fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

62% 914 hlasů
6.2 10 914
animovaný / dobrodružný / fantasy / komedie / pohádka / rodinný, Velká Británie/USA, , 100 min.
The Tale of Despereaux
Kinopremiéra v ČR a SK 5.2.2009, DVD od 22.6.2009 Bontonfilm

Režie: ,
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:00Malý hrdina s velkým srdcem.
Příběh o Zoufálkovi je tak trochu jiný animáč. Vizuálně se od svých lehce umělohmotně působících kolegů liší stylizací, která připomíná obrazy slavných vlámských malířů. Jinudy se vydává k divákovi i příběh. Nespoléhá na popkulturní odkazy a samoúčelné vtípky, ale vší silou se upíná k samotnému vyprávění a jeho postavám. Ocitáme se v kouzelném království, které se chystá na každoroční polévkovou slavnost. Dlouhá řada velmi nešťastných náhod ale způsobí tragédii, která králi zlomí srdce, princezně Hrášce přivodí těžké osamění a jejich poddané připraví o polévku. Do odvolání. Když už se zdá, že krize nemůže být krizovatější, narodí se Zoufálek. Malý myšák s velkýma ušima, který se zcela vymyká myšímu společenství, protože - nebojí se koček a pastí, knížky nežere, ale čte, sní o tom, že se stane rytířem a navíc mluví s lidmi, tedy s princeznou. Za všechny tyto hříchy proti myšímu soužití musí být po zásluze potrestán, a tak je uvržen do temnoty, aby z ní vyjel jako rytíř v blyštivé zbroji a v nouzi nejvyšší zachránil život princezny a osud celého království. Tedy pokud mu na to bude jeho odvaha stačit.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Příběh o Zoufálkovi je docela solidní příběh ze světa takových spíše béčkových animáků, který má ale příjemnou vlastnost - není úplně tupý, jako celá řada podobných počinů a já s tímto filmem nemám žádný problém. Myšák je sympaťák.
Všechny komentáře k filmu 13+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Příběh o Zoufálkovi

Krysák Roscuro připluje se svým pánem ke kouzelné zemi, ve které se rozhodne zůstat. V této zemi lidé rádi jedí polévky a každý rok se tu koná zvláštní slavnost, pro kterou připraví kuchař zbrusu novou polévkovou lahůdku. Stane se ale, že nešťastný krysák spadne rovnou do talíře královně, která se vyděsí až k smrti. A protože skutečně zemře, bolestí sužovaný král zakáže v celém království vařit, prodávat a jíst polévky. Také prohlásí krysy za nežádoucí. Pokud někdo nějakou najde, má ji bez slitování zabít. Nad královstvím se stáhnou černé mraky, barvy potemní, slunce zajde a přestane pršet. Nešťastná princezna, zavřená s truchlícím otcem v zámku, beznadějně hledá světlo a cestu z temnoty... V téže době se myší rodině narodí malý myšák, který dostane jméno Zoufálek. Je postavou malý, ale až neskutečně odvážný, zvídavý, pravdomluvný, čestný a rytířský. Žije s rodiči ve světě myší, které se bojí krys. I ty mají svůj svět, hluboko v podzemí, kam je uvržen i krysák, který zavinil královninu smrt. Zoufálek, místo aby hryzal knihy, jak ho to učí jeho starší bratr Vycházek, je začne číst. A dočte se o smutné princezně, zavřené v zámku, která tolik touží po světle a dobrotivém princi. Protože se Zoufálek nechce chovat jako ostatní myši a neustále vymýšlí podivné věci, rada starších ho odsoudí k pobytu v podzemních prostorách. Musí se tam skrývat před krysami a přemýšlí o pohádce a o krásné princezně. Stejně tak služka Sviňka Drobinka, kterou otec jako dítě zanechal nedobrým lidem a která strašně moc touží stát se princeznou. Jednoho dne se zvědavý Zoufálek dostane do princezniných komnat a vypráví jí, jak četl pohádku o smutné princezně. Princezna ho žádá, aby ji dočetl a přišel jí pak říct, jak skončila. Jenže Zoufálka chytí krysy a chystají se ho zabít.


O filmu

obrazek
Přibližně jednou za celou generaci se stane, že se objeví knížka, do které se zamilují milióny dětí. V roce 2003 napsala spisovatelka Kate DiCamillo “Příběh o Zoufálkovi,” pohádku o malém, statečném myšákovi, vyparáděném ohromnýma ušima, který se nebojácně vydal do oblastí, kam se žádná myš předtím neodvážila. Zoufálek měl tu smůlu, že se narodil s nadšením příliš velkým pro malý myšácký svět. Jeho kamarádem se stal krysák, zamiloval se do osamocené princezny a zachránil království před tíhou tmy a smutku. Po vydání se pohádka o spáse okamžitě stala klasikou. Na seznamu nejprodávanějších titulů novin The New York Times zůstala 96 týdnů…prodalo se téměř dva milióny výtisků (které přečetlo přibližně deset miliónů čtenářů). V současné době se na pultech knihkupectví objevilo paperbackové vydání, které se opět už více než 42 týdnů drží na seznamu nejprodávanějších knih. Krátce po vydání zaujala kniha producenta Garyho Rosse. Čtyři roky nato přichází Zoufálek do kin, aby potěšil malé i velké diváky.

Kdysi dávno byla ve vzduchu cítit kouzla, všude byla spousta smíchu a hrnce plné dobré polévky. Ale neštěstí způsobilo, že Král zůstal sám se zlomeným srdcem, Princezna se rozesmutnila kvůli nenaplněné touze a poddaní zůstali bez oblíbené polévky. Slunce zašlo a svět zešednul. Všechna víra zmizela… ale jen do chvíle než se narodil Zoufálek.

Drobný Zoufálek byl příliš statečný pro plachý svět, který nazýval svým domovem. Od okamžiku, kdy se narodil s doširoka otevřenýma očima a velkýma, nastraženýma ušima, viděl a slyšel víc než všichni kolem. Strašně moc toužil po dobrodružství a nedokázal si bez něj svůj život představit.

Jednoho dne se náš statečný myšák tajně vplížil do královské knihovny. Tam se naučil číst knížky (raději než je jíst). Četl příběhy o rytířích, ke kterým se toužil přidat, o dracích, které chtěl překonat a o pohádkových vílách, které toužil zachraňovat. Při své návštěvě se skamarádil s princeznou Hráškou, jež toužila utéct z tichého zámku, který po smrti matky ovládl smutek. Princeznin otec i celé království byli ponořeni do smutku, který sestoupil na krajinu v podobě šedých mraků.

Když ostatní myši zjistily, co Zoufálek podniká, byl - kvůli své neochotě dodržovat pravidla a za drzost mluvit s lidmi - vyloučen z bezpečného myšího světa a vyhozen do zlého světa krys, kde nezasvítí ani paprsek světla. Tam ho zachránil krysák Rosvito, další vyděděnec, který nepřestal snít o svých rytířských skutcích. Světoběžník a znalec dobrého jídla si mezi ostatními krysami připadal v jejich temném světě v podzemí jako ve vězení a nepřestával toužit po útěku za světlem.

Když Princezna ze strachu odmítla Rosvitovo přátelství, stal se z něj nejpodlejší a nejzlejší krysák ze všech. Spolčil se s hloupoučkou služebnou Drobinkou Sviňkou, jež byla zaslepena touhou stát se také princeznou, a společně Princeznu Hrášku unesli. Zoufálek si najednou uvědomil, že ji dokáže zachránit sám… že dokonce ta nejmenší myš může mít odvahu rytíře v blýskavém brnění.

V této pohádce o odvaze, odpuštění a nápravě, jedna malá myška pochopí, že stačí málo, abyste viděli pravdu: Totiž že to, jak vypadáte, není to samé jako to, kdo ve skutečnosti jste.

obrazek
Cesta Zoufálka na filmové plátno

Spisovatelka DiCamillo říká, že při psaní “Příběhu o Zoufálkovi” byla jejím cílem knížka pro děti, která nadchne i dospělé.

Příběh o Zoufálkovi je trochu jiný animovaný film. Producenti chtěli, aby hlavní postavy byly důvěryhodné. Zoufálek a Rosvito mluví, chodí po dvou, mají 10 prstů, nosí oblečení, zároveň v nich ale děti musí poznat ty malé potvůrky, které jim občas někde proběhnou pod nohami. To všechno musela animace vzít v potaz.

Pro vlastní animaci se filmaři inspirovali vlámskými malíři, kteří intenzivně pracovali se světlem a stíny. Kontrast světla a tmy, dobra a zla, je v Příběhu o Zoufálkovi hojně využíván. Myší svět je plný světla, které přichází ze spíže. Královské zahrady jsou plné slunce, zatímco komnaty jsou zastřené. Na druhou stranu svět krys je plný tmavých stínů a temných barev

Z hudby, kterou napsal oscarový skladatel William Ross, je cítit odvaha, kuráž a zvědavost našeho hrdinného myšáka.

Prohlídka Království Dor a seznámení s jeho obyvateli

Království Dor je magické, pohostinné místo, které září z dálky jako drahokam. Jako je Francie proslulá výbornými sýry a Belgie nejlepší čokoládou, Dor je vyhlášené nejchutnější polévkou ze všech. Na královských vlajkách jsou namalovány polévkové misky, ulice lemují krámky, které polévku prodávají a polévkové lžíce jsou dokonce ozdobou královské koruny. Místní obyvatelé dokonce slaví národní svátek polévky!

Věže království se pnou do výše a dole u útesů se rozprostírá malý přístav plný plachetnic. Před smrtí královny bylo Dor plné radosti a krásného sluneční světla. Po její smrti je polévka zakázána, království se ponoří do smutné šedi a jeho obyvatelé jsou zbaveni všeho potěšení.

obrazek
Myší svět

Dříve bývala královská kuchyň plná šrumu, když kuchtíci pomáhali šéfkuchaři Andrému s přípravou polévek. Po polévce ani kuchařích tu už dávno není ani vidu ani slechu. Ale na druhém konci kuchyně, za malou dírou ve zdi, je ukrytý maličký, kouzelný myší svět, vybavený lidskými nepotřebnými předměty, které zde našly nové využití.

Nezávislý pozorovatel má pocit, že Myší svět je moc příjemné a přátelské místo. Při bližších prozkoumání ale zjistíte, že zde panuje přísný řád a jakékoliv jeho překročení je provázeno tvrdými tresty. Nikdo - kromě Zoufálka - si nedovolí pravidla porušovat.

Celý myší svět je vybaven specifickými kusy nábytku. Nůž slouží jako lavička v parku, pánvička se stala veřejným koupalištěm. Město je úhledně upraveno pomocí hracích karet. Domy jsou vestaveny v šuplících skříněk a obývají je tvorové, kteří dělají jen to, co je jim řečeno. Tedy, až na jednoho…

• Nebojácný, nadšený a čestný Zoufálek je maličký myšák, kterého život obdaroval legračně velkýma ušima. Narodil se bez strachu a bojácná “stádnost” ostatních myší je mu na hony vzdálená. Vyklube se z něj hrdina, který překvapí všechny, ale především sebe...

• Jediné, co Zoufálkův bojácný otec Lester chce, je, aby se jeho syn stal řádným myšákem. Aby byl jako ostatní schovaný v koutku a na nic se neptal.

• Antoinette je ženská verze svého manžela. Zoufálkova matka je nervózní a bojácná. Jestli je to vůbec možné, je ještě víc opatrná než Lester. Stále své dva syny okřikuje a nikdy nikomu nevěří.

• Starý, slepý myšák Hovis je jeden z mála, který rozumí Zoufálkovu nadšení a touze po naplněném životě. Když se malý myšák vydá na svou cestu, dodává mu odvahu a naději.

• Zoufálkův nešikovný a přihlouplý bratr Furlough se ze všech sil snaží ukázat mladšímu bráškovi, jak se má správný myšák chovat. Když se ale někde objeví nebezpečí, dá se rychlým, nervózním cupitáním na útěk.

• Nafoukaný starosta nedovolí nikomu, aby porušoval pravidla, která stanovil. Proto Zoufálka vykáže z domova a odsoudí ho k životu v zámeckém vězení, ve světě krys, čímž ho posílá na jistou smrt... nebo na velké dobrodružství... záleží, co přijde dřív.

• Vždy příkladnému řediteli školy došla se Zoufálkovou statečností trpělivost. Je přesvědčený, že jeho chování rozptyluje ostatní žáky.

obrazek
Svět krysáků

Svět krysáků Za Myším světem, ve tmavé části nedaleko kanálu, kam nedosvitne ani paprsek světla, se předměty z lidského světa mění v chaos a nepořádek. Krysí svět je zatuchlé místo, jehož obyvatelé sem byli vypovězení poté, co se stali nežádoucími v Království Dor.

Most přes stoku je postaven z lidské páteře a náměstí tvoří žebra jakéhosi nebožáka. Celá vesnice je postavena z vyhozeného odpadu - můžete zde vidět umaštěnou lžíci, kuřecí nohu, rozbité brýle nebo bezzubý hřeben. Zatímco nám to může připadat odporné, pro krysy je to ten pravý domov.

• Dobrosrdečný světoběžník a gurmán Rosvito byl odsouzen k životu ve tmě, ale touží po slunečním jasu. Sám sebe považuje za člověka a tak nechápe, proč se k němu lidé obrátili zády a po tragické smrti Královny ho vyhnali do podzemí, kde všichni jí nechutný odpad. Jeho přátelství se Zoufálkem projde zatěžkávací zkouškou a nakonec ukáže, jaký ve skutečnosti je.

• Hrozivý vůdce krys, Botticelli, vyžaduje absolutní poslušnost, opovrhuje lidmi a nesnáší světlo. Z Botticelliho se stane Zoufálkův silný protivník, který ho podrobí kruté zatěžkávací zkoušce.

obrazek
Královský zámek

Když zešedlo království, zešednul i zámek. Dříve kuchyň plná života je nyní tichá a opuštěná. Život uvnitř i vně zámku se stal ponurým. Král propadl smutku nad ztrátou milované Královny, zavřel se do svého hudebního salónu a celé dny smutně hraje na svoji flétnu.

• Princezna Hraška (Emma Watson známá jako Hermína z potterovské ságy) je vzdělaná, mladá dáma, která se od smrti své matky cítí velmi osamělá a odříznutá od okolního světa. Truchlící otec ji ani nevidí a ona zoufale čeká, žese stane něco, co královský lid vytrhne z apatie. Kamaráda, který ji rozveseluje v smutném zámku, nalezne ve veselém, okouzlujícím myšákovi Zoufálkovi.

• Drobinka Sviňka (Tracey Ullman) je služebná dívka, která má jedno prosté, ale neuskutečnitelné přání. Vyrůstala na prasečí farmě s přísným strýcem, a jelikož moc rozumu nepobrala, netouží po ničem míň než se jednoho dne stát princeznou. Nechápe, že to není možné, že princeznou se musí narodit a nestačí jen nechat se najmout jako služka na zámek. Drobinka Sviňka je proto uražená a naštvaná, že nemůže vést život, jaký si vysnila.

• André (Kevin Kline) je Králův vrchní kuchař. Každý rok vymýšlí novou, ještě lepší polévku. Jeho život ztratí smysl, když po nešťastné náhodě Král zakáže polévku v celém království, a proto ze všech sil pomáhá Zoufálkovi, aby se mu podařilo splnit jeho úkol.

• Boldo (Stanley Tucci) je Andréův pomocník. Je stejně velký a neohrabaný jako jeho jméno, ale Andrému dělá skvělého společníka. I on pomůže Zoufálkovi a to způsobem, který dokáží jen kouzelníci.

• Gregory (Robbie Coltrane) je na zámku žalářníkem. Má tajemnou minulost a nosí v sobě velkou bolest, neboť se kdysi musel vzdát jediného člověka, na kterém mu záleželo. Přesto mu svitne naděje, že tohoto člena své rodiny jednou zase uvidí...

Všechny tři světy jsou spojeny do jednoho. Myší a lidský svět si jsou hodně podobné, Myší svět je prakticky jen zmenšeninou toho lidského. Naopak Krysí svět je od těch ostatních velmi odlišný.

Když skončilo natáčení, tým bilancoval, co se během doby, kdy Příběh o Zoufálkovi vznikal, stalo. Čtyři lidé z týmu oznámili zásnuby a dohromady se štábu narodilo 20! dětí.

Producent Ross na závěr říká: “Nejlepší animované filmy v sobě mají klasické příběhy, které osloví široké pole diváků. Umožňují dospělým, aby se na chvíli vrátili do svého dětství, a dovolují dětem, aby se na chvíli cítili jako dospělí - stejně jako Zoufálek, který touží být rytířem, jenž zachrání princeznu.”


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 20. 4. 2018 Svátek má Marcela
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz