fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

81% 5103 hlasů
8.1 10 5103
drama / mysteriozní / thriller, USA, , 138 min., od 15 let
Shutter Island
Kinopremiéra v ČR a SK 25.2.2010, DVD od 7.7.2010 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:25Někdo tu schází.
Detektiva Teddyho Danielse a jeho kolegu Chucka Auleho přivedlo na prokletý ostrov Shutter pátrání po šílené vražedkyni jménem Rachel Solando, která zmizela ze své cely ve vězeňské psychiatrické léčebně Ashecliffe a kdesi se úspěšně skrývá.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Čistý thriller, který stojí na dvou provázaných zvratech. Jeden je předvídatelný a druhý tolik ne. Naštěstí to má dost hutnou atmosféru a zajímavé postavy, aby vám bylo jedno, že na řešení záhady pravděpodobně dost brzo přijdete – zvlášť když dáváte pozor; pak se ovšem budete s Dr. Sheehanem výborně bavit a s opakovaným zhlédnutím je to ještě lepší. A pointa je silná v každém případě. Bezva věc.
Všechny komentáře k filmu 75+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Martin Scorsese je oscarový režisér. A je to velmi dobrý režisér. Jinými slovy, dejte mu cokoli, co je k něčemu, a on z toho udělá NĚCO. S Leonardem DiCapriem se už setkali u Skryté identity nebo u Gangů New Yorku. To byly oscarové trháky. A tak se setkávají znovu, aby natočili další, přinejmenším kasovní trhák.    Detektiv Teddy Daniels a jeho parťák Chuck Aule jsou posláni na Shutter Island, aby našli vražedkyni, která uprchla ze zdejšího nápravného zařízení. Chování vedoucích ústavu je nevstřícné, podmínky k vyšetřování taky a přesto se Danielsovi zdá, že nápravné zařízení na ostrově skrývá mnohá děsivá tajemství. Vede tak vyšetřování na vlastní pěst, které by odhalilo strašnou pravdu a zároveň našlo muže, který mu zničil život.    Toť příběh, který zavání komplikovaností. Je to jeden z těch příběhů, který je člověku po shlédnutí nebetyčně jasný, ale když to chce někomu odvyprávět, spousta důležitých detailů mu k tomu chybí. Na první pohled jsou to totiž jenom de... Celá recenze
Sniper.girl, 9 z 10

Popis filmu Prokletý ostrov

Píše se rok 1954 a Amerika se dosud nevzpamatovala z následků Druhé světové války a navíc přežívá v permanentní paranoii domnělého i skutečného komunistického ohrožení. Daniels je učebnicovou obětí téhle doby. Válečný veterán stále vzpomíná na prožité hrůzy a navíc se musí vyrovnat se smrtí manželky. Až by se dalo sarkasticky říct, že v rámci vyšetřování dorazil na správné místo. Jenže na tomhle ostrově něco smrdí a zkušený detektiv to instinktivně vycítí. Například je přesvědčený o tom, že léčebné metody, které zdejší lékaři vedení doktorem Johnem Cawleym aplikují na pacienty, nejsou zcela v souladu s Hippokratovou přísahou. Druhou stranou mince je ale otázka detektivovy příčetnosti, jež je vlivem traumatických prožitků z minulosti a poměrně děsivé a skličující přítomnosti vystavována čím dál větším otřesům.


O filmu

obrazek
Můžeme se těšit na další film oscarového režiséra Martina Scorseseho, který podle bestselleru Dennise Lehaneho natočil psychologický thriller Prokletý ostrov. Příběh plný znepokojujícího napětí odkrývá tajemství odřízlého ostrova, kde je umístěna léčebna pro psychicky narušené zločince.

Píše se rok 1954, svět se nachází uprostřed studené války a policejní maršál Teddy Daniels a jeho nový parťák Chuck Aule jsou pověřeni, aby na odlehlém ostrově vyšetřili záhadné zmizení několikanásobné, zkušené vražedkyně, které se podařilo utéct z téměř hermeticky uzavřené léčebny. Vyšetřovatelé se tak nedobrovolně dostanou na zapomenutý ostrov, kde obklopeni podezřívanými psychiatry a jejich nebezpečnými, psychopatickými pacienty, začínají tušit, že ne vše je zde takové, jak se na první pohled zdá.

K ostrovu se blíží ničivý hurikán, proto vyšetřování postupuje rychle. Se stupňující se bouřkou se násobí podezření a záhady, které jsou následovány dalšími, ještě horšími a nečekanějšími. Uzavřené zdi našeptávají zvěsti o temných kospiracích, represivních léčebných metodách, tajných strážích a dokonce přítomnosti nadpřirozeného, nepolapitelného důkazu. Teddy, pronásledovaný v temných chodbách děsivými skutky místních obyvatel a neznámými praktikami vynalézavých doktorů, si začíná uvědomovat, že čím dál se bude dostávat ve vyšetřování, tím víc bude konfrontován s vlastními, zničujícími obavami. A že se možná z ostrova nedostane živý.

Výlet na Prokletý ostrov: Od Dennise Lehana k Martinovi Scorsesemu

Krátce po dopsání románu Tajemná řeka, podle kterého později Clint Eastwood natočil stejnojmenný, oscarový film, spisovatel Dennis Lehane zásadně změnil své směřování. Z prostředí šedivého, dělnického Bostonu se ponořil do stísněného, násilím nabitého psychologického zařízení zasazeného do 50. let minulého století ovlivněných paranoiou studené války a na křižovatku, kde hranice mezi zdravým rozumem a šílenstvím a pravdou a iluzí pomalu začínají nerozeznatelně splývat.

To byl Prokletý ostrov ve stylu hororu Edgara Allana Poea, který v sobě spojoval prvky gotické tajemnosti, fikce, konspiračního thrileru a nečekaných zvratů.

Děj knihy je postaven na záhadě nepochopitelného zmizení přísně střežené vražedkyně, ale komplikuje se v labyrintu děsivých zvratů a dotýká se dobových témat jako bylo post-trauma druhé světové války, agresivní psychiatrické léčební metody a ze všeho nejvíce mimořádná síla lidské psychiky, kterou přes veškeré vědecké a právnické snahy není možné dostat pod cizí kontrolu.

Kniha se okamžitě stala bestsellerem roku 2003. Stejně jako producentu Fisherovi i Martinovi Scorsesemu připomínal scénář němý německý film Kabinet doktora Caligariho. Scorsese hned při prvním čtení scénáře cítil, že to je film, který chce natočit. “To je typ filmu, na který se sám rád podívám. Některým filmovým žánrům se při práci záměrně vyhýbám a k některým se naopak rád vracím. Směsice thrillerových žánrů patří k nim. Na tomto příběhu je zajímavé, že se po celou dobu mění, stejně tak realita v něm, u které záleží, jak je kým vnímána. Až do závěrečné scény nevíte, jak to opravdu je.”

Režisér použil zajímavou metodu, jak inspirovat a motivovat svůj štáb, když pro ně připravil sérii nočních promítání filmů, které nějakým způsobem evokovaly chystaný Prokletý ostrov. Patřily mezi ně filmy noir Otty Premingera Laura nebo Pryč od minulosti Jacquese Tourneura, thriller Křížový výslech Edwarda Dmytryka, policejní drama Nicholase Raye On Dangerous Ground, psychologické drama Karla Maldena Time Limit či adaptace Kafkova díla od Orsona Wellese Proces, válečné dokumenty Johna Hustona San Pietro a Let There Be Light nebo hororové filmy Roberta Wise Strašení, Neviňátka od Jacka Claytona a několik filmů Vala Lewtona jako např. The Seventh Victim.

Zásadním materiálem byl kontroverzní dokument Fredericka Wisemana z roku 1967 Titicut Follies o situaci v izolovaných nemocnicích pro duševně horé v 50. a 60. letech před tím, než byly provedeny reformy, jež zlepšily podmínky a práva pacientů.

obrazek
Odkrytí Prokletého ostrova: Postavy

Ve středu děje Prokletého ostrova je roztříštěný zážitek životem těžce zkoušeného válečného veterána a policejního maršála Teddyho Danielse, který při vyšetřování na izolovaném ostrově stále víc nabývá dojmu, že ho někdo manipuluje, sleduje či mu dokonce podsouvá halucinogenní drogy, které ho posouvají na končící hranici zdravého rozumu.

Ve chvíli, kdy byl osloven režisér Scorsese, producenti doufali, že nabídku na hlavní roli přijme Leonardo DiCaprio. Jednak proto, že se na roli velmi dobře hodil, jednak kvůli jeho mimořádně úspěšné spolupráci se Scorsesem. Ten s jejich volbou plně souhlasil. “Po naší práci na Ganzích New Yorku, Letci a Skryté identitě, jsem si hned říkal, že by měl na tomto filmu pracovat. Věřil jsem, že se dokáže ponořit do psychologicky a citově náročných stavů, kterými Teddy prochází. Jestli jsem ho někdy před tím viděl hrát něco takového? Tímto způsobem nikdy. Jak stárne, jde hlouběji a hlouběji.”

DiCaprio byl po přečtení scénáře rozhodnutý okamžitě. “Zapůsobilo na mne mnoho věcí. Teddy přijíždí na ostrov, aby rozluštil záhadné zmizení, ale sám má vlastní tajemství. Je v mnohem komplikovanější situaci, než se na první pohled zdá. Příběh má strašně moc rovin, je to jako několikapatrový koláč.”

DiCaprio strávil velkou část příprav pochopením policejního výcviku v 50. letech, zkušeností válečných veteránů a psychiatrických metod v léčebných zařízeních dané periody. Největší část přípravy ale jako už tradičně představovaly dlouhé a důkladné rozhovory se Scorsesem.

Dalším stimulem byli pro DiCapria herečtí kolegové. “Obsazení je velmi silné, věříte, že lidé, které potkáváte na Prokletém ostrově, jsou skuteční a hmatatelní.” DiCaprio si především pochvaloval spolupráci s Markem Ruffalem, který hraje jeho policejního parťáka.

Plejádu herců doplňuje držitel Oscara Ben Kingsley, jenž skvěle ztvárnil doktora Cawleyho, bedlivě zkoumajícího každý krok Teddyho a Chucka. Kingsley je stejně jako doktor Cawley plný odhodlání a soustředění.

“Tento příběh je jako archeologické naleziště, kde odkrýváte další a další vrstvy,” říká Ben Kingsley. “Postava doktora Cawleyho se mi strašně líbí, protože v sobě ukrývá něco neuvěřitelného, co postupně vybublává na povrch.”

“Kromě toho, herecké obsazení je mimořádné. Martin Scorsese vzal herce jako malíř barvy a rozprostřel je na plátno tak, aby dosáhl mimořádného efektu. Leo je v “hamletovské” fázi svého života a tato role mu dává šanci ukázat jeho hloubku.” Roli Teddyho manželky Dolores přijala Michelle Williams. Dolores pohltila panická hrůza z války, nejistota, co bude dál a pocit, že je v neustálém ohrožení.”

Není to jediná žena, která Teddyho Danielse během jeho pobytu v léčebně pronásleduje. Tou druhou je hledaná vražedkyně Rachel Solandová. Rachel se ve filmu objevuje ve dvou inkarnacích, jednak v podání herečky Patricie Clarkson a jednak vycházející hvězdy Emily Mortimer. Ta přiznává, že pro ni bylo obtížné hrát blázna před tak skvělými herci, ti ji naopak jednohlasně chválí za výkon, který předvedla.

Další důležitou vedlejší postavou je obyvatel léčebny George Noyce, kterého ztvárnil Jackie Earle Haley. Hvězdné obsazení uzavírá velikán kinového plátna Max von Sydow, který zde ztvárnil doktora Naehringa, jednoho z nejnebezpečnějších a nejděsivějších postav léčebny. Naehringa, bývalého nacisty, ani nelze přesně označit za padoucha, on pouze naprosto věří v to, co dělá.”

obrazek
Podivná a skutečná historie psychiatrických léčeben

Prokletý ostrov se odehrává v šokujícím světě psychiatrické instituce 50. let minulého století, krátce před tím, než přišly zásadní reformy upravující podmínky v těchto zařízeních.

Izolace pro šílence jsou známé od dob středověku. I před tím se objevovaly úvahy, jak s podobnými lidmi nakládat, jedním ze způsobů bylo posílání těchto vyvrhelů na lodích na širé moře.

Vzorem pro americké léčebny byly ty evropské ze 16. a 17. století. Jedním z nejděsivějších příkladů byla londýnská nemocnice Bethlehem Hospital (později známá jako Bedlam Hospital), kam měla veřejnost za nízké vstupné přístup, aby sledovala a provokovala šílené, řetezy uvězněné pacienty, kteří byli považováni za nástroje ďáblovy touhy.

Koncem 18. století se ve Francii objevily první pokusy změnit bezokená vězení ve světlá zařízení. Vyléčení několika pacientů dávalo naději, že tento typ je správným řešením. Přesto nadále pokračovalo používání nelidských praktik typu napínání na kola nebo násilné navracení ke zdravému rozumu.

Dalších 150 let zůstaly evropské léčebny místy opředenými strachem a odporem. První léčebna v USA byla otevřena koncem 18. století ve Virginii. Přesto většina mentálně nemocných byla umisťována do chudobinců a vězení. O 50 let později byly zákonem upraveny podmínky, za jakých mohli být tito nemocní hospitalizováni, jejich péče ale u nadále zůstala na tristní úrovni.

V roce 1859 bylo v New Yorku otevřena první léčebna pro duševně narušené zločince. Po první světové válce, která s sebou přinesla poválečná traumata, se počet takovýchto zařízení zvýšil. Nicméně samotná péče zůstala na šokující úrovní. Například doktor Henry A. Cotton, který vedl zmiňovanou newyorskou léčebnu ve 20. letech 20. století, provedl sérii operací, při kterých byly pacientům odstraněny zuby, mandle, vnitřnosti a pohlavní orgány ve víře, že jsou původcem infekcí způsobujících šílenost.

Ve 30. letech provedl portugalský lékař d. Egas Moniz sérii úspěšných operací, odborně nazývaných lobotomie, při kterých byly utišeny projevy schizofrenie a dalších poruch. Za své výzkumy získal Nobelovu cenu.

Postupně se vyvíjely léky potlačující mentální choroby, tj. antidepresiva a antipsychotika. Po druhé světové válce nastalo období psychiatrického experimentování, které naštěstí skončilo v 60. letech, kdy díky moderním reformám bylo mnoho nevyhovujících zařízení uzavřeno.

Aby bylo prostředí psychiatrické léčebny na Zapomenutém ostorvě co nejvíce autentické, najal Scorsese specializovaného konzultanta, Dr. Jamese Gilligana, který řídil jednu z psychiatrických léčeben v 70. letech. Režisér požadoval, aby ačkoliv je filmový příběh fiktivní, tak prostředí, kde se odehrává, bylo plně realistické, ukazující spor, který mezi sebou vedli příznivci moderních, humánějších praktik se zastánci starých metod.

obrazek
Na Prokletém ostrově: Scéna

Okamžitě po svém příjezdu na ostrov jsou maršálové Teddy Daniels a Chuck Aule uvrženi do tísnivé gotické atmosféry, která nastavuje zrcadla teroru a úzkosti, jež pociťují uvnitř sebe. S příšerným počasím, hučícími větry a nepřestávajícím deštěm, které tlačí na rychlost jejich vyšetřování, jsou uvnitř zařízení konfrontováni s ohromnými cihlovými budovami, nekonečnými chodbami, klaustrofobickými celami a všudypřítomnou vodou.

Aby vytvořil jedinečný, působivý svět, oslovil režisér čtveřici dlouholetých spolupracovníků zahrnující kameramana Roberta, filmového architekta Dante Ferrettiho, kostýmní návrhářku Sandy Powell a střihačku Thelmu Schoonmaker. Jejich úkolem bylo navodit celou škálu nálad a pocitů, od záhady a nejistoty po vztek a fyzickou i psychickou paniku. “Potřebovali jsme vytvořit místo, kde bude v každém okamžiku viditelný vnitřní zmatek hlavních postav, které nedokážou rozklíčovat, co se kolem nich děje, kdo má v rukou moc a kdo je ovládaný,” říká režisér Scorsese.

Místem pro natáčení se stal ostrov Peddocks u Východního pobřeží, necelých 150 km od Bostonu. Stejně důležité bylo nalezení skuteční nemocnice, která by představovala bezútěšné zařízení Ashecliffe Hospital. Při hledání se filmaři, že tento typ zařízení byl ovlivněn ideou dr. Thomase Story Kirkbrid, žijícím v 19. století na Východním pobřeží, který chtěk vytvořil síť léčeb, připomínajících kláštery, kde by bylo pro pacienty vytvořen klidný, důstojný svět. Bohužel tento osvětový nápad nebyl ve valné většině naplněn, mnoho zařízení trpělo nedostatkem peněz a přeplněností kapacit.

Jeden z takovýchto klášterů nalezli filmaři ve městě Medfield, stát Massachusetts. Jedná se o zařízení uzavřené v 60. letech, kterí nikdy před ani potom nebylo modernizováno.

Kostýmy vytvořila dvojnásobná držitelka Oscara Sandy Powell. Děj se odehrává ve 4 dnech, takže nebylo mnoho příležitostí, jak měnit oblečení postav. Zásadně ale bylo ovlivňováno nehostinným počasím, které na ostrově řádí. Díky tomu byl například oblek Teddyho vypracován ve 44 provedeních. Policejní maršál totiž zažije různá dobrodružství, ocitne se v moři, kráčí po útesech nebo spí v jeskyni. Díky tomu prochází různými fázemi špinavosti.

Důležitou součástí vystižení atmosféry na ostrově je hudba, o kterou se postaral Robbie Robertson. Spolu se Scorsesem vybrali díla několika skladatelů 20. století jako Krzysztof Penderecki, Max Richter, Ingram Marshall, Marcel Duchamp, Morton Feldman, Giacinto Scelsi, Nam June Paik, John Adams, Brian Eno nebo Robert Erickson a doplnili je populárními písničkami začátku 50. let, jako byly ‘Cry’ od Johnny Raye, ‘Wheel of Fortune’ od Kay Starra a ‘Tomorrow Night’ Lonnie Johnsona.

<>Obrázek nenalezen<> Bouře na Zapomenutém ostrově: počasí

Počasí je pro většinu gotických thrilerů ústředním prvkem, ale v případě Zapomenutého ostrova se stal dalším nepředvídatelnou a nebezpečnou postavou. O to, aby bylo počasí přesně takové, jaké bylo potřeba, se postaral odborník na speciální efekty R. Bruce Steinheimer, který dříve pracoval na Ganzích New Yorku a Letci. Za pomoci ohromných nádrží a jeřábů vytvořil neustávající déšť.

Leonardo DiCaprio vzpomíná: “Když nad vámi nebyl jeřáb, který vám lil vodu nad hlavu, tak u vás stáli chlapi s požárními stříkačkami nebo ohromný větrák, který vám foukal vítr přímo do obličeje. Výsledkem ale bylo, že to počasí ma nás opravdu působilo. O to jsme měli intenzivnější pocit, že jsou naše postavy uvězněny na ostrově, odkud defacto není úniku.”


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 26. 4. 2018 Svátek má Oto
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz