fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Videoarchiv    Podobné filmy    

81% 637 hlasů
8.1 10 637
film / drama, romantický, Francie/Rusko, , 152 min., od 12 let
Utomlyonnye solntsem

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 1994, Oskar, Cizojazyčný film


Archiv
00:49I klidný letní den mohl skončit tragédií - v Rusku roku 1936.
Je horké ruské léto roku třicet šest. Jsme daleko od Moskvy, v zapadlé vesnické kolonii, kam ozvěny vzrušené doby a stalinských čistek doléhají jen velmi, velmi zprostředkovaně. Pravověrný komunista Sergej Kotov, vysoký důstojník ruské armády, tu žije ve společnosti malířů, hudebníků, a spisovatelů a herců, milován ženou Marusjou a zbožňován dcerou Naďou. Poklidnou atmosféru naruží až příjezd tajemného Miti. Nekdejší Marusjin přítel, který se vrátil bělogvardějské emigrace, je nyní ve skutečnosti důstojníkem KGB s jediným cílem - zlikvidovat Kotova!
Rozsáhlí epos, traktovaný v čechovovském duchu klade tradiční Michalkovovy otázky ohledně "tajemné duše" ruského člověka...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Slunce hřeje a chrání, ale dokáže i spálit na uhel. Takové je motto ruského snímku popisující ponurý stalinismus, kdy si nikdy nikdo a od nikoho není ničím jistý, bezmocnost se jakkoliv bránit zrůdnosti doby a hlavně jednu velkou čistku. Je krásný letní den. Plukovník Kotov, blízký spolupracovník Stalina, tráví den spolu se svojí ženou Marusjou, malou dcerkou Naďou a dalšími členy velké rozmanité rodiny včetně prarodičů, služebné a studentky umění. Ani na nich není poznat, že by je cokoliv trápilo. Jen vesničani mají starosti hned z rána, když jim k poli přijedou tanky s tím, že tam bude vojenské cvičení. Velmi zdařilé je vyobrazení bezmocného bránění se zrůdné moci v podobě staré ženy proti tanku síťovanou taškou. Krutý režim prostě nehledí napravo ani nalevo. Čert vem, že lidi nebudou mít co jíst. Plukovník Kotov však vlivem svého jména zasáhne a úroda pro celou vesnici je zachráněna. Jenomže to nejhorší má teprve přijít. Ne však pro vesnici, ale pro samotnou Kotovu rodinu. Režisér a představitel plukovníka Kotova Nikita Michalkov se podílel i na scénáři a povedlo se mu velmi věrné vyobrazení jednoho krásného dne bohužel pro někoho končící tak , jak by to ještě ani před hodinou nečekal. Dlouhá stopáž je k uchopení oné absurdnosti velikým přínosem. Den začne volně a pro všechny radostně. Nikdo se netrápí, nikomu jakoby nic nescházelo. Když se však objeví starý rodinný přítel, velmi pozvolna se začnou projevovat různá tajemství vedoucí k tíživější a napínavější atmosféře přibližující se k osudové tragédii celé rodiny. A právě ta pozvolnost způsobuje onu šokující tragičnost temné doby nevyhýbajícího se naprosto nikoho. Najednou to přijde jako blesk z nebe. Přijede černé auto a vše je najednou jinak. Vynikající kamera už jen dokresluje excelentní herecké výkony, kterým dominuje dcera samotného režiséra ztvárňující malou dcerku Naďu plukovníka Kotova. Takto profesionální dětský výkon se jen tak nevidí. Snímek velmi zdařile vypovídá o lásce a pomalu odhalující nenávisti
Všechny komentáře k filmu 10+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Unaveni sluncem

obrazek
Píše se polovina třicátých let a zasloužilý hrdina revoluce plukovník Kotov tráví zaslouženou dovolenou spolu se svou rodinou. Je to asi padesátiletý muž s nezanedbatelným kouzlem osobnosti. Má pohlednou mladou ženu a šestiletou dceru Naďu. Jeho prázdniny probíhají celkem uspokojivě, je nádherné počasí a v domě vládne pohoda a blahobyt, jaký si v Rusku jistě nemohl dovolit jen tak někdo. Zásahy okolního světa narušují idylu jen zřídka, o to závažnější bývají. Jedno z takových vyrušení představuje několik tanků, které se objeví nedaleko Kotovovy dači na poli. Každý člověk s nezeleným mozkem pochopí, že dělat vojenské cvičení ve vzrostlém obilí je nesmysl a Kotov má kromě takového mozku i docela slušnou autoritu, vojáci tedy zase odjedou a dovolená může pokračovat. <>Obrázek nenalezen<> A pak přijede Míťa, který si kdysi chtěl vzít za ženu nynější Marusju Kotovovou a který pracuje pro KGB. Film Unaveni sluncem natočil v roce 1994 ruský režisér Nikita Michalkov a natočil jej velmi dobře. Nepříliš složitý děj je vyprávěn pomalu, což vyvolává poklidnou atmosféru letních prázdnin a v první polovině filmu se zdá, že se vlastně vůbec nic nestane. Později se napětí mezi Kotovem a Míťou stupňuje, oba muži jsou však dost chytří na to, aby svému okolí nekazili léto, a divák je tak stále udržován v příjemně bezstarostné náladě. Brutální, nespravedlivý a nevyhnutelný konec filmu je pak o to působivější.


O filmu

<>Obrázek nenalezen<> Značnou zásluhu na kvalitě filmu mají herci. Režisér filmu Nikita Michalkov obsadil do role plukovníka Kotova sám sebe a své herecké schopnosti zcela jistě nepřecenil. Jeho Kotov je silný a statečný muž, milující manžel a výborný otec. Roli malé Nadi ztvárnila Michalkovova dcera Naděžda a svým výkonem s přehledem strčila do kapsy Andreje Chalimona, u nás a v Americe lépe známého pod jménem Kolja. Další bezchybný výkon podal Oleg Menšikov coby Míťa, člověk, který dělá to, co dělá, jenom proto, že mu nic jiného nezbývá, a to už poměrně dlouhou dobu. Jak již bylo řečeno, Unaveni sluncem je znamenitý film. Někomu jako důkaz postačí fakt, že byl v roce 1994 oceněn Hlavní cenou poroty na festivalu v Cannes a o rok později Oscarem. Někoho možná přesvědčily předchozí odstavce. Nepatříte-li do žádné z těchto dvou skupin a stalo-li se vám už někdy, že jste se bavili u filmu, který byl kromě zábavy určen taky k přemýšlení, zkuste se na něj podívat, nemám strach, že by se nelíbil.

Podobné filmy

Babička
Obrazy ze života na Starém Bělidle ve filmovém přepisu klasického díla Boženy Němcové (194...
dnes 15.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Au Pair 2 aneb Pohádka pokračuje II
(Au Pair II) Firma miliardáře Olivera Caldwella se připravuje na fůzi s evropskou společno...
dnes 15.35
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Téměř dokonalé Vánoce
(Almost Christmas) Waltrovi před necelým rokem zemřela žena Grace a on zůstal sám v domě p...
dnes 16.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 7. 12. 2019 Svátek má Ambrož
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz