fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Fotky    

71% 83 hlasů
7.1 10 83
drama, Francie/Portugalsko/Španělsko, , 105 min., od 13 let
Secretos del corazón / Bihotz ondoko secretuak / Secrets of the Heart

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 1997, Nominace na Oskara, Cizojazyčný film

Putování malého chlapce mezi vlastní fantazií a reálným světem dospělých aneb Každá třináctá komnata bude jednou otevřena.
Příběh se odehrává ve Španělsku šedesátých let. Devítiletý Javi chce odhalit tajemství starého domu, kde údajně straší. Malého Javiho lákají tajemná místa, na kterých je možno zaslechnout hlasy mrtvých. Přitahuje jej sklepení domu, kde došlo ke zločinu, i pokoj, kde našli jeho mrtvého otce. Chlapcovo hledání odhaluje realitu, v níž vášně, láska a smrt pozvolna nahrazují jeho dětskou fantazii. Jeho pátrání mu tak více než svět mrtvých pomůže pochopit svět dospělých. Film scenáristy a režiséra Montxa Armendárize byl v roce 1997 oceněn na MFF v Berlíně. Španělská kinematografie nikdy neoplývala specializovanou tvorbou pro děti a mládež. Tajemství srdce je jednou z mála výjimek. Snímek měl ve Španělsku nečekaný divácký úspěch a byl dobře hodnocen pro svou magicko-realistickou atmosféru.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Než se na mě vrhne nějaký Armendárizův příznivec : je to jen moje chyba, že jsem se neztotožnil s režisérovou poetikou (žádnou jsem nenašel), nedocenil symboliku (poněkud jednoduchou) a nenechal se unést jemnými finesami (které jsem, upřímně řečeno, ani moc nehledal). Tajemství světa dospělých pohledem dospívajícího chlapce je silné a celkem oblíbené téma a je spousta filmů, které je zpracovávají možná méně rafinovaně ale pro mě mnohem stravitelněji.
+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Tajemství srdce

obrazek
Španělsko, 60. léta, malé provinční městečko. Javi, devítiletý chlapec, zavede svého přítele Carlose do staré barabizny na předměstí, kde podle vyprávění Javiho bratra došlo ke zločinu z nešťastné lásky. Ve sklepě tohoto stavení jsou prý slyšet hlasy mrtvých. Tajemství, jímž je tato opuštěná barabizna obestřena, je impulsem k pátrání a poznávání, které očima Javiho ukazuje strach i fascinaci neznámým. V průběhu Velikonočního týdne se Javi vypraví se svým bratrem do hor. Nesmírně ho přitahuje tajemství jednoho uzamčeného pokoje. V této místnosti byl nalezen mrtev jejich otec. Juan tvrdí, že v tomto pokoji, tak jako v celém domě může slyšet hlas svého otce, protože mrtví prý křičí, aby se zbavili svých tajemství. Přitahován tímto záhadným světem, pokračuje Javi v pátrání po tajemstvích, které v sobě ukrývá. Toto hledání, toto úsilí o odhalení a poznání toho, co nás obklopuje, odhaluje Javimu realitu. Realitu, v níž, vášně, láska a smrt postupně nahrazují fantazii jeho dětského světa.

obrazek
Montxo Armendáriz zkoumá pocity chlapce, který zjišťuje co znamená láska a vášeň, jak obtížné je žít o samotě. Jaké je žít se smrtí v zádech (maminka jeho nejlepšího kamaráda spáchala sebevraždu). Jeho představy o pravdě a lži (katolické pojetí hříchu vyučované na poválečných školách knězi a tragická smrt jeho otce).

obrazek
Armendáriz ukazuje, jak Javier postupně všechny tyto objevuje a přijímá a dovoluje divákovi sledovat, jaký význam mají v očích malého chlapce.


O tvůrci

Montxo Armendáriz (režisér)
Vystudoval elektroinženýrství, v letech 1980 - 83 přednášel na elektrotechnice v Pamploně. V roce 1992 spolupracoval na různých audiovizuálních projektech pro výstavu EXPO 92.
Krátké a středometrážní filmy: Barregarriaren dantza (1979), Ikusmena (1980), Ikuska 12 (1981), Carboneros de navarra (1981)
Celovečerní díla: Tasio (1984), Veintisiete (1986), Las Cartas de Alou (1990), Historias del kronen (1995), Secretos del corazón (1997).

O hercích

Carmelo Gómez
Známý a oblíbený herec, objevil se v mnoha filmech. Např. Bajarse al moro (1988), Vacas (1991), El Detective y la muerte (1994), El Perro del hortelano (1995), Tu nombre envenena mis sueňos (1996), Tierra (1996), Secretos del corazón (1997), Territorio Comanche (1997).

Silvia Munt
Její obsáhlá filmografie obsahuje tituly jako např. La Plaza del diamante (1981), Bajo en nicotina (1983), Akelarre (1984), Los papeles de Aspern (1991), Cucarachas (1993), Los baúles del retorno (1995), Éxtasis (1996) ad.

Victoria Peña
Za svůj výkon ve filmu byla tato herečka nominována na cenu GOYA za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli. Hrála v mnoha celovečerních filmech např. Werther (1986), Dragon Rapide (1986), Diario de invierno (1988), La buena vida (1996), Marquise (1997), 99.9 (1998).


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 14. 12. 2019 Svátek má Lýdie
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz