fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

86% 166 hlasů
8.6 10 166
film / komedie, drama, Československo, , 100 min., černobílý
Kinopremiéra v ČR 11.7.2019, DVD od 1.4.2005 Bonton

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
03:54Zaměstnanec krematoria Karel Kopfrkingl je člověk duševně narušený. S příchodem nacistů dostává jeho šílenství volný průchod.
Konec 30. let: Pan Kopfrkingl je obětavý zaměstnanec pražského krematoria a vzorný otec rodiny, který důsledně dbá o řádný chod domácnosti a všestrannou výchovu svých dětí. Rád předčítá ze své oblíbené knihy o Tibetu. Tíživá atmosféra napjaté doby násobí všeobecný strach. Kopfrkingl spolupracuje s nacistickými okupanty a s obludnou samozřejmostí se zbavuje všeho nebezpečného ve svém okolí. Jeho velká a nebezpečná kariéra začíná...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Asi se všichni divíte a já se divím vážně taky... tenhle film mi prostě nesednul a nevím, čím to je. Zrovna moc jsem u něj napjatá nebyla, ani mě na něm téměř nic neuchvátilo. Je asi spíš vzácný po um ělecké stránce, ale já jsem se u něj jednoduše nudila a nic extra v něm nenašla.
Všechny komentáře k filmu 47+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Spalovač mrtvol

Rodina Kopfrkinglových žije na první pohled šťastně a spokojeně. Otec se o všechny svědomitě stará a zahrnuje je až přehnanou láskou a péčí. Miluje své zaměstnání v krematoriu a má přátele ve fašistických kruzích. Jeden z nich ho přesvědčí ke vstupu do nacistické strany a zároveň ho upozorní na neárijský původ jeho ženy. Z psychicky nevyrovnaného člověka se tak stává zvrácený udavač a vrah, který neváhá oběsit svoji manželku a brutálně zabít vlastního syna. V závěru přijímá nabídku účastnit se příprav na masové kremace v domnění, že tím přispěje ke spáse světa.


O filmu

Filmová adaptace psychologického hororu, vzdáleně upomínajícího na Hitchcockovy grotesky, kongeniálně vystihuje morbidní atmosféru a jakoby neskutečný svět panoptikálních postav vynikající předlohy Ladislava Fukse (vyšla v roce 1967). Pan Kopfrkingl se stal životní rolí Rudolfa Hrušínského a tragikomedie Spalovač mrtvol jedním z nejvýznamnějších filmů Juraje Herze, jenž tu plně uplatnil svůj smysl pro bizarnost, perverzi a fantaskní vidění. I když byl snímek normalizátory českého filmu příkladně zatracován a nemohl se po dlouhá léta objevit ani v kinech, ani v televizi, sotva lze tento titul pominout ve výčtu nejhodnotnějších českých filmů. Na scénáři spolupracoval s Jurajem Herzem autor původní novely Ladislav Fuks, kameramanem byl Stanislav Milota, vedlejší role ztělesnili Vlasta Chramostová, Jana Stehnová, Ilja Prachař, Jiří Lír, Míla Myslíková, Vladimír Menšík.

O tvůrci

Juraj Herz
Narozen 4. září 1934, Kežmarok.
V letech 1950-1954 studoval obor fotografie na bratislavské uměleckoprůmyslové škole. V roce 1958 absolvoval loutkářskou katedru DAMU. Krátce působil v začínajícím Semaforu a začal vystupovat ve filmu jako herec. Od roku 1961 na Barrandově asistoval (Zbyněk Brynych; Ján Kadár a Elmar Klos) a 1965 debutoval hrabalovským středometrážním snímkem Sběrné surovosti. Filmové přepisy literárních předloh tvořily i nadále podstatnou součást Herzovy tvorby. Podle prózy Hany Bělohradské natočil detektivku Znamení Raka (1966), kongeniálně zfilmoval Fuksova Spalovače mrtvol (1968), Petrolejové lampy Jaroslava Havlíčka (1971), Jessii a Morgianu Alexandra Grina (1972). Nejnověji natáčel podle novely Karla Pecky Pasáž, kterou si ale značně přizpůsobil vlastním záměrům. Pro Herzovu tvorbu je rovněž příznačná žánrová pestrost.

Podobné filmy

Junior
Arnold Schwarzenegger v roli vědce, který je pro zdar svých výzkumů ochoten i otěhotnět. A...
dnes 05.35
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Medailón
(The Medallion) Členové Interpolu v čele s Lee Evansem pátrají po nebezpečném zločinci, kt...
dnes 09.30
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Psí život
Maminka je tady... Povídka z oblíbeného cyklu Bakaláři (1973). Hrají: G. Vránová, E. Cupák...
dnes 09.45
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 23. 7. 2019 Svátek má Libor
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz