fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

76% 2277 hlasů
7.6 10 2277
film / thriller, akční, krimi, drama, mysteriózní, USA, , 121 min.
Sicario
Kinopremiéra v ČR 29.10.2015 v SK 8.10.2015, DVD a Blu-Ray od 16.3.2016 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:15Státní hranice je jen jedna z hranic, kterou je třeba překonat.
Idealistickou agentku FBI pověří důstojník elitní vládní operační skupiny, aby v příhraniční oblasti mezi USA a Mexikem, kde neplatí žádné zákony, podpořila eskalující válku proti drogám. Tým vedený tajemným poradcem s pochybnou minulostí se tajně vydává na cestu, během které je Kate nucena v zájmu přežití pochybovat o všem, v co dosud věřila.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Na film jsme koukali na doporučení přítele, který říkal, jak je to super film.... Možná proto jsem měla vyšší očekávání a kromě chtěného šoku ze situace v Mexiku, kartelovým válkám, zacházení s lidmi, s těli, vraždy na každém kroku, se mi líbil pouze herecký výkon hlavní ženské postavy. I když si nejsem jistá, že by toto dokázal vůbec někdo unést- superhrdinka. Lepší průměr, těším se na dvojku ;-)
Všechny komentáře k filmu 30+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

O filmu Sicario: Nájemný vrah

obrazek
Když arizonská agentka FBI a šéfka zásahové jednotky Kate Macerová objeví dům smrti mexického kartelu, její šokující nález má rozsáhlé následky v osobní i globální úrovni. Kate je pověřena, aby se připojila k tajné operaci vedené záhadným kolumbijským agentem známým pouze jako Alejandro a zvláštním agentem Mattem Graverem. I když se Kate snaží sebe samu přesvědčit, že stíhá zločince ve jménu spravedlnosti, ocitá se v temném srdci tajného bojiště, na kterém se střetávají nemilosrdné kartely, zabíjením posedlí úkladní vrazi, ilegální tajní američtí špióni a tisíce nevinných lidí.

Rozeklaná americko-mexická hranice se nyní potýká s nejpalčivějšími problémy naší doby - drogami, terorem, ilegálním přistěhovalectvím, korupcí a rozmáhající se latentní kriminalitou - které děsí lidi na obou stranách hranice. Film Sicario je o akci zpravodajských služeb, která má za úkol prosadit pravidla tam, kde se jimi nikdo neřídí.

Režisér Denis Villeneuve říká: „Sicario je silnou výpovědí o operacích pololegálních agentů a mexických kartelech. Ale je to také příběh o Americe, o střetu idealismu a realismu při řešení problémů jiných zemí“.

„Je to film o volbách.“, dodává Benicio Del Toro, který vzpomíná na jednu ze svých nejkonfliktnějších rolí, na mstivého a zároveň citlivého nájemného vraha Alejandra. „Je těžké jednoznačně říct, že je některá postava ve filmu Sicario opravdu dobrá nebo špatná. Světí účel prostředky? Co se stane, když se ocitnete v situaci, kdy chcete zabít jednoho chlápka a zabijete dalších 250 nevinných lidí? Zlého chlápka jste sice dostali, ale za jakou cenu?“

„Kate tenhle svět láká.“, říká Emily Blunt, která zcela netradičním způsobem ztvárnila zarputilou ženu, jejíž život je každou sekundu filmu v neustálém ohrožení. „Uvědomuje si, že když dělala svou práci přesně podle pravidel, tak znala věci jen velmi povrchně, a nyní chce uvěřit, že dokáže udělat něco, co to zásadně změní. Ale už samotné rozhodnutí nedělat všechno jen přesně podle pravidel obrátí celý Katein život naruby. Všechno přestane dávat smysl.“

Joshe Brolina, který je známý svými vyhraněnými postavami, na filmu fascinovalo zásadní téma omezování lidských svobod v zájmu bezpečnosti společnosti a zda boj proti zločinnosti protiprávními prostředky nezpůsobí nenapravitelné škody. „Tento film nastoluje nezodpovězenou otázku, kterou si občas klade každý z nás.“, říká Brolin. „Je to napínavá přehlídka vypjatých emocí“.

obrazek
Vznik filmu

Scénáristu Taylora Sheridana, rodilého Texasana, který vyrůstal v době, kdy ještě bylo cestování jižně od hranic běžné, toto téma vždy lákalo. Sheridan proslul jako herec, zejména svou rolí zástupce šerifa Davida Halea v seriálu „Zákon gangu“. Jeho zvídavost ho přivedla zpět k jeho kořenům a začal se zajímat o vznik zakázaných pásem v posledních deseti letech. Byl svědkem zániku jedinečné interkulturní hranice v podobě, v jaké ji znal z dob svého mládí.

„Uvědomil jsem si, že tohle Mexiko už neexistuje, Mexiko, do kterého jste si mohli kdykoliv zajet, je pryč. Stalo se z něj současné místo, kde neplatí žádné zákony.“, říká Sheridan. „Současně jsem si uvědomil, že jsem nikdy neviděl film o změnách života v severním Mexiku, o vládě drog a korupce, o militarizaci kartelů a o způsobu, jakým mašinérie americké vlády řeší tyto problémy, které se šíří až za hranice.“

Čím více pátral, tím více Sheridan poznával, jak masivní zisky vítězí nad lidskou slušností a nežádoucími účinky zvyšují napětí v oblasti. Obchod s drogami se proměnil v důležitý obor podnikání - tak rozsáhlý, že i když občas došlo k jeho přechodnému zpomalení, nikdy nehrozilo vážnější nebezpečí jeho úplného ochromení.

Když Sheridan začal zkoumat, jak je možné, že situace dospěla až do takového stavu, poznal, že je to jako píchnout do sršního hnízda. Ocitl se ve světě tajných špionážních programů CIA, tajných dohod kšeftů Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kartelů, které vraždí novináře zkoumající jejich operace a „domů smrti“ - obytných domů, kde nikdo nebydlí, ve kterých jsou nepřátelé kartelů běžně zazdívání do jejich zdí. Nebyla to ani trochu běžný průzkum před natáčením celovečerního filmu.

Sheridan začal pátrat ve sluncem spálených, prašných příhraničních městech v kaktusy poseté Čivavské poušti. Nejdříve s ním nechtěl nikdo ani promluvit. „Cestoval jsem podél hranice. Neexistuje, že byste se na něco mohli zeptat členů kartelu nebo vládních představitelů. Jediný způsob, jak se něco dozvědět, bylo získat si důvěru lidí, kteří jsou stávající situací nejvíce postiženi - migrantů, které nouze donutila překročit hranice a osídlit zemi nikoho mezi jižní Arizonou, Novým Mexikem a severním Mexikem.“, vypráví Sheridan. „Oni byli zdrojem mých informací.“ Pomalu se začíná rýsovat příběh protidrogové války z pohledu, z jakého ho v USA zná jen málo lidí - protidrogové války, ze které se v praxi stala válka o drogy, ve které se mocní přetahují o ovládnutí obchodu s drogami. Nevyhnutelně je to příběh plný lidské rozporuplnosti.

„Kriminální příběhy se obvykle vyprávějí z pohledu hrdiny nebo záporné postavy.“, poznamenává Sheridan. „V tomto příběhu to nešlo. V tomto příběhu, i když už si myslíte, že padouch byl dopaden, si uvědomíte, že problém nebyl vlastně vůbec vyřešen. Zítra na jeho místo nastoupí jiný padouch.“

Sheridan chtěl rovněž vyprávět osobní příběh o tom, jak slušného člověka snažícího se o naplnění spravedlnosti nevyhnutelně pronásleduje realita, se kterou se setkává přímo na hranici, a proto se zrodila nepříliš pravděpodobná postava, která diváky zavede do světa Ciudad Juarez na druhé straně zrcadla: Kate Macerová.

Nezlomná upřímná uličnice, žena, která pro kterou byla práce a vlast vždy na prvním místě, která si kolem sebe vybudovala jakýsi ochranný štít, a přesto, s tím, jak je vtahována stále hlouběji do drogové války, zjišťuje, že je emočně čím dál tím více zranitelná. Přes svou tvrdost a neoblomnost, přes svou oddanost, nic ji nemohlo připravit na svět, ve kterém je dobro a zlo obráceno naruby, ve kterém američtí agenti používají stejně nelítostné praktiky jako kartely a ve kterém jakýkoliv správný čin, cokoliv lidského, je přesně to, co vás dostane do hledáčku nájemného vraha.

Kate chová velmi rozporuplné pocity vůči svému novému pololegálnímu kolegovi, záhadnému Kolumbijci Alejandrovi. Děsí ji jeho krvavá minulost, fascinuje ji, jak dokáže projevit soucit a hrdinství, ale vždy ji ohromí, jak se během okamžiku dokáže změnit ze starostlivého člověka v nelítostného zabijáka.

„Považuji Alejandra za téměř shakespearovskou postavu.“, poznamenává Sheridan. „Vyjadřuje se pomocí vnitřních monologů, kterými vnímavě komentuje svět, ve kterém žijeme, a které nacházejí u Kate odezvu. Ale zároveň je uvězněn ve světě, o kterém mluví.“

Třetím členem Sheridanova nesourodého tria spojeného napjatými vztahy je údajný agent ministerstva obrany Matt, který si v souladu se svou filozofií „jakýmikoliv nezbytnými prostředky“ dokáže všechno ospravedlnit. „Myslím, že Matt je upřímně přesvědčen, že kdyby bylo nutné na ochranu Ameriky zabít na celé planetě každého, kdo není Američan, tak přesně to by se mělo udělat. Chápe to jako ‚my nebo oni‘. Znamená to snad, že je zlý? To záleží na úhlu pohledu.“, uvažuje Sheridan.

Sheridanův scénář si okamžitě vysloužil chválu za kombinaci napínavého příběhu s neuvěřitelným spádem a propracovaných dramatických postav. Ze začátku se ale setkal odporem kvůli zjevnému riziku natočení filmu s tímto tématem. Potom se setkal se zakladatelem produkční společnosti Thunder Road Basilem Iwanykem a hlavní viceprezidentkou sekce pro celovečerní filmy Ericou Lee.

Iwanyk říká, že scénář byl příliš závažný a působivý, než aby ho šlo ignorovat; byl napínavý a přišel ve vhodnou chvíli, fascinujícím způsobem zachycoval emoční stránku. „Byl to jeden z nejlepších thrillerů, jaký jsme po dlouhé době četli, napsaný s intenzivními emocemi.“, poznamenává.

Nyní vyvstala otázka, jak nalézt odvážného režiséra, nemluvě o schopnosti filmového zpracování tématu, který by dokázal vystihnout ty nejjemnější nuance příběhu. Iwanyk říká: „Potřebovali jsme někoho, kdo dokáže zachytit světlo i tmu, složité emoce, ale také náročné akce, protože když v tomto filmu lítají kulky, tak lítají skutečně. Takovým člověkem byl Denis Villeneuve“.

obrazek
Alejandro: spojenec či zabiják?

Složitou duší filmu Sicario je jeho nejvíce znepokojující postava, Alejandro, v jedné osobě zároveň bývalý prokurátor truchlící pro svou vyvražděnou rodinu, Katein sympatický ochránce a z vlastního rozhodnutí sicario, ochotný udělat cokoliv, jen aby svrhnul kartely, které obrátily jeho život v trosky.

Scénárista Sheridan viděl v této roli Benicia Del Tora už při psaní scénáře. Tento charizmatický herec, narozený v Portoriku, příhodně získal v minulosti Oscara za nezapomenutelné ztvárnění drogové války z pohledu městem protřelého tijuanského policajta ve filmu Stevena Soderbergha Traffic - nadvláda gangů. Další nominaci na Oscara získal za roli znovuzrozeného bývalého trestance ve filmu Alejandra Gonzaleze Inárritua 21 gramů, a byl obsazen do řady dalších nezapomenutelných rolí, počínaje světem brakových časopisů ve filmu Sin City, přes roli Che Guevary až po jeho nedávnou roli právníka ze šedesátých let ve filmu Paula Thomase Andersona Skrytá vada.

Del Toro říká, že Alejandrova složitá postava ho úplně pohltila. Nejvíce ho pronásledovala otázka, zda Alejandro dokáže opravdu žít se vším tím, co provedl, nebo zda se smířil s tím, že cena, kterou za to musí zaplatit, je být navždy vyvrhelem společnosti.

„Alejandro býval prokurátorem a potom mu v drogové válce vyvraždili rodinu, takže po této události se stal nájemným zabijákem drogových bossů. Ale je to padouch? Já nevím.“, zamýšlí se herec. „Neřekl bych, že ho tam, kde je, dostala jeho špatná rozhodnutí, okolnosti způsobené jinými lidmi ho donutily být tím, je. Roli nájemného zabijáka mu přiřkla americká vláda, a tak žije v tomto podělaném beznadějném světě. Dělá to z osobních důvodů, ale může se po tom, co se z něj stalo, ještě někdy vrátit do normální společnosti?“ Iwanyk dodává: „Benicio je jedním z těch klasických herců, kteří vám řeknou: ‚Pro mě moc textu nepiš. Chci to hrát tak, jak to vidím já. Chci to zahrát spíše kývnutím hlavy nebo odvrácením pohledu stranou.‘ Občas je Alejandro v jeho podání velmi tichý a pohroužený do sebe, ale pak najednou je plný energie a naprosto neodolatelný. Je skutečně srdcem a duší tohoto filmu.“

Zdá se, že Alejandrova neproniknutelná vnější slupka v přítomnosti Kate měkne. Oba k sobě něco přitahuje, i kdyby to bylo jen na prchavý okamžik, který je nemilosrdně přerušen spádem příběhu.

„Zvláštním, jemným způsobem začíná Kate na Alejandrovi cosi přitahovat a on k ní začíná také cosi cítit. Oba herci tento pomalu se rozvíjející cit hrají velmi pečlivě.“, říká Iwanyk. „Když Kate zjišťuje, jak zoufalý tento muž je a jak se jeho zoufalství odráží v pro ni těžko pochopitelném násilí, naše srdce pláče pro něj i pro nás, protože jsme se do něj vžili. V Beniciově podání si člověk uvědomuje, že Alejandro byl kdysi dobrý člověk, ale protože události v jeho minulosti mu zlomily srdce, odešel do těchto ponurých míst, a možná, že už nikdy nebude stejný, jako kdysi.“

obrazek
Kate Macerová: hledání hranic

Když Kate Macerová překračuje hranice, zjišťuje, že je překračuje i v jiném smyslu slova. Pedantka na pořádek a workoholička, která se pyšní tím, že vždy postupuje přesně podle pravidel, se najednou ocitá ve světě, kde se agenti řídí zásadou „účel světí prostředky“. Čím hlouběji se dostává na území Mexika, tím více si začíná uvědomovat, že ztrácí morální zásady, kterými se vždy řídila. Čím více se snaží mít situaci pod kontrolou, tím více si uvědomuje, že kontrolu naopak ztrácí.

Stejně jako u Alejandra bylo důležité o obsazení této role. Filmoví tvůrci hledali někoho, kdo by se dokázal vypořádat s velkou akcí FBI a z koho by vyzařovala obrovská síla a zároveň by dokázal zajít až na pokraj hlubokého žalu. „Potřebovali jsme herečku, která by dokázala věrohodně ztvárnit agentku FBI, ale zároveň by dokázala dát najevo lidskost a porozumění.“, poznamenává režisér Villeneuve. „Je to velmi těžká role, protože účastí na této operaci se vše, v co Kate dosud věřila, pomalu rozpadá. Vydává se na cestu, která ji hluboce zasáhne.“

Producent Edward McDonnell dodává, „Museli jsme najít někoho s fyzickými, intelektuálními a emočními předpoklady. Kdo by pochopil proces, kterým Kate musí projít, ale emočně by ho rozpolcen tím, co Kate vidí a dělá. Potřebovali jsme někoho, kdo by byl po fyzické stránce schopen cesty do tohoto světa a obstál před ostatními členy týmu.“

Všechny tyto požadavky splňovala anglická herečka Emily Bluntová, držitelka Zlatého glóbu, která se průběžně objevuje v celé řadě rolí. Nedávno jako členka speciálních jednotek bojovala po boku Toma Cruise ve sci-fi thrilleru Na hraně zítřka, vydobyla si uznání za muzikál Čarovný les a dobové drama Královna Viktorie a v komedii z nemilosrdně tvrdého světa módy Ďábel nosí Pradu si zahrála konkurentku panovačné Meryl Streepové.

„Kate je vlastně jakýmsi morálním kompasem filmu Sicario.“, poznamenává Emily Blunt. „Zaujala mě její potřeba dělat vše správně, v souladu se zákony a předpisy. A najednou se ocitá v těžko pochopitelném světě agentů CIA a kartelů, který je jí naprosto cizí. Zatímco ona vždy zodpovídala za každou vystřelenou kulku, tady létají kulky jedna za druhou. Veškerá odpovědnost, na kterou byla dosud zvyklá, v tomto světě neplatí, a ona je tím vším naprosto šokována.“

Svým založením nezávislý člověk a nedávno rozvedená Kate se v tomto světě cítí nesmírně osamocená. Kromě jejího partnera z FBI, který nespatřil to, co ona viděla v Juarezu, se nemá na koho obrátit. Když už je úplně na dně, na chvíli se zdá, že Alejandro, který jí dokonce zachránil život, je jediný, ke komu se může obrátit. Ale jejich vztah není vůbec snadný.

Emily Bluntovou fascinovaly Kateiny složité vztahy s Alejandrem: „Alejandro je poněkud tajemná postava a moc toho nenamluví. Je vůči němu ostražitá a tak úplně mu nevěří. Zároveň si ale myslím, že on v Kate vidí něco, co sám v sobě dávno ztratil.“, dohaduje se Emily Blunt. „Existuje mezi nimi poněkud zvláštní, téměř magnetická přitažlivost, nad kterou v těchto extrémních podmínkách nikdy hlouběji nepřemýšlí. Jsou vzájemně přitahováni bez jakýchkoliv dalších slov.“

Villeneuve rád sledoval postupně doutnající vztah mezi Emily Blunt a Del Torem. „Tento zvláštní, ale zajímavý vztah mezi nimi se zrodil přímo před kamerami a ve filmu sehrál velmi důležitou roli.“, říká. „To, jak se Kate snaží tohoto muže lidsky pochopit, je nádherný a poetický prvek uprostřed násilí.“

Podobné filmy

Zpátky ve hře
(Trouble with the Curve) Clint Eastwood býval celé desítky let špičkovým hledačem baseball...
dnes 05.35
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
DC Super Hero Girls: Hrdina roku
(DC Super Hero Girls: Hero of the Year) Na střední škole se chystá vyhlášení soutěže Hrdin...
dnes 09.35
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Bláznivá, zatracená láska
(Crazy, Stupid, Love) Steve Carell prožívá nejhorší dny svého života - jeho žena Julianne ...
dnes 11.30
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 23. 8. 2019 Svátek má Sandra
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz