fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Fotky    

77% 6 hlasů
7.7 10 6
biografický / dokument, Slovensko, , 90 min.
Richard Müller: Nespoznany
Kinopremiéra v ČR 2.2.2017 v SK 17.11.2016

Režie:
Herci: , , , , , více...

Richard Müller patří již 25 let k nejvýraznějším osobnostem hudební branže v ČR i na Slovensku. Během své kariéry zažil dramatické vzestupy i pády, jednou dokonce vyhlásil, že s hudbou nadobro končí. Následně se však na scénu vrátil a zároveň se pustil do boje s neléčenou a konzumací drog akcelerovanou psychickou poruchou, maniodepresí. Dokument je intimním portrétem výrazné autorské osobnosti, která každodenně čelí množství osobních problémů i nonstop zájmu fanoušků i bulváru. Samotné natáčení filmu trvalo 3 roky, během nichž bylo natočeno více než 200 hodin materiálu a autoři hojně využívali i „home-video" záběry natočené samotným protagonistou.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu richard je profik. ale dokument je naprosto nakokot. asi 6x po schodoch, jako by nemel zadny jiny hit. pochopil jsem ze ho umele udrzuji na sedativach aby "prezil." posledni uvaha ve filmu u kapacek...byla dle meho presne to co by mel rozhodnout richard a ne nekdo jiny.
Všechny komentáře k filmu 3+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB    Videotéka: přidat si do ní film

O filmu Richard Müller: Nepoznaný

obrazek
Byla by chyba přistupovat k dokumentu Richard Müller: Nepoznaný jako ke snímku, který se snaží vytáhnout na světlo šťavnaté, málo známé detaily ze zpěvákova soukromého života. Režisér Miro Remo sice ukazuje Müllerovo soukromí, jeho vnitřní bitvy i nevyřešené konflikty, ale namísto bulvární senzace přichází s vý- povědí o člověku, jenž je příliš pevně chycený v kole, z nějž nemůže - anebo nechce - vystoupit. „Týmto dom s akončí moja kariéra,“ říká vyčerpaný a dýchavičný Müller po jednom z koncertů.„Ale hovno končí,“ odpovídá striktně jeden z členů jeho týmu. „Ty si v štádiu, kedy skončiť nemôžeš.“

Není přitom jasné, jestli jde o zpěvákovo momentální rozpoložení, anebo jestli je to setrvalý stav, jenž jeho spolupracovníci přehlížejí, poháněni strachem ze ztráty pohodlného místa. Samotný dokument jednoznačnou odpověď nedává. Ukazuje Müllera osamoceného a odtr- ženého, aletaké nadšeného,sršícího hudebními nápady a plány. Obě stránky, zdá se, patří stejnou měrou ke zpě- vákově osobnosti. Možná pak právě tento vnitřní rozpor pramenící z narušené psychiky zajistil, že Müllerova kariéra nevyhasla, a provedl jej několika těžkými roky.

Tvůrci - podobně jako autoři těch nejvýraznějších nedávno vzniklých dokumentů o hudebních osobnostech - Amy nebo třeba Nick Cave: One More TimeWith Feeling - hledali momenty, ve kterých Müller vypadává z rolí, v jakých ho veřejnost zná: z rolí zpěváka, textaře, ale také provokatéra a šoumena. Tyto okamžiky pak patří k nejsilnějším z celého snímku. Sledujeme tak třeba zpě- váka během focení pro lifestylový časopis, kdy upravený pózuje v pěkných kulisách, ale působí odcizeně a ztraceně. Takové chvíle pak ještě posilují členové jeho týmu, kteří mu pomáhají do vany, otírají mu čelo nebo mu dávají napít. Z hudební hvězdy je najednou ceněný a drahý objekt, o nějž je nutné pečovat a dohlížet na něj, ale těmito úkony starost končí. Se svými vnitřními úzkostmi zůstává Müller sám. Během pauzy na cigaretu se jeden člověk z jeho týmu svěřuje s úzkostmi, které prodělal: „Ten kto fičí s takým pocitom pravidelne, sa asi nemá moc dobre,“ konstatuje. Müller se na chvíli odmlčí a pak odpoví, že on se s takovými stavy vypořádává už dvacet let, a to denně.

Dokument nicméně nestaví zpěváka do pasivní role trpí- cího člověka, jenž je zmítán svými špatně kontrolovatelnými stavy. Tvůrci dávají prostor také dvěma důležitým ženám Müllerova života - bývalé ženě Soně a zpěvačce Ivě Bittové. Ani jedna z nich se neuchyluje k propírání špinavého prádla. „Prvých päť rokov bolo skvelých,“ vypráví bývalá manželka. „Atých dalších päť... z tých som radšej veľa vytesnila,“ dodává. Podobně smířlivá je pak i Bittová, která přiznává, že na začátku vztahu měla růžové brýle. O to bolestivější byl pak pro ni náhlý konec známosti. Obě se pak nicméně shodují na zpěvákově daru zaujmout a okouzlit druhé. A jak je vidět ze záběrů koncertů anebo třeba z interakce s fanoušky, neomezuje se tato vzácná schopnost pouze na partnerské vztahy.

Režisérovi Miru Removi se tak povedlo vykreslit personu, k níž není možné zaujmout jednoznačný postoj - Müller je dojemný, zranitelný a dost možná vyčerpaný člověk, který, jak tvrdí jeho bývalá žena, by rád žil v domku na pláži, kde by si skládal texty. Na druhou je ovšem také požitkářský, často zahleděný sám do sebe a okouzlený slávou.To všechno pak vytváří pozoruhodný portrét hudebníka, jehož osobnost a tvorba nemají v československém kontextu obdoby.

Režisérská explikace

Natáčení trvalo tři roky. Natočili jsme 200 hodin materi- álu během 60 dnů, kdy jsme mapovali Müllerovo turné s názvem Fragile. Navzdory svým problémům s psychickým zdravím na mě působil zdrženlivě. Všechny své kroky dlouho zvažuje a není zbrklý. Do konfliktů se příliš nezapojuje. Richard Müller je obrovská osobnost. Všude, kde se objeví, strhne na sebe veškerou pozornost. Lidé jsou zvědaví spíš na to, jak dnes zpěvák vypadá a jak se mu daří,než na samotné písně. Sám Müller se s pozorností naučil nakládat. Umí komunikovat s médii; dokáže odhadnout, kdy je zapotřebí promluvit o tom či o onom - kdy začít o rodině, o lásce nebo třeba o marihuaně. Navzdory všem svým vzletům a pádům zůstává Richard Müller mementem československého šoubyznysu.Je to člověk, který se dokázal prosadit a zažít si v devadesá- tých letech svůj americký sen, přičemž si mezitím rozklí- žil osobní život. Na rozdíl od jiných hvězd té doby však Müller dokáže dobu divokých devadesátých let kriticky reflektovat, což je v jeho generaci vzácné.

Miro Remo (rozhovor)
obrazek
Co na film říkal Richard Müller?

Richard se o film po jeho prvním zhlédnutí již velmi nezajímal, držel ho od těla. Po kontrolní projekci řekl, že film pustí ven, i když, jak tvrdil, na plátně vypadá jako „umírající tuleň“. Dnes dokonce tvrdí, že snímek vůbec neviděl, ačkoli zpráva, kterou jsme dostali od jeho PR manažerky Nory Krchnaková před premiérou filmu, tvrdí něco jiného. Stojí v ní: „Protože Richard Müller ještě včera odehrál koncert v České republice a absolvoval turné, které trvalo 17 dní v kuse, opravdu nás to mrzí, ale na tiskovou konferenci nepřijde. Co se týče premiéry, důležité je, aby film viděli diváci. Richard se na něj podíval mnohokrát, dokud vznikal a dostával se do finální podoby. A pokud vás zajímá, zda se Richardovi film líbí, tak odpověď je „ne“. A to proto, že v tom filmu váží o 50 kilo více... Filmařům děkujeme za náročnou spolupráci a přejeme vše dobré.“ Podle slov svého manažera přehodnotil Müller po spolupráci s námi některé své postoje a také výrazně zhubnul.

Jak velkou svobodu jste během natáčení z Müllerovy strany měli?

Bez předpokladu možnosti svobodné tvorby filmy nedě- lám. Dělám filmy v první řadě z radosti, peníze jsou na druhém místě. Velmi těžko nesu jakékoliv zásahy do filmu.

Zastupuje podle vás Richard Müller něco, co je pro slovenskou společnost důležité?

Je synonymem pro úspěšného muže 90. let. Se vším krásným i špinavým, co k této době patří.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 23. 5. 2018 Svátek má Vladimír
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz