fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

59% 919 hlasů
5.9 10 919
film / thriller, USA, , 106 min., od 15 let
The Glass House
Kinopremiéra v ČR 22.11.2001, DVD od 1.7.2002

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
00:30I tam, kde je všechno ze skla, se může skrývat tajemství.
Teenageři Ruby a Rhett jsou sirotci. Jejich rodiče se zabili při automobilové nehodě. Možná proto přijmou nabídku rodinných přátel, manželů Terryho a Erin Glassových, aby se přestěhovali k nim do malebného Malibu, jako dar z nebes, který si ani nezaslouží. Brzy se však ukáže, že to všechno rozhodně nebyla jen náhoda. Dům Glassových skrývá velké a hrůzné tajemství, které Ruby a Rhett už brzy objeví...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Téměř dokonalá americká rodinka je rozbourána tragickou autonehodou, při které zahynou oba rodiče šestnáctileté Ruby a jejího jedenáctiletého bratříčka. Dětí se poté ujmou velice hodní a milí bývalí sousedé a společně se odstěhují do velikého proskleného domu. Vše se zdá být pro sirotky v dané situaci jedinečné, nebýt velikého dědictví po zesnulých rodičích o které je v okolí dětí veliký zájem.
Tenhle film v roce 2001 určitě měl veliký úspěch u milovníků napínavých thrillerů. Nicméně teď po letech, po všech těch podobných, tématicky stejných filmech, ať už horších či lepších, nemá takovou šťávu jako kdysi. Nicméně je to skvělý filmek k odpolední kávičce.
Všechny komentáře k filmu 16+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Skleněný dům

obrazek
Vzdorovitá šestnáctiletá Ruby Bakerová se dozví, že její rodiče zahynuli při autonehodě. Ruby nemá zájem bavit se na pohřbu se strýčkem Jackem, který žije v Chicagu a který se deset let neukázal. Od právníka Alvina Begleitera dívka zjistí, že se podle přání rodičů o ni a o jedenáctiletého bratra Rhetta bude starat rodinný přítel Terry Glass, majitel velké autoopravny, se svou ženou, lékařkou Erin. Po dovršení plnoletosti dostanou děti kromě dědictví i peníze z otcovy životní pojistky. Sourozenci se odstěhují do přepychové ("skleněné") vily Glassových v Malibu. Dostanou však pouze jeden pokoj. Glassovi odhlásí Rhetta a Ruby ze soukromé školy a zapíšou je do státní. Zatímco Ruby se od počátku necítí u Glassových dobře, Rhett je nadšen přepychem a elektronickými hračkami. Ruby zjistí, že Erin Glassová na paralelní lince "náhodou" vyslechla její hovor s kamarádkou.
obrazek
Terry Glass vezme Ruby na večeři do restaurace. Domů pak řídí svého jaguára velmi riskantně. Ruby má navíc pocit, že ji chce obtěžovat. Po návratu domů zahlédne Ruby omámenou Erin, jak si píchá injekci. Dívka navštíví Begleitera a svěří se mu s pochybnostmi o náhradních rodičích. Podle něj má však na vybranou jen mezi Glassovými a dětským domovem. Právník slíbí dívce pomoc a po jejím odchodu někomu telefonuje... Glassovi si s Ruby promluví: Erin si prý píchá inzulin. Ruby po škole čeká na Terryho v jeho práci. Slyší, jak na muže naléhají podezřelí věřitelé. V dílně náhodou objeví havarované BMW, jež je jí povědomé. Z novinových článků na internetu dívka zjistí, že její rodiče nehavarovali ve svém saabu, nýbrž ve vypůjčeném BMW. Ruby hned e mailem požádá Begleitera, aby zjistil, odkud auto pocházelo. Unavená dívka usne nad školní esejí o Hamletovi. Ráno zjistí, že rozsáhlou práci za ni dokončil Terry.
obrazek
Sociální pracovnice Nancy Ryanová prověřuje poměry v náhradní rodině. Ruby, která si u ní na pěstouny stěžovala, vypadá jako lhářka: sourozenci právě dostali oddělené ložnice a Erin má v lékárničce opravdu inzulin. Ruby najde vyhozený dopis, v němž vedení její bývalé soukromé školy potvrzuje Terrymu Glassovi vrácení pětatřiceti tisíc dolarů školného. V koši najde dívka pohlednici od chicagského strýce Jacka, kterou jí pěstouni nepředali. Vzápětí zjistí, že má zrušené vlastní e mailové konto. Alvin Begleiter jí tak ani nemůže odpovědět na dotaz ohledně BMW. Ruby v noci vyslechne z druhého aparátu Terryho hovor s věřitelem, který trvá na splacení dluhu do dvou dnů. Glass mluví o novém zdroji příjmů. Málem dívku odhalí. Ruby pak uloží číslo volajícího do paměti. Dívka zavolá Begleiterovi ze školy. BMW, v němž se zabili její rodiče, patřilo Glassově firmě. Učitelka zjistí, že "Rubyina" esej o Hamletovi je opsána z jiné práce. Pedagogové začnou žákyni považovat za podvodnici.
obrazek
Pěstouni se rozhodnou umístit Ruby do zvláštní školy. Dívka v noci ukradne klíčky od jaguára a s Rhettem ujede z domu. Odhalí ji však hlídka u silniční uzavírky. Nečekaně se tu objeví Glassovi v druhém autě a všechno urovnají. Cestou zpět Ruby v hádce obviní Terryho, že zabil její rodiče kvůli penězům. Muž musí dostat zoufalou dívku do domu násilím. Erin píchne Ruby injekci s morfiem. Glass, jenž propásl poslední termín splátky, se pokusí získat půjčku od banky. Ale bankéř ho přistihne při lži: od Ruby má faxovou kopii dopisu o tom, že Glassovi dostali zpět vysoké školné za obě děti. Erin, závislá na morfiu, přijde kvůli podezřelé spotřebě medikamentů o lékařskou licenci. Krutě se pohádá s manželem, který pak odjede do Los Angeles sehnat nějaké drogy. Chce se s jejich pomocí definitivně zbavit Ruby. Erin se předávkuje posledním morfiem.
obrazek
Ruby se po několikadenním spánku probere vedle mrtvé Erin. Vzápětí se vrátí Terry.Objeví mrtvolu a zaslechne, že Ruby někam telefonuje. Po krátkém pronásledování se mu podaří zavřít oba sourozence do sklepa. Provede úpravy v motoru jaguára a přistaví vůz k okénku, jímž jedině mohou děti utéct. Pak předstírá, že se opil a usnul. Ruby podle jeho předpokladu ukradne klíčky od auta, avšak záhy se dovtípí, co Terry chystal. Nečekaně přijede Alvin Begleiter se zprávou pro Terryho: banka mu zablokovala pěstounské konto. Právník dosud Terryho o všem informoval, protože se snažil jednat v zájmu dětí. Nyní však ztratil v klienta důvěru. Vzápětí dorazí dva mafiáni, které s pomocí uloženého čísla přivolala Ruby.
obrazek
Zabijí nožem Begleitera, neboť ho považují za Glassova tichého společníka. Chtějí pak vzít Terryho "na projížďku" jeho jaguárem. Zděšený Glass je umluví, aby jeli jeho druhým autem. Ukáže se však, že prozíravá Ruby propíchla u vozu pneumatiky. Spoutaného Glasse s páskou přes ústa odváží jeden z mafiánů v jaguáru, zatímco boss jede ve svém autě. Vůz s poškozenou nádržkou na brzdovou kapalinu způsobí v horských serpentinách havárii obou aut. Ruby a Rhetta na útěku z domu Glassových sveze policejní vůz. Dojedou k havarovanému jaguáru. Zraněný Terry zabije policistu a pak ohrožuje Ruby. Ta ho však po krátkém váhání přejede policistovým autem. Oba sourozenci položí květiny na hrob rodičů a odejdou s chicagským strýcem Jackem.


O produkci

obrazek
Skleněný dům je zatím posledním filmem, který produkoval Neal H. Moritz, jeden z nejúspěšnějších mladých producentů Hollywoodu. Moritz vybral jako režiséra Daniela Sackheima, který už v seriálových epizodách Akt X nebo Pohotovosti prokázal, že má smysl pro napětí, vzrušení, mrazení a strach.Sackheima zaujalo jednak téma, ale i žánr filmu. "Staré úsloví říká, že nikdy neoceníš, co máš, dokud o to nepřijdeš. Stejně tak Ruby dokáže pořádně ocenit své staromódní rodiče a fungující rodinu, teprve, když o ně nenávratně přijde."
S tím souhlasí i představitelka Ruby, Leelee Sobieski. "Ruby je vzpurná teeneagerka a kdo je cílem té vzpoury? Samozřejmě rodiče. Ti za všechno můžou. Teprve když je nemá, pozná, jak moc to bolí." Sackheim popisuje příběh jako "gotický román zasazený do současnosti". Nepopírá, že ho inspiroval Hitchcock. "Když točíte tento druh filmu, nezáleží ani tak na tom, co divákům řeknete nebo ukážete, jako spíš na tom, co zamlčíte," říká režisér. Příběh a jeho postavy napadly scénáristu Wesleyho Stricka ve snu - nebo spíš jako noční můra. "Jednou ráno jsem vstal a v hlavě jsem měl ten příběh." Nepopírá i určitou inspiraci vlastním životem, protože se svou ženou dlouze diskutoval, komu by zanechali děti v případě, že by se jim něco stalo.

obrazek
Pro roli Ruby Baker vybrala produkce mladou a talentovanou Leelee Sobieski. "Leelee byla první volba pro postavu Ruby," říká producent Moritz, který má oko na vyhledávání začínajících talentů. "Hned, jak jsem ji viděl poprvé ve filmu Nepolíbená, jsem věděl, že s ní chci dělat film." Pro Leelee byla práce na Skleněném domě novou zkušeností, přestože je ostřílená herečka. "Poprvé jsem hrála typickou teeneagerku. Hraju od svých jedenácti let, ale vždycky role o pár let starší, než zrovna jsem. Ruby je dokonce o něco mladší, takže to pro mě bylo trošku legrační - způsob, jakým mluví s kamarádkami, jak reaguje na některé samozřejmé věci a tak mi přišel trochu hloupý." Leelee Sobieski mohla navíc do příběh vnést jeden osobní moment. "Mám jedenáctiletého bratra Robbieho a naše vztahy zase nejsou o moc odlišnější než vztahy, které mají ve filmu Ruby a Rhett. Můžete své bratry zbožňovat, mohou vás štvát, ale když jste vystaveni určité životní zkoušce, víte, že se o ně musíte postarat." Stejně jako Leelee Sobieski začala i Diane Lane hrát velmi mladá, jako čtrnáctiletá. Od té doby hrála ve spoustě filmů, ve známost vešla především těmi posledními: kasovním trhákem Dokonalá bouře, Můj pes Skip a Walk on the Moon.

obrazek
"Obsazením Diane do Erin Glass se mi splnil sen, protože už když jsem poprvé četl scénář, představoval jsem si v té roli ji," říká režisér Sackheim. Sama Diane Lane tvrdí, že tak komplikovanou roli jako je doktorka Glass ještě nehrála. Švédského herce Stellana Skarsgarda Sackheim obsadil nejen proto, že "Stellan je dobrý herec, ale diváci ho nemají dopředu spojeného s žádnou výraznější rolí." Skarsgardovi se scénář líbil mimo jiné i proto, že dokáže neustále diváka překvapovat: " V žádném okamžiku si nemůžete být jisti, zda Ruby neblázní. Je její podání reality skutečné? Je to pravda nebo si jenom některé věci přizpůsobuje své bujné fantazii?" Čtyřlístek hlavních rolí doplňuje Trevor Morgan v roli Rubyina mladšího bratra Rhetta. "Ruby a Rhett jsou jako moderní Jeníček a Mařenka, kteří se pokoušejí najít cestu z tmavého lesa," říká režisér. Velmi důležitou roli v příběhu hraje dům, do nějž se děti ke svým novým opatrovníkům přestěhují. Režisér záměrně zvolil i paralelu mezi příjmením adoptivních rodičů ( Glass = sklo) a prostředím, kde žijí. Sklo zde působí jako důležitá metafora. Režisér a kameraman navíc využívali záběrů přes sklo a odrazů, které nejsou zcela jasné a zřetelné jako symbolu zkreslené reality. "Užívali jsme téhle vizuální metafory, abychom zdůraznili, že Ruby se snaží dopátrat pravdy, ale ještě se k ní nedokáže dostatečně přiblížit," říká režisér Sackheim.

O hercích

Leelee Sobieskiová
obrazek Je ve svých osmnácti letech jednou z nejtalentovanějších hereček posledních let. Objevila se například jako mladičká nymfa společně s Tomem Cruisem v posledním filmu Stanleyho Kubricka Eyes Wide Shut nebo v sci-fi dramatu Drtivý dopad. Za své ztvárnění Johanky z Arku v nákladném stejnojmenném miniseriálu televize CBS, který se natáčel v České republice, získala Zlatý glóbus a nominaci na cenu Emmy. Leelee objevil castingový agent ve školní kavárně v New Yorku. Krátce nato se začala objevovat v malých rolích především v televizi. Kromě Skleněného domu ji uvidíme v thrilleru Bláznivá jízda.

Diane Laneová
obrazek Z dětské hvězdičky se vypracovala na uznávanou herečku a své postavení buduje s každou další rolí. Společně s Markem Wahlbergem a Georgem Clooneym hrála v kasovním trháku Dokonalá bouře podle bestselleru Sebastiana Jungera o posádce rybářské lodi, kterou chytne nejhorší bouře v historii. Za svou další roli ve filmu A Walk on the Moon získala nominaci na Spirit Award pro nejlepší herečku. Hrála také v adaptaci vzpomínek Willie Morrise Můj pes Skip, v politickém thrilleru Vražda v Bílém domě s Wesley Snipesem, v Jackovi F. F. Coppoly s Robinem Williamsem a dalších filmech.

Stellan Skarsgard
obrazek Patří k největším hvězdám švédské divadelní a filmové scény. Na prknech královského divadla ve Stockholmu vytvořil desítky rolí od klasického po moderní repertoár a pracoval s významnými režiséry včetně Ingmara Bergmana. Na mezinárodní scéně se proslavil díky roli ve slavném snímku Larse von Triera Prolomit vlny. Následovala řada nabídek na role v hollywoodských filmech, včetně Time Code se Salmou Hayek a Passion of Mind s Demi Moore, Ronina s Robertem de Nirem, později Oscarem oceněného Dobrého Willa Huntinga a Amistad režiséra Spielberga. Ve Švédsku má za sebou víc než třicet snímků.

Trevot Morgan
Je teprve třináctiletý, ale už má za sebou několik filmů - například Jurský park III nebo Patriot, kde hrál syna Mela Gibsona. Narodil se v Chicagu a pro film ho objevili, když mu bylo pět. Začal hrát nejprve v reklamě, například na McDonald´s.

O tvůrci

Daniel Sackheim
Natočil Skleněný dům jako svůj filmový debut. Jeho filmová kariéra však začala už v roce 1998, kdy se jako producent podíle na snímku Akta X. Po celá devadesátá léta působil jako producent a režisér některých epizod stejnojmenného seriálu. V roce 1994 získal cenu Emmy za režii prvních epizod seriálu NYPD Blue, v letech 1991 až 1994 se jako producent a režisér podílel i na seriálu Právo a pořádek.

Podobné filmy

Život po životě
(Hereafter) Příběh tří lidí, které nějakým způsobem postihla smrt. Matt Damon je americký ...
dnes 14.10
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Anakonda
(Anaconda) Jennifer Lopez se vydává na cestu za legendami opředeným indiánským kmenem a ho...
dnes 20.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Vražda prvního stupně
(Murder in the First) Kevin Bacon si odpykává nepřiměřený trest ve věznici Alcatraz. Za ne...
zítra 00.30
NAHRAT
ZDARMA
Barrandov
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 22. 10. 2019 Svátek má Sabina
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz