fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Celý film zdarma    Videoukázka    Fotky    

77% 17 hlasů
7.7 10 17
drama, Česká republika,

Režie:
Herci: , , , , , více...


Celý film zdarma
Ukázka
02:54Ďábelský nápad StB - falešná státní hranice uvnitř republiky - a fiktivní příběh lidí, kteří ji překročili.
Píše se rok 1951. Pianista Pavel se svou ženou a s kapelou utíkají na Západ. Hana na poslední chvíli ztratí odvahu a vrací se zpět. Pavel zůstává sám. Chce svou kapelu dostat do Ameriky, kde už jednou byl a zná to tam. Převaděč je dovede k hranici a rozloučí se. Za chvíli stojí Pavel a jeho kapela před vysněným srubem americké armády. Americký major je vítá na svobodné půdě a dává jim dotazníky. Všichni ochotně píší jména a adresy možných spolupracovníků Američanů. Pak jsou naloženi do auta a odvezeni do vnitrozemí. Cestou zabloudí na české území a zajme je česká policie. Jediný kdo zůstává, je Pavel. Vrací se do amerického srubu. Tam, ke svému úžasu, potká převaděče. Postupně začíná chápat léčku, do které se dostal. Státní bezpečnost postavila ve vnitrozemí falešnou státní hranici a přes ní převádí zájemce o útěk na Západ. Když je zpravodajsky vytěží, odvleče je lágrů. Pavel je vydírán. Bojí se o svou ženu Hanu. Tu zatím v Praze kontaktuje agent StB a přináší ji falešnou zprávu od Pavla. Pavel se stává součástí léčky. Sedí za klavírem, hraje jazz a sleduje další zájemce o emigraci. Zoufá si a pije. Postupně se sblíží s převaděčem. Ten je na tom podobně jako on. Taky je v pasti a plní jen co musí. V Praze zatím agent StB získává od Hany kontakt na jejího otce, jaderného experta, spolupracující ho se sovětskými poradci. Teprve pak je Haně umožněno společně s Pavlem přejít státní hranici. Ale to už tomu ani jeden z nich nevěří. Přesto jdou. Jsou zastřeleni při pokusu o přechod státní hranice, aniž kdy pochopili, v jak vysoké hře StB se ocitli. Hlášení o zastřelení podává major americké armády - převaděči. To on je náčelníkem celé Akce Kámen.
Nejrafinovanější akce StB, akce Kámen, ožívá ve filmu Jana Drbohlava a Jaromíra Polišenského Swingtime v celé své zrůdnosti. Do ďábelské léčky falešné hranice upadne celá jazzová kapela, která se pokouší o útěk na Západ. Všichni jsou odvlečeni do pracovních táborů, jen pianista Pavel zůstává. Je, proti své vůli, vtažen do zrůdného stroje "Akce Kámen" a musí sledovat další nebožáky, kteří mu podlehnou. Proč? To ani on nechápe. Netuší, co prožívá jeho žena Hana, která s ním na poslední chvíli odmítla odejít. Netuší jaká hra je kolem nich rozehrána. A nikdy se to nedozví.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Dech beroucí je především fakt, je to natočeno podle skutečnosti. Příběh je zřejmě velmi dobře napsaný, realizaci zřejmě zbrzdily omezené finance, na druhou stranu jí pomohly šťastné ruce při výběru herců. Skvělí jsou nejen bratři Dlouzí, ale zejména také Alois Švehlík.
Všechny komentáře k filmu 3+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB    Videotéka: přidat si do ní film


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 15. 11. 2019 Svátek má Leopold
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz