fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

66% 165 hlasů
6.6 10 165
drama, Francie, , 103 min., od 15 let
Kinopremiéra v ČR 30.11.2006 v SK 3.5.2007

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:31Hudební road movie o tom, že každý máme uvnitr svou zemi.
Tony Gatlif se ve svém nejnovějším filmovém počinu vydává společně s hlavní hrdinkou Zingarinou, kterou ztvárnila vynikající Asia Argento, na cestu do Transylvánie, kde tato mladá Francouzka hledá svou ztracenou lásku, rumunského muzikanta Milana. Putuje po krajině se svou kamarádkou Marií a pátrá po muži, který ji ukradl srdce - když však potká neukotveného překupníka starožitností Čangala, její život se změní. Můžete se těšit na živelnou hudební složku filmu, ke které svými skladbami přispěl i samotný režisér. Film byl nadšeně přijat kritikou i publikem při uvedení na letošním festivalu v Cannes.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Jááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááá ááááááááááááááááááááááá fakticky nevim co bych k tomuto filmu napsala ale nevim jaké to bude,no podle mě................................................ .asi divné... =-O =-O =-O =-O =-O :roll: :roll: :roll: :roll: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :-* :-* :-*
Všechny komentáře k filmu 3+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Transylvania

Hlavní hrdinka mladá Francouzka Zingarina, kterou ztvárnila vynikající Asia Argentová, se vydává na cestu do Transylvánie, kde hledá svou ztracenou lásku, rumunského muzikanta Milana. Putuje po krajině se svou kamarádkou Marií a tlumočnicí a shánějí Milana po vesnicích, hospodách a hudebních barech. Když ho najdou, Zingarina se dozví hořkou pravdu. Nadaný hudebník zmizel bez rozloučení ze zcela jiného důvodu, než si těhotná Zingarina myslela. Ocitá se sama, nekonečně zklamaná uprostřed studeného Rumunska. I v tomto snímku, ve kterém se režisér, scenárista a hudebník Tony Gatlif znovu vrací do Rumunska (Gadžo dilo, 1997), zůstává věrný svým tématům - road movie jako návrat k sobě sama, svým kořenům, etnická hudba a tanec a mentalita romského obyvatelstva.


O filmu

obrazek
Zingarina prijíždí do Transylvánie najít svou lásku, kterou potkala ve Francii, její milý ji však odmítá a ona stále více propadá cizí zemi, jejím zvykum a hudbe, s nimiž se postupne identifikuje, tak jako s mentalitou místních lidí, predevším Romu. Nakonec nachází štestí v kocovném živote po boku tuláka Cangala. Zingarinu doprovází na její ceste prítelkyne Marie, která k ní má ochranitelský, materský vztah, zcásti možná i lesbický. V Zingarine je však cosi nespoutaného, intuitivního, proto utíká jak od Marie, tak od celé kultury, kterou Marie ztelesnovala. Svou bezprostredností je jí bližší romská mentalita. však není primárne o romské mentalitě, ale o člověku v mezní situaci, který ztratí sebe sama, aby se znovu našel jinde, na jiném místě. Je to film o životní cestě, o rozhodnutí a o hledání sebe sama. O tom, že pokud chceme, můžeme změnit svůj život. Ale také o náhodách a o štěstí, které přichází, když ho nejmíň čekáme. „Genius loci je důvodem, který neumíme pojmenovat, ale kvůli kterému se vracíme… Je to duch místa, esence kraje, magie, jisté specifikum…“

obrazek
Tony Gatlif sice nepochází z Rumunska, kořeny má v Andalúzii a Alžírsku, ale hlásí se k romské národnosti, jejíž kulturu a mentalitu zobrazuje ve vetšině svých filmů. Na rozdíl od mnoha jiných pro něj však toto téma není důvodem k moralizování, ani k romantizující idyle, ale ani k sociologické studii o odlišném životním stylu Romu, případně „lidí z Východu“. Gatlif netočí úvahy o vztahu Romů k majoritní společnosti, což u tohoto v podstatě módního tématu často vzniká. Naopak, ukazuje jejich spontánnost i nevšední vztah k majetku. „Základním krédem Romů je, že nic nemají,“ říká Gatlif. Potvrzuje to i krédo Cangala, spícího v autě a prohlašujícího, že „hotely jsou jenom na mytí“. Pro režiséra je toto téma inspirací, jeho vnitřním životem, zobrazuje v mnoha osudech i hrdinech sebe sama, své vlastní kořeny a pocity. Proto je z jeho filmu cítit opravdovost; kočovný a mnohdy i nerozvážný, divoký život svých hrdinů z okraje společnosti se stává velkým soubojem o svobodu člověka, které se musí hodně obětovat. Gatlif popisuje a prožívá, ale nikdy neposuzuje, ani neodsuzuje. Stejně inspirativní, jako jsou osudy hrdinů, je i krajina, která je jejich alter egem. Krajina se svým svérázem, geniem loci, obyvateli a zvyky. Je to právě krajina, v níž hrdina nachází sebe sama. Transylvánská krajina je chudá, bezútěšná, ale režisér zobrazuje i její tradiční zvyky a folklór (tanec s rozbíjením talířů, pohanský festival masek, vymítání ďábla, vesnické kapely).

obrazek
Nenápadně prosakuje i zobrazení současnosti - ne zrovna idylické vztahy místních Rumunů k Romům i to, jak zanikají hodnoty kraje - Cangalo vykupuje od vesničanů starožitnosti, pozůstatky jejich předků, které prodává do zahraničí. Styl Gatlifových filmů působí improvizovaně, přirozeně, většina scén se odehrává v exteriérech, dialogy vznikaly rovnou „na místě“. Vynikající jsou zejména scény z prostředí místního rumunského folklóru, které přicházejí v rozhodujících chvílích příběhu. Především je to scéna, v níž se Zingarina ztrácí v davu masek, slavících jakýsi místní pohanský svátek, a to právě ve chvíli, kdy ji opustila její láska. Rej masek přesně vystihuje chaos, v němž se najednou dívka nachází, bezradná ze své další životní cesty. Nezapomenutelná je také scéna vymítání ďábla ve vesnickém kostele, kde Zingarinu polévají mlékem. Toto očištení je rovněž symbolické - dívka se loučí se svou dosavadní cestou a vydává se na novou. Tato očistná scéna připomíná iniciační závěrečnou scénu v Exilu. Poté, co Zingarina porodí, se Čangalo po svém vyrovnává s novou situací - na zimní pole si pozve místní kapelu, opije se, tančí sám a rozbíjí si láhve piva o hlavu.

obrazek
Kamera je ve filmu sice přirozená, ale v některých záběrech zároveň velice výtvarně zajímavá - zejména záběry zimní krajiny, místních lidí či scéna, v níž Čangalo zavěsí rozsvícený lustr na strom nad svým „příbytkem“. Podobně vizuálně silná je i scéna Zingariina porodu v zimě v autě za asistence místních „porodních bab“, v níž Zingarina v zoufalství daném nehostinnými podmínkami vidí vzlétat hejno vran. Pro Gatlifovy filmy je typické, že v nich zásadní roli hraje hudba - ona je tím pravým cílem na cestách jejich hrdinu. Sám režisér bývá spoluautorem hudby ke svým filmum. Gatlif se necítí být propagátorem cikánské kultury, říká spíše, že je „mostem“ mezi cikánskou a jinou kulturou, podobně jako například Kurosawa je takovým mostem mezi kulturou japonskou a zbytkem světa. Natáčelo se během sedmi týdnů, od prosince 2005 do ledna 2006 v místech Drákulova kraje, v místech Rosai Montana Sighet, Dahia a Sighisoara. Když Asia Argentová řekla Gatlifovi, že se přes 10 let věnuje boxu, zařadil režisér do filmu krátkou scénu, v níž Zingarina boxuje s Cangalem u silnice. „Už dlouho jsem chtel natocit film o ženě. O svobodné ženě, která vše ztratí, zbaví se své identity a znovuobjeví sebe sama. Obvykle točím filmy o mužích, o dobrodruzích, kteří se ničeho nebojí a které ztvárnili Romain Duris či Gérard Darmon. Nyní jsem našel Asiu Argentovou, která hraje s takovou vehemencí, že nás ani nenapadají nějaké genderové otázky.

obrazek
Na cest za transylvánskou láskou ji doprovází Marie, její anděl strážný i důvěrník, kterou Zingarina fascinuje a tak trochu ji i vampirizuje - nezapomenme, že jsem v Drákulově zemi - a také opouští… Transylvania je love story a road movie, kterou jsem napsal pro Asii, jelikož ztělesňuje moje představy o té postavě. Měl jsem pro ni přichystanou spoustu věcí, protože jsem vědel, že její osobnost, talent a drive to celé s bravurou zvládnou. Ničeho se nezalekne, do všeho se položí. V jedné chvíli filmu se jí Birol ptá: „Co jsi zač, že jsi skončila tady?“ a ona na to: „Cokoliv si představíš, to jsem už udělala“. To je Asia!…“ „Amira si pár dní před natášením vyvrtla kotník, tak jsem to kulhání přidal k její postavě, destabilizuje ji to trochu. Je krásně osobitá, má vnitřní zápal. Birol nemluvil moc dobře anglicky, takže měl víc problémů se mnou spolupracovat podle mých metod, ale nakonec postavě vtiskl svůj tvar.“ „Poprvé se konečně opravdu dobře cítím jako herečka. Poté, co jsem sama režírovala dva filmy, jsem pochopila, že s herci je potíž. Všechno chtějí vědět. Tony neříká nic a je to tak správně. Odteď se pokusím být herečkou, kterou bych měla ráda, kdybych ji sama režírovala.“

O hercích

Asia Argento
Asia Anna Maria Argento, narozena 1975 v Římě je dcerou herecky Darii Nicolodi a filmového režiséra Daria Argenta, v 16 letech hrála v jeho filmu Trauma. V dalším roce se objevila ve filmu Královna Margot a zároven uskutecnila svuj režijní debut s krátkými filmy Prospettive a A ritroso. Venuje se rovnež psaní scénáru, její první novela I Love You Kirk byla publikována v Itálii v roce 1999. Zabývá se rovnež hudbou, DJ-ingem, fotografií, i modelingem.

O tvůrci

Tony Gatlif
Tony Gatlif (občanským jménem Michel Dahmani) se narodil 1948 v Alžírsku, kde strávil dětství, než v 60. letech jeho rodina emigrovala do Francie (Marseille). Puvodem je z Andalúzie a hlásí se k romské národnosti. Zájem o film v něm probudil učitel, který pravidelně promítal ve škole filmy. Prožil si těžké chvíle, ocitl se dokonce i v pasťáku, což ho ovlivnilo při psaní jeho prvního scénáře La Rage au poing (Vztek v pěstech). Zásadně ho ovlivnil Michel Simon, v jehož šatně se jednou po jeho představení objevil. Slavný herec doporučil mladíka impresáriovi a záhy začal mladý Gatlif chodit na kurzy herectví v Saint-Germain-en-Laye. Začal vystupovat na divadelních prknech. V roce 1975 realizoval svůj první krátký film La Tête en ruine (Hlava v rozpadu). Prorazil však až filmem La Terre au ventre, který pojednává o válce v Alžírsku. Motiv cikánů se u něj poprvé objevil v roce 1981 ve snímku Corre gitano, které natočil ve španělské Seville, kolébce flamenca.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 22. 3. 2018 Svátek má Leona
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz