fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

75% 263 hlasů
7.5 10 263
film / dokumentární, Velká Británie/Německo, , 83 min.
Deep Blue
Kinopremiéra v ČR 8.6.2006, DVD od 16.4.2007 Hollywood

Režie: ,
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:36Až doteď jsme se dotýkali jen povrchu.
Tajemství oceánu je netradiční film, který přináší unikátní záběry ze světa moří a oceánů. Jeden z nejpozoruhodnějších a nejucelenějších projektů, které kdy byly na poli dokumentů natočeny.
Tajemství oceánu vás ponoří do mořských hlubin, provede vás od těch nejmělčích korálových útesů až k pustým břehům Antarktidy, od širého otevřeného oceánu až k noční krajině nejhlubších mořských propastí.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Na "Earth" sa to veru nechytá hlavne kvôli menšiemu počtu zaujímavých komentárov. Na druhej strane však treba priznať, že väčšina záberov bola doslova "dychberúca"!
Všechny komentáře k filmu 4+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Tajemství oceánu

obrazek
Tajemství oceánu je strukturováno jako cesta - propluje vodami zeměkoule, přidá se k různým mořským komunitám, stane se svědkem dramatických mořských událostí a podívá se do tajemných životů vodních tvorů. Film se natáčel na různých místech světa - Maledivy, Azorské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Bermudy, Patagonie, Jižní Afrika a Antarktida.

obrazek
Migrace smělých Albatrosů - Více než půl milionu těchto odvážných ptáků zápasí s rozbouřeným oceánem, aby se vrátili ke své četné kolonii na vzdáleném, návětrném ostrově u Falkland.

Delfíni a žraloci útočí na hejna sardinek - Tajemství oceánu se připojuje k hejnu uhánějících delfínů, kteří se chystají zaútočit na gigantický houf sardinek u pobřeží Natal v Jižní Africe. K delfínům se brzy připojují tisíce hladových žraloků, stejně jako lační ptáci, kteří se k nim vrhají z nebe. Nakonec se objevuje velryba, která jedním hltem poliká tisíce sardinek.

obrazek
Konfrontace kosatek a lvounů blízko Patagonského pobřeží - Hravá rodinka mláďat lvounů se učí, jak lovit na strmém a pozoruhodném pobřeží. Mladé kosatky se však učí také lovit a pro svoji kořist jsou schopné připlout až k břehům Patagonie.

Divoké pobřežní vlny - V jednom z nejpoetičtějších momentů Tajemství oceánu zabírá kamera dynamickou hranici mezi zemí a mořem. Tento výjimečný sestřih vln narážejících na pobřeží podává jednoznačné svědectví o síle oceánu.

obrazek
Armáda modrých vojáků krabů - Rozsáhlý válečný šik oslnivých modrých vojáků krabů sprintuje po břehu s armádní přesností - téměř jako invaze z vesmíru.

Pestrobarevné korálové útesy - Ponoříme se do ohroženého ráje korálových útesů, prozkoumáme kouzelnou tropickou zahradu přetékající duhovými poli korálů a korálových rybek - magické království, které je také domovem obrovského whale shark (velrybího žraloka).

obrazek
Korálové útesy po setmění - Po setmění se korálové útesy stávají zcela jiným světem. Přemění se na nebezpečnou oblast lovců a stopařů. Tajemství oceánu vám představí např. walking bush (chodící keř), jedno z nejpodivnějších zvířat na Zemi - mořské stvoření připomínající strom, které vyplouvá ze svého úkrytu pouze v noci.

Zamrzlý Arktický oceán - Společně s velrybou - matkou a jejím mládětem plujeme ke vzdáleným polárním oblastem, kde moře zamrzají a kde se dramaticky se mění podnebí.

obrazek
Polární medvědi plavou a loví - Ačkoliv na zemi jsou mocní a hrůzostrašní, ve vodě jsou lední medvědi velmi elegantními plavci. Za pomoci speciální kamery je tvůrci Tajemství oceánu poprvé zachytili pod vodou, stejně jako při lovu běluh.

Císařské rodiny tučňáků - Pod nádhernými světly jižní polární záře se k sobě tisknou tisíce tučňáků - samců, aby se zahřáli a odolali sílící arktické zimě. Tomuto počasí čelí až do jara, kdy se samičky vrací, aby pečovaly o líhnoucí se mláďata.

obrazek
Poutníci otevřeného oceánu - V úchvatné tapisérii obrazů odhaluje Tajemství oceánu pomalé, ladné krásy otevřeného oceánu, včetně rejnoků, žraloků, želv a malých rybek hledajících potravu.

Mečoun a tuňák v útoku - V oceánu se mimo jiné nachází jedni z nejúchvatnějších predátorů na světě - tuňáci a velryby. Tajemství oceánu prozkoumává, jaké to je být malou sardinkou uprostřed ohromného hejna, napadeného mečounem, tuňákem a dokonce i robustním plejtvákem.

obrazek
Cesta do propasti - Cestujeme uvnitř speciálně vytvořené ponorky, abychom sestoupili do nejhlubších míst oceánu - do propastí. Přes stmívající se zónu medúz a chobotnic kamery brzy sestoupí tam, kam nedosahuje jediný záblesk slunečního paprsku. Toto je ,zóna tmy', záhadné a úžasné místo, které je domovem prapodivných, dosud neznámých a trochu i strašidelných tvorů, které lidstvo ještě nespatřilo. Tato cesta do hlubin zároveň odhaluje ohromný vulkanický hřeben plný horkých jícnů, díky kterým může v této drsné lokalitě oceánů existovat život.

Vertikální migrace - Postupně se vynořujeme z hlubin oceánu a zaznamenáváme tu největší denní migraci života na Zemi. Každou noc, pod pláštěm temnoty, vyplouvají miliony krásných a bizarních tvorů z hlubin oceánu, aby na hladině hledaly obživu.


O filmu

obrazek
Tajemství oceánu je netradiční filmovou zkušeností, která se vydává na výpravnou cestu plnou emocí do poslední neprozkoumané oblasti na Zemi: oceánu. Zavede vás do míst, kam se lidé a zvláště kamery málo kdy ponoří. Proletíte rychlostí světla zuřivými hejny žraloků, společně s obrovskými kosatkami proplujete rozbouřenými vlnami, budete bojovat o přežití s rodinami polárních medvědů a tuleňů a dokonce se ponoříte do temných propastí, které jsou domovem podivuhodných a vzácných tvorů, kteří nikdy dříve nebyli zachyceni na kameru.

Až doteď byl oceán zobrazován spíše jako kulisa akčně-dobrodružných filmů nebo jako imaginární hřiště pro animované příběhy. Tajemství oceánu přináší nový pohled: oceán v úchvatné, uzavřené a drsné realitě. Od sladce barevných korálů a mělčin až k nezměrným hloubkám, které vypadají téměř jako vnější vesmír; od momentů strachu mezi nebezpečnými lovy až po záblesky prosté radosti bezstarostně dovádějících delfínů. Tajemství oceánu odhaluje tajemný svět moří, domov 80 % veškerého života na Zemi.

obrazek
Aby filmaři zachytili velkolepost a kouzlo oceánu, vydali se za tím nejnáročnějším projektem, který kdy byl v dokumentárním filmařství podniknut. V průběhu 5 let vyslali 20 zkušených štábů do více než 200 lokalit a získali tak více než 7 000 hodin záznamu, ze kterého byl tento snímek sestaven. Kromě toho se členové štábu potápěli do hloubky cca 4 500 m (v ponorce), cestovali do těch nejextrémnějších polárních krajin a dokonce i narazili na dříve neznámé a bláznivě surrealistické formy života.

Příběhem Tajemství oceánu provází podmanivý hlas oscarového herce Michaela Gambona, strhující a jedinečnou hudbu složil George Fenton (Gándhí, Volání svobody) a nahrál Berlínský Symfonický Orchestr. Režie se ujali Alastair Fothergill a Andy Byatt. Producenty snímku byli Alix Tidmarsh a Sophokles Tasioulis a výkonnými producenty Andre Sikojev, Stefan Beitem a Nikolaus Weil.

O natáčení

obrazek
Pro režiséra a známého dokumentaristu, Alastaira Fothergilla, existuje na Zemi jen málo míst, které jsou tak zábavné a oslnivé jako hluboký oceán. Pro Fothergilla je to místo, které osobně navštíví jen hrstka nejodvážnějších a nejzkušenějších lidí - natáčet v tak nepředvídatelném prostředí plném nebezpečných tvorů s nedostatkem světla a životadárným kyslíkem je velmi náročné. To je také důvod, proč vždy o něm chtěl natočit celovečerní film. Fothergill nepovažoval Tajemství oceánu za film o přírodě - spíše ho vnímal jako zábavnou a emocionální zkušenost odlišnou od čehokoliv jiného. „Chtěl jsem zavést lidi do míst, kde ještě nikdy nebyli, a chtěl jsem, aby tím byli emocionálně pohnuti,“ říká. „Myslím, že oceán v nás všech vyvolává určité pocity a já chtěl přinést pohled na 70 % naší planety, které diváci tak málo znají. Naše planeta je modrá a 60 % jejího povrchu je pokryto oceány... Tak proč o tom víme tak málo?“ Základem tvorby Tajemství oceánu se stal seriál BBC, The Blue Planet, který se stal jedním z mezinárodně nejúspěšnějších pořadů o přírodě. Tato celosvětová popularita rozvířila mezi diváky touhu po oceánských zážitcích.

obrazek
Na vlně úspěchu seriálu chtěli také tvůrci Tajemství oceánu přinést divákům co nejúchvatnější, nejunikátnější a nejvzácnější obrazy oceánu. Svůj film však chtěli odlišit. Zaměřili se proto více na vytvoření celkové smyslové události než na fakticky orientovaný dokument. Chtěli divákům ukázat reálie podmořského světa skrz jeho nejúžasnější klimatické momenty. Částečně také doufali, že pomocí této filmové zkušenosti nás přimějí se zamyslet nad tím, jak zachovat oceán, aby byl bezpečným místem pro budoucí generace. „Doufali jsme, že tímto filmem odhalíme, jak senzační může oceán být, a zároveň ukážeme, jak je toto nádherné místo zranitelné a jak je důležité, aby se lidé o něj začali starat a snažili se ho chránit,“ shrnuje Andy Byatt. „Tím, že poskytneme divákům šanci se skutečně ztotožnit s tvory a prostředím moře a prožít emocionální jízdu jejich světem, doufáme, že se budou na tento svět dívat jinýma očima.“

obrazek
Spolurežisér Andy Byatt dodává: „Natočit takovýto druh filmu je neuvěřitelně těžké, protože v otevřeném oceánu lze jen stěží najít objekt vašeho zájmu a často nemáte ani potuchy, kde hledat. Je to něco jiného než točit film na pevnině, kde můžete nasednout do svého Land Roveru a najít lvi u napajedla. Při tomto natáčení jsme nemohli udělat nic jiného, než se ponořit přímo do vody a hledat tvory, které jsme chtěli natočit.“

Mezi nejobtížnější části výroby patřilo natáčení na extrémně chladných pólech, dále pak žraloci požírající kameramany a vyřešení situace, jak natočit neosvětlený, neokysličený a značně neprozkoumaný svět. Když přišlo na natáčení v polárních oblastech, Fothergill a Byatt věděli, že budou pracovat v extrémních podmínkách. „Největším problémem při natáčení v ledových krajích je samozřejmě extrémní zima,“ říká Fothergill. „Nejen že si musíte udržet svoji tělesnou teplotu, ale zahřátá musí zůstat i technika, jinak by se mohla rozbít. Dalším ohromně náročným úkolem bylo, že většinu času jsme natáčeli na ledě - máte ten divný pocit, že odplouváte pryč. Během natáčení jsme tento děsivý moment zažili, kdy jedna část našeho teamu skutečně odplula na volné moře. Celý den jsme se báli, že se ten led rozlomí a my je nestačíme zachránit. Naštěstí vše dopadlo dobře.“

obrazek
Stejně tak i u žraloků se filmaři spoléhali na svoji znalost těchto zvířat a na štěstí. „Můžete mít sice na sobě neopren, ale nejdůležitější je správně posoudit chování zvířat,“ říká režisér. „Musíte si uvědomit, že většina žraloků by si dala k jídlu raději něco jiného než člověka v neoprenu, ale také musíte vědět, kdy je čas vylézt z vody. To je způsob, jak můžete jednat se žraloky.“

Natáčení Tajemství oceánu bylo dosti fyzicky náročné zvláště pro kameramany. Během většiny natáčení museli být dlouhé hodiny ve vodě, vybaveni pouze šnorchlem nebo kyslíkovou bombou v případě delších ponorů. Potápěčské vybavení však mohlo mořské tvory děsit svými bublinkami, a tak se toho snažili tvůrci maximálně vyvarovat a použili ho jen při riskantních ponorech.

Pro natáčení v nejhlubších místech oceánu byly použity nejmodernější ponorky. Johnson-Sea Link je malou, ale dobře manévrovatelnou ponorkou se stěnami z ultra silné pryskyřice. Díky této ponorce se podařilo zachytit unikátní svět, do kterého se dostalo méně lidí, než kolik se jich prošlo po Měsíci - místa plného bioluminescentních a chemosyntetických tvorů, kteří produkují své vlastní světlo!

obrazek
Filmovací proces byl občas dosti frustrující, ale i ty nejvíce deprimující momenty byly přerušeny záblesky náhlé inspirace. Andy Byatt vzpomíná, jak téměř 200 dní hledali záběry mečouna na lovu. Přesto nakonec zachytili nejen mečouna, ale zcela nečekaně i 30 tunového pejltváka, jak požírá hejna ryb. To se také stalo jedním z nejsilnějších záběrů filmu. „Bylo to naprosto úchvatné,“ říká kameraman Rick Rosenthal. „Ta velryba polkla snad půl tuny vody a já byl těsně vedle ní. Naštěstí jsem zareagoval a stisknul spoušť. Natáčel jsem pět nebo šest stop od tohoto místa, mohl jsem být uvnitř tlamy té velryby!“

Když skončilo natáčení, dodali tvůrci Tajemství oceánu ještě více úžasu a krásy - přizvali ke spolupráci hudebního skladatele George Fentona. Po staletí je oceán hojným zdrojem inspirace řady hudebních skladatelů a tím byl i pro Fentona. Ale Fenton měl oproti jiným skladatelům výhodu - měl k dispozici dech beroucí záběry mořského života a díky nim mohl rozvinout svoji hudební představivost.

O tvůrcích

Alastair Fothergill
Alastair Fothergill vystudoval Harrow School a univerzity St. Andrew a Durham. V roce 1983 se přidal k BBC Natural History Unit (NHU). Pracoval na celé řadě přírodovědných programů, např. cenou BAFTA oceněnou The Really Wild Show, Wildlife on One a netradičním Reefwatch, kde byl členem teamu, který začal se živým vysíláním ze zámoří. Fothergill pak přešel na práci na BBC ONE seriálech The Trials of Life s Davidem Attenboroughem. V roce 1993 režíroval Life in the Freezer, šestidílnou sérii oslavující divoký život Antarktidy, v podání Davida Attenborougha. Zatímco stále pracoval na tomto seriálu, byl listopadu 1992, ve věku 32 let, jmenován šéfem NHU. V červnu 1998 se opět více zaměřil na svoji roli režiséra a začal natáčet The Blue Planet, televizní seriál o historii světových oceánů. V roce 2001 se Fothergill stal Director of Development pro NHU.

Andy Byatt
Andy Byatt získal vysokoškolský titul v oboru hydrogeologie na University College v Londýně. Od roku 1989 pracoval na filmech s BBC Natural History Unit. Andy je velmi zkušeným potápěčem a specializuje se na podmořské filmy. Při projektu The Blue Palnet figuroval jako jeden z režisérů. V dubnu 2003 pak zrežíroval svůj projekt Monsters We Met.

Podobné filmy

K oblakům vzhlížíme
Nejlepší český dokumentární film roku 2014. Neobvykle strohý, kinematografický pohled na z...
st. 1.5. 02.15
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Medvědi
(Bears) Je jaro, ve svém brlohu se právě probouzí medvědice Sky a její dvě čerstvá medvíďa...
st. 1.5. 05.30
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Holky pod zámkem III
Příběhy odsouzených žen z českých věznic. Jeden rok sledování života ve věznicích Drahonic...
st. 1.5. 20.20
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pátek 19. 4. 2019 Svátek má Rostislav
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz