Rio


fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

69% 1763 hlasů
6.9 10 1763
animovaný / dobrodružný / komedie / rodinný, Brazílie/Kanada/USA, , 96 min.
Kinopremiéra v ČR a SK 14.4.2011, DVD a Blu-Ray od 7.9.2011 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...
starNastavit upozornění

V TV televize dnes Sky Movies Family HD 19.20
Sky Movies Family HD 19.20
Ukázka
01:59Film Rio je příběhem vzácného papouška jménem Blu, který žije na malém městě se svoji paničkou Lindou, s níž tvoří nerozlučnou dvojku. Linda ho před léty zachránila před pašeráky, kteří ho ještě jako papouščí miminko ulovili uprostřed brazilského pralesa a odvezli do zasněžené Minessoty. Blu se kvůli tomu sice nikdy nenaučil létat, ale v bezpečí a pohodlí Lindina domova se natolik zabydlel, že pro něj není problém uvařit kávu, připravit snídani, vyčistit si zuby nebo posloužit Lindě jako její osobní budík. Když jednoho dne Linda a Blu zjistí, že Blu není posledním papouškem svého druhu na světě, jak si až doposud mysleli, neváhají a vydají se na cestu do exotické Brazílie za papoušicí Perlou, která žije v samotném srdci Rio de Janeira. Krátce po jejich setkání jsou ale Blu a Perla uneseni skupinou obchodníků se zvířaty. Za pomoci chytré a životem na ulici zocelené Perly a partičky upovídaných městských ptáků se jim sice podaří uprchnout, ale vyhráno rozhodně nemají. Dokáže Blu s pomocí nových přátel najít odvahu, aby se naučil létat, zmařil plány únoscům, kteří jsou jim stále v patách, a vrátil se zpět ke své milované paniččce Lindě?
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Z každého rožka troška, základ že to nerežíroval pán Troška. Najväčší konkurent Pixaru, Blue Sky Studios, sa rozhodol natočiť aj niečo iné ako dobu ľadovú a tak zaviedol diváka do krajov, kde rozhodne nie je treba teplé vlnené prikrývky či sveter. Výsledkom je vcelku vkusný animák, ktorý síce nepoteší postavami ako Sid či Scratch, ale ani nenúti vypínať televízor a hľadať pomoc psychoterapeuta.
Všechny komentáře k filmu 27+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka 1, Oficiální stránka 2    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Rio

Mládě vzácného modrého papouška ara unesli překupníci z rodného pralesa. Cestou dostanou smyk a klec s papouškem vypadne. Najde ji dívka Linda, která mu dá jméno Blu a stanou se z nich opravdoví kamarádi. Blu je docela rozmazlený, žije si spokojeně a nemá ani potřebu létat. Dokonce to ani neumí. Linda je majitelkou knihkupectví a zcela podřizuje svůj život svému modrému kamarádovi. Jednoho dne se v obchodě objeví brazilský ornitolog Tulio a žádá Lindu, aby i s Bluem odjeli do Ria de Janeira. Na světě už žije jen jediná samička tohoto vzácného druhu papouška, a je tudíž jejich povinností Blua a Perlu, jak se samička jmenuje, seznámit a doufat, že vyvedou mladé... Linda to odmítá, žije se jim dobře a nechce svého zvířecího přítele nijak ohrozit. Tulio ale nakonec Lindu přemluví. Jejich snaha je sice chvályhodná, ale Perla má evidentně jiný názor. Je to typická "Brazilka". Temperamentní a odvážná a vůbec nemá chuť sbližovat se s rozmazleným a neohrabaným Bluem, který neumí ani létat. Ani on o ni nejeví bůhvíjaký zájem, spíš se zdá, že z ní má strach... Pak se pod rouškou noci k Tuliovi do ordinace vloupá Fernado a oba vzácné ptáky ukradne. Není to zkažený chlapec, ale nemá rodiče a musí se nějak postarat o živobytí. Blu a Perla skončí v kleci u překupníků s ptáky, jimž velí Marcel. Tulio a Linda jsou druhý den v naprostém šoku a chtějí vzácné modré opeřence za každou cenu najít... Blu a Perla mezitím zkoušejí utéct. Mají to ale komplikované, jsou totiž k sobě připoutáni řetězem, a Blu navíc neumí létat. Musejí tedy jít po svých. Štěstí v neštěstí je potká v okamžiku, kdy se dostanou do pralesa a tam potkají tukana, který jim nabídne svou pomoc. On sám je řetězu zbavit neumí, ale zná prý někoho, kdo to dokáže.


O filmu

obrazek
Cesta k Riu

RIO se zrodilo v představách filmaře Carlose Saldanhy, který spolupracoval na scénáři nebo režíroval filmy Doba ledová, Roboti, Doba ledová 2: Obleva a Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů. Mezi druhým a třetím dílem Doby ledové Saldanhu napadl příběh, který chtěl rozvinout v Riu. Autor tak chtěl vzdát hold svému rodnému městu Rio de Janeiru. “S Dobou ledovou jsem strávil mnoho úžasných let. RIO je ještě osobnější, byl jsem jím zcela pohlcen.”

V originále propůjčili hrdinům své hlasy Anne Hathaway a Jesse Eisenberg, Jamie Foxx, muzikant will.i.am, herečka Jemaine Clement, komička Leslie Mann a moderátor televizních show George Lopez. Kromě toho Saldanha a jeho tým vytvořili ve studiích Blue Sky nové nástroje animace a 3D, aby prohloubili intenzitu zážitku.

K dynamice a akci filmu filmaři přidali kombinaci brazilských zvuků a současné americké hudby. Soundtracku vévodí will.i.am (Black Eyed Peas), Jamie Foxx, Bebel Gilberto, Taio Cruz, Ester Dean, Siedah Garrett, Jemaine Clement a brazilský hráč na perkuse Carlinhos Brown, spolu s filmových skladatelem Johnem Powellem - to vše pod vedením brazilské hudební legendy Sergia Mendese.

RIU velí Blu, výrazně domestikovaný papoušek macaw - poslední sameček svého druhu - který se nikdy nenaučil létat. “Srdcem a středem filmu je Bluova vnitřní a fyzická cesta,” říká režisér Saldanha. “Ocitne se v nové situaci, ve které je naprosto ztracen.”

Cesta hlavního hrdiny začne v pramálo domestikované brazilské džungli, kde ještě jako malé mláďátko naslouchá lahodným melodiím stovek ptáků poletujících kolem. Zvuky ho inspirují, aby se poprvé pokusil vzlétnout, což je ale záhy přerušeno pašeráky, kteří jeho a další ptáčata lapí a odvezou pryč.

Když se s Bluem setkáme znovu, žije se svojí majitelkou a zároveň nejlepší kamarádkou pohodlný život v malém městě v americké Minnesotě. Linda Blua adoptovala před několika lety, když ho pašeráci přivezli do této chladné země. Od té doby jsou nerozluční přátelé. Blu si v pohodlí a rodinné atmosféře Lindina domova a obchodu s knihami tak libuje, že se z něj stane víc člověk než pták. Dokáže udělat snídani, čistí si zuby, vaří ranní kávu a funguje jako Lindin budík. Co nedokáže, je to, co většina ptáků zvládá na jedničku… lítat.

“Blu žije skvělý život. Je velmi chytrý, hodně čte a vše rozebírá do detailu. A k ničemu z toho nepotřebuje umět létat”, říká Jesse Eisenberg, který ho namluvil v originále. Blu si myslí, že když použije svoji skvělou mozkovou kapacitu, tak bude i létat, ale každý jeho pokus ztroskotá. Blu má seznam úkolů, stohy knih o letectví a hromadu matematických propočtů, podle kterých - s ohledem na momentální vítr - může létat. Ale nefunguje to, protože žádná kniha nikdy nenaučila žádného ptáčka létat. K tomu ale Blu dojde až v Riu, kde naslouchá svému srdci a znovuobjeví své rodné kořeny. I přes frustrace z neúspěšných pokusů o vzlétnutí jsou Blu a Linda spokojeni. V Minnesotě žijí jednoduchý život. Linda je domácí typ a Blu její věrný společník. Jejich životy se ale obrátí vzhůru nohama, když je navštíví excentrický vědec Tulio, který přiletěl do Ameriky přes půl světa z Brazílie, aby sdělil Bluovi novinu, že je posledním žijícím samečkem svého druhu. Tulio chce, aby se Blue setkal s poslední samičkou téhož druhu, jejíž jméno je Perla. Tulio ptáky zbožňuje a snaží se, aby macawové nevyhynuli. Proto chce Lindu a Bluea všemi možnými prostředky přesvědčit, aby se vydali na dlouhou cestu do Rio de Janiera. Linda a Blu nejsou myšlenkou, že by měli opustit své teplé hnízdečko, tak nadšeni. Spíš než “jasně, balíme a vyrážíme do Brazílie” jsou typy “nepůjdeme ven do restaurace na něco dobrého?”. Ven moc nechodí a cestování do vzdálené, neznámě země je děsí.

obrazek
Po dlouhém zvažování se Linda a Blu rozhodnou, že do Ria, kde se má Blu se svojí partnerkou Perlou setkat, vyrazí. Ale jejich první “rande” má od milostného okouzlení hodně daleko. Potenciální partneři jsou naprosto rozdílní. Blu je zdomácnělý a spokojený, když je ve své kleci a Perla je nezkrotná a nespoutaná, která nesnáší pomyšlení, že by měla být v omezeném prostoru. “Odmítá jakékoliv omezování,” popisuje Anne Hathaway, která Perlu namluvila v originále. Ráda dělá věci po svém. To, že je poslední svého druhu, z ní dělá hrdinku a ona jí chce zůstat. Blu reprezentuje spoustu věcí, které Perla nesnáší. Jeho domácký způsob života a neschopnost lítat z něj v jejích očích dělá “loosera”, díky čemuž si o něm udělá rychlý (a krutý) soud. Částečně je to ale i její problém. Potřebuje se naučit, jak důvěřovat. Část jejího počátečního odmítnutí pramení z toho, že se bojí, že jí někdo ublíží. Je velmi zranitelná.

Bluova první reakce na svoji potenciální partnerku je mix vystrašení a okouzlení. Jak ji ale poznává blíž, je jí fascinován, protože ona je všechno, co on není. Je volnomyšlenkářská, otevřená a nebojácná. Blu je tak trochu “ryba na suchu” (nebo pták na zemi?) ještě před tím než se seznámí s Perlou. Příjezdem do barevného, hlučného a otevřeného Ria ztrácí Blue veškerou komfortní zónu, na kterou byl zvyklý v Minnesotě. Blu zvyklý na klec - nezapomínejte, že zajetí je jeho domovem - se v Riu seznámí se svými prvními přáteli: kanárkem Nicem a kardinálem Pedrem. Oba přispějí k Bluovu kulturnímu šoku, navíc je Blu fascinovaný jejich otevřenými povahami. Stejně zvědaví jsou oni dva na Blua. Nico miluje život a hudbu. Je to malý tvor, který má velkou odvahu. Spolu s Pedrem, který zbožňuje sambu, hip-hop a techno, zajišťují v Riu Bluovi otevřenou zábavu, proto nechápou, proč je tenhle týpek rád v kleci?

Blu je šťastný, že má Nica a Pedra na své straně, pravda je taková, že bude v Riu potřebovat přátel co nejvíce, neboť on i Perla jsou uneseni pašeráky, kteří doufají, že je prodají za pořádný balík peněz. Nohsledem šéfa pašeráků je papoušek kakadu jménem Nigel. Jak se říká, příběh je tak dobrý, jak špatný je padouch v něm. A Nigel je hodně zlý týpek. Tvůrci mu vymysleli zvláštní minulost, aby mu dali ve filmu co nejvíc vyniknout. Je to bývalá seriálová hvězda, která poté, co dohasla, zahořkla. Nigel býval velmi úspěšný a pohledný pták. Ale v seriálu byl nahrazen mladším, hezčím soupeřem. To z něj udělalo záporáka, který nevynechá žádnou příležitost, aby mohl škodit. Například jí kuřátka! Co je to za ptáka, že žere kuřata?

I přes Nigelovu snahu se zajatcům podaří uniknout. Nigel se rozhodne, že papoušky přesto dostane. Najme si skupinu kosmanů, opic vycvičených v brazilském bojovém umění caporeira, kteří udělají cokoliv, co si Nigel přeje. (dokáže být příšerně přesvědčivý). Režisér Saldanha přirovnává kosmany k veverkám pobíhajícím v newyorském Central Parku. Rozdíl mezi nimi je v tom, že tyto opice mají bojové schopnosti a dokonce umí tancovat a zpívat.

Blu a Perla pokračují při útěku před Nigelem ve svém divokém dobrodružství přes a nad Riem. Dobrá zpráva je, že jsou o fous (tedy o dráp) napřed. Ta špatná zpráva je, že Nigel spojil Blua a Perlu řetězem. Jejich nucené spojení je víc než zlé, ale i za daných podmínek musí nelétavý Blu a dračice Perla najít cestu, jak zůstat mimo Nigelovy sítě.

Na pomoc přichází tukan Rafael, který se rozhodne vzít Blua pod svá ochranná křídla. Jako bývalý král karnevalu ví Rafael o Riu všechno a zná každého, kdo je nějak důležitý. Včetně majitele autodílny Luize, který vysvobodí Blua a Perlu z řetězů. K velkému překvapení macawové zjistí, že Luiz není okřídlený přítel, ale buldok, který na rozdíl od ostatních psů, odolává pokušení honit ptáky. A který na hlavě nosí košík s ovocem… a strašně slintá. Zajímavostí je také, že i Rafael trochu zdomácněl - je ženatý a má 17! dětí. Zpohodlněl, ale jeho srdce stále tluče pro karneval.

Rafael chce, aby Blue cítil tlukot svého srdce, protože jedině tak dokáže lítat. V závěru dobrodružství se Blu, Perla, jejich noví přátelé a Linda (která svého ztraceného přítele hledala od chvíle, kdy ho unesli pašeráci) setkají na velkolepém Karnevalu. Hudba, barvy, velikost, přehlídky, alegorické vozy, štěbetající ptáci a 50 tisíc členů komparzu vytvořili ohromující finále příběhu o světě, kde zábava nikdy nekončí... a pořád se něco děje.

obrazek
Kouzla v pozadí kouzel

Vytvoření magického světa RIA a jeho postav přineslo bezpočet úkolů pro vývojáře, animátory, umělce, modeláře, mechaniky a týmy na 3D a další efekty pracujících v Blue Sky Studios. Během příprav mnozí ze štábu navštívili newyorské ZOO v Bronxu, kde pozorovali pohyby ptáků, jak si čechrají peříčka nebo hýbají hlavou. Tato výprava v jejich chování odhalila zajímavé podobnosti s chováním lidí. Mají například zálibu v objímání, obzvlášť od svých ošetřovatelů.

Studio Blue Sky přišlo s novou metodou znázornění ptačího peří (nazvali jej “Ruffle Deformer”), což jim umožnilo lépe tvarovat a umísťovat peří, kam potřebovali, a tím dodali filmovým postavám významné vlastnosti a možnosti. Režisér Saldanha chtěl, aby ptáci v RIU vypadali jako skutečné brazilské druhy, jimž tvůrci přidali jemné rysy a tvary, které umožnili vyjádřit povahu a výrazy jednotlivých postav.

Stejně důležité a náročné byly lidské postavy. Blue Sky na nich nepracovali od dob první Doby ledové, a to tehdy ještě postavy postrádali charakteristické výrazy a řeč. Kvůli těmto úkolů vytvořilo oddělení osvětlení nový způsob jak znázornit kůži, aby vypadala na velkých lidských postavách jako opravdová.

Za kameru se postavil slavný kameraman Renato Falcão. RIO je druhým 3D filmem Blue Sky studií (po třetí části Doby ledové v roce 2009), a i když nám tvůrci připomínají, že příběh a postavy musí být dobré samy o sobě, ať je vidíme ve 2D nebo 3D, ti, kteří film shlédnou ve 3D kině, budou odměněni bohatším a hlubším zážitkem s více akcemi a emocemi.

Saldanha a jeho tým ve filmu zachytili velikost města Ria a jeho charakteristické prvky včetně turistických atrajcá Corcovado, Sugar Loaf Mountain a Sambadome; stejně tak nezapomněli na džungli, nádherné vily, městská panoramata, pláže a moře. Na rozdíl od vymyšlených světů ve snímcích Doba ledová, Horton a Roboti, je Rio skutečné, známé místo, takže tvůrci museli dát pozor na detaily, aby vytvořili divácky vzrušující, barevné a okouzlující město, které bude jasně vypadat jako brazilská metropole.

Umělci, tvůrci, technici i dabéři tvrdí, že práce na RIU pro ně znamenala stejné dobrodružství, jaké prožívají jejich hlavní hrdinové na plátně. Za všechny shrnuje herečka Anne Hathaway: “RIO je o tom, jaké to je vystoupit ze starých zaběhnutých kolejí, odsunout pryč očekávání a místo toho si užít daný okamžik, který nás vznese do nebe a umožní nám lítat.”


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 12. 12. 2019 Svátek má Simona
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz