fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

52% 30 hlasů
5.2 10 30
film / komedie, pohádka, Česká republika, , 113 min.
Kinopremiéra v ČR a SK 18.8.2016, DVD od 7.12.2016 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:03Rodina hejkala Huga obývá poklidně starou vilu na pokraji města. Sladký strašidelný život, v němž si Hugo hejkal, jeho paní Patricie a její matinka Žofie čarovaly, vodník Bubla se staral o dušičky a víla Jitřenka si tančila lehkonohé tanečky, změní vpád úředníka Patočky, který má na obecním úřadě ve správě evidenci budov. A jak zjistil, za dům už pěknou řádku let nikdo neplatí nájem a nikdo v něm ani oficiálně nechce bydlet, především proto, že tu straší. Přesto tu žije jakási šílená rodinka. Verdikt je nemilosrdný: zaplatit nebo se vystěhovat! Čím však platit, když pan Hugo za hejkání nemá žádnou mzdu a paní Patricie míchá pouze lektvary, po nichž se může člověk proměnit ve zvíře či filmovou divu ale peníze nevyčaruje?
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Probůh, kdo tě (a kolik) za takto pozitivní názor platí??? Sra*ka, kterou nelze za střízliva přečkat, dostala 100 %?? :-D :-D :-D Ty's asi ještě neviděl ani plakát na dobrý film, viď??? :-D :-D :-D
Všechny komentáře k filmu 10+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Strašidla

Nedá se nic dělat, strašidla budou muset do práce a jejich děti - Ester a Eleonor do školy. Vypadá to jednoduše, ale život obyčejných smrtelníků bude pro strašidelnou rodinu složitější, než se na první pohled zdálo. Jak se bude dařit vodníkovi v prádelně, víle jako primabaleríně tanečního souboru a hejkalovi jako hvězdě místního divadla? A odolá paní Patricie svodům své první lásky - upíra Ignáce z Temešváru? A co pan Patočka? Setkání s lidským světem, v němž platí jiná pravidla, než v tom pohádkovém, přinese řadu komických i napínavých situací. Naši hrdinové musí zapojit nejen kouzla a čáry, ale také rodinnou soudržnost, lásku a odvahu, aby dokázali přelstít úředního šimla a zvítězit nad nástrahami „obyčejných" lidí.


O filmu

<>Obrázek nenalezen<> Ze zákulisí natáčení

V roli hejkala Huga uvidíme Bronislava Kotiše a jak přiznává, role to byla příjemná: „Na Hugově postavě mne bavilo, že mohla mít bříško, nemusela se namáčet ve vodě ani běhat a létat vzduchem a klidně si pobafávala doutník a obtěžovala tak celý natáčecí štáb včetně na tuto "vůni" alergického pana režiséra,“ říká s úsměvem herec, který se Zdeňkem Troškou pracuje již po několikáté a spolupráci si pochvaluje : „I přes obtěžování doutníkovým dýmem byl pan režisér milý jako vždy, jen jednou se rozčílil, kdo že to bafání vlastně vymyslel!“

V roli upíra Ignáce, který se snaží využít nelehké situace a získat svou dávnou lásku Patricii, si zahraje okouzlující Karel Dobrý. „Je to spíš takový dlouho odmítaný nápadník, než krvelačný upír,“ představuje Ignáce herec. Pro svou postavu získal nejen atraktivní černý kostým, ale také elegantní upírské zuby. V zubní ordinaci mu nejprve sejmuli otisky a pak vyrobili speciální zubní náhradu, která se připevní na skutečný chrup. Hned první natáčecí den čekala na Karla Dobrého scéna, kdy se líbá s Patricií. Rozhodně mu v tomto záběru zuby překážely méně, než při obědě v polední pauze, ale i to se obešlo bez nehody. Na líbání s krásnou Patricií v podání Terezy Kostkové vzpomíná i Bronislav Kotiš: „Nejvíce jsem se zapotil při "akční" líbací scéně s Terezou Kostkovou, když při pouhé zkoušce jsem se poněkud zapomněl a líbal jsem doopravdy a nemohl jsem přestat! Naštěstí zasáhl asistent Marek Kališ a volal, že to by to snad stačilo, ne!? Zdeněk Troška nevolal, asi se mu to líbilo.“

Kostýmy pro Strašidla vytvořila Lucie Ulíková, líčení umělecká maskérka Nevena Thielová. Pro Strašidla bylo vyrobeno celkem 15 kostýmů a 6 paruk. „Kostýmy strašidelné rodiny v nové rodinné komedii Zdeňka Trošky jsou z 90 procent navrženy a ušity přímo pro tento film. Nejprve jsem chtěla postavy roztomilé netradiční rodinky odlišit od obyvatel malého městečka pouze částečně, ale pohádkový žánr a podrobný rozbor scénáře umožnil odtrhnout je od současnosti. Drobná vznášecí kouzla, topení vodníkem a proměny v kočku mne nakonec dovedly ke kompletnímu zpracování kostýmů. Některé triky vyžadují více variant, a tak jsem měla možnost vytvořit krásnou kolekci,“ říká Lucie Ulíková. Nejnáročnější z celé kolekce byl kostým upíra Ignáce. „Jeho netopýří kabát, vesta a vlastně celý komplet se nedal sesadit z fundusových kousků. Proto bylo vše navrženo, nakoupeno a ušito od A do Z. S výškou postavy Karla Dobrého kostým ožil a nadpřirozeno vstoupilo z dávných dob do šedé současnosti,“ dodává kostýmní výtvarnice Lucie Ulíková.

Pro Terezu Kostkovou je připraveno hned pět kostýmů, v nichž se objeví nejen jako čarodějka. Paní Patricie se totiž ve svém kouzelnickém řemesle specializuje na proměnu ve známé filmové hvězdy. A tak na natáčení filmu Strašidla symbolicky zavítal duch Audrey Hepburnové nebo Marilyn Monroe.

Paruky pro Terezu Kostkovou byly dovezeny až z Paříže. „Tereza Kostková se jako krásná hrdá čarodějnice ze svého zdobného kostýmu proměňuje v další krásky, jen aby přesvědčila svého manžela hejkala, že respektovat lidský svět je hloupé a pod jejich úroveň. Ve své poslední proměně sice vezme na milost smrtelníky, ale opět s noblesou. Objeví se na závěr v modelu "haute couture" inspirovaný francouzskou módou padesátých let,“ vypráví Lucie Ulíková.

Modely pro Patricii spolu s kostýmem pro Ignáce a vodníka Bublu, kterého hraje Jiří Dvořák, patří k těm nejdražším. „Poslední jmenovaný má více převleků a všechny topíme a máčíme :). Náš vodník je elegantní švihák, nesmělý milovník s prošedivělými skráněmi. Chce se zalíbit krásné paní Karolíně, a tak jeho převleky od "pruhovaného voraře z Podskalí", přes "ženicha", po "velkou frakovou klasiku" svědčí o vzrůstajícím citu ke křehké Terezce Bebarové. Bylo třeba také brát ohled na požadavky speciálních efektů. Většina triků se klíčuje na modré nebo zelené pozadí, takže to přineslo další limity,“ prozrazuje kostýmní výtvarnice.

<>Obrázek nenalezen<> Vstup do vody čekal na Jiřího Dvořáka hned druhý natáčecí den, kdy se teplota pohybovala něco málo nad deseti stupni nad nulou. „A je docela paradox, že já jako víceméně neplavec hraju vodníka,“ přiznává se herec. Na Terezu Kostkovou ve filmu Strašidla čekalo i jedno příjemné setkání - poprvé se na filmovém plátně potkala se svou maminkou Carmen Mayerovou. Režisér Zdeněk Troška měl původně v plánu obsadit do filmu všechny tři příslušníky herecké rodiny Kostkových včetně Petra Kostky. Z toho z časových důvodů sice sešlo, ale Tereza s maminkou si zahrály kouzelnickou maminku a dceru. „Pravidelně se potkáváme už třináct let na jevišti, ale ještě jsme spolu netočily, tak jsem ráda, že se to konečně podařilo,“ upřesnila Tereza Kostková.

Také Carmen Mayerová má pro sebe krásný kostým a kostýmní výtvarnice Lucie Ulíková si obzvláště dala záležet na kloboucích, které jí dodávají důstojnost i rozmarnost. „Moje paní Žofie je dáma, která se cítí velice mladá, přestože jí je asi 356 let,“ představuje svou hrdinku Carmen Mayerová. Díky své roli si herečka přidala také jednu úplně zcela novou zkušenost: „Poprvé jsem letěla na koštěti a hezké to bylo,“ přiznala se.

Jako jedna z prvních přišla hned druhý den na řadu scéna, kdy se vodník Bubla v podání Jiřího Dvořáka pokouší utopit Matěje Hádka, který hraje režiséra místního divadla a zcela podlehne kouzlu víly Jitřenky a chce ji získat pro sebe. „Hraju divadelního režiséra, velmi ješitného režiséra, přesně takového, jimž se říká, narcistní typ,“ směje se Matěj Hádek a dodává: „Je to zastydlej týpek, co vidí jen sám sebe.“

Režisér Málek chce získat krásnou vílu stůj co stůj. Nevinná Jitřenka má však naštěstí mocného ochránce - strýčka vodníka. Matěj Hádek je z filmů zvyklý na náročné scény, takže se nenechal dublovat a statečně šel do vody na vlastní kůži. Na rozdíl od prvního dne, přálo filmařům počasí, takže Matěje doprovázelo do studené vody slunce.

„Já jsem se do té vody dokonce těšil, protože jsem měl pod kostýmem neoprén a byl jsem v něm již delší dobu, tak mi bylo takové vedro, že už jsem se těšil, jak tam skočím a schladím se,“ poodhaluje Matěj Hádek vznik záběrů ve vodě. Přesto hned po dokončení scény byl zabalen do ručníků a dek, aby se jeho účast na natáčení obešla bez nastydnutí.

Vílu Jitřenku se ve filmu zahrála mladá herečka Sara Sandeva. „Jitřenka je taková velice kouzelná bytost, která má svůj svět. Ten je naplněn hlavně tancem, tancování je taková její přirozenost, způsob existence,“ popisuje éterickou roli mladá herečka. „Je sice krásné protančit celé natáčení, ale jako víla jsem na sobě měla opravdu lehoučký kostým, takže jsem byla ráda, za každou chvíli na sluníčku, kdy jsem se trochu zahřála.“

Jitřenka, ale okouzlí také ředitele divadla v podání Petra Nárožného. „ Je to takový důležitý pán, který je nejen ředitelem, ale také umělecky tvoří. Zrovna se připravuje jeho pohádka. A tak si představte, jak to asi může vypadat, když se v divadle zkouší kus, který napsal pan ředitel. Takže já jako ředitel jsem přesvědčen, že je to geniální dílo, že mi to všichni trochu kazí a trnu a strachuju se o výsledek,“ představuje Petr Nárožný roli, kterou si s chutí zahrál.

Zdeněk Troška (rozhovor)
obrazek
Námět filmu Strašidla vyšel od pana Jiřího Kose, který není profesionálním autorem. Co se vám na jeho námětu zalíbilo a co bylo při zpracovávání textu do filmového scénáře nejobtížnější?

„Potěšil mě jeho „návrat“ k žánru filmů sedmdesátých let, jako byl Jak utopit dr. Mráčka nebo Dívka na koštěti, které byly a jsou stále u diváků oblíbené. To znamená veselohra ze současnosti s pohádkovým motivem. Pak Kos však toho napsal do scénáře tolik, že by to dalo na celý seriál, proto jsme museli vybrat jednu nosnou linii a tu filmově převyprávět. Právě samotný výběr co nechat a co oželet bylo nejtěžší.“

  Ve vašich filmech je již pravidlem, že i čerti, vodníci a podobné bytosti nejsou tvorové zlí, ale spíše dobráčtí, laskaví a s lidmi vycházejí  přátelsky. Bude tomu jistě  i u Strašidel. Jak se bude hejkalovi, čarodějkám, vodníkovi, víle a dalším žít v našem lidském světě?

Za pomoci mladého úředníčka z městského úřadu, který přijde do zpustlého a opuštěného zámečku vyjednat s podivnou rodinkou nájemní smlouvu a zamiluje se na první pohled do půvabné víly Jitřenky, se tato nezvyklá rodinka zapojuje do lidské společnosti a jak se říká pracovního procesu. A jak se s tím vyrovnají dvě čarodějnice, hejkal, jejich dvě nezbedné dětičky, vodník a víla, na to se přijďte pak podívat do kina.  

V příběhu se prolíná reálný svět a svět pohádkové fantazie. Co je pro filmová strašidla v tom našem, skutečném světě nejsložitější?

„Seznámení se se světem lidí, jeho zákony a obyčeji; něčemu nerozuměla, nechápala, něco si vysvětlila po svém. Prostě trochu zmatek na obou stranách, ale vždy úsměvný.“

Bylo nějaké strašidlo, které se vám do filmu už nevešlo, a musel jste ho takzvaně oželet?

„Jistě a ne jedno. Nemáme tam čerty ani anděly, polednice, klekánice, divé ženy, smrťáka, trpaslíky a jiné různé fujtajblíky a noční mátohy; spokojili jsme se protentokrát s čarodějnicemi, ale noblesními, hejkalem, vodníkem, vílou a upírem.“

Které  strašidlo jste měl v dětství a možná dodnes máte jako nejoblíbenější?

Vyhrává čert a pak hned víly.

  Ve Strašidlech se objeví řada hereckých tváří, s nimiž jste doposud netočil. Jak se rodilo obsazení a byla některá role, která vznikala konkrétnímu herci na tělo?

Při psaní scénáře mám představu určitého typu postavy. A pak si procházím jmény herců a hereček a „obsazuju“ si je v duchu do jednotlivých rolí, takže mám k jedné roli třeba pět jmen herců, kteří by ji mohli hrát. Vím, že všichni by ji zahráli skvěle, každý jinak, po svém, ale bezvadně. Je to ale čím dál těžší, protože skoro všichni dnes hrají ve všech televizních seriálech a navíc ještě zkouší v domovských divadlech a v dabingu, takže jsou časově nedostupní. Jak říkám, nejlepší je loutkový film - herce pověsíš na hřebík a kdykoliv ho potřebuješ, víš, kam sáhnout…

Připravil jste pro ně také docela náročný „program“ - převleky, kaskadérské scény, nutnost hrát tak, aby bylo možné dodělat triky. Překvapil vás někdo z hereckých představitelů třeba tím, jak zvládl kaskadérské kousky či náročné scény?

„Snad nejvíc vodník Jirky Dvořáka už jen tím, že se musel nořit v říjnu do ledové vody zámeckého jezírka. Ale vykoupal se i Matěj Hádek v roli záletného divadelního režiséra a kaskadér Pavel Bezděk coby manžel Terezky Bebarové, majitelky prádelny a čistírny.“

Která ze situací byla z celého natáčení nejobtížnější?

„Právě tyto „koupací“ scény, bylo mi namáčených herců líto. Ale byli stateční a po natočení záběru se šli beze slova usušit a převléci a šup znovu do studené vody. A pak víla Sáry Sandevy, která běhala skoro nahá, jen v průsvitných závojících studeným podzimním parkem. Ale všechny tři dámy, tedy Sára, Carmen Mayerová a Terezka Kostková mrzly v obrovském salonu starého zámku, který jsme měli postavený v hale bývalého cukrovaru v Lázních Toušeň. Tam bylo jak v lednici a já jen trnul, aby nenastydly a nedostaly zápal plic. Ale nic se jim nestalo. Holt čarodějnice…“

Koho z herců jste nejvíce potrápil?

„Opakuji Jiří Dvořák. Je to zlatý kluk s obrovskou trpělivostí. Prostě profík, který ví, že musí pro roli i krev cedit.“

Všichni herci, kteří s vámi pracují, si vesměs pochvalují váš laskavý přístup a ohromnou empatii vůči nim. Dokážete jako režisér herce také „postrašit“?

„Zatím toho nebylo třeba. Všichni byli prostě úžasní. A mám je všechny moc rád.“

Hlavní ženskou roli vytvořila Tereza Kostková, z níž jste udělal nejen krásnou čarodějku, ale „převtělil“ ji i do slavných filmových hvězd. V které poloze ji vy osobně máte ve filmu nejraději?

„Jako čarodějnici Patricii, která nevěří v upřímnost lidského světa a nechce, aby se její manžel a vůbec celá rodina paktovali s lidmi.“

Kdybyste se mohl „vyčarovat“ setkání s nějakou světovou filmovou hvězdou, ať již minulosti nebo současnosti, kdo by to byl?

„Jana Rybářová, do které jsem se už jako kluk zamiloval coby do krásné princezny Širín v pohádce Legenda o lásce. Stejně tak mě okouzlila jako Anička Posedlá ve Stříbrném větru. Snová, neskutečná, éterická, z jiného světa.“ 

Co bychom se my, lidé mohli a měli naučit od pohádkových strašidel a mohou naopak něco dobrého získat ona od nás?

Každý z nás má nějakou moc, sílu, kterou může tomu druhému pomoct. Třeba jen milý úsměv, se kterým se na kolemjdoucího podíváme,  kolikrát udělá takovou radost, že si to možná ani sami neuvědomujeme. Jakkoliv pomoct tím, čím můžeme. Působit tím dobrým v nás na ostatní. Měli bychom se stále a znovu učit trpělivosti, ohleduplnosti, pozornosti, laskavosti, nadhledu a vstřícnosti, prostě tomu být dobrým člověkem a ne strašidlem svého okolí.

Lidský a pohádkový svět ve vašem filmu nakonec propojí ta nejspolehlivější věc: láska! Dokáže láska opravdu všechno zachránit?

„Nevím, jestli všechno, ale jistě toho zmůže strašně moc. Kdyby zmohla zachránit všechno, bylo by na světě jako v ráji. Anebo by tu už nebyl nikdo, protože bysme se samou láskou snědli.“

V průběhu natáčení vám prý obyvatelé v místech, kde se točilo, často nosili různé domácí dobroty. Jaký nejchutnější dárek jste dostal?

„Jedna hodná paní mi nosila do zámku v Líšnu všechny možné dobroty. Od skvělých koláčů až po lahodnou uzeninu nejrůznějších druhů. Opravdu jedinečné dobroty. Ach jo, jak je bezva být filmovým režisérem.“

Podobné filmy

Koralína a svět za tajemnými dveřmi
(Coraline) Jedenáctiletá Koralína je zvědavé a neposedné děvče. S rodiči se přestěhovala n...
dnes 10.55
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Strašidla z vikýře
Dřevěné strašidýlko Cvikýř obživne, aby pomohlo malé Terezce napravit místního hrabivce a ...
dnes 12.05
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Policejní akademie 2: Jejich první nasazení
(Police Academy 2: Their First Assignment) Čerstvé absolventy akademie čeká první nasazení...
dnes 12.50
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 21. 7. 2019 Svátek má Vítězslav
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz