fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

65% 1136 hlasů
6.5 10 1136
film / animovaný, dobrodružný, komedie, USA, , 96 min.
Kinopremiéra v ČR a SK 17.10.2013, DVD od 9.7.2014 a Blu-Ray od 19.2.2014 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:24On jezdí rychle. Oni zběsile.
Turbo je vysokorychlostní 3D animovaná komedie o šnekovi outsiderovi, který zázrakem získá nadpřirozenou schopnost být super rychlý. V tu chvíli se jeho sny rozjedou na plné obrátky. Až když se seznámí s partičkou chytrých a protřelých hlemýžďů, Turbo pochopí, že těžko uspěje sám bez pomoci druhých. Proto se rozhodne, že dá své srdce i ulitu všanc, aby pomohl svým kamarádům dosáhnout jejich velkého snu, než si sám splní ten svůj: zvítězit v závodu Indy 500. Turbo je obyčejný malý šnek, který má velký sen. Žít život hlemýždím tempem ho neuspokojuje, a proto chce zvýšit svoji rychlost. Neustále trénuje, k měření pokroku používá metr. Svůj nový rekord 1 metr dlouhou "dráhu" zvládne za 17 min. Turbo má před sebou jediný cíl - zúčastnit se největšího světového závodu - Indy 500.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Nemůžu si pomoct, ale připadá mi to jako něco ve stylu Auta origins, tedy jak se vlastně Blesk dostal až na slavné závody, ale posunuty do roviny šneků aby to tak nevypadalo. Docela sem se naštěstí ale pobavil a film i přes průměrnou animací a děj až běda předvídatelnýje dohromady použiteklná zábava. Na film se ale nehodlám divat znova, mám pocit že by už ničím nezaujal a nudil.
Všechny komentáře k filmu 33+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka 1, Oficiální stránka 2    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Turbo

Šneka jménem Turbo už nebaví život pomalým hlemýždím tempem. Touží po mnohem vyšší rychlosti. Neustále trénuje a své pokroky měří metrem. Jeden metr dokáže aktuálně uběhnout za sedmnáct minut. Kvůli tomu však příliš nezapadá do hlemýždího společenství. Mezi hlemýždi se totiž nenosí velké sny a velká rychlost, důležitějším ukazatelem jsou odpracované hodiny na hlavním zdroji obživy - rodném rajčatovém stromku. Turbův velmi opatrný bratr Chet má svého bratra rád, ale také má obavy, že Turbova posedlost rychlostí ho jednou přivede do neštěstí. Jeho nejhorší obavy se naplní ve chvíli, kdy Turbo opustí domov a vydá se do světa, aby si splnil své sny o vyšší rychlosti... Fatální střet se speciálně upraveným motorem nadupaného sportovního auta změní Turbovu molekulární strukturu, a díky této podivné nehodě získá superschopnost: neuvěřitelnou rychlost. Ale i když je Turbo nabitý turbo rychlostí, nedokáže uprchnout Titovi, spolumajiteli stánku s rychlým občerstvením, jehož koníčkem a velkou vášní je organizace šnečích závodů. Tito záhy pozná Turbův potenciál a zařadí ho do své stáje mezi šnečí jezdce. Drsní hlemýždí závodníci se s Turbem rychle spřátelí a společně se vydají na cestu plnou dobrodružství, protože Turba pouhé šnečí závody rozhodně neuspokojí.


O filmu

obrazek
Když se s Turbem setkáváme poprvé, příliš nezapadá do hlemýždího společenství. Mezi hlemýždi totiž nejde o velké sny, ale o odpracované hodiny v místě zaměstnání (a na hlavním zdroji obživy) - na rajčatovém stromku. Turbův bratr Čet, jehož krédem je - bezpečnost vždy na prvním, posledním a jediném místě, souhlasí s obecným názorem sdíleným mezi hlemýždi - dodržovat každodenní rutinu tempem slimáka. Čet má svého bratra rád, ale má obavy, že Turbova posedlost rychlostí ho jednou přivede do neštěstí - nebo k něčemu ještě horšímu!

Turbo opustí rajčatový stromek a vydá se na cestu, aby si splnil svůj velký sen. Když je smeten z dálničního nadjezdu na kapotu sportovního auta a nahnán do samotného motoru auta, skončí ve ventilu s přívodem vzduchu. Tady výbušný oxid dusný nabije každý atom Turbova těla a změní tak jeho molekulární strukturu. Díky této podivné nehodě získá Turbo neuvěřitelnou rychlost - může dosáhnout rychlosti 300 km za hodinu - od teď si to sviští ulicemi Los Angeles jako neonová střela.

Ale i když je Turbo nabitý rychlostí turbo, nedokáže dosáhnout zázračných výsledků sám. Naštěstí zasáhne osud - Turbo i Čet jsou polapeni Titem, spoluvlastníkem (společně s bratrem Angelem) kalifornského taco stánku ve Van Nuys. Titovým koníčkem - a jeho skutečnou, velkou vášní - je stavět proti sobě hlemýždě v „nepříliš rychlém a zběsilém“ rychlostním závodění.

V domovské základně, v nákupním centru Starlight Plaza, potká Turbo různorodou partičku „šnečích jezdců “ s ulitami, které připomínají závodní mini autíčka. Jejich nazdobené kapoty korespondují s jejich neomaleným chováním a jejich ústa se nikdy nezastaví. Šnečí jezdci se s Turbem rychle spřátelí a společně se vydají na cestu plnou dobrodružství.

obrazek
Ke startu připravit

Jak říká režisér a spoluautor scénáře, David Soren, ve filmu Turbo se mísí žánr filmu z prostředí automobilových závodů s příběhem o super hrdinovi, ale "ve své podstatě je Turbo příběhem outsidera. Postava Turba má všechny charakteristické znaky smolaře. Od hlemýžďů nic neočekáváme. Život jim klade neustálé překážky, které zdolávají opravdu, ale opravdu pomalu. Když se nad tím zamyslíte, šnek je ideálním protagonistou příběhu o outsiderovi."

Ale dá se z obyčejného zahradního hlemýždě udělat úžasný měkkýš, který se pohybuje super rychlostí? "Turbo má sen, který je zcela v protikladu s jeho přirozeností, a to s sebou nese konflikt, překvapení, ale i uspokojivé rozuzlení v momentě, když se sen stane realitou," říká Soren.

Soren přišel s námětem na film Turbo téměř před deseti lety. Představil ho vedení DreamWorks Animation při jedné z tajných porad, na kterých zaměstnanci DreamWorks mohou prezentovat své nápady pro případné budoucí projekty.

Když začal Soren na tomto námětu pracovat, inspiroval se událostmi a lidmi v blízkosti svého domova. Jak sám poznamenává, hlavní múzou byl jeho malý syn posedlý autíčky a závody. Ještě než se naučil mluvit, dokázal na ulici identifikovat prakticky jakékoliv auto podle značky a modelu.

Soren také nacházel inspiraci na svém vlastním dvorku, kde měl menší "šnečí problém" a ten užíral jeho rajčatové stromky. "Spojení pomalého [šneci] a rychlého [zaujetí mého syna] bylo katalyzátorem a ten mě dovedl k jádru příběhu zaměřeného na šneka, který sní o slávě závodníka."

obrazek
Příběh dvou bratrů

Jak pokračovaly práce na scénáři, filmaři zahájili zdlouhavý proces hereckého obsazování, začali hlavním hrdinou. Soren si práci rozhodně nijak neulehčil, když Turba vybavil vlastnostmi outsidera, super hrdiny a komické postavy. Naštěstí potřebné komediální a dramatické herecké požadavky ztělesnil Ryan Reynolds, kterého Soren popsal jako "ideální volbu" pro Turba.

Reynolds právě dokončoval práci na filmu Croodsovi, také z produkce DreamWorks Animation, když mu šéf společnosti Jeffrey Katzenberg a režisér David Soren představili koncept nového příběhu. "Jeffrey mi popsal svou představu o této postavě, která má zdánlivě nesplnitelný sen o vítězství v Indy 500," vzpomíná Reynolds. "Zeptal jsem se: ‘Co je na tom nemožného?‘ A on řekl, ‘Turbo je hlemýžď​​. A já řekl, ‘To není možné!"

"Ale všechno to znělo skvěle a já se zamiloval do klasického příběhu o outsiderovi, kterého Turbo staví do zcela nového světla," pokračoval Reynolds. "Je zapotřebí mít jedinečný, ne-li šílený pohled na věc, abyste přivedli k životu šneka tímto způsobem. Co se mi na Turbovi líbí nejvíc, je jeho vytrvalost nevzdat se svého snu. Ve skutečnosti ho ani nenapadne, že by se mohl vzdát. Talent chápu jako kolizi mezi tvrdou prací a velkou dávkou štěstí a to je Turbo."

Reynoldsovo pojetí postavy Turba bylo zcela v souladu se Sorenovou představou. "Postava Turba se vyznačuje tím, že se nikdy a za žádnou cenu nechce vzdát," říká režisér. "Jeho sen je absurdní, ale i přesto nadále dělá vše pro to, aby si ho splnil. Štěstí, které ho potká, když získá schopnost být super rychlý, ​​není řešením jeho problémů, a není to to, co dělá Turba Turbem. Tím je jeho vytrvalost. A to je věc, se kterou se může každý ztotožnit.“

Přivést tak dobře propracovanou a bohatou postavu k životu nebylo snadné. Soren dodává, že Turbův bratr Čet byl dalším katalyzátorem, který napomohl Turba charakterizovat. „Film má název Turbo, ale je to vlastně příběh o dvou hlemýždích bratrech - o Turbovi a Četovi,“ vysvětluje. „Turbo je snílek a Čet je realista. [Další dvojicí bratrů jsou majitelé pojízdného občerstvení, Tito a Angelo - právě ti mají určující vliv na dynamiku Turbo-Čet; více o dvounohých “dos bros” později.]

Čet je Turbovým starším bratrem a jeho pravým opakem. Příliš opatrný a vždy praktický. Prioritou číslo jedna je pro Četa bezpečnost jeho bratra, ale Turbo mu to vůbec neulehčuje. Čet je respektovaným členem hlemýždího společenství, kam Turbo příliš nezapadá. Čet má pocit, že musí svého bratra od jeho velkého nesplnitelného snu odradit. Chce, aby se začlenil mezi hlemýždě a makal jako šroub na rajčatovém stromku.

Soren se znovu ocitl v situaci, kdy vytvořil postavu, kterou nebylo lehké herecky obsadit. "Ta role je náročná v tom, že si Čet myslí, že chce pro Turba jen to nejlepší. Za každou cenu chce svého bratra ochraňovat, přitom je panovačný, někdy až nesnesitelně," říká Soren. "K tomu, aby se Čet stal stejně zábavnou postavou jako Šnečí jezdci, bylo zapotřebí výjimečného talentu.“

Co jiného mu zbývalo, než se obrátit na herce, kterého nazývá „jedním z největších herců naší generace“ - na Paula Giamattiho. "Paul neudělá nic špatně," říká filmař, který uvádí, že Čet není nepodobný svárlivým postavám, které Giamatti ztvárnil v uznávaných filmech Bokovka a Win Win. "Paul má tu jedinečnou schopnost být sympatický, i když se snaží držet lidi zkrátka," říká Soren. "Je to velmi vzácný dar."

Obsazení Giamattiho bylo také inspirováno Sorenovou láskou k filmům o outsiderech, jako jsou Rocky, Karate Kid, Bourák, ale ze všeho nejvíce A co dál… "A co dál… jsem viděl dvacetkrát a rozebral ho od začátku až do konce a snažil se přijít na to, v čem tkví kouzlo jeho postav," přiznává Soren. Paul Dooley v tomto filmu hraje otce, který má sice dobré úmysly, ale nesouhlasí se synovou posedlostí italskými cyklistickými závody. "To bylo tou skutečnou inspirací pro dynamický vztah mezi Turbem a Četem. Když jsem se poprvé setkal s Paulem [Giamatti], mluvil jsem s ním o filmu A co dál… a jakmile jsem zmínil postavu otce, Paul okamžitě pochopil, co mám na mysli a držel se toho."

Reynolds a Giamatti měli tu vzácnou příležitost objevovat možnosti svého filmového bratrství i nadále, když některé ze scén natočili společně během nahrávací frekvence v New Yorku. "Bylo skvělé postavit je tváří v tvář v jedné místnosti," říká producentka Lisa Stewart. "Díky tomu, že spolu mohli pracovat, byli schopni postavy propracovat do větší hloubky."

obrazek
Závodní tým Turbo-šnečí jezdci

Turbo má ještě jeden klíčový vztah a to se skupinkou hlemýžďů známých jako Šnečí jezdci, ti se nakonec stanou Turbovými mechaniky během závodu Indy 500. Mezi Závodní šneky patří: Švihák, Rozumbrada, Tryska, Smykař a Bílý stín. Na rozdíl od Turba poháněného super silou, tahle partička hlemýžďů se skládá z obyčejných odrůd zahradních měkkýšů. Jsou to adrenalinoví závisláci stejně jako Turbo a trvají na tom žít život v rychlém pruhu. Šnečí jezdci možná nemají super schopnosti jako Turbo, ale rychlosti se naučili dosáhnout jinak. Osvojili si jedinečný styl „parkour“, ať už je to let okapem, skákání z telegrafních sloupů nebo slaňování po elektrických drátech. V postavách Šnečích jezdců se snoubí humor, invence a velká srdce, a to vše z nich dělá nezapomenutelný tým, jaký se v historii závodění neopakuje.

Šnečí jezdci jsou ale mnohem víc než jen komickým elementem v příběhu. "Jsou ztělesněním principů, za kterými si Turbo neochvějně stojí. Nenechat se držet zpátky, nedovolit vlastním limitům, aby vám bránily ve vašich snech," říká Soren. "A s touto filozofií žijí velmi spokojený život. Jako Turbův tým mu pomohou naplnit jeho osud, tzn. uvědomit si kým je a odkud pochází."

Než přišel na scénu Turbo, byl charismatickým vůdcem a úřadujícím šampionem Šnečích jezdců Švihák. Chcete-li být členem Švihákovy posádky, musíte nejprve získat jeho respekt. A pokud ho nezískáte, nepoznáte jeho skutečné já. Je to srdečný a bodrý chlapík, který se ke své posádce chová jako k vlastní rodině.

Šviháka namluvil Samuel L. Jackson. Herec říká, že "chtěl do postavy vnést trochu suverenity a důstojnosti". To dobře ilustroval v bouřlivé povzbuzující řeči k Turbovi v závěru filmu. "Švihák mluví k Turbovi jako trenér a vůdce a vybízí ho, aby ze sebe vydal všechno," říká Jackson. "Úkolem Šviháka a celé jeho posádky je dodat Turbovi odvahu, sebevědomí a být mu oporou."

Stejně jako mnoho filmařů i Jackson přijal filmové pojetí klasického příběhu o outsiderovi. "Každý s outsidery sympatizuje. A kdo může být větším outsiderem než šnek soutěžící v Indy 500? Když řeknete lidem, že děláte film o závodních hlemýždích, dostane se vám reakce ‘Opravdu? ‘, protože spojení šneka a rychlosti nedává smysl. Ale když film Turbo sledujete, řeknete si, "Ok, tomuhle se dá věřit."

Soren komentuje Jacksonovo obsazení: "Když máte ve filmu Sama Jacksona, je vám jasné, že z něj dostanete úžasnou energii a Švihák byl perfektní postavou, ve které se dala využít."

Dalším Šnečím jezdcem je Rozumbrada, kterému propůjčil svůj hlas legendární zpěvák /rapper/skladatel/herec Snoop Dogg. Rozumbrada je úžasný lowrider s naleštěnou ulitou. Vždy v klidu a pohodě. I na ty nejbláznivější otáčky a zatáčky Turbových dobrodružstvích se dívá s nadhledem a přístupem, který je vlastní pouze jemu.

Už při psaní této postavy myslel Soren na Snoopa. "Chtěl jsem, aby každý ze Šnečích jezdců měl výraznou osobnost a vizuální rysy, " vysvětluje. "A Snoop umí zahrát uvolněného Zen týpka tak dobře. Když jsem psal postavu Rozumbrady, v hlavě mi stále zněl Snoopův hlas."

Ve skupince Šnečích jezdců se najde i jeden, který je ženského rodu, Tryska. Přestože je Tryska jediná hlemýždice v partičce testosteronem poháněných a rychlost uctívajících hlemýžďů, nemá potíže stát na vlastních nohách. Mazaná a drzá, vždy se žvýkačkou v puse, Tryska skrývá pod tvrdou ulitou (ozdobenou šlehajícími plameny) svou jemnou povahu. Maya Rudolph, herecká ikona pořadu Saturday Night Live, propůjčila postavě Trysky svůj hlas.

Soren přiznává, že mu jako prvotní inspirace pro postavu Trysky částečně posloužila skvělá, neustále žvýkající milovnice demoličních závodů - Pinky Tuscadero, postava z klasického sitcomu Happy Days ze 70. / 80. let. Soren vysvětluje: "Jakmile jsme obsadili Mayu, tak jsme se podívali na její herecká vystoupení v Saturday Night Live a velmi se nám líbila žvýkající postava, kterou hrála. To nás přivedlo k Pinky Tuscadero a tak vlastně vznikla postava Trysky."

Tryska vzplane pro Četa, Turbova bratra, okamžitě to mezi nimi začne jiskřit. "Nemá zábrany, je přímočará," říká Maya Rudolph, "neměla příležitost setkávat se se šneky zvenčí, takže když se na scéně objeví Čet, je to pro ni velká událost."

Dalším Šnečím jezdcem je Smykař, je to mistr v sebechvástání, takový hyperaktivní, upovídaný Švihák číslo dvě. Jeho ulita je vylepšená jako „dragster“ a miluje zvuk kvílejících pneumatik při smyku. Ben Schwartz, který hraje v úspěšném televizním seriálu stanice Showtime Profesionální lháři, se role ujal a obohatil ji, jak Soren podotýká, o schopnost divokého improvizovaného projevu.

Pak je tu Bílý stín, který se sice nadýmá falešným siláctvím zdánlivého suveréna, ale ve skutečnosti je zdrojem té pravé legrace. Bílý stín si o sobě myslí, že je „rychlý jako stín“ - přitom ignoruje fakt, že stíny nejsou ve své podstatě rychlé. Bývalý autor storyboardů v DreamWorks Animation, Michael Patrick Bell, postavě dočasně propůjčil svůj hlas ve stylu basso profundo. Nakonec byl v roli tak dobrý, že se stal jedním z hlavních představitelů.

obrazek
Závodní tým Turbo (obratlovci)

Je tu i další tým - tentokrát ten lidský, který se stává nedílnou součástí Turbovy cesty. Seznamte se se svéráznými majiteli obchodu v zašlém nákupním centru Starlight Plaza v San Fernando Valley v Los Angeles, kteří jsou zprvu zdráhavými, ale později vášnivými podporovateli Turbova snu zúčastnit se závodu Indy 500.

„ Díky týmu ze Starlight Plaza se svět tohoto filmu rozšiřuje,“ říká Soren. "Nejdříve začínáme mezi hlemýždi, ale příběhový rámec filmu a jeho vizuální zpracování se rozpínají, až pokryjí mnohem rozsáhlejší prostor."

Vůdcem skupinky ze Starlight Plaza je Tito, který se společně se svým bratrem Angelem pokouší zachránit svůj krachující obchod s tacos - Dos Bros Tacos. Ale Titova skutečná vášeň nespočívá v mletém mase a v tortillách, ale ve šnečích závodech. Pořádá je společně se svými kolegy, ostatními majiteli obchodů ze Starlight Plaza, a zároveň se tak snaží přitáhnout pozornost ke svému podnikání. "Tito miluje život a dobrodružství," říká Michael Peña (World Trade Center), který taco podnikatele namluvil. Stejně jako Turbo i Tito má velké sny. "Jeho slogan během hlemýždího soutěžení (které jak doufá, také nastartuje jeho taco živnost) je následující: ‘Přijdete na hlemýždí závody a zůstanete na chimichangas.‘ “

Je to právě Tito, kdo uvede Turba do světa hlemýždích závodů a zásadním způsobem ho popohání na jeho cestě za slávou v Indy 500. Všechno to začne, když Tito chytí Četa a Turba do pasti. Převeze je do Starlight Plaza s úmyslem udělat z nich konkurenty a postavit je proti sobě v nejnovějších šnečích závodech​​. Tito nemá potuchy, jak unikátní úlovek si veze domů, že se mu povedlo nemožné.

Když se Turbo vřítí Titovi do života rychlostí 300 km za hodinu, Tito dostane geniální nápad. Dvě spřízněné duše se společně vydají na cestu za zdánlivě nesplnitelným snem. Oba dva musí čelit nesouhlasu ze stran svých starších bratrů, kteří stojí „oběma nohama na zemi“ a mají střízlivější pohled na život. Četovým protějškem je Titův starší bratr Angelo, výrobce tacos. Angelo zapřísahá Tita, aby s hlemýždími závody skončil a prostě "prodal nějaké tacos!"

"Angelo se jen snaží podnikat," říká herecký veterán Luis Guzmán, který se chopil Angelovy role. "On si na svých tacos velmi zakládá a přimět Tita, aby se alespoň na chvíli soustředil, je samo o sobě práce na plný úvazek. Tito má dobré srdce a má velké sny. Angelo má také sny, ale ty jeho jsou spíš o prodeji tisíců tacos, než o šnečím závodění."

Paralelní příběhy dvou bratrských dvojic jsou ve filmu dalším zdrojem humoru a citu, stejně jako s tím spojené vizuální nápady - jako třeba když se Turbo a Tito snaží současně přesvědčit své pochybovačné bratry o myšlence, že by Turbo mohl soutěžit v závodu Indy 500. "To je moje nejoblíbenější scéna," přiznává Soren. Producentka Lisa Stewart je postavou Tita také nadšená, patří mezi její nejmilejší, "protože svůj příběh odstartuje s nespoutaným optimismem a stejně tak ho i zakončí. Je nemožné ho nemít rád."

S největším nadšením hodnotí postavu Tita Michael Peña: "Roli ve filmu Turbo jsem vzal z čistě sobeckých důvodů," poznamenává. "Kdo by se nechtěl stát hrdinou dětských diváků?"

Nejstarší členkou osazenstva ve Starlight Plaza je Kim Ly, hašteřivá, odměřená majitelka nehtového salónu, která se s ničím nepáře. Její schopnosti odborné manikérky přijdou vhod, když jako členka Turbova týmu maluje, leští a lakuje jeho závodní ulitu.

"Kim Ly je nesnesitelná, ale povětšinou rozkošná," říká Ken Jeong. Jeonga si lze představit téměř v jakékoliv roli, ale obsadit ho jako postarší dámu? "Má v sobě něco opovrženíhodného a dokáže urážet své okolí tím nejhorším způsobem." Kim, společně s ostatními majiteli obchodů, zaplatí za Turbovu cestu do Indianapolisu ve víře, že na tom vydělá, jakmile Turbo překročí cílovou čáru. Ale v závěru jeho cesty, "jediné, na čem Kim opravdu záleží, je Turbo a jeho posádka," říká Jeong.

Jeong se vyjádřil o svém nečekaném obsazení do role postarší vietnamské dámy poté, co film viděl, "Nějak to jde dohromady!" Ale Soren věděl, že našel toho pravého herce, když uviděl Jeonga v televizní show. "Napodoboval svou matku a tchýni a jeho hlas zněl jako hlas starší ženy," vzpomíná Soren. "Řekl jsem si: ‘To je Kim Ly.‘ Když jsem o tom pak mluvil s Kenem, byl nadšený, že bude moci v této roli imitovat svoji tchýni."

Stejně ostrou, i když o dost mladší členkou ansámblu ze Starlight Plaza, je Paz. Paz vlastní a provozuje autoservis. Je protřelá a prostořeká. Její velkou vášní jsou auta, do své garáže vrazí každý cent. Má smysl pro břitký humor a neztrácí čas tlacháním.

Michelle Rodriguez, která zazářila v několika dílech série Rychle a zběsile, namluvila Paz. Její spojení s tímto akčním trhákem a obsazení do filmu Turbo nejsou podle Sorena náhodné. "Chtěl jsem vzdát hold mé lásce k těmto filmům, zachytit alespoň kousek z nich a vyjádřit tak náš respekt. Michelle má skvělý hlas - charakteristický a chraplavý, ideální pro Paz."

Nesmíme zapomenout na dalšího člena posádky ze Starlight Plaza. Je jím Bobby, vlastník nejpodceňovanějšího a nejméně navštěvovaného hobby obchodu v San Fernando Valley. Bobby je nadaný modelář a také hlavní návrhář ulit Šnečích jezdců. Bobbyho namluvil herec Richard Jenkins.

obrazek
Závodní idoly - na filmovém plátně a ve skutečnosti

Ostrým kontrastem ke kvalitám obyčejných lidí z ansámblu na Starlight Plaza je závodní superstar a egocentrik Gustav Nafťák, francouzský Kanaďan a pětinásobný šampion závodu Indy 500. Gustav sice na první pohled vypadá jako výstřední, charismatický sympaťák, ale ve skutečnosti je to soutěživý a sebestředný maniak, který pro výhru udělá cokoliv. Jeho jízda je rychlá, ale chybí jí srdce.

Když se s Turbem seznámíme, je oddaným fanouškem Gustava Nafťáka - nahrávky závodních úspěchů a rozhovorů svého idolu sleduje stále dokola, při tom usrkává toxické energetické nápoje, které Gustav podporuje. Gustav - nebo alespoň jeho veřejný image - inspiruje Turba až do doby, než se s ním setká tváří v tvář (pokud šneci mají tváře) během závodu Indy 500. Tam se projeví Gustavův skutečný charakter.

"Gustav je tím nejlepším automobilovým závodníkem na světě a velice rád vám tento detail připomene," říká Bill Hader, který mu propůjčil svůj hlas. "Vždy hledám nové výzvy: Nikdy jsem nehrál francouzsko-kanadského závodníka, ani nepoužil tento přízvuk," vtipkuje Hader. Svérázné postavy jakými jsou Stefon "korespondent" nočního klubu Saturday Night Live, moderátor italské talk show a silný kuřák Vinny Vedeci nebo moderátor zábavní show Vince Blight Hederovi rozhodně nejsou cizí.

Soren konstatuje, že francouzsko-kanadský přízvuk není snadné imitovat, jeden z důvodů proč oslovil Hadera. "Bill přišel a vysypal ze sebe postavu Gustava přesně tak, jak ji ve filmu uslyšíte." To je od Sorena, který je sám Kanaďan, velká chvála. Ale Hader přiznává, že se před čtením pro Sorena, na roli připravoval a studoval přízvuky na YouTube.

Filmaři se obrátili na některé z ikon světového závodění, aby byla zajištěna hodnověrnost a maximální působivost vysokorychlostních scén během závodu Indy 500. Čtyřnásobný Izod IndyCar Series šampión a trojnásobný vítěz Indianapolis 500, Dario Franchitti, se stal hlavním poradcem přes závodění. Legendární Mario Andretti a špičkoví závodníci Helio Castroneves a Will Power také poskytli neocenitelné informace.

"Jejich pomoc byla naprosto zásadní pro to, aby závod Indy 500 na plátně působil co nejvěrohodněji," říká Soren. „Byl jsem pevně přesvědčený, že bylo nezbytné zreplikovat opravdový závod, abychom pro Turba zvedli laťku. A protože koncept našeho příběhu je trochu přitažený za vlasy, chtěl jsem, aby všechno kolem tohoto nápadu bylo věrohodné a reálné. A to byl přesně ten moment, kdy přítomnost závodních konzultantů byla obzvlášť užitečná."

Lisa Stewart dodává: "Jedním z našich největších úkolů bylo zbavit publikum nedůvěry, která by jim bránila v tom, aby se vydali na cestu společně s Turbem. Takže jsme pro jistotu umístili naše postavy do světa, který je autentický."

Soren říká, že jeho rozhovory s Dariem Franchitti byly obzvláště poučné. "Mluvili jsme o tom jaké to bylo, když Dario poprvé závodil v Indy, jak se vlastně k závodění dostal a o emocích závodníka, který se účastní prvního velkého závodu," vzpomíná. "Postava Turba také čeká na svůj první velký závod, takže pro nás bylo neocenitelné získat Dariův pohled na tuto zkušenost a nechat ho, aby nás provedl sluchovými a vizuálními zážitky, které řidiče v takové situaci obklopují."

I když mu prestižní soutěže na vysoké úrovni a pečlivá příprava nejsou cizí, byl Franchitti oslněn procesem výroby filmu, který mohl sledovat z první ruky. "Bylo fascinující pozorovat detailní přípravu, které bylo zapotřebí pro vznik Turba," rozplývá se. "Byl jsem ohromen touhou Davida Sorena dozvědět se co nejvíce o Indy 500."

Franchitti doufá, že filmové zobrazení tohoto epického závodu přiláká více nových fanoušků. "Myslím, že díky filmu Turbo se závod Indy otevře zcela novému publiku," říká. "Když jsem viděl tu vášeň, se kterou každý na filmu pracoval, vášeň pro vytvoření co nejlepší závodní sekvence, napadlo mne, že kdokoliv, kdo film uvidí, by se mohl stát fanouškem automobilových závodů."

Indy Racing League, organizace pro závodní série amerických formulí, umožnila filmařům přístup na silniční závodní okruh Indianapolis Motor Speedway a na další klíčové závody, jako je Long Beach Grand Prix. To bylo důležité pro zachování autentičnosti závodních scén. "Náš tým designérů vyfotografoval desítky tisíc snímků, které pokrývají každý centimetr těchto závodních okruhů, od textur povrchu země po detailní záběry týmu mechaniků, vybavení a garáží," říká Soren.

Ve snaze docílit závodní věrohodnosti se pátrání filmařů ještě rozšířilo o jízdy v upravených Indy autech. Oblečeni do požárních obleků a v plné závodní výbavě byli Soren i Stewart, stejně tak jako vedoucí klíčových oddělení, připoutáni do aut a vyzkoušeli si svého vnitřního-Franchittiho, když závodili kolem trati rychlostí přes 180 mil za hodinu. "Bylo to vzrušující a intenzivní," říká Stewart, "a trochu moc nabité adrenalinem, když se moje auto začalo točit v 270 stupňové zatáčce a pak se zastavilo. Bože, bylo to děsivé!"

Sorenovo využití 3D technologie umocňuje vzrušující pocit „být při tom“ během závodní sekvence Indy 500, stejně tak jako zažít výzvy, se kterými se Turbo setkává, když kolem něj sviští závodní auta, která vnímá jako „super“ poháněné kolosy. "Se stereem jsem chtěl pracovat tematicky," říká Soren. "Diváci poznají, když se Turbův svět otevře a 3D jim umožní zažít kouzlo, které Turbo v tu chvíli cítí."

Soren zjistil, že 3D podtrhlo hlemýždí zranitelnost i mimo závodní dráhu, protože zvýraznilo obrovské velikostní rozdíly mezi šneky, objekty a texturami, které hlemýždě obklopují. "Být tam dole, na jejich úrovni a v jejich světě prostřednictvím 3D technologie umožní divákům větší sounáležitost a zaujetí postavami a podpoří celkový efekt," vysvětluje. Turbo tým dodal věrohodnost i ostatním prostředím, když živě zachytil chátrající poměry ve Starlight Plaza nebo každodenní svět na rajčatovém stromku.

V hlemýždím světě se stává, že je ranní cesta za prací na rajčatový stromek náhle přerušena náletem vrány, která slétne k zemi, aby si ulovila nebohého šneka. Je to nešťastná událost, ale běžná součást dne. Šneci se musí vypořádat nejen s hrozbami, které přichází ze vzduchu, ale i s nebezpečím, které na ně číhá na zemi. Jako třeba dítě na tříkolce/hlemýždí ​vrah nebo obávaný "zahradníkův den" a jeho zbraň: sekačka na trávu se smrtícím ostřím. Po příjezdu na rajčatový stromek si šneci odpíchnou příchod na píchacích hodinách a pomalu (jak jinak?) a metodicky se věnují každodenním činnostem spojeným se sklizní rajčat "utrhnout je / roztřídit je / sníst je."

Dalším klíčovým dějištěm filmu je Starlight Plaza, obchodní centrum, které zachycuje ducha San Fernando Valley, jak jste v animovaném filmu ani ve většině celovečerních filmů ještě neviděli. "Velkou výhodou bylo, že film Turbo vznikal v Los Angeles, takže všechny naše lokace, a s nimi spojený průzkum, byly lehce dostupné," říká Soren. "Při ztvárnění odlehlých filmových lokací se tvůrci často uchylují k hledání informací na internetu, ale já jsem důrazně trval na tom, aby naše týmy opustily své kanceláře a šly fotografovat do údolí. A to je obrovský rozdíl, který se ve filmu projeví. Ve výsledku vše vypadá mnohem přesněji."

obrazek
Cílová rovinka

Jednou z posledních etap „rychlostního závodu“ v dokončování Turba byl složitý zvukový design, kterého se ujal držitel tří Oscarů, Richard King. King úzce spolupracoval se Sorenem, aby prostřednictvím zvuků přesně vymezil jednotlivé postavy a prostředí. Mezi jejich hlavními úkoly bylo vytvořit pro Turba charakteristické závodní zvuky a odlišit je od strašlivých, ohlušujících motorů dvaatřiceti vozů postavených proti Turbovi v závodu Indy 500.

K vytvoření davových scén během závodu Indy 500 Soren využil špičkových technických postupů. (Je to největší jednodenní sportovní událost na světě - 300.000 lidí). "Ve filmu Turbo se objeví více lidí než v jakémkoliv jiném filmu v historii animovaného filmu," říká režisér. „Abychom toho dosáhli, museli jsme vyvinout systém, který nám umožnil vygenerovat obrovské davy lidí s relativně nízkým časem potřebným pro renderování a to takovým způsobem, který nikdy předtím nebyl možný."

Ve filmu Turbo tento druh technického čarování velice dobře slouží jak pestrým postavám, tak i klasickému příběhu outsidera. "Myslím, že diváci budou Turba podporovat v jeho odhodlání a snech," říká Soren. "Příběhy o outsiderech mají určitou kvalitu, člověk hlavnímu hrdinovi nemůže pomoct, ale může mu začít fandit, vtáhne vás to do příběhu a vy jim musíte začít fandit. Příběh pak skončí a vy jste stále jako na jehlách.“

“Nejvíc jsem pyšný na to, že Turbo a jeho postavy v lidech probouzí citovou angažovanost a uspokojení.”

Podobné filmy

Bravo Girls: Všechno nebo nic
(Bring It On: All or Nothing) Všemi obdivovaná Hayden Panettiere se přestěhuje z nóbl adre...
dnes 08.05
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Kameňák
Na zámku v Kameňákově je prý ukryt rodinný poklad a objevují se i další překvapivá odhalen...
dnes 12.55
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Lásky čas
(About Time) Tim je naprosto obyčejný, nesmělý jednadvacetiletý kluk, který má bláznivou r...
dnes 15.35
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 24. 10. 2019 Svátek má Nina
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz