fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

73% 1425 hlasů
7.3 10 1425
film / drama, Velká Británie, , 95 min., od 12 let
An Education
Kinopremiéra v ČR 15.4.2010 v SK 24.6.2010, DVD od 11.10.2010 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2009, Nominace na Oskara, Film


Ukázka
02:17Divoké dospívání v divokých šedesátých.
V roce 1961 se šestnáctiletá Jenny svědomitě připravuje na přijímací test na Oxford, doufá, že bude přijata a vymaní se z vlivu svého přísného otce. Jednoho deštivého dne se vrací ze zkoušky orchestru, když jí nabídne svezení okouzlující mladý muž. David si během pouhých několika minut získá Jennino srdce, a ona s nadšením proto přijímá jeho pozvání na schůzku. S ním se ocitá ve zcela novém a vzrušujícím světě. David dokázal zapůsobit i na její rodiče natolik, že otec svolil, aby s ním jela na víkend do Oxfordu. Mladík je totiž ujistil, že jako bývalý student může Jenny seznámit s profesory a také jí zajistí nocleh na dívčí koleji. Nic z toho samozřejmě není pravda. David se totiž živí krádežemi uměleckých děl a obrazů. Díky svému šarmu a lhaní opět přesvědčí Jenniny rodiče, že ji jako dárek k sedmnáctinám smí vzít na výlet do Paříže. Právě ve chvíli, kdy je celoživotní sen rodičů dostat jejich nadanou dceru na Oxford na dosah, rozhoduje se Jenny, že svůj život po boku Davida od základu změní. Je to ale ta správná volba?
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Tak jsem to konečně viděla a výsledek mě moc potěšil. Neočekávala jsem od toho mnoho, spíš jsem si myslela, že mě to bude nudit a on to byl pravý opak. Bylo to zajímavé a vlastně i název je přesný, byla to pro hlavní hrdinku Jenny taková škola života. Bylo to poutavé, romantické s nádechem dramatu.
Všechny komentáře k filmu 12+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Škola života

Píše se rok 1961 a atraktivní, chytrá, šestnáctiletá studentka Jenny poslouchá desky Juliette Greco, ochutnává počátky ženství, sní o výjimečných zážitcích a životě zahaleném do cigaretového dýmu "gauloisek". Vítejte v poválečném, předbeatlovském Londýně v době, kdy upjaté maloměstské poměry dávají jen stěží tušit, že zlatá šedesátá už klepou na dveře... Jenny vyrůstá na londýnském předměstí v průměrné britské rodině a už se nemůže dočkat, až začne skutečný dospělý život. Do té doby zůstává pilnou studentkou, která vyniká nad svými vrstevnicemi a sní o univerzitě v Oxfordu. Její maloměšťácký život se ale zásadně změní jednoho deštivého dne, kdy potká charismatického, světáckého třicátníka Davida. David si Jenny získá stejně snadno jako její konzervativní rodiče Jacka a Marjorie, kteří pak velkoryse polykají jakékoliv námitky proti poněkud staršímu nápadníkovi jejich milované dcery. Dosavadní tradiční vzdělávání Jenny je nahrazeno Davidovou vlastní výukou. David Jenny vyzvedává ze školy v naleštěném bouráku a zasvěcuje ji do kouzla zakouřených klubů, uměleckých aukcí, koncertů vážné hudby či pozdních večeří s jeho nejlepšími přáteli, obchodním partnerem Dannym a jeho krásnou, ale hloupoučkou přítelkyní Helen. Díky svému šarmu a nevinnému lhaní David dokonce přesvědčí Jenniny rodiče, že ji jako dárek k sedmnáctinám smí vzít na výlet do Paříže. Jack a Marjorie ale netuší, že si Jenny Paříž vybrala jako místo, kde chce přijít o panenství... Právě ve chvíli, kdy je celoživotní sen rodičů dostat jejich nadanou dceru na Oxford na dosah, se Jenny rozhoduje, že svůj život po boku Davida od základu změní. Je to ale ta správná volba?


O filmu

obrazek
“Stále si nejsem jistý, co přesně z memoárů Lynn Barber na mne tolik zapůsobilo, ale něco tam bylo,” říká scénárista Nick Hornby. “Přečetl jsem to a dal to své ženě Amandě Posey, která je jednou z producentů, se slovy ‘Podívej se na to, je v tom film’. Souhlasila.“

“Vždycky jsem si říkala, že jednou musím sepsat celé vyprávění o mém prvním příteli, protože to byl neobvyklý příběh,” říká novinářka Lynn Barber. “Jediný, komu jsem to řekla, byl můj manžel. Je to tak dlouhý a komplikovaný příběh, že ho nemůžete jen tak vyprávět kamarádům u večeře. Proto jsem si ho vlastně dlouhá léta nesla v sobě jako malé tajemství.“

Nick Hornby k příběhu říká: “Adaptace memoárů nebyla jednoduchá práce, přeci jen jsme museli z 12 stránek napsat celý film, ale práce nás mimořádně bavila. Rozuměl jsem životu Jenny, i já jsem byl kluk z předměstí, jehož rodiče nevystudovali vysokou školu. Líbila se mi rozsáhlost dilematu, které zjednodušeně řečeno bylo ‘život versus vzdělání’.“

Ačkoliv Škola života ukazuje uvolněnou dobu šedesátých let, ta uvolněnost nezačala v roce 1961. Ještě o čtyři roky později, kdy britský premiér Harold Macmillan prohlásil, že ‘většina našich lidí se nikdy neměla tak dobře’, průměrná anglická rodina žila ve velmi skromných poměrech. Ačkoliv se začaly uvolňovat společenské a morální poměry, většina lidí to ještě nebrali za své. “Pokaždé, když lidé mluví o šedesátých letech, chce se mi křičet,” říká Lynn Barber. “Šedesátá léta v pravém slova smyslu začala až někdy kolem roku ’63 nebo ’64.“

Nick Hornby cituje z díla anglického básníka Philipa Larkina:
„Sexual intercourse began
In nineteen sixty-three…
Between the end of the Chatterley ban
And the Beatles’ first LP.“
Volně přeloženo: ´Uvolnění v oblasti sexu začalo v roce 1963, v době, kdy končil zákaz knihy Milenec lady Chatterleyové a vyšla první deska Beatles.´

obrazek
“Jedním z hlavních témat filmu je, že v roce 1962 jsme pořád byli uvězněni v prudérní, poválečné Británii,“ říká Hornby. „Anglie byla izolovaná, chudá země. Druhá světová válka pomohla Americe, jejich velká auta a rock ‘n’ roll byly známkou prosperity. Tady v Británii jsme pořád čekali na autobus. ”

Režisérka Lone Scherfig k filmu říká: “Neznala jsem Británii, takže jsem byla velmi opatrná, aby vše bylo správně. Dávala jsem si velký pozor, aby každý, kdo není z Británie, nezná předměstí Twickenham nebo není šestnáctiletý teenager z roku 1962, může rozumět o co ve filmu jde.

Carey Mulligan, která ztvárnila hlavní postavu, vidí vývoj Jenny jako metaforu pro měnící se dobu: “Stejně, jako se mění Jenny, mění se šedesátá léta. Všichni říkali, ,skvělé, točíš film ze šedesátek. Já říkala ´ne, není to o květinových letech, je to o době předtím´. Tak se ptali, ´a co se dělo předtím?´ Já na to, Nic moc!”

“Rodiče Jenny jsou víceméně produktem své doby. Jejich dcera se tomu chce bránit a David je pro to ten pravý společník, pomáhá jí vymotat se z let 50. a připraveně vstoupit do let 60´“, vysvětluje Nick Hornby.

Rodiče cítí, že se něco mění, ale neví, co to je. Používají svoji dceru jako prostředníka, který jim ty změny tlumočí. A jak nyní víme, nadcházející změny byly okouzlující.

Jack, otec Jenny, vyrostl v upjatých poválečných letech bez vyhlídek světlé budoucnosti, proto se ze všech sil snaží, aby jeho dcera měla lepší život. “Všechno je šedivé,” vysvětluje představitel otce, Alfred Molina. “A pak se objeví nad průměr vysoce přečnívající postava, David. Je to jako kdyby se najednou v holubníku objevil barevný, strach nahánějící páv.“

Peter Sarsgaard, představitel Davida, o své postavě říká: „Když je David s Jenny, všechno je i pro něj jako poprvé - ‘to JE krásné auto, že? Paříž JE úchvatné město, že? Pro něj to není o sexu, ale o životě. Není perverzní, jen je chlápek, který chce ze svého života urvat maximum.”

“Líbila se mi myšlenka, že David je předzvěstí věcí, které přijdou,” říká scénárista Hornby. “Je symbolem beztřídní společnosti, chce ve svém životě dobré věci, a to nejen peníze a dobře vypadat. Zajímá ho, co se kolem děje, jaká se poslouchá hudba, co se čte, jaké se hrajou filmy. Má v sobě víc, než se na první pohled může zdát.“

“David pro otce Jenny představuje nejen zrcadlo pro jeho vlastní život, ale také testuje jeho předsudky,” říká Alfred Molina. “V poválečné Británii stále exisoval silný rasismus, takže Davidovo židovství v něm hledá výzvy.“

Návrhářka kostýmů Odile Dicks-Mireaux čerpala pro svoji práci inspiraci v dobových filmech, vzorem pro postavu Davida jí byl Sean Connery z první bondovky Dr. No.

Dvaadvacetiletou Carey Mulligan do filmu obsadily filmové producentky, aniž se radily s Nickem Hornbym. Ten, když se dozvěděl, že je o „tolik“ starší než filmová postava, měl pocit, že to naruší celý film. Když potom ale herečku sám uviděl, říkal si ´No tak, s touhle holčičkou přeci nemůže nikdo spát! To je nemravné!´ Když hrála scény ze školy, nikdo o jejím mladičkém věku nepochyboval, pak ale s makeupem a jiným účesem rázem vypadala jako Audrey Hepburn.

obrazek
Ve svých pamětech Lynn Barber popisuje, že byla stejně zamilovaná do Davida, jako do jeho přátel Dannyho a Helen. Byla „sváděna“ třemi lidmi. Samozřejmě Davidem, ale strašně ji lákaly věci týkající se Dannyho a Helen - jejich krásně zařízený dům, šaty, které Helen nosila.

Režisérka Lone Scherfig nepochybuje, že Jenny je motorem příběhu. “Není obětí ničeho, snad jen faktu, že je o tolik mladší než David, takže on by měl být tím zodpovědným. Ale Jenny ví, co dělá, je jí sedmáct, není už žádné dítě. Ale je pořád nevinná. Příběh je o ztrátě její nevinnosti a David je tím viníkem. Musela jsem si to pořád připomínat, protože jsem ho měla strašně ráda. ”

“Vždycky mi říkali, že ve filmu stačí roztrhnout dítěti kabát, aby to bylo stejně působivé jako smrt 500 vojáků, je to všechno otázkou toho, jak věci vidíte. Náš film je dost drsný, protože Jenny musí prožít věci, které normálně nikdo nikomu zažít nepřeje,“ uzavírá režisérka Lone Scherfig.

Podobné filmy

Gorily v mlze
(Gorillas in the Mist) Antropoložka Sigourney Weaver miluje své horské gorily, které pomal...
dnes 11.50
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Pouto mlčení
(Bond of Silence) Katyin manžel se vydává o silvestrovské noci k sousedovi přerušit divoko...
dnes 18.20
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Labyrint mysli
(Mindscape) Nedávno ovdovělý John Washington je nadaný zvláštní schopností. Dokáže se dost...
dnes 22.25
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 12. 12. 2019 Svátek má Simona
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz