fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

56% 784 hlasů
5.6 10 784
komedie / dobrodružný / rodinný / animovaný / válečný, Velká Británie, , 109 min.
Kinopremiéra v ČR 18.8.2005, DVD od 23.11.2005 Bonton

Režie:
Herci: , , , , , více...
starNastavit upozornění

V TV televize so. 31.8. Polsat Film 10.20
Polsat Film 10.20
Ukázka
02:03Velké srdce, malý pták.
Valiant, animovaná rodinná komedie z produkce firmy Vanguard Animation, vypráví příběh malého holuba Valianta s velkými sny. Spolu s několika svými kamarády se přihlásí k elitní Royal Homing Pigeon Service a navzdory všem nástrahám osudu oslaví velký úspěch tam, kde jejich mnohem lépe trénovaní kolegové zklamali. Je to Valiantovo odhodlání, které jej spolu s obrovskou odvahou promění ve velkého dobrodruha a nakonec i hrdinu.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Přijatelná jednohubka na večerní nenáročnou podívanou. Film má příjemné grafické zpracování a dobře se na něj kouká, ale bohužel nemá mnoho silných humorných okamžiků a na to aby je neměl prostě nemá, takže jediná opravdu dokonalá scenka je ta se sokoli v bunkru když dostávají informace z holuba.
Všechny komentáře k filmu 12+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka 1, Oficiální stránka 2    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Valiant je animovaný snímek, jehož tvůrci tak trochu zapomněli, že jeho diváky budou děti a s mozkobouřením si problém opravdu nedělali. Současně ale strohé manažerské ratio zapomněli nahradit čímkoliv imaginativnějším... a zjevně zůstali u představy, že divák = nenáročný blbec. Základ filmu - nápad a kostra příběhu - nejsou zlé, to rozhodně ne. Hlavním hrdinou vyprávění, odehrávajícího se za 2. světové války, v předvečer vylodění v Normadnii, je mladičký holub Valiant. Pinďa, sledující válečné týdeníky o fešáckých vojenských holubech, touží stát se členem elitní holubí letky, doručující pod palbou zlých německých holubů tajné depeše. Což se mu - ve společnosti legrační skupinky branců - skutečně podaří. Zelenáči ovšem nemají ani tucha, že vzhledem k úspěchům německých jestřábů sokolů - budou do boje nasazeni dřív, než kdo vůbec tušil...    Mít ideu a příběhový základ ovšem nestačí. A ve všem ostatním, obávám se, tvůrci jednoho z prvních britských počítačově animovaných celov... Celá recenze
Archinek, 4 z 10

Popis filmu Valiant

obrazek
Schopností holubů přenášet zprávy využívají lidé již po tisíce let. Během druhé světové války hráli holubi velmi důležitou roli, když pomáhali Spojencům s doručováním informací zpoza nepřátelských linií.

Během temné a bouřlivé noci se nad Lamanšským průlivem vznášejí tři letci elitního oddílu Royal Homing Pigeon Service (RHPS), kteří mají doručit důležité zprávy. Jakmile se však ocitnou na dohled k pověstným bílým útesům Doveru, objeví se nad nimi velký temný stín.

Brzy poté se v hlavním stanu v Londýně začíná proslýchat, že ani jeden z poštovních holubů se nevrátil zpět živý. Gutsy, proslulý hrdina a veterán RHPS, usoudí, že ztráty, způsobené německými sokoly, kteří stráží Lamanšský průliv, jsou již příliš velké a je třeba nabrat nováčky.

V malé přímořské hospůdce na anglickém venkově, daleko od zuřící války, sleduje skupinka holubů filmový týdeník. Seznamují se s úžasným a vzrušujícím životem elitních holubů z RHPS, kteří doručují zprávy, užívají si života a setkávají se s krásnými holubicemi - ošetřovatelkami. Valiant film nadšeně sleduje a ví, že přesně tohle je to, co by chtěl dělat. Zrovna když vypráví hodnému, ale mrzutému hostinskému Felixovi o svém záměru stát se poštovním holubem, rozrazí se dveře lokálu a dovnitř vstoupí četa RHPS v čele se samotným Gutsym - Valiantovým osobním hrdinou. Členové RHPS provádějí náborové řízení a Valiant se hrdinně přihlásí, přestože jej všichni ostatní v hospůdce považují za příliš malého.
obrazek
Přestože se jeho matka snaží udržet svého syna doma, Valiant se rozhodne k RHPS připojit. Odletí do Londýna, kde bezděčně zachrání chytrého neplatiče Bugsyho od blížících se nesnází. Ten Valiantovi na oplátku slíbí, že mu pomůže hladce proklouznout náborovou procedurou, ale oproti svým původním záměrům se nakonec ocitne v řadách RHPS spolu s ním. Oba se stanou členy chatrné skupiny beznadějných nováčků. Patří do ní také Lofty, který sem přišel z Oxfordu, aby svou službou v armádě pokračoval ve vznešené rodinné tradici (přestože je mnohem více šprt než tvrdý bojovník) a dvojčata Toughwood a Tailfeather, která dohánějí nedostatečný důvtip nadšením a fyzickou zdatností.

Nováčci, kteří přijíždějí na základnu s dobrými úmysly a sny o hrdinském životě, se poprvé setkávají tváří v tvář s drsnějšími stránkami vojenského života - pod přísným vedením prošedivělého a tvrdého seržanta Sargeho, jehož úkolem je pustit do akce jen ty nejlepší z nejlepších, se holubi musí naučit, co všechno obnáší profese vojenského poštovního holuba. Tvrdý trénink se neobejde bez několika oděrek a škrábanců, ale v péči krásné holubí ošetřovatelky Victorie přestávají Valianta všechny rány bolet jako mávnutím kouzelného proutku.

Již po několik týdnech, kdy nováčky ještě stále čeká spousta učení, aby ve své roli poštovních holubů dokázali obstát, však Gutsy přináší špatné zprávy: pohřešuje se další letka a čerství rekruti budou muset jít do akce, přestože zatím nejsou plně připraveni. Holubi jsou vysláni na misi do okupované Francie, kde se musí setkat se členy odboje a získat od nich zprávu, kterou pak doručí zpět do Anglie.

Nad nepřátelským územím se však mise rychle hroutí a letka se ocitá ztracena a bez pevného vedení. Podaří se jim získat zprávu a doručit ji zpět do hlavního stanu? Podaří se jim přežít náročnou misi se všemi jejími nástrahami, mezi které patří také krvelační sokoli, vedení obávaným generálem Von Talonem? Podaří se Valiantovi a jeho přátelům najít dostatek odvahy a sil k tomu, aby se postavili svým obavám a dokázali splnit svůj velký úkol? Vrátí se Valiant zpět, aby získal lásku své krásné holubí ošetřovatelky?

Všechno se ukáže v této animované rodinné komedii o malém holubovi, jenž se stává dospělým ve světě, který je mnohem větší, než si představoval. Ve světě, který byl podle všech ostatních až příliš velký na to, aby v něm tak malý holub něco dokázal.


O filmu

obrazek
"Ke Shrekovi jsem se poprvé dostal v jeho knižní podobě, z níž jsem velmi rád četl svým dětem," říká John H. Williams, který produkoval filmy Shrek 1 a 2. "Příběh Valiant nabídnul společnosti Vanguard přímo jeho autor George Webster."

Lidé ze společnosti vytvořili scénář a rozhodli se na jeho základě natočit první digitálně animovaný film z produkce Vanguard Animation.
Valiant je prvním výsledkem distribuční spolupráce mezi společnostmi Vanguard a Disney. Mimo severní Ameriku zajišťuje distribuci filmu společnost Odyssey Entertainment.

Cílem Vanguardu bylo natočit během dvou let animovaný film s rozpočtem 40 milionů dolarů, který je v rámci tohoto žánru zcela ojediněle nízký. Společnost si stanovila úkol vyprodukovat snímek s použitím nejmodernějších animačních technik za přibližně poloviční cenu a poloviční dobu oproti ostatním velkým animovaným produkcím. K pomoci s organizací a realizací tohoto odvážného plánu byli k projektu přizváni koproducenti Curtis Augspurger a Buckley Collum.

Produkce začala v Los Angeles v lednu 2003 prací na designu postav a prostředí a vytvářením storyboardů a základních animací. V této době si Vanguard Animation postavil vlastní moderní evropské animační studio v londýnských Ealing Studios, v němž se usídlilo přes 200 zaměstnanců. "Dokončili jsme konstrukci studia o rozloze asi 1200 m2 a vybavili jej nejmodernějšími dostupnými technologiemi a prověřenými komerčními softwarovými nástroji, které se používají v hollywoodských a jiných světových studiích," upřesňuje koproducent Buckley Collum.

V září 2003 se produkční štáb přesunul do studia Vanguard Animation v Londýně a poté začal hledat nadané filmové tvůrce z celého světa - práce na filmu se nakonec účastnilo přes 200 lidí ze 17 různých zemí.

"Náš štáb byl hodně mezinárodní - výtvarníci hovořili sedmi různými jazyky," říká koproducent Curtis Augspurger. "To s sebou přinášelo několik různých výhod. Když jsme všechny ty lidi shromáždili v Ealingu, umožnilo nám to vytvořit silný tým a svým způsobem i jakousi velkou rodinu s velkou tvůrčí energií."
obrazek
Režijní úlohy se zhostil Gary Chapman. "Gary původně zastával roli výtvarníka postav, ale rozsah a přínos jeho připomínek k příběhu, prostředí a hudebnímu doprovodu mě přesvědčil, že se jedná o ideálního člověka na post režiséra," komentuje Chapmanovu cestu na křeslo režiséra John Williams.

"Jedním z mých hlavních úkolů bylo vytvořit celkovou vizuální atmosféru filmu," říká Gary Chapman. "Je to komediální dobrodružný film, ale připadalo mi, že by bylo vhodné ukotvit jej v realitě. Ani v jednom okamžiku jsme o něm nepřemýšleli jako o kresleném filmu."

Pro navození celkové nálady a atmosféry filmu byla důležitá také hudba. "Chtěli jsme, aby byla hudba trochu laděná do swingu, který je s druhou světovou válku určitým způsobem spojen," vysvětluje producent Buckley Collum. "Myšlenka pracovat s hudbou, která se k tomuto období váže, Garyho nadchla."

Produkce pro film zajistila hudební doprovod od uznávaného skladatele Georgea Fentona, který v minulosti získal mnoho prestižních cen a byl nominován na Oscara.

"Ve všech ohledech - zejména co se týče výpravy a hudby - jsme se snažili zůstat v souladu s dobou, v níž se film odehrává. Zároveň jsme ale film pojali tak, aby působil určitým současným dojmem," říká John Williams. "Tento film je v první řadě komedie, ale hnací silou celého příběhu jsou pocity ohrožení a napětí."

"Valiant je příběhem o dospívání, se kterým nebude mít žádné dítě problém se ztotožnit a každému dospělému vrátí vzpomínky na svá mladá léta," říká Curtis Augspurger. "Je to příběh o někom, komu bylo neustále vštěpováno, že na něco nemá, protože je příliš malý nebo příliš mladý, ale on se přesto nevzdává a dokáže opak. Když se film dostane k samotnému dobrodružství, máte už dostatek pochopení pro motivace a záměry jeho postav, aby vám na jejich osudu skutečně záleželo a abyste jim drželi palce. Opravdu chcete, aby se jim to podařilo."

Valiant, první 3D animovaný film, vyprodukovaný ve Velké Británii, byl dokončen lednu 2005.


Létající hrdinové - skutečný příběh
Valiant vypráví příběh malého holuba hřivnáče, který se stane hrdinou, když se během druhé světové války připojí k britské Royal Homing Pigeon Service - organizaci, která pomáhá přenášet zprávy o postupu nepřátelských vojsk pomocí holubů, létajících přes Lamanšský průliv. Holubi jsou však v ohrožení a musí čelit náletům nepřátelských sokolů.

Fiktivní scénář je do jisté míry založen na historických faktech: holubi byli skutečně dlouho používáni k přenosu informací o válečných situacích, a to za první i druhé světové války. Mnoho z nich doneslo zprávu, která zachránila nejeden lidský život, a spousty jich při této snaze zemřely. Někteří z nich za svou statečnost obdrželi Dickinovu medaili - zvířecí obdobu Kříže královny Viktorie.

Na vzniku filmu Valiant se podílely organizace The Amalgamation of Racing Pigeons a The People's Dispensary for Sick Animals (PDSA), které poskytovaly cennou výpomoc a konzultaci.

Filmaři si od nich vyslechli spoustu příběhů o úloze holubů ve válce a využili možnosti navštívit holubníky, kde si mohli zvířata prohlédnout, nastudovat jejich chování a pořídit si záznamy, které pak byly využívány jako referenční materiál při samotné animaci.

"Byli jsme rádi, že můžeme lidem ze štábu pomoci získat představu, co všechno holubi za války dokázali. Spousta lidí, kteří ve válce nebyli, nemá vůbec představu, jak byli holubi důležití při záchraně spousty životů," říká Derek Partridge, spoluzakladatel Amalgamation of Racing Pigeons, napojené na organizaci National Pigeon Service, která během války zajišťovala holubí poštovní styk.

Pro přenos důležitých zpráv využívaly holuby pozemní, námořní i letecké ozbrojené složky. Když se ocitly v nebezpečí, připevnily životně důležitou zprávu na nohu holuba nebo ji umístily do kapsle, kterou poté připevnily na jeho záda. Poté ptáky vypustily a mohly se spolehnout, že s pomocí svého orientačního smyslu naleznou cestu zpět na základnu.

PDSA poskytla filmařům kopii Dickinovy medaile, která poté byla umístěna na čestné místo ve studiu, aby všem animátorům dala pocítit skutečnou povahu tohoto příběhu a připomínala jim, že tito malí ptáci během války opravdu uskutečnili mnoho odvážných a úžasných cest.

O tvůrcích

Gary Chapman
Pro Garyho Chapmana je Valiant režijním debutem. Chapman je rodák z britského Machesteru a vytvořil expozice pro mnoho velkých britských muzeí. Na začátku 90. let se přestěhoval do Los Angeles a zničehonic se ocitl ve filmovém průmyslu. O jeho námět k filmu Junk válčilo několik velkých filmových studií a projekt se nyní nachází v rámci příprav u Warner Brothers. Chapman v současnosti pracuje na několika dětských pořadech.

John H. Williams
Je producentem oscarových animovaných snímků Shrek a Shrek 2. Byl to právě on, kdo zakoupil práva na původní knihu Williama Steiga, podle níž byl natočen první díl této animované ságy.
Jr. Williams je prezidentem společnosti Vanguard Films, kterou založil poté, co tři roky pracoval pro PBS. Jako první tato společnost vyprodukovala divadelní hru True West s Johnem Malkovichem a Garym Sinisem v hlavní roli, na kterou navázala hrou The Grapes of Wrath s Garym Siniseem a divadelním dramatem Clifforda Odetse Rocket to the Moon s Johnem Malkovichem a Judy Davis. Kromě toho společnost produkovala dokumentární filmy o Johnu F. Kennedym, Arethe Franklin, Georgi Gershwinovi a historii bluesové hudby a koncertní filmy umělců a skupin Spalding Gray, Culture Club a The Thompson Twins. Spolu s Virgin Records produkovala pod hlavičkou Virgin Image reklamní spoty.

Georgie Fenton
Narodil se v Londýně a ve filmovém průmyslu začal pracovat v roce 1971. Zpočátku pracoval pouze na menších a nízkorozpočtových filmech, průlom v jeho kariéře přišel až s úspěšným seriálem The Jewel in the Crown. V průběhu své plodné a úspěšné kariéry si připsal na konto filmy jako Gándhí, Volání svobody, Nebezpečné známosti a Král rybář, které mu kromě spousty cen přinesly také 4 nominace na Oscara. Za hudební doprovod k dokumentu Modrá planeta získal Emmy a cenu BAFTA.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 20. 8. 2019 Svátek má Bernard
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz