fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

64% 557 hlasů
6.4 10 557
akční / biografický / dobrodružný / drama / romantický / válečný, Německo/Velká Británie, , 129 min., od 12 let
Der rote Baron
Kinopremiéra v ČR 21.8.2008 v SK 16.10.2008, DVD od 25.2.2009 a Blu-Ray od 22.5.2013 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:42Jeho největším vítězstvím byla láska.
Mladý pruský šlechtic Manfred von Richthofen odchází, stejně jako většina mladých mužů, do války. Díky své neohroženosti se z něj brzy stane obávané stíhací eso a ikona pro ostatní vojáky. Svůj stroj, trojplošník Fokker Dr.1, si nechá nabarvit na červeno a stává se postrachem všech protivníků. Náhodné setkání se zdravotní sestřič-kou Kate mu ale otevře oči a poznává barbarství války... Baron Manfred von Richthofen se spolu se svým rudým trojplošníkem Fokker Dr.1 a 80 sestřely stal uctívanou ikonou letecké flotily První světové války. Snímek se natáčel také v Čechách, konkrétně v zámeckém parku Veltrusy a u Národního muzea. Zásluhy na snímku má také Filmové studio Barrandov, v jehož dílnách vyrobili 19 dvojplošníků, tři jednoplošníky a spoustu leteckých vraků.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Že film nebude ve všem úplně přesný bylo celkem jasné a je fajn, že některé fikce v závěru přímo uvádí. Film je to ale skvělý. Parádní jsou vzdušné souboje, na které bych se klidně znovu šel podívat na velké plátno. Hlavní devizou filmu je ale pohled na válku očima zhýralých buržoustů, kteří mají nebeské válčení za sport. A je skvělé sledovat, že i ve chvíli procitnutí při pohledu na skutečnou válku, dokáží alespoň část ze sportu do války nadále přenášet. Třeba to bylo úplně jinak, ale film je tímto úžasný.
Všechny komentáře k filmu 12+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Rudý baron

Idealizovaný pohled na život jednoho z nejslavnějších pilotů 1. světové války, německého stíhacího esa barona Manfreda von Richthofena. Odehrává se v letech 1916 až 1918 a sleduje jeho rytířský a sportovní přístup k leteckým soubojům i postupnou změnu jeho postojů k válce, ovlivněnou ošetřovatelkou Käte Otersdorfovou a milostným vztahem, který je nakrátko spojil. Manfred létá s přáteli Wernerem Vossem, Sternbergem a Lehmannem, s nimiž ho pojí despekt k vojenskému drilu a rytířský způsob soubojů. Mimo jiné uctí památku sestřeleného britského pilota a po vítězném souboji ho zachrání. Předá ho půvabné ošetřovatelce Käte, která se Manfredovi na první pohled zalíbí, přestože se k němu chová nepřátelsky. Manfred se netají ctižádostí stát se největším stíhacím esem a Käte, které se jeho lehkovážný přístup nelíbí, se mu snaží vysvětlit své pocity. Manfred si nechá natřít letadlo načerveno a jeho sláva s každým dalším vítězným soubojem roste. Všechno však není ideální. Pohádá se s bratrem Lotharem, který nastoupil k jeho letce, odmítá však rytířská pravidla souboje a chce hlavně zabíjet. Postupně přichází o přátele a sám je v jednom souboji zraněn. Sblíží se s Käte, která ho ošetřuje a ukáže mu skutečnou tvář války v hale, plné raněných a umírajících. Začíná si uvědomovat, že je zneužíván propagandou, a ocitá se ve stále tíživější pasti mezi nechutí k válce, láskou k létání a odpovědností válečného pilota. Nakonec, navzdory všemu znovu odlétá do bitvy.


O filmu

obrazek
První světová válka pustoší Evropu a generálové nejvyššího velitelství německých ozbrojených sil nejsou jediní, kteří posílají zástupy mladých mužů na smrt do surové zákopové války. Jeden muž se ale stává hrdinou obdivovaným přáteli i nepřáteli.

Baron Manfred von Richthofen je nejlepším bojovým pilotem leteckého sboru. Živoucí legenda, která je respektována nejen pro bezpočet sestřelů, ale i pro jeho taktické schopnosti v nespočtu vzdušných přestřelek.

Jeho přátelé a bratři ve zbrani poručíci Voss, Sternberg a Lehmann jsou úzce spjatým týmem. Jeho čest a hrdost mu diktuje, aby létal nad nepřátelským územím bez povolení nadřízených a při jednom podobném přeletu se dostane do vzdušného souboje s kanadským pilotem kapitánem Royem Brownem, který svou první bitvu s von Richthofenem prohrává a jeho letadlo havaruje.

Richthofen přistane na místě neštěstí, aby si vybral nějaký suvenýr do sbírky, ale zjišťuje, že je nepřátelský pilot sice vážně zraněn, ale stále je naživu a protivníkovi zachrání život. Ve válečném chaosu pak potkává ošetřovatelku Käte. Jde o lásku na první pohled, ale jeho snaha se setkává s rezolutním odmítáním. Käte není mladým a riskujícím pilotem, který bere vzdušné bitvy jako sport, a který přehlíží nebezpečné souvislosti, tak ohromena jak by si on představoval.

Richthofen je oceněn vyznamenáním ‘Blue Max’, nejvyšším německým vojenským vyznamenáním a je mu svěřeno velení bojové jednotky Jasta 11, ke které je později převelen i výstřední poručík Wolff. Nejvyšší velení v rámci lepšího využití pro válečnou propagandu do jednotky převelí i Richhofenova mladšího bratra Lothara.

Pro Rudého Barona to znamená, že musí svého mladšího a horkokrevného bratra držet na uzdě, což není snadná práce, protože Lotharovi ambice by mohly ohrozit životy pilotů jednotky Jasta. K tomu všemu ještě nejvyšší velení staví von Rochothofena proti jeho vůli do pozice ikony, aby tak zvýšilo morálku vojáků. Pochválen osobně od polních maršálů Hindenburga a Kaisera Wilhelma II, je von Richthofen nucen čelit nejen spojeneckým jednotkám, ale i politickému tlaku.

Nakonec se mu podaří získat srdce Käte, ale láska musí přinášet i oběti a tak si Richthofen začíná uvědomovat hrůzné válečné souvislosti. Käte dokonce trvá na tom, aby se von Richthofen řídil pokyny nejvyššího velení a přestal létat v bojových misích. Od tohoto okamžiku tedy řídí von Richthofen letecké operace ze země, jelikož Käte se jasně vyjádřila, že nechce žít v permanentním strachu o jeho život. Käte mu navíc ukazuje, že vzdušné bitvy a přestřelky nemají nic společného s jeho hrdostí a ctí a pomáhá mu získat nový pohled na válku jako takovou.

Jeho vlastní pochybnosti a smysl pro pořádek mu ale velí začít znovu létat, proto odmítá pozici na zemi a vrhá se do dalších vzdušných bitev proti spojeneckým jednotkám.

Käte nakonec přijímá jeho dilema a uznává, že jedinou správnou věcí pro Richthofena je létání po boku jeho bratrů ve zbrani a že zemře raději v bitvě než aby se stal součástí pozemní byrokratické mašinérie.

O natáčení

obrazek
Kalifornský spisovatel a režisér Nikolai Müllerschön pracoval na příběhu pilota Manfreda von Richthofena známého více jako Rudý Baron po dlouhá léta. První návrh, napsaný před šesti lety, byl dokončen během dvou týdnů, ale tento návrh byl ještě nesčíselněkrát upravován.

Již od začátku ale chtěl Müllerschön produkovat a natáčet tento film v Německu, protože mu přišlo pro vyprávění příběhu o německém pilotovi podstatné vyprávět ho z německého pohledu. Zároveň ale v té době neviděl natáčení v Německu jako reálné.

Proto se pokusil svým projektem zaujmout Hollywood a studia měla opravdu o scénář zájem. Předběžný rozpočet byl stanoven na 40 milionů dolarů a několik velkých amerických hereckých hvězd bylo osloveno s nabídkou na hlavní roli. Müllerschön ale poměrně brzy viděl, že jeho evropsky laděný film se stává americky klišovitým.

Našel dva německé producenty s mezinárodními zkušenostmi, Dana Maaga a Thomase Reissera, kteří stejně jako on věřili, že je možné vytvořit mezinárodně úspěšný německý film.

Jako lokace pro natáčení byl původně vybrán Stuttgart a Litva, ale nakonec se natáčelo v Praze - i díky filmovým profesionálům a prvotřídní filmové infrastruktuře.

V roce 2004 Müllerschön našel i herce pro hlavní roli: Matthiase Schweighöfera a mladý herce se stal tváří projektu.

Za zmínku stojí i obrovský počet kostýmů, které museli být pro film vyrobeny: 1100 uniforem a 950 civilních kostýmů bylo ušito po celé Evropě jen pro film Rudý Baron.

Produkce taktéž zahrnovala obrovské množství koní, historických vozidel, parních lokomotiv a nespočet vojenské techniky, která na místo natáčení dorazila téměř z každého kousku Evropy.

Když bylo natáčení Rudého Barona v říjnu 2006 po 61 natáčecích dnech i konce, nastal čas 16 měsíční postprodukce. Hrubý střih byl proveden v Los Angeles, kde žije režisér Nikolai Muellerschoen. Tato první verze pak byla testována na amerických divácích a až poté se film dočkal konečné verze.

Dan Maag (rozhovor)
obrazek
Nakolik je příběh Manfreda von Richthofen v Rudém Baronovi založen na historických faktech a nakolik je jeho postava ovlivněna autorem?

Bylo pro nás velmi důležité držet se nejvěrněji historické realitě, která je sama o sobě velmi unikátní a vzrušující. Nechtěli jsme měnit historii, ale samozřejmě jsme některé věci museli pro film upravit nebo nakombinovat několik postav dohromady. Pro zajištění autenticity jsme měli po celou na natáčení několik historiků jako konzultanty.

Proč jste film natočili v angličtině i přesto, že většina herců je německých a jak se s touto výzvou herci poprali?

Naším cílem bylo převyprávět příběh Manfreda von Richthofena celému světu, ale nechtěli jsme film amerikanizovat, ale naopak zdůraznit, že jde o německý příběh. To šlo nejlépe udělat s německými herci, ale klíčem k celosvětovému diváckému zásahu je stále angličtina. Pro dobré zvládnutí angličtiny jsme již několik měsíců před natáčením najali dialogového trenéra Andrew Jacka, který odvedl s německými herci skvělou práci.

Jak jste vybírali herecké obsazení, zvláště pak Matthiase Schweighöfera, Lenu Headey, Tila Schweigera a Josepha Fiennese?

Matthias Schweighöfer byl součástí projektu od samého začátku. My i režisér jsme byli přesvědčeni, že je jediným z německých herců, který by mohl Richthofena hrát. I pro další role jsme chtěli přesvědčivé herce, ale zároveň jsme usilovali i o jejich komerční potenciál.

Lena Headey, Til Schweiger a Joseph Fiennes nejsou jen skvělí herci, ale diváci je znají a mají je rádi, což pro jejich výběr bylo samozřejmě důležité. Na druhou stranu v mnoha dalších rolích se objevili i úplní začátečníci.

Thomas Reisser (rozhovor)
obrazek
Jak jste dosáhli toho, že letecké bitevní scény jsou vytvořeny ve vysokém mezinárodním standardu?

Nároky diváků jsou v tomto ohledu velmi vysoké, proto jsme využili služeb studia Pixomodo a vytvořili jsme celkem 23 kompletních modelů letadel, kromě toho jsme měli 100 metrové zelené plátno, které jsme používali pro natáčení s velkými částmi vzdušných bitev. Diváci tak musí mít při sledování pocit, že sedí přímo v kokpitu. Na těchto scénách jsme pracovali skoro dva roky před natáčením tak, abychom dosáhli co nejlepšího výsledku.

Jak jste dokázali financovat Rudého Barona nezávisle na obvyklé státní podpoře?

Samozřejmě, že financování podobného filmu v Německu nebylo jednoduché, ale mohli jsme se opírat o dobrý scénář a tak jsem mohli lépe přesvědčit lidi o jeho profitabilitě. Naši partneři naší filmové vizi prostě věří. Niama-Film nezávisí exkluzivně na soukromém financování. U jiných projektů jsme celkem standardně využívali soukromé finance spolu se státními.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 22. 3. 2018 Svátek má Leona
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz