fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

72% 427 hlasů
7.2 10 427
film / komedie, Česká republika, , 117 min.
Kinopremiéra v ČR 20.4.2006, DVD od 1.9.2006 Bonton

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:11Komedie podle bestselleru Michala Viewegha ...
Komedie podle románu nejpopulárnějšího současného českého spisovatele Michala Viewegha. Na dovolenou autobusem k Jadranu vyráží náhodná skupinka cestujících - sympatická Jolana, její léty rozhádaní rodiče, šarmantní starší dámy, dvojice gayů či sukničkář Max. Průvodkyně Pamela, blondýna s růžovými brýlemi, se rozhodla "vytvořit z nich správnou partu". Oni se však vidí poprvé v životě! Během cesty a pobytu u moře na všechny čeká řada komických, ale i absurdních situací, v nichž se lidé ukazují odhaleni, a to nejen do plavek. Přátelství, překvapivá setkání, letní milostná vzplanutí i divoké prázdninové vášně se odrážejí v příběhu plném humoru a jemné ironie. Eva Holubová získala na festivalu Tribeca 2006 v New Yorku cenu za nejlepší ženský herecký výkon a filmu byla udělena speciální cena za výkon celého hereckého obsazení.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Jedna z mála novodobých českých komedií, která má svěží humor a absenci trapných replik. Navíc každý druhý Čech má určitě nějaký ten zážitek z autobusových expedicí a třeba se v tom i najde. Navíc zde najdeme skvělé herce jako Boba Klepla a Evu Holubovou. Přiznávám ale že poslední třetina už byla slabší a osobně mi trochu vadil charakter postavy Anny Polívkové. Jinak hlášky Karla a Karla už asi zůstanou navždy v paměti každého, kdo Účastníky zhlédl.
Všechny komentáře k filmu 93+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Sáma se považuji za „druha kritického a skeptického“ vůči českým filmům, ale k Účastníkům jsem přistupovala se značnou obezřetností... Celá recenze
hharyk, 8 z 10

Popis filmu Účastníci zájezdu

Mladá žena Jolana zaplatila dovolenou v Chorvatsku nejen sobě, ale také svým věčně rozhádaným rodičům, Aleně a Slávkovi, společně s nimi odjíždí autokarem, u jehož volantu se střídají dva řidiči, Karel starší a Karel mladší. Sestava je pestrá - typická maloměšťácká rodinka Jarda a Jituš se svými dětmi Jakubem a Zuzkou, poněkud senilní stará paní Šarlota a její obětavá kamarádka Helga, zamlklý samotář Vladimír, protivné studentky Denisa a Irma, a dvojice gayů Oskar a Ignác, které doprovází jejich kamarád Max, populární zpěvák, který si chce odpočinout od svých erotických dobrodružství. Jejich průvodkyní je krásná, ale poněkud přihlouplá blondýna Pamela, která je odhodlána stmelit tuhle nesourodou skupinu ve správnou partu. Vše probíhá obdobně, jako u dalších podobných zájezdů. Ubytování v hotelu Castelreggio a další dny strávené na pláži, kde už se začínají vybarvovat jednotlivé povahy. Otrávené studentky se nudí a pomlouvají všechny okolo, Pamela flirtuje s Maxem, Slávek s Alenou se hádají, Vladimír se potápí, Jituš a Jarda si vaří na pokoji na propan-butanové láhvi, aby ušetřili, a ostřížím zrakem přitom sledují své děti, jestli jim náhodou nehrozí nebezpečí od homosexuální dvojice. Šarlota se vydá s Helgou do blízkého městečka, kde má pocit, že zahlédla svého manžela Jiřího, který však ve skutečnosti už dávno zemřel. Mezi účastníky zájezdu to začíná jiskřit. Max svádí Pamelu, přiopilá Jolana zase svádí Maxe, nudící se Irma flirtuje s místním plavčíkem, Alena se naštve na manžela, který se večer opil a Jituš obviní Vladimíra, že ji sledoval pod vodou. Jolana se potápěče zastane, sblíží se s ním a další den se s ním jde potápět. Vše spěje k tradičnímu závěrečnému večírku, kde se mnohé vyjasní, mnohé vyřeší, něco se změní k lepšímu, něco k horšímu a něco zůstane při starém.


Eva Holubová (rozhovor)
<>Obrázek nenalezen<> Své nejúspěšnější filmy jste natočila s Hřebejkem nebo Vorlem, tedy lidmi, s nimiž vás pojí dlouhodobé vztahy a s nimiž na sebe slyšíte. Jaká je oproti tomu práce s debutantem?
Před natáčení jsem se na něj informovala u jeho spolužáka Patrika Hartla, se kterým spolupracuji ve Studiu dva. Patrik mně vrátil důvěru ve funkci režiséra na divadle, když jsem s ním pracovala na hře Madame Melville. Přivedla mě k němu Ivana Chýlková, která má na režiséry čuch. Já byla při zkoušení plná nedůvěry, která už v začátku rychle odpadla. Patrik má takovou mou důvěru, že s ním jdu do dalšího zkoušení, dokonce hry, kterou napsal pro mě a pro Ivanu - Bára a Klára. To říkám proto, že když mi Patrik řekl, že Vejdělek je dobrej, ať do toho klidně jdu, tak jsem věděla, že nekecá a že se nemusím bát. Mají něco společného, jistou sebevědomou, odvážnou obyčejnost, neschovávají se za žádné okázalosti a pózy. Vyrůstá nová generace filmařů.

Jak se vám pracovalo s Jiřím Vejdělkem?
Výborně, je klidný na to, aby vytvořil hercům dobré zázemí pro tvořivý přístup v hraní, inteligentní, takže ví, co chce, talentovaný a zřejmě máme obdobný smysl pro humor, neboť netlačil na pilu, tak kde ani já bych netlačila. Jeho humor je bližší anglickému, ale prodchnutý českou poetikou šedesátých let. Dělalo se mi s ním dobře.

Účastníci zájezdu se odehrávají na dovolené. Dokážete si ve skutečném životě opravdu užít dovolenou?
Já bych si dokázala užít i důchod, nepatřím k těm, kteří se nedokáží zabavit. Ani netoužím po své práci tolik, že si nedokážu představit svůj život bez ní. Já bych šla na doživotní dovolenou hned zítra, kdybych na to měla prostředky. Odjela bych daleko, tady by se na mě mezitím zapomnělo, to jde rychle, a pak bych si četla na chalupě všechny úžasný knihy, co jsem si od roku 1989 nakoupila, cestovala bych, chodila na angličtinu, na univerzitu třetí generace - antropologie, sociologie, historie, psychologie, poslouchala hudbu, četla básně, procházela se, posílala internetem své dojmy a nebo taky ne, chodila do kurzů klasických tanců, učila se jezdit na koni atd.

S Bobem Kleplem hrajete manžele, jejichž vztah trpí jistou "únavou materiálu". Je nějaký způsob jak takové únavě zamezit nejen v manželství, ale i v přátelství nebo rodinných vztazích?
Je. Ale je to nadlouho a každý sám a každé společenství si ho musí najít samo. Jediné, co je asi společné je to, že proti únavě se musí bojovat. Tolerancí, pokorou, nadhledem, humorem a především vírou a láskou.

Bohumil Klepl (rozhovor)
obrazek
Jak byste charakterizoval tatínka Slávka, kterého ve filmu hrajete?
Já jsem ho chtěl pojmout jako takového prudérního fotříka, já tomu říkám „šebánkovský styl“. Naštěstí mě pan režisér rychle zarazil. Slávek je takovej uťápnutej padesátník. Naštvaný, má ostrou ženu, dceru neprovdanou, dovolená ho rozčiluje, všechno je v hajzlu … ale nakonec se ukáže, že na dovolené je docela spokojenej. Myslím, že jsem měl velmi dobré vedení od Jirky Vejdělka, který mi nedovolil jít prvoplánově po postavě, což jsem měl původně trochu v úmyslu. Ale on mne velice rychle zarazil, a tak jsme, myslím, vytvořili takovou docela zajímavou figuru. Je to takový starší méďa.

S Evou Holubovou hrajete manžele a Eva sama říká, že tak trochu manželé jste. Může vás Eva jako filmová manželka a kolegyně při natáčení něčím překvapit nebo dokonce vyvést z míry?
Na place u filmu je to trošku jiné, tam mě nezaskočí, ale v divadle tam se jí to občas povede. Zaskočí mě svými fígly a odbourávačkami. Máme teď takové odbourávací období, a tak spolu nemůžeme hrát moc často. Je fakt, že na place někdy režisér nevěděl, jestli se hádáme, nebo už komunikujeme jako postavy, což je ale docela dobré, ne? My už to takhle s Evičkou máme, že člověk neví: jsou to manželé nebo už hrajou …

Jak se vám pracovalo s mladým režisérem, který ve filmu debutuje?
Když jsem ho viděl poprvé, říkal jsem si: to bude nějaký chlapeček, švihnu tam „Šebánka“. Chci ho hrozně, ale strašně moc pochválit. Je nesmírně cílevědomý, ale zároveň pragmatický režisér. Nepustí milimetr výrazu. Já jsem v něj pojal takovou důvěru, že jsem se pak úplně nechal nést jeho prací a jeho postojem k postavě, že jsem se mu odevzdal. I když jsem někdy nesouhlasil s jeho názorem, on mi vždycky řekl: Bobe, věř mi, takhle to bude lepší a musím říct, že měl pravdu. Vždycky!

Anna Polívková se přiznala, že byť jste se na počátku natáčení neznali, v jeho průběhu se mezi vámi vytvořilo velice příjemné, rodinné pouto?
Jo, my jsme se poznali až tam. Anička měla dlouho problém mi začít tykat, ale pak se to naštěstí naučila. Eva jako manželka a matka to stmelila natolik, že nás tak trochu řídila, co budeme dělat nejen na place. Jediné, čemu jsem se vyhnul bylo, když jsme jako rodina měli jet do Benátek, ale nikoliv natáčet, fakt soukromě. To jsem zamítl, tak vznikl trošku rozkol a nakonec jela děvčata sama. Ale kdykoliv se potkáme, mám pocit, že jsme trochu rodina.

Květa Fialová (rozhovor)
<>Obrázek nenalezen<> Postava Šarloty, kterou ve filmu hrajete, je tak trochu jako víla, která se vznáší ve vlastním světě?
Mně se ta postava moc líbí. Já jsem byla oslovena už před časem, když se plánoval první projekt natáčení. Moc mě potěšilo, že ačkoliv pro současnou verzi se figury hodně proměnily, tak já jsem zůstala. Šarlota ve filmu hledá svého muže, svou lásku, ale už se na tu skutečnost moc nepamatuje, také věk ji posunul někam dál, už přesně neví - půl je výmysl, půl je naděje.

Šarlotinou nerozlučnou přítelkyní je pragmatická Helga. Zatímco Šarlota se pluje v oblacích, Helga ji stahuje na zem, ale pojí je velmi pevné přátelství …
Jistě. A pokud je Helga taková, jaká je, tak jí to musí jít i dost na nervy a x-krát se obětuje. Možná jako mladé dívky se kamarádily, tak ji nechce opustit. Helga je ještě schopná žití a Šarlota už moc ne. Já říkám, že pluje na vlně života a potřebuje vor a Helga je pro ni takovým vorem.

Pro Šarlotu je vzpomínka na životní lásku motorem a důvodem k životu. Máte osobně také nějakou vzpomínku, která se vám vrací v těžkých chvílích?
Moje vzpomínka je spojená s maminkou, která už od sedmdesátého devátého mezi námi není. Ale já jezdím na Slovensko a tam ji stále vidím v našem domečku. A nejen to. Na lavičce, kde jsme sedávaly spolu, sedím každý den a když potřebuju, tak ji mám vedle sebe. Nejprve ji poprosím a pak jí za to poděkuji.

Za léta své kariéry jste pracovala s řadou režisérských osobností. Jak se vám pracovalo s režisérem, který je mladíkem na startu?
Velice dobře. Já nevnímám věk u lidí, ale jejich vyzařování. A Jirka byl jako z mé řeky, jak říkám a on to možná ani neví. Není jednoduchý, má množství pocitů a to mě na něm okouzlovalo. Mám ho moc ráda.

Znala jste knížku před natáčením?
Když jsem byla oslovena poprvé, tak jsem si ji přečetla, takže teď jsem již věděla, o co jde.

Příběh se odehrává na dovolené. Dokáže si v osobním životě užít dovolenou?
A to právě ano. Na to mám Naděnku Konvalinkovu, nebo s Danou Batulkovu jsem byla na dovolené. Můj muž vždycky nerad cestoval, a tak mám své přítelkyně, s nimiž si třeba půl roku dopředu naplánujeme dovolenou a jedeme. Já strašně ráda cestuju, kdyby to šlo, ve vteřině jedu do jakékoliv galaxie.

O hercích

Anna Polívková
Patří k výrazným hereckým talentům mladé generace. Genetickou výbavu pro uplatnění v oboru jí poskytli rodiče - herci Evelína Steimarová a Bolek Polívka. Anna Polívková po studiu pražské státní konzervatoře navštěvovala katedru nonverbálního divadla při HAMU pod vedením Ctibora Turby. V roce 1999 odcestovala do Paříže za studiem Mezinárodní školy pohybového divadla Jacqua Lecoqa. Procestovala Evropu s klaunským pouličním představením Skok kachny a Kanadu se Sabooge Theater Company. Věnuje se hře na příčnou flétnu, tanci, technice mimů, akrobacii. Nastudovala představení Vagina monology v Nosticově divadýlku pod Čertovkou. Spolu s otcem si zahrála v kriminálním filmu F. A. Brabce Bolero.

Eva Holubová
Eva Holubová svůj výrazný komediální talent uplatnila jako členka divadel Sklep, Mimóza a Náhradní divadlo a také na divadelních poutích s Rodinou Váňovou. Byla ve stálém angažmá v Divadle Na zábradlí, ve stovkách repríz bavila diváky v úspěšné divadelní komedii Jana Krause Nahniličko. Poprvé si zahrála ve filmu pod vedením režiséra Tomáše Vorla v krátkometrážní komedii To můj Láďa. Dnes patří k nejvíce obsazovaným herečkám českého filmu. V roce 1997 oslnila svou kreací ve filmu režiséra Petra Zelenky Knoflíkáři.

Bohumil Klepl
Bohumila Klepla znalo mnoho let především divadelní publikum, v posledním desetiletí se však díky řadě televizní úloh zapsal do povědomí široké divácké obce. Rodák z Moskvy se chtěl stát filmovým režisérem, ale nakonec se rozhodl pro studium na DAMU. Po začátcích v divadle v Chebu účinkoval v divadelním spolku Kašpar, v Divadle Komedie, Divadle Na zábradlí. Na zviditelnění Boba Klepla má podíl režisér Karel Smyczek, který ho obsadil především do seriálu To jsem z toho jelen.

Květa Fialová
Květa Fialová je dámou českého filmu a divadla. Svůj divadelní život spojila především s Divadlem ABC, kam ji angažoval Jan Werich v roce 1958. To už měla za sebou angažmá v Českém Těšíně, studium na JAMU i působení v Opavě, Českých Budějovicích, Kolíně a slovenském Martině. Scéně ve Vodičkově ulici pak zůstala věrná v dobách její samostatnosti i po připojení k MDP, až do roku 1991. Květa Fialová svou krásou a okouzlovala v desítkách filmových rolí. Mezi nezapomenutelné se zapsala jako zpěvačka Tornádo Lou v parodii Limonádový Joe nebo kněžna z adaptace slavné knihy Boženy Němcové Babička. Květa Fialová se neúnavně věnuje divadlu i natáčení pro televizi (seriál Bazén).

Jana Štěpánková
Patří k legendám českého divadelního, filmového a televizního herectví. Vystudovala DAMU a hereckou kariéru začala v divadle v Pardubicích. Ve filmových rolích se objevuje od sedmdesátých let, velkou popularitu jí však přineslo účinkování v televizních seriálech. V sedmdesátých letech to byla především Taková normální rodinka a Nemocnice na kraji města, kde vytvořila roli anestezioložky Dany Králové.

Ondrej Koval
Jeho rodiče byli nadšení amatérští loutkáři, a tak měl k uměleckému prostoru blízko již od dětství. Vystudoval konzervatoř a bratislavskou VŠMU. Po absolutoriu získal angažmá v SND v Bratislavě, kde účinkuje například v představení O myších a lidech nebo Večer tříkrálový. Pochvalné kritiky za svůj výkon si vysloužil především v inscenaci Tančírna. V loňském roce se stal jednou z hvězd slovenského televizního seriálu Rodinné tajomstvá.

Jaromír Nosek
Narodil se v Jilemnici, po gymnáziu vystudoval na JAMU muzikálové i činoherní herectví. Při studiích hostoval v Národním divadle v Brně a poprvé okusil kamery v seriálu Četnické humoresky. První velkou roli mu nabídl muzikál Filipa Renče Rebelové. Angažmá dostal v Moravském divadle v Olomouci, poté hrál v divadle Skelet a ve Stavovském divadle. Je na částečný úvazek členem Divadla Husa na Provázku, hostuje v Komorním divadle v Plzni, objevil se v seriálech Četnické humoresky, Černí baroni, Místo v životě, hrál ve filmech Post Coitum, Román pro ženy.

O tvůrcích

Jiří Vejdělek
Narozen roku 1972, Šluknov. Vystudoval Pedagogickou fakultu v Ústí nad Labem, poté režii na pražské FAMU. Spolupracoval rovněž s českými humoristickými časopisy. Už na škole točil filmy, které získaly řadu ocenění. Jeho krátký snímek Sladkosti byl vybrán do programu krátkých filmů MFF v Cannes. Režíroval seriál Redakce pro TV Nova, za nějž byl nominován na výroční televizní cenu Elsa v kategorii režie. Účastníci zájezdu jsou jeho první celovečerní film.

Oskar Petr
Přestože po hudební kariéře toužil již od základní školy, jeho první stopa v české hudební historii je nejzřetelnější u založení skupiny Marsyas. Koncertoval s Pražským výběrem, skupinou Jazz Q a řadou dalších. V roce 1980 odešel do emigrace a po návratu se uplatnil na domácí scéně především jako skladatel - je autorem hudby k jednomu z největších hitů skupiny Lucie Medvídek, napsal písně pro Annu K., Leonu Machálkovou, Dana Bártu, BSP a další. Vydal album Krev, bláto a slzy (1994) a Fabrica Atomica (2003). V roce 2004 napsal hudbu a text k hitu Anety Langerové Hříšná těla, křídla motýlí.

Podobné filmy

Střevíčky
I trpělivost má své meze! Povídka z oblíbeného cyklu Bakaláři (1983). Hrají: A. Čunderlíko...
dnes 06.25
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Raubíř Ralf
(Wreck-It Ralph) Hlavní záporák Raubíř Ralf touží po tom, aby byl milován tak, jako perfek...
dnes 06.25
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Kvaska
Mladík Filip Tomsa je ve vězení za údajné násilné přepadení. Nad vodou ho drží myšlenka, ž...
dnes 08.20
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Neděle 8. 12. 2019 Svátek má Květoslava
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz