fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

80% 1192 hlasů
8 10 1192
film / drama, fantasy, záhady, science fiction, Německo/Rusko, , 163 min., od 12 let

Film v kinech
kina  
PrahaPonrepo 20:00


Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
04:07


Kultovní filozofické science-fiction podle předlohy bratrů Strugackých.
Slavný film sleduje tři muže - Profesora, Spisovatele a Stalkera - kteří cestují napříč záhadným a zakázaným územím ruské divočiny zvaným Zóna ve snaze najít Místnost, v níž se každému splní i ta nejskrytější přání.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Materialismus versus idealismus na půdorysu dobrodružné výpravy za štěstím. Chytrý, hutný, filmařsky bravurně zvládnutý film. Neuvěřitelná nálož ze Sovětského svazu (????!). Soudruzi u toho museli na schvalovačkách ryčet blahem :-). Neříkám, že jsem to všechno pobral, a už vůbec netvrdím, že jsem správně pochopil všechny záměry a pohnutky tvůrců. O to jim snad ale ani nešlo, byť se o to jistě konkrétně v případě tohoto bezpochyby chytrého filmu tisíce teoretiků pokusili a ještě pokusí. Pro mě je to poselství o tom, že jsme každý jiný. Není správné a špatné cesty. Jsou jen naše cesty, naše vlastní cesty. Každá z nich má svá pro a proti, každá něco dává, a každá si za to od nás bere. A Maryška byla křiklavým příkladem nadání vykoupeným v jejím případě fyziologickou nedostatečností. Aneb každý máme něco. A dokonalé štěstí? Blud. Jestli po něm ještě pátráte, tak...tak po něm pátrejte dál. Nechci být tvrdý a silný. Ještě nechci být starý. Ještě ne.
Všechny komentáře k filmu 15+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Stalker

Film STALKER režiséra Andreje Tarkovského je alegorické sci-fi, stejně jako jeho předchůdce, drama Solaris. Příběh sleduje tři muže - Profesora, Spisovatele a Stalkera - kteří cestují napříč záhadným a zakázaným územím ruské divočiny zvaným Zóna. V Zóně nic není takové, jaké se na první pohled zdá. Předměty mění svá místa, krajina se sama přesouvá a přeskupuje. Vypadá to, jako by neznámá inteligence aktivně mařila každý pokus o proniknutí za hranice této oblasti. Říká se, že se v Zóně nachází bunkr, v němž je kouzelná místnost, která dokáže splnit každé přání. Stalker je najat jako průvodce, který si díky svým opakovaným návštěvám Zóny zvykl na její složité pasti, nástrahy i záludná zkreslení. Jen pokud jej budou následovat (což často znamená podstoupit tu nejdelší, nejnepříjemnější cestu), dostanou se Spisovatel s Profesorem k bunkru a kouzelné místnosti živí.


O filmu

Slavné podobenství podle novely bratří Strugackých sleduje cestu tří poutníků tajuplnou Zónou, kde jsou rozesety nejrůznější nástrahy. Cílem výpravy je místnost, kde se údajně plní nejtajnější přání… Stalker (Alexandr Kajdanovskij) je profesionální dobrodruh, o jehož skutečné povaze svědčí slavný záběr na jeho obsáhlou knihovnu. Další dva muži - Spisovatel (Anatolij Solonicyn) a Profesor (Nikolaj Griňko) - reprezentují touhu po nalezení jistot, ale i uvíznutí v pasti lidské existence, které schází víra… Unikátní dílo nabízí množství interpretací - od politických přes teologické po filozofické. Vypráví mimo jiné o tom, že cesta může být důležitější než její cíl.

O tvůrci

Andrej Tarkovskij
Syn básníka Arsenije Tarkovského studoval orientalistiku. Ve celovečerní prvotině Ivanovo dětství (1962) zobrazil z dětské perspektivy válečnou absurditu. Freska Andrej Rublev (1966) konfrontovala vize slavného malíře se světem náboženských mýtů i barbarských krutostí. Filozofická sci-fi Solaris (1972) podle předlohy Stanislawa Lema zkoumala vztah techniky a svědomí. Meditativní podtext měla také jeho autobiografická mozaika Zrcadlo (1974). Dramata Nostalgie (1983) a Oběť (1986) natočil v exilu.

Podobné filmy

Svatý muž
(Holy Man) Eddie Murphy se stal novým moderátorem pořadů Jeffa Goldbluma a sledovanost lám...
dnes 11.20
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Krotitelé duchů
(Ghostbusters) Duchové se začínají v New Yorku nebezpečně rozmáhat a dělají výtržnosti! Je...
dnes 13.35
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Thor
Trvalo mnoho let, než ve své říši nastolil vládce bohů Anthony Hopkins křehký mír. Jenže j...
dnes 18.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 25. 3. 2018 Svátek má Marián
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz