire je rozechvívající, upřímný a nadějeplný film o lidské kapacitě rozvíjet se a vyhrát. Příběh zasazený do roku 1987, je příběhem šestnáctileté Claireece „Precious“ Jones, která se narodila do života, který by si nikdo nepřál. Podruhé je těhotná se svým nepřítomným otcem, doma musí čelit psychickému a fyzickému násilí své zlostné matky. Škola je místem chaosu a Precious dosáhla devátého stupně s dobrými známkami přes hrozné tajemství: neumí číst, ani psát. Precious je někdy na dně, ale nikdy se nevzdává. Za její pasivní schránkou se skrývá zvídavá, mladá žena, ve které dřímá vědomí, že pro ni někde existují další možnosti. Pod hrozbou vyloučení ze školy je Precious nabídnuta možnost přestupu do alternativní školy. Precious nerozumí významu alternativní, ale její instinkt ji napovídá, že toto je šance, na kterou čekala. Při hodinách literatury, které vede trpělivá učitelka paní Rainová (Paula Patton), Precious začíná svou novou cestu, která ji vyvede z temnoty, bolesti a utrpení na světlo, k poznání, že každý je někým milován a k sebeurčení.

Produkce

Producent/režisér Lee Daniels četl novel Push poprvé, když vyšla v roce 1996. „Musel jsem se nadechnout, tolik mne to zasáhlo. Znal jsem tolik lidí, kteří byli jen kousek od postav v knize - byli pro mne extrémně ztotožnitelní.“ Daniels se také ztotožnil s dobou 80. Let, do kterých je příběh zasazen. „Rozuměl jsem žargonu, politice i kulturnímu prostředí, o kterém psala, protože to byla doba, ve které jsem žil. A samozřejmě jsem reagoval jako každý, kdo tu knihu četl, na tu nekompromisní upřímnost jejího vyprávění.“

Push je první romám Sapphire, New Yorské básnířky, známé její kolekcí poezie a prózy American Dreams, plné otevřených a živých portrétů lidí, jejichž životy byly ničeny chudobou, násilím a zneužíváním. „Tito lidé nejsou neviditelní,“ říká Sapphire. „Slyšíme o nich každý den. Ale jsou naprosto nepochopeni a já chtěla ukázat, co se skrývá za statistikou.“ Jako paní Rainová v její knize, Sapphire pracovala v Harlemu, kde učila psát a číst teenagery a dospělé. „Inspirací pro Precious byla nezlomnost, inteligence a krása mnoha mladých žen, které jsem učila, a které čelily hrozným podmínkám a okolnostem v jejich životech,“ říká. Push je nekompromisní, mimořádná a šokující kniha, která předkládá výzvu čtenářů. „Protlačila jsem obálka, protože bylo potřeba ji protlačit,“ říká Sapphire. „Příběhy, které vyprávím, potřebovaly být vyprávěny.“ Daniels a scénárista Geoffrey Fletcher čelili nelehkému úkolu: vytvořit film, který bude mít stejnou duši jako román, aniž by diváky odradili náročným tématem. „Věděli jsme, že nemůžeme vytvořit film doslova, jak je napsaná kniha,“ říká Daniels. „To bylo prostě moc„hard-core“.

Daniels do charakteru Precious zapracoval i své zážitky z dětsví. Nikdy jsem nebyl sexuálně zneužit, ale byl jsem psychicky týrán. „Když se mi děly zlé věci nebo jsem viděl, jak se dějí špatné věci, začal jsem fantazírovat.“ Daniels vypráví hrůzný zážitek: „Když mi bylo 12, viděl jsem, jak byl někdo zabit. Velmi jasně si pamatuji, jak jsem se ocitl v“bublině“ a stal jsem se princem se stříbrnou korunou, jak bojuji se svým mečem. Přeskočil jsem z toho místa, abych necítil bolest. Moje představy byla Boží pomoc, jak mne ochránit a udržet příčetného.“ Čerpání z Danielsovy dětské fantazie umožnilo scénáristovi dát možnost Precious alespoň na chvíli uniknout od tvrdé reality. Paul také poopravil a předělal některé z vedlejších rolí: sestru Johna, který se v knize pouze mihne, je ve filmu v podstatě nezbytná postava, která soucítí se světem Precious, recepční v alternativní škole byla obohacena o problémy s přítelem a neomalený smysl pro humor.

obrazek
Film zafinancovali producenti Gary Magness a Sarah Siegel-Magness ze Smokewood Entertainment Group (SEG), kteří produkovali s Danielsem „Tennessee“. „Knihu jsem nejprve neznala, ale brzy jsem zjstila, že kniha byla velmi důležitou pro mnoho mých známých, které velmi zasáhla a kteří ji četli na střední,“ říká Sarah Siegel-Magness. Když jsme s manželem založili naši společnost, chtěli jsme produkovat strhující příběhy. A to „Push“ je. Je jedno, jaké je tam socio-ekonomické prostředí- ta kniha tě chytne a vtáhne. Sarah Siegel-Magness se aktivně zapojila do produkce a byla na place každý den. Podpora Sarah byla ohromná,“ říká Daniels. „Dodávala mi sílu dostat ze sebe to nejlepší.“ Obsazení filmu bylo velkou výzvou. „Při pátrání v agenturách mě tvrdě zasáhla realita,“ říká Daniels. „Hollywood tyto dívky nenabízí.“ Produkční společnost vypsala veřejný casting v Los Angeles a New Yorku, jehož ředitelem byl Billy Hopkins. „Vybrali jsme 10 dívek, které byly z New Yorku, New Jersey a Marylandu,“ říká výkonná producentka Lisa Cortés. „Žádná z nich před tím nehrála, ale prošly tvrdou zkouškou a vypadaly tak, jak jsme si představovali Precious.

Těch 10 mladých dívek pak bylo posláno do „Boot Camp. To je něco jako „American Idol,“ říká Daniels. Každý týden se zlepšovaly a já si vybral pár dívek.“ Ale Daniels stále nebyl plně satisfikován. „Nebyla tam žádná, o které by Lee byl přesvědčen, že plně rozumí té škále emocí, kterou musí hlavní hrdinka projít a která by byla schopna hrát tu roli autenticky,“ říká Cortés. Takže přes rozhodnutí produkce, začít natáčení v nejbližších týdnech, Daniel řekl Hopkinsovi, aby vyhlásil nový konkurs. Čtyřiadvacetiletá Gabourey „Gabby“ Sidibe neplánovala ucházet se o roli ve filmu. Ještě na škole si zahrála v několika představeních, ale neměla ambice stát se herečkou. „Nemyslela jsem si, že bych v konkursu uspěla, tak proč ztrácet čas?“, vzpomíná. Ale její kamarádka ji neustále přesvědčovala, také její matka, zpěvačka Alice TAn Ridley, která byla oslovena v dřívější produkci, aby hrála matku, a která četla knihu. Gabby si přečetla alespoň část knihy, aby byla alespoň minimálně připravena, ale její ztělesnění postavy ředitele castingu ohromilo. Nahrávka Gabby z konkursu uchvátila i produkci, což vedlo následující den ke schůzce a ke schůzce s Lee Danielsem. „Strávili jsme několik hodin mluvením a rozebíráním hlavní hrdinky,“ říká Daniels.

„Gabby řekla hodně věcí, které mne utvrdily v tom, že opravdu Precious rozumí. Dokonce se mnou v některých věcech ohledně jejího chování nesouhlasila, na základě svých vlastních zkušeností. Nesnažila se mi lézt do zadku, aby dostala tu práci. Prostě mi řekla věci, tak jak jsou.“ Sidibe si vzpomíná na tu schůzku: „Mluvili jsme a já začínala být trochu neposedná, když se to blížilo k závěru… A on pak jen řekl: „Chci, abys byla v mém filmu.“ A já řekla, „ale“.. A on řekl, „Žádné ale, chci, abys ty hrála Precious.“ A já začala plakat. Bylo to až moc čítanková odpověď, ale všechno se to stalo tak rychle: první konkurs byl v pondělí a tohle bylo ve středu---- pondělí, úterý, středa…. Booom!“

Sidibe měla obyčejný recept na to, jak projít konkurzem na roli. „Myslím, že Precious se cítí jako ta nejošklivější osoba v místnosti,“ říká. To je ten její smutek, to je ta touha být někým jiným, usilování o to, aby byla normální, protože ona si myslí, že není. Znám spoustu holek,jako Precious. Ona je i ve mně. Necítila jsem to už dlouho, protože jsem vyrostla a uvědomila si, že jsem normální a vlastně, co je to být normální. Takže jsem provedla Gabby střední školou, abych ji mohla hrát.“ Casting na poslední chvíli pro Sidibe znamenal, že na příravu na natáčení měla pouze 6 týdnů. Přes počáteční nervozitu,jak se dostala na plac, okamžitě se s rolí sžila. „Gabby je naprosto věrohodná,“ říká Daniels. Ani mnozí zkušení herci nedokáží být v roli tak věrohodní.“

„Nebylo pro mne těžké vžít se do pocitů Precious, protože scénář je velmi otevřený. Cítím s Precious, takže můžu být smutná a plakat, když mám.“ Mo´Nique, která hraje matku Precious, vysvětluje: „Jsme tlusté holky, které se hodně naplakaly! Říkaly nám velký zadek, tlustý prase, prasnice! Takže některé ty slzy jsou hodně reálné.“ Obsadit roli Precious bylo velmi těžké, ale Daniels cítil, že role matky bude ještě těžší.

obrazek
“Je těžké najít Precious, ale jakmile jsme ji máte, je to hrdinka a má sympatie diváků. Ale kdo by mohl zahrát takovou hrůznou postavu, jakou je Mary, věrohodně?“ Mo´Nique s její kariérou energické komediální herečky by se těžko někomu zdála pro roli sadistické, zlostné Mary vhodná, ale Daniels viděl Mo´Nique v jeho režijním debutu, thrilleru Stín zabijáka a věděl,že je výborná i jako dramatická herečka.

„Mo´Nique dala tvář Mary,“ říká Daniels. „V knize není vysvětleno, proč Mary dělá věci, které dělá, ale výkon Mo´Nique nám pomáhá alespoň jí trochu porozumět.“ Mo´Nique připouští, že většina lidí bude mluvit o Mary jako o monstru. „Ona nezná žádný jiný způsob,“ vysvětluje. Ví: „Nebudu se koupat, nebudu se o sebe starat, nebudu se starat o mou dceru, nebudu se starat o nic.“ Jen se nechává stále více vtahovat tím hrozným místem. Ale co se stalo v jejím životě, co vedlo k tomu, že se chová takto?“

Daniels připojuje:
„Jako filmař a vypravěč příběhu, stále jsem hledal ponuré prostředí, a to je to, co mi pomohla Mo´Nique vyplnit s Mary. Každý, dokonce ten nejodpornější člověk, byl jednou něčí dítě. Problémy Precious jsou složité, je navíc negramotná. Navštěvuje alternativní školu, kde se učí číst a psát společně se skupinou mladých dívek, jejichž životy jsou pdobné. Paula Patton hraje paní Rainovou, učitelku Precious. „Paní Rainová je učí základům psaní a čtení, ale také tomu, jak se naučit respektovat sám sebe a ostatní,“ říká Patton. „Je něco jako jejich máma - ale jako přísná milující máma. Tyhle děti pocházejí z ulice a když ve vás vidí malinkou zranitelnost, okamžitě je to pro ně známka slabošství. Takže ona staví zeď: buď chcete být v její třídě a učit se, nebo ne.“

Vždycky jsem si představoval paní Rainovou jako někoho, kdo žil velmi podobný život, jako dívky v její třídě,“ říká Daniels. Paula do role vnesla laskavost a eleganci, a to zvýšilo ten kontrast mezi nimi. Paní Rainovou je vzdělaná Afro-američanka se způsobem myšlení, který je velmi rozdílný od Precious. Paní Rainová chce, aby Precious dala dítě k adopci a tak Precious i její dítě by měly šanci na lepší život. Precious pochází z ghetta a její přesvědčení je, že se o něj musí starat, protože je to její krev, takže to musí udělat.

Rockový muzikant Lenny Kravitz hraje Johna, zdravotní sestru. V knize je pouze španělský chlapec, který říká „Tlač, Prescita, tlač!, když Precious rodí, říká Daniels. Geoffrey Fletcher tento moment rozvinul a dal postavě jméno a větší prostor v příběhu. Mezi Johnem a Precious se rozvine opravdové přátelství, když je Precious v nemocnici a je to John, za kým běží Precious s dítětem, když opustí domov své matky. John měl kriminální minulost, byl ve vězení, ale o Precious má opravdu starost. Je pro ni něco jako anděl a bere ji pod svá křídla.“

Když Precious přichází poprvé do alternativní školy, potkává školní recepční, kterou hraje komediální herečka a host pořadu ABC „The View“, Sherri Shepherd. „Když Precious přichází, Cornrows (recepční) se k ní chová hrubě,“ říká Shepherd. „Precious ji vyruší uprostřed hádky s jejím přítelem, ale je tam něco na charakteru Precious, co recepční přitahuje více, než k jiným dětem ve škole.“

Už jak přišla na plac, Shepherd si uvědomila, že ji Daniels nenechá být takovou, jakou je obvykle. „Přišla jsem a měla svůj make-up, paruku a on říká: „Nechci nic ze Sherri!“

Asi ti svážu prsa! A já mu řekla: „Lee, miluju moje prsa, nesvazuj je! Neber mi mou paruku!“ Ale oni mi ji vzali, udělali rasta copánky, dali mi ramenní vycpávky a černou rtěnku a lak na nehty z osmdesátéhosedméhoI Řeknu Vám, když máte ty copánky, táhne vám to hlavu a cítíte se, jako když vám dělají facelift!“

Daniels donutil celé obsazení vzdát se svého komfortu. „Pracovali jsme na scéně a ve scénáři to vypadlo jednoduše, jako že se stane A, B a C, ale Lee to rozvinul ještě do D a F a spoustu dalšího!“, říká Sidibe.

„Je to jako na horské dráze a překvapivé.“ „Jde vždycky za něčím nekonfekčním a neočekávaným,“ říká Patton. „Dotlačil mne až k mým limitům a nutil jít hlouběji a hlouběji.“ Nechtěl slyšel ne jako odpověď,“ říká Mo´Nique. „Je to jako, „Můžeme tady být třeba do rána, ale tohle od vás potřebuju.“

obrazek
Když na poslední chvíli vypadla jedna herečka, dostala malou roli sociální pracovnice paní Weissové superstar Mariah Carey, dlouholetá přítelkyně Danielse. „Trval jsem na tom, že ve scéně bude nalíčena minimálně,“ říká Daniels. Carey musela shlédnout trailer a přijít s jedním bodyguardem, ne s obvyklým doprovodem. Neměla čas studovat rolia musela hrát scény s MoŃique a Sidibe, které už na filmu pracovaly.

„Zatímco role Krystal v Tennessee nebyla atraktivní, stále byla velmi sexy,“ říká Daniels. „Paní Wissová je skutečně neatraktivní. Pro Mariah to bylo určitě těžké, ale zároveň si myslím, že to pro ni byla velká zkušenost.“

Zakladatelka časopisu Essence Susan L. Taylorová hraje dobrou vílu, kterou si představuje Precious ve své fantazii. „První scéna fantazie Precious je módní focení, kdy si Precious představuje, že je modelka,“ říká Daniels. „Postava Susan ji podává oranžovou šálu. Tahle šála bude mít v příběhu ještě dozvuky.“ Obsazení Susan Taylorové nebylo náhodné. „Susan Taylor je pro ženy ikonická postava,“ říká Cortés. „Její zařazení říká tolik o schopnosti vyniknout, ovládnout sebelásku a být více než jen přeživší osoba.“

Téměř vše z filmu bylo natáčeo v New York City koncem roku 2007. Vyjímkou byl pouze byt Precious a její taneční fantazie, obojí se filmovalo ve studiu. Alternativní škola byla vybudována v prázdném podlaží v Městské budově v Brooklynu, poblíž City Hall. Práce ve stísněných prostorách činžáku byly pro produkční tým náročné, ale dodává to filmu autentičnost. Počasí bylo mnohdy také hrozné, ale náladu to nesráželo. „Každý den jsem se od Gabby něco naučil,“ říká Daniels. „Víte, ona žila tuto dívku a nosila ji a stále ji nosí. Lidé se chovají k obézním lidem jinak. Když půjdu po ulici já, lidé se nebudou otáčet a chichotat se. Nebudu předstírat, že v jejím případě je to stejné, protože není, a dokonce jsem s ní byl, když se to stalo. Ale Gabby ví, kdo je a jde s hrdostí.“

„Líbí se mi, jak vypadám,“ říká Sidibeová. „Nikdy nebudu mít velikost 2. Nejsem tak konstruovaná. Takže musím pracovat s tím, co mám a tohle je to, co mám. Jedna z úžasných věcí na tomto filmu je, že jsem se potkala s Mo´Nique, která umí naučit lidi cítit se v jejich tělech dobře.“ Hlas Sidibeové se mění, když mluví o tom, jak poprvé potkala Mo´Nique. „Řekla jsem jí, že jsem se na ni dívávala v televizi a přála bych si, abych mohla být jako ona a dělat to, co ona.“

I když Sidibeová nikdy nemusela čelit takovým útrapám jako Precious ve filmu, cesta Gabby zrcadlí cestu Precious k tomu, aby si vážila sebe sama a posílila se. „Precious je zabiják draků,“ říká Daniels. „Je imunní vůči bolesti a posměškům a pomalu zjišťuje, že je krásná. Je to zdlouhavé poznání, ale stane se. Víme, že bude o.k. Učí se číst, učí se, jak milovat sebe samu.“ Slovo „tlač“ je spojováno s uvědoměním si a s růstem: posiluje tvoje tělo, otevírá dveře, křičí se v momentě zrození. „Tlač!“ je příkaz, ale je to něco, co za tebe nemůže udělat někdo jiný. „Tlač!“ znamená tlač na tvou mysl,“ říká Sidibe. „Neusaď se tam, kde jsi. Když jsi mezi skalou a těžkým místem, tlač se pryč, skrze stranu. Je vždycky prostor, kam se protlačit. Jsi lepší nežli jsi. Vše, co musíš dělat je tlačit na sebe.“

„Každý máme svou vlastní cestu a svůj vlastní osud a je to každodenní boj, dostat se do další minuty,“ říká Daniels. „Ale když mohla Precious zvládnout, co zvládla, můžeme to určitě i my.“

Podobné filmy

Zemětřesení
(Earthquake) Všechny osobní trable jdou stranou, když se země začne otvírat! Americký film...
dnes 12.50
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Lída Baarová
Milovala zločince. Je to zločin? Výpravné drama o vztahu legendární české herečky s nacist...
dnes 20.14
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Normal
Rodí se zrůdy, nebo si je vytváříme? Česko-makedonsko-britský film o skutečném sériovém vr...
dnes 21.50
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 6. 12. 2019 Svátek má Mikuláš
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz