fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

72% 33 hlasů
7.2 10 33
film / drama, romantický, Československo, , 86 min.
DVD od 26.3.2007 Bonton

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:39Stárnoucí řídící učitel potká ve vesnické hospodě svého někdejšího soka z mladí a vzpomíná na srpnové noci na venkově, jež před třiceti lety poznamenalo celý jeho život. Jako dvacetiletý student tehdy pečoval o svého mrtvicí postiženého dědečka a dychtivě se zamiloval do mladičkého děvčete od kolotoče. Nezletilou Terinu ale její otec slíbil komediantovi obsluhujícímu střelnici a mladík navíc promarnil šanci, když s ním dívka chtěla utéct... Kongeniální zobrazení lyrickoepické básně Františka Hrubína o vesnickém Romeovi a Julii s tesknou melancholií zachytává první setkání mladého člověka s láskou i se smrtí.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Přenést verše na filmové plátno je vždy složité a nemusí se vždy zrovna povést. V případě Romance pro křídlovku se jedná o s citem natočený film, s precizností vlastní Otakaru Vávrovi. Ač se jedná spíše o milostný poem, či jak lépe specifikovat žánr tohoto filmu, který nepatří zrovna do mých oblíbených, v případě Romance pro křídlovku činím výjimku. Nejde jen o onu milostnou romanci s Vojty a Teriny, ale vůbec o zobrazení mezilidských vztahů, zejména dojemná péče Vojty o nemocného dědečka, tyto momenty považuji za naprosto klíčové v celém filmu a také hluboce dojemné. Herecké výkony jsou podány velmi přesvědčivě a na slušné úrovni.
Všechny komentáře k filmu 3+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Romance pro křídlovku

Příběh, který básník František Hrubín vyprávěl na prázdninové cestě do Florencie dvěma svým přátelům, prožíval jako chlapec v lešanském ráji svého dětství. Příběh, v němž Láska a Smrt hrály jednu z nekonečné řady svých partií o lidské osudy. V sázce byly životy studenta Vojty a mladého děvčete od kolotoče Teriny, k němuž chlapec zahořel láskou. Náhlá smrt dědečka, o kterého se Vojta stará, zamíchá karty zcela jinak právě ten večer, kdy jsou s Terinou smluveni na společném útěku "někam". O pointu zdánlivě prostého příběhu se však postará setkání někdejších soků v lásce. Studenta, z něhož se stal ředitel školy, a kolotočáře Viktora, který měl Terinu slíbenou od jejího otce... Přátelé Františka Hrubína byli nadšeni hloubkou a jímavostí tohoto zážitku a přesvědčovali Hrubína, aby stejně potěšil i čtenáře. Hlavní role romantického příběhu o lásce, životě a smrtí mistrovsky ztvárnili Jaromír Hanzlík, Zuzana Cigánová a Štefan Kvietik. Snímek reprezentoval naši kinematografii na mnoha filmových festivalech (Bergamo, Sorrento, San Francisco, Moskva) a všude sklízel pozornost diváků i kritiky.


Podobné filmy

Když muž miluje ženu
(When a Man Loves a Woman) Byla to taková šťastná rodina. Ale Meg Ryan začala pít. Láska v...
dnes 05.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Hon za svobodou
(Chasing Liberty) Anně je osmnáct a právě jí zase překazili rande s klukem, který se jí lí...
dnes 11.20
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Bídníci
(Les Misérables) Galejník Jean Valjean je po devatenácti letech podmínečně propuštěn na sv...
dnes 15.25
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 19. 11. 2019 Svátek má Alžběta
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz