fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

71% 1792 hlasů
7.1 10 1792
film / komedie, akční, dobrodružný, historický, romantický, USA, , 132 min., od 12 let
A Knight's Tale
Kinopremiéra v ČR 30.8.2001, DVD od 1.11.2002

Režie:
Herci: , , , , , více...
starNastavit upozornění

V TV televize čt. 14.11. HBO3 14.10, so. 23.11. Markíza 13.20, ne. 17.11. Sony Max 17.20
Markíza 13.20
Sony Max 17.20
Ukázka
02:21Dobrodružný romantický příběh, jehož hlavní atrakcí jsou strhující rytířské souboje, nabízí zábavnou podívanou.
Ve 14. století byly turnaje vyhrazeny pouze šlechticům, ale přesto se stalo, že syn doškáře William Thatcher vstoupil na kolbiště a vyhrál. Jako chlapec se dostal do služby rytíře Henryho a provázel ho na cestách po Francii. Teď však jeho pán při jednom turnaji zemřel a William se rozhodl zkusit štěstí. Navlékl si jeho brnění, vymyslel si šlechtické jméno Ulrich von Lichtenstein a vyrazil do boje. Ale vydělávat si na živobytí jako potulný rytíř nebylo ve středověku nijak snadné. William a jeho přátelé, k nimž se přidává i budoucí slavný spisovatel Jeoffrey Chaucer, nejprve musí získat osvědčení o šlechtickém titulu, poté novou zbroj a v neposlední řadě také zvučné jméno. Když se však zahledí do očí půvabné lady Jocelyn, postaví se proti němu nebezpečný a zákeřný Adhemar, který chce obdivovaného mladíka zničit.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Někdo tady patrně ještě nikdy neslyšel, co typicky zní na diskotékách :-D Ale ať již byla ta muzika diskotéková, či rocková, je to jedno. Nikde přece není psáno, že pseudohistorický film (byť i s nějakou tou historickou postavou) a navíc s komediálním nádechem nemůže být provázen třeba moderní hudbou.
Všechny komentáře k filmu 49+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Příběh rytíře

obrazek
Když anglický rytíř Hector podlehne zranění, které utrpěl při rytířském turnaji, oblékne si jeho panoš William Thatcher rytířovo brnění a přes varování svých dvou přátel, panošů Rolanda a Wata, jde bojovat. A kupodivu se mu podaří zvítězit. Prodá získanou cenu a přesvědčí kamarády, aby se s ním pustili do mnohem většího podniku. Hodlá si vydělávat na turnajích a tak investuje všechny peníze do nové výzbroje, prodělá tvrdý výcvik s mečem i dřevcem a nakonec do svých služeb přijme výřečného spisovatele a neúspěšného hazardního hráče Geoffreyho Chaucera. Ten mu zhotoví falešné osvědčení o šlechtickém titulu a stane se jeho heroldem. Williamovi se s tímto osvědčením přihlásí na rytířský turnaj.
obrazek
Vede si velmi dobře, ale situace se poněkud zkomplikuje, protože nemá na zaplacení kováře. Nakonec se mu podaří vyprovokovat podkovářku Kate, aby mu pomohla a druhý den ji přijme do svých služeb. Mimo jiné také proto, že potřebuje naučit tančit. Zamiloval se totiž do půvabné dámy Jocelyn. Kate se ukáže jako užitečná pomoc nejen pro výuku tance, ale také jako kovářka. Williamovi zhotoví nové brnění, které je překvapivě odolné a lehké. Vyrobila ho tototiž z kovu, který tavila podle svého vlastního postupu. Williamovi se na turnajích vede dobře. Poráží jednoho rytíře za druhým, dokáže se však zachovat i šlechetně, když nesrazí vysíleného sira Thomase a umožní mu odejít z kolbiště se ctí. <>Obrázek nenalezen<> Jediným jeho vážným soupeřem se stává namyšlený, bezohledný a dosud nikým neporažený rytíř Adhemar, který se stejně jako William uchází o krásnou Jocelyn. V prvním turnaji Adhemar sice Williama porazí, ale pak musí odjet do války. William má volné pole působnosti a dokonale ho využije. Vítězí v jednom turnaji za druhým a úspěšně si vede také ve svém úsilí získat si srdce Jocelyn. S pomocí přítele jí napíše milostný dopis a na kolbišti jí dokáže svou lásku, když na její přání schválně prohrává. To ovšem vyděsí Geoffreye, který na jeho vítezství právě v tomto turnaji vsadil všechny jejich peníze.
obrazek
Naštěstí Jocelyn pošle Williamovi vzkaz, že jako důkaz lásky jí to stačilo a nemusí už dále prohrávat. William tedy opět zvítězí. Jenže právě ve chvíli, kdy už je jen krůček od celkového vítězství, zjistí podlý Adhemar pravdu o Williamově původu. Druhý den je William zatčen a vsazen do vězení. Zdá se, že vše je ztraceno.


O natáčení

<>Obrázek nenalezen<> Když člověk dost věří, dokáže všechno," vypráví chudý muž synovi. "Člověk dokáže změnit i svůj osud." Pro chlapce, který v myšlenkách směřuje ke hvězdám, je to pobídka. "Změň ho, Williame. Změň sebe!" Ale je 14. století, ne jednadvacáté. Směřovat vzhůru není obvyklé. Lidé umírají tam, kde se narodili. Proto je nepochopitelné, že William, který se narodil v nízkých poměrech, může dosáhnout svého bláznivého snu být rytířem.
PŘÍBĚH RYTÍŘE je povzbudivou a romantickou "road movie", která klade čas od času se vynořující otázku: Co dělá člověka vznešeným - původ nebo srdce? Snímek je okořeněný akčními scénami, láskou, humorem a hudbou.
Ságu natočil nositel Oscara, scenárista a režisér Brian Helgeland. Inspirovaly ho Canterburské povídky, jejichž charaktery jsou vzdálené muzeální nudě. Diváci z jednadvacátého století se v nich krásně poznají. PŘÍBĚH RYTÍŘE se natáčel v Čechách. Kulisami se stalo historické centrum Prahy, z něhož nebylo těžké udělat středověké město.
Williama hraje nová hollywoodská hvězda Heath Ledger, který se proslavil rolí statečného syna Mela Gibsona ve filmu Patriot. Herec, který pochází z Austrálie, o své nynější roli říká: "To, co mě na ní opravdu zaujalo, není to, že William chce změnit svůj osud, ale to, co se během toho naučí. Chce dosáhnout bohatství, slávy a urozenosti, ale najde přátele, o které se může opřít. To jsou opravdové hvězdy jeho života. Opravdová šlechetnost se dá najít jenom v srdci a hlavě."
obrazek
Na cestách Williama/Ulricha doprovází skupina přátel. Je mezi nimi i podivínský spisovatel a hazardní hráč Geoff Chaucer. Chaucerova postava zasluhuje zvláštní zmínku. Přestože i dobrý Černý princ, který ve filmu vystupuje, je reálnou historickou postavou, Chaucerovo jméno je mnohem známější. Zanechal svůj portrét v tom, co napsal, existuje o něm i mnoho zmínek v dobových pramenech. Celá jedna etapa jeho života však zůstala úplně neznámá. A právě touto skutečností se inspiruje film PŘÍBĚH RYTÍŘE. "Chtěli jsme vytvořit středověk živý, stejně jako lidi, kteří v něm žili. Oni totiž nežili v nějaký archaických časech. Pro ně to byla současnost," říká Brian Helgeland, který svůj film chápe jako určitý most mezi historií a současností. "William je charismatický snílek, Wat je temperamentní, impulsivní chlapík, připraven vždy bojovat za celou partu. Roland je takový starší rozumný bratr. A Geoff to není žádný mrtvý básník, ale jakási kombinace sportovního manažera, tiskového mluvčího a vyvolavače. Všichni se vzájemně potřebují, ale zároveň si mají i co nabídnout," charakterizuje jednotlivé postavy režisér.Producent Todd Black tvrdí: "Jedním z největších darů režiséra Briana Helgelanda je schopnost stvořit věrohodný svět zalidněný postavami z masa a kostí, kterým uvěříte. Těžkopádnost vůbec není v jeho slovníku. A dokáže úžasně vtáhnout publikum do děje."
Režisér a scenárista Brian Helgeland a oba producenti, Tim Van Rellim a Todd Black, jsou Američané, ale zbytek štábu včetně kameramana Richarda Greatrexe, výtvarníka Tonyho Burrougha a kostýmní výtvarnice Caroline Harris, jsou Angličané. Mezinárodní společenství doplnili technici a kompars z Anglie, České republiky, Spojených států, Itálie, Německa, Irska a Maďarska. Ve filmu zahlédneme v epizodních rolích také tváře českých herců jako Karel Dobrý nebo Václav " Upír" Krejčí.

obrazek
Na cestách Williama/Ulricha doprovází skupina přátel. Je mezi nimi i podivínský spisovatel a hazardní hráč Geoff Chaucer. Chaucerova postava zasluhuje zvláštní zmínku. Přestože i dobrý Černý princ, který ve filmu vystupuje, je reálnou historickou postavou, Chaucerovo jméno je mnohem známější. Zanechal svůj portrét v tom, co napsal, existuje o něm i mnoho zmínek v dobových pramenech. Celá jedna etapa jeho života však zůstala úplně neznámá. A právě touto skutečností se inspiruje film PŘÍBĚH RYTÍŘE. "Chtěli jsme vytvořit středověk živý, stejně jako lidi, kteří v něm žili. Oni totiž nežili v nějaký archaických časech. Pro ně to byla současnost," říká Brian Helgeland, který svůj film chápe jako určitý most mezi historií a současností. "William je charismatický snílek, Wat je temperamentní, impulsivní chlapík, připraven vždy bojovat za celou partu. Roland je takový starší rozumný bratr. A Geoff to není žádný mrtvý básník, ale jakási kombinace sportovního manažera, tiskového mluvčího a vyvolavače. Všichni se vzájemně potřebují, ale zároveň si mají i co nabídnout," charakterizuje jednotlivé postavy režisér .

<>Obrázek nenalezen<> Pro natáčení byla vybrána Česká republika. Režisér shromáždil herce v Praze už měsíc před natáčením, aby mohli zkoušet a samotné natáčení začalo v květnu loňského roku. Natáčelo se na několika místech mimo Prahu a v barrandovských ateliérech vyrostly na ploše dvou fotbalových hřišť kulisy středověkého Londýna, Rouenu a jedno z tří bitevních polí. Na jednom z vltavských ostrovů uprostřed Prahy vyrostla stavba velké hodovní síně a interiéry katedrály Notre Dame a katedrály v Rouenu. Pro film byli též využiti koně ze slavného hřebčína v Kladrubech
Přestože si příběh nedělá nárok na dobovou autenticitu, výtvarně je film propracovaný v hollywoodském stylu do nejmenších detailů. Režisér Brian Helgeland spolupracoval s mnoha odborníky na středověké zbraně, především kopí a meče, chovateli a cvičiteli koní, textilními výtvarníky, odborníky na kůži. Z Anglie přijel tým specialistů na dobové pokrmy, odborník na kovářství instruoval Lauru Fraser "Pokoušela jsem se to naučit, ale většina podkov, které jsem vyrobila, vypadala spíš jako popelník," přiznává herečka.

obrazek
Heath Ledger vzpomíná na celý štáb se sentimentem: "Štáb byl jako náš spoluhráč, který se nám snaží nahrávat jak může. Nejen, že jsem si zahrál se skvělými kolegy, ale naučil jsem se jezdit na koni, zpívat, tančit, bojovat... Byl to zkrátka hercův sen."
Výtvarník Tony Burrough a návrhářka kostýmů Caroline Harris vytvořili prostředí, které bylo čím dál bohatší podle toho, jak William stoupal na společenském žebříčku. Dobové kostýmy Caroline Harris jako by se inspirovaly dnešní módou na 5. Avenue či Champs Elysées. Také známý britský choreograf Stuart Hopps se při vytváření tanců 14. století inspiroval moderními choreografickými prvky. Důležitou součástí filmu je hudba. Jejím základem je píseň skupiny Queen We Will Rock You.

O hercích

Heath Ledger
obrazek Zazářil jako syn Mela Gibsona ve velkofilmu Patriot. Narodil se a vyrůstal v australském Perthu a už v deseti letech hrál v místní divadelní skupině. V šestnácti odešel do Sydney a začal si budovat hereckou kariéru. Nejprve získal role v televizních seriálech a zároveň pracoval v uznávaných divadelních souborech. První zkušenosti před kamerou získal v nezávislých filmech. Poté odjel do Spojených států a zazářil ve filmu Deset důvodů, proč tě nenávidím, který je moderním zpracováním Shakespearova Zkrocení zlé ženy, u nás jsem ho viděli též v úspěšné australské komedii Two hands - Ruce pryč!

Shannyn Sossamonová
obrazek V Příběhu rytíře debutuje. Její objev je pravá hollywoodská pohádka. V říjnu 1999 vystupovala jako dýdžejka na oslavě narozenin Gwyneth a Jakea Paltrowových. Tam si jí všimla hollywoodská castingová režisérka. "Shannyn je tak krásná, že z ní jednoduše nemůžete spustit oči," tvrdí. Vyhledávačka talentů se však ostýchala ji na party oslovit, proto se s ní sešla až o několik dní později. Zjistila, že se tmavooká Shannyn narodila na Havaji a přes Reno v Nevadě přesídlila do Los Angeles, kde začala studovat tanec. Shannyn začala s televizními reklamami a krátce nato získala roli v PŘÍBĚHU RYTÍŘE. Režisér Brian Helgeland souhlasil, že je ideální představitelkou šlechtičny Jocelyn, kvůli níž se všichni rytíři vrhají do bitev po celé Evropě.

Mark Addy
obrazek Dostal první příležitost ve filmech Do naha! a Flinstoneovi. Narodil se v Yorku v severní Anglii, kde dosud bydlí. Od patnácti hrál v divadle. Studoval na Královské dramatické akademii v Londýně a spolupracoval s mnoha uznávanými divadelními režiséry.
Začal hrát v televizních seriálech a sitcomech. Mezinárodní pozornost k sobě přitáhl v roce 1997 rolí bývalého zaměstnance oceláren Davea v komedii Do naha!, která byla nominovaná na Oscara. O rok později hrál s Michaelem Keatonem ve filmu Jack Frost a ve dvou nezávislých filmech. Hrál Freda Flinstonea ve filmu Flinstoneovi 2. Těsně před tím, než odjel natáčet do České republiky, hrál ve filmu bratrů Weitzových I Was Made To Love Her s Chrisem Rockem. Ztvárnil nezaměstnaného herce z Bronxu, který se pokouší protloukat jako anglický komorník.

Paul Bettany
obrazek Debutoval ve filmu Bent a před Příběhem rytíře hrál ve snímcích Kiss, Kiss, Bang, Bang s Chrisem Pennem, Dead Babies a Gangster No. 1 s Malcolmem McDowellem.
Předtím hrál v britských televizních filmech, například Coming Home s Peterem O´Toolem či v Davidu Copperfieldovi se Sally Fieldovou a Michaelem Richardsem. Studoval na Drama Centre v Londýně, debutoval ve West Endu, jednu sezónu strávil v Royal Shakespeare Company.

Rufus Sewell
obrazek Je známý britský herec. Hrál například s Kim Basingerovou, Jimmy Swmitsem a Christinou Ricciovou ve filmu Bless The Child a ve snímcích Carrington, Hamlet, Dark City a Martha potkává Franka Daniela & Laurence, za který dostal v roce 1998 cenu britských filmových kritiků.
Sewell se uvedl především v divadle, v roce 1992 byl zvolen londýnskými kritiky za objev roku a o dva roky později dostal cenu Lawrence Oliviera a v roce 1995 získal ocenění jako debutant na Broadwayi.

O tvůrci

Brian Helgeland
Je držitelem Oscara za scénář k filmu L. A. Přísně tajné, režíroval Mela Gibsona ve filmu Odplata. Je autorem nebo spoluautorem řady scénářů jako například k filmu Spiknutí s Melem Gibsonem a Julií Robertsovou nebo Nájemní vrazi s duem Stallone - Banderas.
Narodil se v Providence na Rhode Islandu. Jako mladík se přivydělával na rybářské lodi, vystudoval univerzitu v Los Angeles.

Podobné filmy

Krycí jméno U.N.C.L.E.
(The Man from U.N.C.L.E.) Agent CIA Solo a agent KGB Kuryakin jsou nuceni odložit dlouhole...
zítra 00.30
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Pomsta
Ruská mafie zná jen jeden druh trestu. Český amatérský film (2016). Hrají: V. Martinec, V....
zítra 00.35
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Léto ve Skotsku
(Ein Sommer in Schottland) Čerstvě rozvedená knihovnice se vrací do Edinburghu, kde strávi...
zítra 00.50
NAHRAT
ZDARMA
Barrandov
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 11. 11. 2019 Svátek má Martin
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz