fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

77% 531 hlasů
7.7 10 531
film / dokumentární, USA, , 86 min., od 12 let
When You're Strange
Kinopremiéra v ČR 18.8.2010 v SK 2.12.2010, DVD od 15.12.2010 a Blu-Ray od 19.10.2011 Magicbox

Režie:
Herci: , , , ,


Ukázka
01:59Pekelná jízda, která vás ohluší a oslepí.
První celovečerní dokumentární film o skupině The Doors napsal a režíroval Tom DiCillo a komentář namluvil Johnny Depp. Tvůrci v něm odkrývají dosud nezveřejněné záběry proslulé čtyřčlenné rockové kapely. Snímek staví na záběrech natočených v letech 1966 - 1971, tedy od vzniku kapely až do smrti Jima Morrisona. Zobrazuje kým skupina The Doors byla a čím se stala. DiCillo nahlíží do světa slávy, drog a alko-holu, jenž jsou s kapelou spojovány, zaměřuje se ale zároveň na její oddanost rockové hudbě. Vedle výstřelků Jima Morrisona je to také příběh Raye Manzareka, Robbyho Kriegera a Johna Densmora - muzikantů, jejichž důraz na uměleckou svobodu a odmítání kompromisu inspiroval nejednu generaci.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Jimi Morison nezklamal,ukázal se přesně tak jak si to doba žádala...Rebelcké srdce dotlouklo......... Sex, Drogy a Rock&Roll... Sláva vítězům,čest poraženým..
+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu The Doors

Proslulý nezávislý scenárista a režisér Tom DiCillo (nar. Vyhnul se tak vzpomínkám pamětníků a na pozadí politické a společenské situace na přelomu šedesátých a sedmdesátých let vytvořil nepřikrášlený portrét skupiny The Doors a především jejího zpěváka Jima Morrisona (1944-1971). Ten se svým krátkým bouřlivým životem nejvíc zasloužil o rozporuplnou pověst skupiny. Jejich hudba však žije dodnes a je nedílnou součástí doby, jak dokazuje např. Coppolova Apokalypsa, využívající působivým způsobem jejich skladbu The End. Dokument nás seznamuje se stěžejními událostmi i koncertními vystoupeními skupiny a je doprovázen důkladným komentářem v podání Johnnyho Deppa. Vznik, tvorba i rozpad skupiny jsou rovněž zobrazeny ve známém snímku Olivera Stonea The Doors (1991), v němž úlohu Morrisona přesvědčivě ztvárnil Val Kilmer.


O filmu

obrazek
When You’re Strange - první celovečerní dokumentární film o skupině The Doors, který vypráví příběh skupiny pomoci jedinečných záběrů, z kterých mnohé nebyly dosud zveřejněny

Film When You’re Strange vyrobený ve společnosti Wolf Films/Strange Pictures ve spolupráci se společností Rhino Entertainment byl poprvé uveden na filmovém festivalu v Deauville 6. září 2009.

Režisér a scénárista Tom DiCillo, který má na svém kontě řadu cen, ve svém strhujícím filmu odkrývá historické, dosud nezveřejněné záběry proslulé čtyřčlenné rockové kapely a poskytuje nový pohled na revoluční dosah jejich hudebního odkazu. Film vypráví Johnny Depp.

Tvůrčí chemie čtyř brilantních umělců, kterými jsou bubeník John Densmore, kytarista Robby Krieger, klávesista Ray Manzarek a zpěvák Jim Morrison - udělala z The Doors jednu z nejvlivnějších a nejikoničtějších rockových kapel. When You’re Strange je první celovečerní dokument, který vypráví jejich příběh. Film nestaví na hercích, ale pouze na záběrech natáčených v období, kdy The Doors v roce 1965 vznikli, až do smrti Morrisona v roce 1971. V záběrech vidíme kapelu na chodbách filmové fakulty UCLA, kde se Manzarek a Morrison potkali, ale i vystoupení na vyprodaných arénách.

Název filmu vznikl podle kabaretně laděného hitu skupiny The Doors "People Are Strange". Film zachycuje vznik šesti zásadních alb, které skupina The Doors nahrála za pouhých pět let i jejich elektrizující živá vystoupení. Unikátní záběry ve stylu cinéma vérité nabízejí intimní náhled na jejich hudební spolupráci - i pohled do zákulisí.

"Hudba skupiny The Doors je rockovým ekvivalentem filmu. Má v sobě výraznou dramatičnost, sex, poezii a tajemství. Jejich hudba oslovuje všechny, kteří někdy zažili chladný pocit osamění a odlišnosti; jak se ostatně občas cítí každý z nás," říká režisér DiCillo.

"Poprvé jsem skupinu The Doors slyšel v roce 1966 jako student 2. ročníku na univerzitě," říká producent Dick Wolf." Poslouchám je i po 42 letech, stejně jako můj syn, kterému je 15. Lidi si budou The Doors pamatovat a poslouchat je, dokud budou mít uši.”

Na podzim roku 2009 k filmu vydal Rhino Entertainment také soundtrack WHEN YOU’RE STRANGE, na kterém jsou klasické studiové i živé nahrávky skupiny The Doors.

Na filmu WHEN YOU’RE STRANGE se rovněž podíleli producenti Dick Wolf, John Beug, Jeff Jampol a Peter Jankowski.

obrazek
When You’re Strange

Tento první celovečerní dokument o skupině The Doors vypráví příběh jedné z "nejtemnějších a nejnebezpečnějších" amerických kapel. Režisér Tom DiCillo představuje kapelu i 60. léta 20. století v USA s naléhavosti a bezprostředností dneška. Ve filmu k tomu využívá pouze originální záběry natočené v letech 1966 - 1971.

S komentářem, který napsal DiCillo a namluvil ho Johnny Depp, film otevírá okno do světa slávy, drog a alkoholu, jež je s kapelou spojován, ale vždy se vrací k jejich intenzivní oddanosti hudbě. I když se film zaměřuje především na zápasy a výstřelky Jima Morrisona, je to také příběh Raye Manzareka, Robbyho Kriegera a Johnyho Densmorea; čtyř muzikantů, jejichž důraz na uměleckou svobodu a odmítání kompromisu inspirovalo nejednu generaci.

Geoff Gilmore o filmu When You're Strange

Skupinu The Doors mám dost rád. Možná proto, že se vynořili v neklidném okamžiku historie USA a zachytili tak ducha této doby - konec 60. a počátek 70. let 20. století. A přesto je nechci mytizovat. Ale celovečerní dokument režiséra Toma DiCilla je tak brilantní portrét nejen této skupiny a jejich ikonického zpěváka Jima Morrisona, ale také oné doby a tehdejších rozporů, optimismu i běsnění, kooptace a transformace, že mě film přenesl okamžitě do této doby zpátky. Film When You're Strange nepůsobí nostalgicky a je to víc než biografický film. Tím, že byly použity pouze originální záběry, natočené v letech 1966 - 1971, se DiCillo ve svém filmu snaží oddělit pravdu od mýtu, zobrazovat Morrisona jako umělce i alkoholika/narkomana a ukázat ostatní členy kapely: Raye Manzareka, Robbyho Kriegera a Johna Densmorea, kteří spolu magii skupiny vytvořili. Ve filmu se podařilo zachovat tajuplnost, ale film neustále odkrývá nové objevy a díky tomu rozumíme lépe, kým skupina The Doors byla a čím se stala. Tento film je rafinovanou kronikou své doby. Pro režiséra DiCilla to byl navíc i hluboce osobní film. V závěrečné analýze je film When You're Strange ojedinělou poctou hudbě, individualitě i generaci a rezonuje s autenticitou, která promlouvá ke každému, kdo chce této době porozumět, jakož i tomu, jaký význam má dnes.

obrazek
Prohlášení režiséra

Hudba skupiny The Doors je rockovým ekvivalentem k filmu. Má v sobě výraznou dramatičnost, sex, poezii a tajemství. Jejich hudba oslovuje všechny, kteří někdy zažili chladný pocit osamění a odlišnosti; jak se občas ostatně cítí každý z nás, Vzhledem k tomu, že skupinu The Doors obklopuje tolik tajemství a legend, najít nějakou osobní pravdu a přesně ji zobrazit bylo výzvou. Ponořit se do originálních záběrů bylo jako spadnout do zrcadla Ameriky, jediného zrcadla, které mělo vychýlený úhel o 40 let zpátky. Všechny záběry měly takovou intenzitu a bezprostřednost, jako kdyby byly natočeny před dvěma dny. Nesly v sobě drama i důvěrnost epického filmu. Proto jsem se rozhodl pozměnit trochu dokumentární formu a nepoužil jsem současné rozhovory s mluvícími hlavami, které by vzpomínaly na minulost. Bylo pro mě daleko napínavější nechat film existovat v živém momentu, jako kdyby se to odehrávalo v současnosti. The Doors ve své hudbě trvali na naprosté umělecké svobodě. Měli zvláštní, naprosto originální zvuk a drželi se pravdy, tak jak ji viděli oni. Nebylo to vždy pěkné - když přibylo víc Morrisonových výstřelků, často to působilo rušivě. Ale jako nezávislý filmař jsem se držel jejich způsobu nahlížení na pravdu. Na skupinu The Doors nebylo nikdy vyprodáno. Bylo velmi inspirativní si připomenout, že všechno není na prodej.

Podobné filmy

Cena Gratias Tibi 2019
Dokumentární film z předávání Ceny Gratias Tibi - ocenění společnosti Člověk v tísni za ob...
so. 25.5. 15.20
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Kuba inkognito
Bašta socialismu v karibském ráji a její nevyzpytatelná tvář očima Z. Cejnkové (2005)
čt. 30.5. 10.45
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Nejsledovanější
Youtubeři okouzlili celou generaci dospívajících, ale dospělí pro to nemají moc pochopení....
so. 1.6. 22.20
NAHRAT
ZDARMA
Prima Cool
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 21. 5. 2019 Svátek má Monika
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz