fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

68% 604 hlasů
6.8 10 604
film / drama, USA, , 133 min., od 12 let
Snow Falling on Cedars

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:20První láska je jen jedna
Na půdorysu soudního dramatu s detektivní zápletkou se rozehrává téma soužití bílé většiny a japonské menšiny na nejsevernějším cípu tichomořského pobřeží Spojených států. Film, pokrávající několik desetiletí a mnoho lidských osudů se odvíjí od vraždy bílého rybáře, z níž je obviněn Japonec. Soudní proces rozdělí městečko na dva tábory a obviněný je záhy souzen nikoli na základě důkazů, nýbrž podle svého rasového původu.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Tak toto je priemer najpriemerovatejsi s priemernou reziou, ale prisernou nudou. 25 %
Všechny komentáře k filmu 4+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka, Oficiální stránka (ČR)    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Sníh padá na cedry

obrazek
Na San Piedru, jednom z malých ostrůvků v Pacifiku, žili po léta pohromadě Američané a Japonci. Právě tady se zrodila láska mezi Ishmaelem a japonským děvčátkem Hatsue, které v dospívání přerostlo v hluboký milostný cit. Zákeřný útok na Pearl Harbor i jejich lásku proměnil v trosky. Hatsue byla, stejně jako všichni ostatní japonští obyvatelé, odsunuta do pracovního tábora, kde si pak našla svého muže. Ishmael oblékl uniformu, aby se domů vrátil jako invalida a zatrpklý samotář. Píší se 50. léta a zdá se, že antagonismus podnícený válkou, je zapomenut. Ale soud s manželem Hatsue, který byl obviněn z vraždy potvrzuje, že tomu tak ani zdaleka není a mít šikmé oči je samo o sobě stále chápáno jako provinění.
Celého přelíčení se účastní i Ishmael, jenž po otci převzal vydávání místních novin. Právě on objeví nezvratný důkaz o Kazuově nevině. Ale právě Kazuo mu vzal to nejcennější, co v životě měl...


O filmu

obrazek
Na základě stejnojmenné, nesmírně úspěšné románové prvotiny vysokoškolského pedagoga Davida Gutersona, která obsahuje autentické i autobiografické prvky, vznikl strhující příběh o nesmazatelných stopách minulosti v lidském vědomí. Právě způsob, jakým autor prezentuje vazby minulosti a současnosti v našich životech zaujal australského režiséra Scotta Hickse, který románu s poetickým názvem Sníh padá na cedry vtiskl originální a velice působivou podobu, jíž dominují herecké výkony hlavních představitelů a obrazové ztvárnění. Našim divákům navíc nabízí poznání téměř neznámé kapitoly z dějin II. světové války.

O natáčení

Režisér Scott Hicks převedl na filmové plátno fascinující příběh o lásce, cti a přátelství, na pozadí kritického období americké historie za druhé světové války. Film vyniká výtvarným zpracováním a skvělými hereckými výkony. Získal několik ocenění za kameru, včetně nominace v této kategorii na Oscara.

Ostrovní vzpomínka
Sníh padá na cedry je filmem o jedné z nepříliš slavných kapitol americké historie o občanské krizi po bombardování Pearl Harboru.
Spojené státy tehdy vstoupily oficiálně do války. Nenávist celé země se zaměřila na japonské Američany. Nakonec, z rozhodnutí vlády, Američané japonské národnosti byli přemístěni do zvláštních táborů, kde zůstali po zbytek války. Když skončila, většina z nich se opět vrátila do svých bývalých domovů.
Film, stejně jako román, se odehrává na San Piedru, fiktivním ostrově severně od Puget Sound. Tam, po dlouhá léta, žili vedle sebe Američané a Japonci v relativní harmonii, nebýt rozhodnutí, jež zakazovalo imigrantům vlastnit půdu.
Díky válce a šokujícímu útoku na Pearl Harbor, se tato komunita výrazně rozdělila. Jedni neštěstí svých sousedů, Japonců, kteří museli odejít, využili k tomu, aby se sami obohatili, druzí v tichosti přihlíželi jak jsou odváženi ze San Piedra do exilu.
O devět let později, je jeden z amerických Japonců obviněn a souzen z vraždy rybáře. Kazuo Miyamoto (Rick Yune), byl ještě dítě, když byla jeho rodina internována v Manzanaru, pracovním táboře v Kalifornské poušti. Poté, co se dobrovolně přihlásil do americké armády a bojoval v Evropě, se vrací na San Piedro. Miyamotův soudní proces připomene všem na San Piedru nedávnou minulost a vzpomínky se vracejí. Uplynulých dvacet let na San Piedru je připomenuto během procesu. Staré rány a křivdy se znovu dostávají na povrch. Ale vedly by opravdu až k vraždě? Jak se postupně odkrývají další a další detaily ze společného života ostrovanů, kromě smrti rybáře je nutno posoudit i válečné chování angloamerických obyvatel ostrova.
Nyní v labyrintu lží a skrytých tajemství, se proplétá i příběh první lásky mladého Ishmaela (Ethan Hawke) a Hatsue (Youki Kudohová). Jako děti spolu pracovali na poli při sběru jahod, on, aby měl kapesné, ona, aby pomohla s financemi rodičům. Ve svých mladých letech byli zahlceni láskou. Zapomněli na předsudky a zvyky a plně se oddávali svému vztahu, který se tajně naplňoval v útrobách kmene starého obrovitého cedru. Nyní se po letech setkávají znovu, v soudní síni. Ona jako manželka Kazua, obviněného z vraždy, on jako novinář píšící o případu.

Od románu k filmu
V roce 1995 byl vydán román Sníh padá na cedry a setkal se s obrovským ohlasem. Prodalo se přes čtyři miliony výtisků a kniha byla přeložena do 30 světových jazyků (současne s českou premiérou filmu chystá Knižní Klub vydání knihy). David Guterson psal román deset let a odráží se v něm autorův vnitřní i vnější svět. Sám o tom řekl: "Kniha reflektuje historii mé rodné komunity, Bainbridge Islandu u Puget Sound, kde jsem žil posledních 15 let. Mnoho z nynějších Američanů japonské národnosti, kteří tam dodnes žijí, byli v roce 1942 internováni do táborů. V knize se ale rovněž odráží mé vlastní zkoumání. Tehdy, jsem se sám sebe ptal na stejnou otázku, která je i v mé knize: Žijeme ve světě, kde se každý den stávají hrozné věci nevinným lidem. Jak se tedy máme chovat, jak máme dál žít?"
Guterson, který obdržel cenu PEN/Faulknera věří, že obrovský úspěch knize přineslo znovuvzkříšení jiné doby a místa, se zcela zvláštní atmosférou a poetikou.
Stejně tak objevil knihu i Scott Hicks, když se mu poprvé dostala do ruky. "Byl jsem uchvácen kombinací tak silného příběhu a zároveň jeho atmosférou," říká Hicks. "Jaký úžasný, uzavřený svět to David Guterson stvořil...chlad blizardu, napjatá atmosféra soudní síně. Kombinace věcí, které může kino skvěle vyjádřit."
Zaskočený tím, že na knihu mělo opci studio Universal, Hicks byl brzy plně soustředěn na fenomenální úspěch svého filmu Záře a cestoval po celém světě. Úspěch Záře mu otevřel nové režisérské možnosti. Dostal se mu do ruky scénář filmu Sníh padá na cedry od Rona Basse a brzy se rozhodl, že bude jeho dalším filmem. Možná to byl osud.
Hicks posléze požádal o pomoc producenty Kathleen Kennedyovou a Franka Marshalla, aby mu s projektem pomohli. Odyssea na kterou se vydali se měla stát jedním z jejich největších životních zážitků, pro ně i pro celý štáb.
"Lidé, kteří se na filmu podíleli mu věnovali více než nadprůměrnou péči," říká Kennedyová. "Každý ze štábu konal své povinnosti s pečlivostí a velkým zájmem o věc. Všechny detaily musely odpovídat skutečnosti, protože film řešil jednu ze závažných kapitol americké historie. Kniha nám v naší práci byla průvodcem a Scottova vize byla naprosto jasná. Každý se mu snažil ji uskutečnit. Jinak to samozřejmě ani nešlo."
Do celého projektu byl zapojen skvělý tým spolupracovníků, včetně Roberta Richardsona, kameramana, který točil snímky jako Casino, Zaříkávač koní nebo JFK, za který dostal Oscara. Jannine Oppewallová, výtvarnice, která pracovala a byla nominována za snímky L.A. Přísně tajné nebo Městečko Pleasantvillllle. Renee Erlich Kalfus, kostýmní výtvarník, který se podílel na filmech Mrtví muž přichází nebo Co žere Gilberta Grapa?. V neposlední řadě to byl střihač Hank Corwin a skladatel James Newton Howard, který složil hudbu k filmům Uprchlík, Svatbamého nejlepšího přítele, Báječný den ad.

Natáčení
Sníh padá na cedry je zcela ojedinělý film, vymykající se současným filmovým trendům. Je výjimečný jak svým zpracováním, tak filozofickým pohledem na život. Zasazen do 50. let, odráží uplynulé dvě dekády, prostřednictvím flashbacků a vzpomínek svých protagonistů. "Celý film je o odhalování pravdy," říká Hicks. "Nic není tak jak se zprvu zdá, proto jednotlivé události ve filmu asi nepochopíte hned napoprvé. Byl to náš tvůrčí záměr a princip."
Takovouto strukturu filmu nejdříve navrhl scenárista Ron Bass, který adaptoval Gutersonův román. "Na knize mě fascinovala přítomnost jako odraz minulosti v našich životech, propojenost událostí minulých s těmi současnými. Všechno to, co jsem zažili - události, tragédie - definují naši přítomnost, to kým jsme a co děláme v daný moment."
Opěrným bodem příběhu je vztah Ishmaela a Hatsue, který začal v dětství, vydržel do mladistvých let a přerostl v lásku a sexuální objevování. Kdyby nebylo bombardování Pearl Harboru jejich vztah by možná přerostl v celoživotní svazek. Místo toho se však rozpadl.
Ishmael se však své lásky k Hatsue nemůže zbavit. Jeho vzpomínky jsou navíc ztrpčovány ztrátou ruky, o kterou přišel za války v armádě a za což činí odpovědnou i Hatsue. Jeho láska se po letech změnila v posedlost. Hatsue si zatím vzala muže své ,rasy', porodila mu děti a nechce již s Ishmaelem nic mít. "Musíš odejít," říká mu, když se po létech setkávají.
"Lidské srdce je velmi zranitelné a chce to opravdu hodně času, aby se uzdravilo," říká Bass.
"Příběh filmu je vyprávěn prostřednictvím několika se navzájem prolínajících záhad: co se stalo na moři, ve válce a co se stalo s Hatsue a Ishmaelem. Chtěl jsem, aby film procházel různými časovými rovinami, jako nůž krájící koláč," dodává Hicks.
Pro natáčení byly zapotřebí zcela ojedinělé lokace, takové, aby přesně vystihly danou atmosféru a vyznění filmu. Bylo vybráno město Greenwood v Britské Kolumbii, aby představovalo fiktivní rybářské San Piedro. Malíři a lidé z rekvizit pracovali téměř tři měsíce, aby přeměnili Greenwood na rybářské San Piedro 40. let.
Přístav byl filmován v jiné lokaci, v Cathlametu, a pro scénu odsunu bylo vybráno městečko Port Townsend.
Vizuální stránka filmu byla stvořena po důkladné přípravě a studiu dobových fotografií a na základě rozhovorů mezi režisérem a kameramanem. Jednotlivé záběry, úhly snímání i střihový rytmus odrážejí smysl filmu a mají podtrhovat jeho mystický nádech.
Skladatele filmové hudby si Hicks vybral sám a stal se jím držitel Oscara James Newton Howard. "Chtěl jsem zvýraznit celkové vyznění atmosféry a v mé hudbě by se měly odrazit jak hudební vlivy rodilých Američanů, tak Skandinávská národní hudba. Má hudba by měla podpořit a dokreslit atmosféru jednotlivých scén ve filmu."

Setkání s historií
Tak dramatický kus historie, jakým je internace japonských Američanů během druhé světové války, vyžadoval zcela ojedinělý průzkum a přípravy, aby byly dodrženy všechny detaily. "Každý člen našeho štábu byl posedlý tím, odvést svou práci co nejlépe," říká producentka Kathleen Kennedyová. "Věděli jsme totiž, že úspěch filmu bude závislý především od věrohodnosti faktů."
Kennedyová měla již jisté vědomosti o daném historickém období, a to ještě předtím, než se stala součástí filmového štábu. "Můj otec nám vyprávěl, co se stalo tehdy s Japonci, jak předseda jejich třídy na Berkley najednou zmizel poté, co byl bombardován Pearl Harbor. Mám rovněž silné vazby na severozápadní pobřeží Pacifiku, protože většina naší rodiny tam žije," říká Kennedyová.
Renné Erlich Kalfus říká o celkovém nasazení štábu, jak před tak i při samotném natáčení: "Všichni z jednotlivých oddělení štábu, se aktivně zapojili do hledání starých dokumentů a společně tak dali dohromady spoustu dobových dokumentárních filmů, fotografií, dopisů...," říká Kalfus. "Naším cílem bylo dosažení maximální věrohodnosti a velmi precizně jsme proto k výrobě filmu přistupovali, abychom znovuoživili tehdejší dobu."
Spisovatel David Guterson rovněž předal velmi cenné dokumenty filmařům. Shromažďoval je přes deset let, během nichž psal svůj román. Kromě jiných, šlo o informace o způsobech rybaření nebo patologie. Ponořil se hluboko do historie Pacifického severozápadního pobřeží, kde jeho rodina žije již po 4. generaci. Studoval staré prameny, vyzpovídal spoustu svých sousedů, kteří zažili odsun a kteří se s ním podělili o své zážitky z té doby.
Guterson předal všechny své podklady filmařům, avšak podklady potřebné pro vznik filmu se přeci jen trochu liší od podkladů nutných pro psaní knihy. Například bylo důležité zjistit, jak to bylo s japonským přízvukem v letech 1930-1950 apod. Ještě před samotným natáčením se filmařům stala zvláštní věc, snad to byl osud, že lokace, které byly vybrány pro natáčení filmu, ve většině případů odpovídaly místům, z nichž byli za druhé světové války Japonci opravdu vyhnáni. "Když jsme se rozhodli pro Greenwood, neměli jsme ani ponětí, že právě odtud bylo mnoho Japonců odsunuto," dodává Kennedyová.
Když se točila scéna odsunu Japonců z ostrova, zúčastnilo se jí mnoho z těch, kterých se odsun tehdy skutečně týkal, nebo členů rodin tehdy odsunutých.
"V tomto filmu jsou komparsisté téměř stejně tak důležití jako hlavní představitelé," říká Klafus, který pro kompars použil co možná nejvíce dobových kostýmů.
Pro Hickse byla scéna odsunu velkým emocionálním zážitkem, "Měsíce jsem studoval archivní fotografie. Nyní, když jsem odsun natáčel, objektivem kamery jsem náhle viděl téměř stejné tváře jako na dobových fotografiích. Jako kdybychom vrátili historii starou 50 let."
Tyto scény však obsahují i stovky angloameričanů, obyvatel San Piedra, kteří sledují odsun sousedů do exilu. Guterson, jeho rodina, přátelé a mnozí další si přišli zahrát.
Ještě před spuštěním kamery nastala zvláštní chvíle, hluboké ticho se rozlehlo ulicí, jakoby se události těch časů znovu vracely," říká producent Marshall. "Byl to fascinující a dramatický moment. Pochopili jsme myslím, jak byl odsun hnusný."

Velkolepé obsazení
Režisér Hicks byl nadšen, že se podařilo dát dohromady tak velkolepé herecké obsazení. Počínaje Ethanem Hawkem, jedním z nejnadanějších herců nové generace, až po Max Von Sydowa, giganta evropské kinematografie. "Někteří z herců, kteří se objevují v mém filmu jsou ti, kvůli kterým jsem se stal filmařem," říká Hicks. "Je tam Sam Shepard, legenda nejen herecká, ale rovněž velký spisovatel. Skvělí herci jakými jsou James Cromwell, James Rebhorn, Richard Jenkins a Celia Westonová a mnoho a mnoho dalších, včetně skvělých japonských představitelů."
Role Hatsue Miyamotové se zdála být tou nejnáročnější. Nakonec manželka Scotta Hickse objevila mladou herečku Youki Kudohovou v australském filmu Heavens Burning. Poté co ji Hicks viděl v Picture Bride a Mystery Train, bylo jasné, že nalezl Hatsue. "Je to unikátní typ herečky a přesně zapadla do mé představy o postavě," dodává Hicks.
Ethan Hawke byl nadšený šancí zahrát si v tomto filmu, poté, co si přečetl román. "Je velmi vzácné, když jsou v knize zcela dokonale a věrohodně popsány jednotlivé postavy, včetně jejich minulosti. Je tam spousta detailů, a velmi poutavý příběh, mystický a romantický zároveň," říká Hawke.
Max Von Sydow, uznávaný herec z filmů Ingmara Bergmana (Sedmá pečeť), celosvětově známý z filmu Jak přicházejí sny, byl obsazen do role obhájce Nelse Gudmundssona. "Velmi se mi líbil scénář," říká Sydow. "Je nádherný a inteligentní, bohatý příběh se spoustou rovin, které jsou chytře propojeny. Je to o normálních lidech, se kterými se můžete ztotožnit a kterým rozumíte."
Spisovatel a herec Sam Shepard byl fascinován humánností jednotlivých postav a identifikoval se osobně s historickým předobrazem příběhu. "K tomuto období americké historie mám jistý vztah, protože můj táta byl v té době, kdy Japonci zaútočili na Pearl Harbor, u letectva. Velmi dobře si pamatuji postoj lidí k Japoncům. Pearl Harbor byl stále pro lidi šokem. I v 50. letech, takže je pochopitelné, že lidé byli stále plni strachu a podezření, stejně jako ve filmu."
James Cromwell dodává: "Myslím, že jde o velmi důležitý film, jež publikum informuje a mění jejich postoje i přesvědčení. I když znám historii, je to pro mě stále překvapující. Když o tom trochu začnete přemýšlet, dojde vám, že tehdejší události se stále odrážejí v současnosti."
Tehdejší všeobecný postoj lidí se odráží především v postavě Etty Heineové, kterou ztvárnila Celia Westonová. "Jde nejen o postavu plnou rasismu a nenávisti, ale rovněž o matku, která ztratila svého syna." říká k postavě Hicks.

O hercích

Ethan Hawke
Je u nás známý především z filmů Velké naděje (Great Expectations) a sci-fi Gattaca. Hawke je zakladatelem divadelní společnosti Malaparte se sídlem v New Yorku. Režíroval krátký film (Straight to One) a vydal i vlastní knihu s názvem The Hottest State.
Ve filmu debutoval ve svých 14 letech. Hrál ve filmech jako Spolek mrtvých básníků, Bílý tesák nebo Přežít.

Sam Shepard
Je uznávaným spisovatelem, režisérem a hercem. Brzy se do kin dostane filmová adaptace jeho divadelní hry Simpatico se Sharon Stoneovou a Nickem Noltem v hlavních rolích.
Jako herec byl nominován na Oscara za filmy jako The Right Stuff, All the Pretty Horses, Safe Passage, Případ Pelikán, Crimes of Heart nebo Days of Heaven.
Shepard je autorem mnoha oceněných divadelních her, mezi než patří rovněž Buried Child, za niž dostal Pulitzerovu cenu, Simpatico, Fool For Love, Paris, Texas, Curse of the Starving Class ad.
Režíroval film Silent Tongue a Far North.

Max Von Sydow
Mezinárodně renomovaný herec, který hrál ve více jak stovce filmů. Za roli ve filmu Pelle the Conqueror byl nominován na Oscara. Z poslední doby je známý z filmu Jak přicházejí sny. Zahrál se v rozličných typech filmů od Třech dnů Kondora, přes Barbara Conana až po Bondovku Nikdy neříkej nikdy.
Snad nejvíce je ale Sydow spojován s jedním z největších režisérů vůbec, Ingmarem Bergmanem, se kterým spolupracoval na deseti, dnes již klasických filmech, mezi než patří například Sedmá pečeť nebo Hodina vlka. Hrál rovněž v několika filmech režiséra Jana Troella, společně s Liv Ulmanovou například v The New Land. Pozdější Troellův film Hamsun, mu přinesl četná ocenění.

Youki Kudohová
Je v rodném Japonsku jednou z nejpopulárnějších hereček. Kromě japonských si zahrála i v australských filmech, v černé komedii Heavens Burning a v nezávislém filmu Picture Bride.
Je rovněž velmi populární zpěvačkou a vydala již sedm sólových alb.
Jim Jarmush ji obsadil do svého filmu Mystery Ttrain.

James Cromwell
Stal se populárním za svou roli farmáře Hoggeta ve filmu Babe. Mezi jeho další velmi známé filmy patří L.A. Přísně tajné, Lid vs. Larry Flynt nebo v poslední době Generálova dcera.

James Rebhorn
Je známý především z televize a z divadelního jeviště. Objevil se ale rovněž i v několika filmech, mezi než patří např. Hra, Den nezávislosti, Carlitova cesta, Můj bratranec Vinny.

Richard Jenkins
Zahrál si ve velmi mnoha filmech - Něco na té Mary je, Flirtování s katastrofou, Čarodějky z Eastwicku, Random Hearts, The Impostors, Mod Squad ad. Brzy se objeví v nové komedii s Jimem Carreyem Ja, mé druhé já a Irena.

Rick Yune
K herectví se dostal přes práci na burze a televizní reklamy.

O tvůrcích

Scott Hicks
Nejvíce se proslavil filmem Záře, který mu přinesl četná ocenění a mezinárodní úspěch. Již před Září si však získal jméno skvělého filmaře svými dokumenty. Mezi jeho nejznámější dokument patří seriál pro kanál Discovery - Ponorky: Oceloví žraloci.

Ron Bass
Získal Oscara za svůj scénář k filmu Rain Man. Je rovněž spisovatelem a na svém kontě má již několik úspěšných knih. Podílel se rovněž na filmech jako Jak přicházejí sny, Noci s nepřítelem nebo Past.Bass právě dokončil práci na Memoirs of a Geisha, kterou bude režírovat Steven Spielberg.

David Guterson
Jeho první román, Sníh padá na cedry, se stal okamžitě jedním z nejprodávanějších titulů. Kniha je výsledkem jeho téměř desetileté práce.

Podobné filmy

Rosamunde Pilcher: Cornwallská romance
(Rosamunde Pilcher: Der Himmel über Cornwall) Charlotte se vrací s dcerou Grace do míst sv...
dnes 10.20
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Deník Bridget Jones
(Bridget Jones´s Diary) Může třicetiletá a ještě svobodná Renée Zellweger najít muže na ce...
dnes 18.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Životní šance: Příběh Paula Pottse
(One Chance) Životní příběh Paula Pottse, vítěze prvního ročníku proslulé televizní soutěž...
dnes 20.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 28. 5. 2018 Svátek má Vilém
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz