fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

71% 12 hlasů
7.1 10 12
film / drama, Česká republika/Slovensko, , 87 min., od 15 let
Kinopremiéra v ČR 20.4.2017 v SK 22.6.2017, DVD od 6.12.2017 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2017, Český Lev, Střih (J. Brožek, M. Lánský, J. Vlčková)
starNastavit upozornění

V TV televize ne. 18.11. Cinemax 00.40
Cinemax 00.40
Ukázka
01:40Všechno nejde jen tak smýt.
Špína je film o dospívání citlivé, sedmnáctileté Leny. Prožívá svou první lásku a touží po svobodě a dobrodružství. Její magický svět se ale v jediné chvíli rozpadne na kusy, když ji znásilní učitel matematiky Robo, doposud sympatický muž, kterého platonicky milují všechny spolužačky. Místo toho, aby se Lena s traumatickým zážitkem někomu svěřila, rozhodne se mlčet, a to dokonce i před svou nejlepší kamarádkou Rózou. Pocity viny, hanby a strachu, že jí nikdo neuvěří ji doženou až k pokusu o sebevraždu, což všechny vyděsí a Lena se ocitne na psychiatrické klinice. Tam postupně zjišťuje, že není jediná, komu se něco podobného přihodilo. Po propuštění z nemocnice se Lena rozhodne přestat mlčet a a začne jednat. Dostaví se hněv, který už neobrací proti sobě. Nechce být dál obětí, ale zároveň si uvědomuje, že už je pozdě na spravedlivé potrestání viníka. Aby se opravdu osvobodila, potřebuje se s Robem střetnout a donutit ho, aby se ke svému činu přiznal.
Uprav informace o filmu

+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Špína

Lena je sedmnáctiletá holka z obyčejné rodiny. První zamilování, tajné noční dobrodružství, magická rána nad Dunajem... Její svět plný snů a touhy rozbije znásilnění. Kdo je pachatelem? Její okouzlující učitel, který si získal sympatie nejen jejího okolí, ale především celé rodiny, a je ztělesněným idolem všech dívek. Lena se nemá komu svěřit a ocitá se v bezvýchodné situaci. Pocity viny a strachu ji donutí k pokusu o sebevraždu a dojde i na nucený pobyt v dětské psychiatrické léčebně. Mezi pubescenty, jež potkal podobný osud, Lena postupně prochází obtížnou zkouškou boje sama se sebou. Aby vyhrála, musí odmítnout být obětí a najít odvahu poprat se s minulostí. Tento silný, intimní příběh dívky na prahu dospělosti, je vyprávěn z Leniny perspektivy. Zahrnuje její mladické sny, pošetilost i rodinné hádky. Vizuálně podmanivý celovečerní debut Terezy Nvotové, který je zároveň jejím absolventským snímkem na FAMU, se zaměřuje na tabuizované téma sexuálního zneužití.


O filmu

obrazek
Režijní explikace Terezy Nvotové

Období dospívání mě fascinuje, protože je to naposledy, co radši zemřeme, než se přizpůsobíme. Příběh Leny je právě o tomto „bezstarostném“ čase, který naruší násilí a ponížení. O světě, který se otočí vzhůru nohama. O tom, jak se zachránit a nezabít při tom sebe ani ostatní.

Téma znásilnění je u nás ještě stále tabu, opředené mýty o krátkých sukních a temných uličkách. Ve skutečnosti se však většina znásilnění děje za dveřmi našich vlastních domovů. Podle posledních českých výzkumů je každá desátá žena znásilněna. Oběti se však na policii odhodlají nahlásit jen minimum případů. Je to tak, protože naše společnost má tendenci je buď odsoudit, nebo jim nevěřit. Nechceme si připustit, že se to děje, a to často i v našem bezprostředním okolí. Řešíme ochranu rodiny, k některým hrozbám však býváme slepí a hluší. Problém ale není jen v agresorech, ale i v nás samotných. Těžko v sobě hledáme vůli a schopnost komunikovat o tom „co se neříká“. Z potlačování pravdy však vzniká skutečné zlo.

„Špína“ je primárně intimní příběh mladé dívky. Divákům umožní ponořit se do chaotické, ale velmi senzitivní mysli Leny, která se potácí mezi milující, ale nechápající rodinou, silným, ale výbušným přátelstvím a narušenou důvěrou k mužům.

Producentská explikace

Znásilnění jako téma se ve filmech objevuje často, obvykle jako součást „psychologického dramatu“ anebo „detektivky“, častokrát zanechávající nepříjemnou pachuť.

Špína je o dospívání. Hlavní postava Lena prožívá obyčejný pubertální život plný snů, vzdorů a první lásek. Její svět se však rozpadá v okamžiku, kdy je znásilněná svým učitelem.

Lena si musí projít cestou, která už není jenom obyčejným dospíváním, ale spíš bojem se sebe samou. Okolí ji nechápe a už nikdy úplně nepochopí. Je to Lena, kdo se musí změnit, vyspět a pochopit, že trest si nezaslouží ona ale ten kdo jí to udělal.

Všichni věříme ve svobodnou a otevřenou společnost. Milióny žen mají každoročně v EU zkušenost se sexuálním násilím, ale jen 13 % těchto případů je nahlášených. Zopakujme to ještě jednou -z milionů případů je jen 13 % nahlášených - to nezní jako skutečně svobodná a otevřená společnost.

Tereza Nvotová (rozhovor)
obrazek
Co chceš filmem Špína říct

Většina znásilnění se neděje v tmavých uličkách, ale za zavřenými dveřmi našich domovů. Většina obětí těchto činů o tom mlčí, protože tu neexistuje dostatečné mentální a systémové prostředí na to, aby mohly promluvit a vyrovnat se s tím. Náš film je jakýmsi výkřikem, pokusem prolomit toto mlčení.

Odkud jste s Barborou Námerovou vzaly námět na film Špína?

Spíš bych řekla, že námět si vybral nás. Bylo okolo nás až příliš mnoho lidí, kterým se podobné věci staly.

Jak probíhal váš průzkum tématu?

Prostředí dětské psychiatrické léčebny, v které se naše hlavní hrdinka ocitne, není vycucané z prstu. Neříkáme, že to takto funguje na každé klinice, ale stav těchto a jiných nápravných zařízení na Slovensku opravdu není v pořádku a je to hlavně vina státu. Těžko je potom možné očekávat pravdivé statistiky počtu znásilnění, když většina obětí, nechráněných zákonem, mlčí. V Čechách jeden z hlavních problémů je, že mladí lidi často ani nevědí co znásilnění je. Netuší kdy páchají trestní čin, a je to právě kvůli tomu tichému vakuu obklopující tohle téma.

Ve filmu účinkují i neherci - děti z resocializačních zařízení, jak probíhala spolupráce s nimi?

Před natáčením jsem tři měsíce chodila po dětských domovech a diagnostických ústavech, kde jsem hledala autentické děti, které se nestyděly postavit před kameru a být samy sebou. Samotné natáčení s nimi bylo oboustranně silný zážitek. Moje metoda stála na smíchání herců a neherců - herci vedli situaci a děcka jí dodávaly divokost či nečekané zvraty.

Film je tvým absolventským filmem na FAMU, jak probíhala spolupráce na filmu s učiteli? Absolvovala jsi s projektem také nějaké workshopy?

Naším hlavním dramaturgem byl Lubor Dohnal, profesor scenáristiky a Barborin vedoucí. Zároveň jsme se scénářem absolvovaly mezinárodní workshop Midpoint, kde se stal naším script doctorem Brandon Ward, z Columbia University v New Yorku.

Podobné filmy

Ostrov
(The Island) Ewan McGregor dosud věřil tomu, že společně s několika dalšími lidmi přežil g...
dnes 08.40
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Dáma ve zlatém
(Woman in Gold) Pozoruhodný skutečný příběh ženy, která se rozhodla dosáhnout spravedlnost...
dnes 11.40
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Milada
Oběť jednoho z největších vykonstruovaných politických procesů v komunistickém Českosloven...
dnes 15.40
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 13. 11. 2018 Svátek má Tibor
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz