fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Fotky    

77% 22 hlasů
7.7 10 22
animovaný / historický, Československo, , 91 min.

Režie:
Herci: , , , ,

Ze stejnojmenné literární předlohy Aloise Jiráska vybral Jiří Trnka příběhy nejdávnější minulosti, zpracované v prvních kapitolách knihy. Šest epizod zachycuje období pohanských počátků českých dějin, pověst O praotci Čechovi, Bivojovi, O kněžně Libuši a Přemyslovi, O Dívčí válce a Horymírovi až po válku s Lučany, v níž se vojsko českého knížete utká v bitvě se sousedním kmenem. Prostřednictvím loutek autor přibližuje národní mytologii s vyváženým smyslem pro monumentalitu a heroismus, lyrické a alegorické scény kombinuje s dramatickou akcí.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Vynikající loutkový historický film, který měl pro mě v dětství a mládí téměř hororový nádech. Podobný pocit jsem měla vždy, když jsem si večer v posteli pročítala Erbenovu Kytici. Umělecké propojení Trnky s Trojanem bylo geniální. Hudba byla dramatická, někdy až psychedelická, a podtrhovala výborně atmosféru filmu. Cítila jsem zde vlastenectví, ale na 50. léta naštěstí zcela přirozené a nenutící. Jiráska jsem nikdy nedokázala moc číst. Hlasy tehdejších hereckých osobností také umocňovaly výjimečný zážitek. Je to asi nejlepší Trnkův film, co jsem viděla, a ráda se k němu vracím.
Všechny komentáře k filmu 4+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Staré pověsti české

Monumentální umělecké dílo, ve kterém ožívají hrdinové české mytologie, je vytvořeno ze sedmi částí: Praotec Čech, Bivoj, Libuše, Přemysl, Dívčí válka, Horymír a Lucká válka. Staré pověsti české hlasem doprovodili Zdeněk Štěpánek, Růžena Nasková, Karel Höger, Václav Vydra a Eduard Kohout. Hudbu složil stálý spolupracovník Jiřího Trnky Václav Trojan. Trnkovy Staré pověsti české jsou základním dílem české loutkové školy a patří do zlatého fondu českých animovaných filmů.logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 19. 10. 2018 Svátek má Michaela
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz