fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Fotky    Podobné filmy    

81% 64 hlasů
8.1 10 64
film / dokumentární, Česká republika, , 92 min.
Kinopremiéra v ČR 30.9.2004, DVD od 29.9.2004 Bonton

Režie: ,
Herci: , , ,

Mramorizace Zdeňka Svěráka.
Generační názory, shody a rozpory. Zdeněk Svěrák očima svého syna Jana.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Teď zcela upřímně, kdo z nás by nechtěl taky takového tatínka? Dokument je mnohem více nabit pozitivní energií nežli informacemi, ale to přece vůbec není na škodu. Příjemně překvapil vtip paní Svěrákové. Ale proč vlastně mě něco takového překvapilo? Hloupou slepici by si takovýhle mužský určitě nevzal.
Všechny komentáře k filmu 9+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Když se Jan Svěrák pouštěl do nátáčení „dvacetiminutového televizního medailonku“ o svém otci Zdeňkovi, aby splnil milou povinnost a ušetřil ho tak dalších pokusů z jiných stran o životopisný průnik do otcova soukromí, netušil, že z materiálu bude nakonec podařený celovečerní dokument. Původně plánované dva natáčecí dny se totiž rozprostřely do 14. v průběhu celého roku a ve vzniklých 80. hodinách materiálu se nebylo vůbec snadné zorientovat. Přesto však vznikl krásný realistický a přehledný dokument, mapující chronologicky čtyři základní prolínající se sféry života a působení populárního autora, herce, textaře a scenáristy Zdeňka Svěráka. Je to jeho filmová tvorba před i za kamerou, sbor nesmrtelného Divadla Járy Cimrmana, písničky na hudbu Jaroslava Uhlíře a pak i pohled do vlastního soukromého života a vztah k synovi.    Tak dobře známá a přečtená postava, jakou Zdeněk Svěrák představuje, nenechá nikoho při sledování snímku na pochybách, že je stylovým humorist... Celá recenze
vip007, 7 z 10

O filmu Tatínek

<>Obrázek nenalezen<> Tatínek je celovečerní dokument, který přibližuje známého českého autora, herce, textaře a scenáristu Zdeňka Svěráka.
Film společně natočili tvůrcův syn, režisér Jan Svěrák, a jeho kolega Martin Dostál a dali mu lehce humorný podtitul "Mramorizace Zdeňka Svěráka".

"Vždy, když někdo chtěl o tatínkovi natočit medailon, tak jsem mu to rozmlouval, až jsem musel slíbit, že to jednou udělám sám. Když ta chvíle nastala, zjistil jsem, že přestože jsem sice dokument vystudoval, nikdy jsem žádný nenatočil a nevím si s tímhle formátem moc rady. Pozval jsem proto ke spolupráci Martina Dostála, který sice dokument nevystudoval, zato jich už asi dvacet natočil. Dohodli jsme se, že tátu vezmeme na místa, která byla pro jeho život důležitá, a tam ho, rozjitřelého vzpomínkami, budeme zpovídat," říká Jan Svěrák.

"Začali jsme tam, kde se odehrává Obecná škola - v Praze na Bohdalci, podívali jsme se do Kopidlna, kde jako sedmiletý kluk prožil válku, do Žatce, kde začínal jako učitel a toužil stát se Jiráskem... Vyjeli jsme s Divadlem Járy Cimrmana na zimní zájezd do Krkonoš a v létě za tátou na chalupu," vysvětluje Jan Svěrák.

obrazek
"V Tatínkovi se objevují také osobnosti, důležité pro životní i profesní dráhu Zdeňka Svěráka", říká Martin Dostál. "Dávkovali jsme je na lékárnických vahách, a do filmu vstupují a zase z něho nenápadně vystupují tak, jak se to dělo i děje v životě. Dotýkáme se tak i peripetií vztahu s dlouholetým uměleckým partnerem Ladislavem Smoljakem. A od začátku jsme také plánovali odlehčit film řadou písniček, které ke Zdeňkovi Svěrákovi neodmyslitelně patří."

Neméně důležitým prvkem filmu je spolupráce rodinného tandemu otce a syna Svěrákových. Natáčení začalo v lednu 2003, takže dokument sleduje průběh vzniku scénář plánovaného filmu Vratné lahve. Tehdy ještě byli všichni zúčastnění přesvědčeni, že dokument Tatínek vyvrcholí jeho natáčením a poodhalí zákulisí tvůrčího procesu, z nějž se zrodila komorní rodinná komedie Obecná škola, oscarový snímek Kolja nebo výpravný dramatický epos Tmavomodrý svět .

obrazek
K natáčení Vratných lahví však nedošlo. Zdeněk a Jan Svěrákovi si museli projít bolestnou tvůrčí krizí, možná o to citlivější, že se v ní prolínají profesní postoje, názory a stanoviska s rodinnými vazbami. Oba se se situací, která je zasáhla na nejbolestivějších místech, museli vyrovnat. V tomto smyslu je pak závěr filmu Tatínek otevřenou a čestnou bilancí jednoho uměleckého názorového sporu, který se však s odstupem času může ukázat novým směrníkem pro další společnou práci nebo naopak pro novou uměleckou realizaci každého ze Svěrákových zvlášť.

Po čtrnácti natáčecích dnech rozprostřených v průběhu více než jednoho roku měli Jan Svěrák s Martinem Dostálem natočeno 80 hodin hrubého materiálu. "Abychom se v úlovku vůbec vyznali, vypsali jsme si všechna zajímavá místa na kartičky - bylo jich přes šest set," vzpomíná Jan Svěrák.

Kamery se u tohoto projektu ujal, jak sám říká "z kamarádství", světoznámý reklamní režisér Ivan Zachariáš spolu s talentovanou Radkou Šplíchalovou nositelkou ceny Asociace českých kameramanů za krátký film "Sen" (2001).

O tvůrcích

Jan Svěrák
Narozen roku 1965. Nejvýraznější český režisér porevolučního období je držitelem dvou Oscarů: prvního už za studentský film Ropáci a druhého za nejlepší cizojazyčný film Kolja. Se svým celovečerním hraným debutem Obecná škola - podle scénáře Zdeňka Svěráka - se kdysi probojoval až do oscarových nominací ...
Jan Svěrák vystudoval pražskou FAMU, katedru dokumentární tvorby, kterou ukončil v roce 1988. Jako talent, s nímž je třeba počítat, se projevil coby autor snímku Vesmírná odysea II, dramatu dvou důchodkyň ze zasněženého sídliště, v němž vzdal svůj první obdivně ironický hold americké kinematografii. Definitivním potvrzením jeho filmařských schopností byl mystifikačně-ekologický snímek Ropáci o zvláštním zvířeti ve zdevastované krajině severních Čech.

Stejně zdatně jako režisér si Jan Svěrák vede i coby producent: v roce 1991 byl jedním ze spolumajitelů produkční firmy Luxor a poté, začátkem roku 1995, založil vlastní produkční společnost Biograf Jan Svěrák, s. r. o. Zde realizoval mimo jiné i svůj čtvrtý celovečerní film Kolja, úspěšně uvedený ve více než čtyřiceti zemích světa, včetně Spojených Států a Velké Británie. Zatím posledním hraným snímkem Jana Svěráka je Tmavomodrý svět, natočený rovněž podle scénáře Zdeňka Svěráka.

Martin Dostál
Narozen roku 1962. V letech 1984-1988 vystudoval produkci na FAMU, po té v letech 1990 až 1995 studoval dějiny umění na Filozofické fakultě UK v Praze. Pracoval jako asistent ve Filmovém studio Barrandov (1982-1984), nyní externě vyučuje na Fakultě architektury Technické univerzity v Liberci. Jeho spektrum působnosti je široké: točí dokumenty, podílel se na vzniku reklam (např. s Janem Svěrákem nebo Ivanem Zachariášem), publikuje texty o výtvarném umění, působí jako kurátor výstav současného umění (spolupracuje zejména s Jiřím Davidem, Petrem Pastrňákem, Václavem Stratilem, Tomášem Císařovským, Stanislavem Divišem, Janem Mertou, Jakubem Špaňhelem, Františkem Matouškem). V roce 2001 vyšla monografie Jiřího Davida a roku 2003 Tomáše Císařovského, na kterých spolupracoval. V roce 2003 režíroval poloscénické provedení tří předsmetanovských oper v pražském Národním divadle. V dokumentech se zaměřuje na osudy výrazných uměleckých osobností ze světa filmu, divadla, hudby a vizuálního umění (portréty herců Karla Högra a Jana Třísky, divadelníka a spisovatele Ivana Vyskočila, filmového režiséra Petra Weigla, dirigenta Zdeňka Mácala, výtvarných umělců Stanislava Kolíbala, Jiřího Dokoupila či režisérů v reklamě - Jana Svěráka, Tomáše Mašína a Ivana Zachariáše).

Podobné filmy

Občan Havel
Kandidát První část věrně zachycuje atmosféru prvních měsíců nového státu. Typické pro to...
st. 23.10. 15.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Království opic
(Monkey Kingdom) V rozlehlé džungli na Srí Lance pohltil prales opuštěné starobylé město. ...
so. 26.10. 07.20
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Forman vs. Forman
Televizní premiéra dokumentárního filmu sumarizuje životní cestu Miloše Formana, na níž se...
so. 26.10. 21.55
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Středa 16. 10. 2019 Svátek má Havel
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz