fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

69% 2090 hlasů
6.9 10 2090
film / thriller, drama, romantický, USA, , 136 min., od 15 let
Vanilla Sky
Kinopremiéra v ČR 24.1.2002, DVD od 26.8.2002 Hollywood

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:28Tom Cruise v neobvyklém příběhu vášně, smrti a nenávisti, kde nikdy není jasné, co všechno je sen a co skutečnost.
Mladý newyorský nakladatel a vyhlášený sukničkář David Aames umí žít. Proč ne, když je pohledný, charismatický mladý muž plný elánu a navíc ani zdaleka nemusí počítat každý dolar. Přesto má pocit, že mu stále něco uniká. Jedné noci potká dívku svých snů, a i když je velkým stratégem milostných pletek, vzápětí jí ztratí. Davidova partnerka brzy pochopí, že on se Sofie jen tak nevzdá a Julie jí zase nemíní postoupit své místo. Automobilová nehoda, při níž je David těžce zraněn v obličeji, je důsledkem a tečkou za jejich vyhroceným vztahem. Pro Davida se ale možná otvírá zcela nová životní kapitola...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Poradím vám.Tento snímok netreba brať až tak celkom vážne.Od určitého okamihu nie je nič také ako sa na prvý pohľad môže zdať..V závere to pochopíte a bud Vás pravda načisto ohromí alebo Vás pravda tak dopáli,že budete chcieť hodiť dialkový ovládač do znetvorenej tváre TOMa CRUISEa.Ja som ten prvý prípad a rozhodne toto budem chcieť vidieť (na doladenie určitých detailov v mojej hlave) ešte raz.
Všechny komentáře k filmu 26+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Vanilkové nebe

obrazek
Hlavním hrdinou neobvyklého příběhu je bohatý David Aemes, kterému rodiče odkázali značný majetek. Žije v New Yorku, bude mu třiatřicet let a je majitelem tří časopisů a světového vydavatelství. Jednoho dne ráno ho probudí hlas opakující španělsky slova "Otevři oči". Když vstane a vydá se do města, zjistí, že něco není v pořádku. Ulice jsou úplně prázdné a všude na křižovatkách svítí červená. Vzápětí se však ukáže, že všechno byl jen sen a David se probouzí vedle své milenky Julie. Odjíždí do města, aby se sešel se správní radou, která by se ho sice nejraději zbavila, ale protože vlastní většinu rodinné firmy, je nucena s ním jednat. _ Ve věznici se David, který má na obličeji podivnou masku a odmítá mluvit, setká s psychiatrem Curtisem McCabem, který má napsat znalecký posudek. David je totiž odviněn z vraždy. <>Obrázek nenalezen<> Vzpomíná na oslavu svých narozenin, kam jeho kamarád Brian přivedl půvabnou španělskou krásku Sofii. Ta Davida okouzlí, že se jí věnuje celý večer navzdory nelibosti Briana i Julie. Nakonec jí odveze domů a stráví s ní noc v příjemné rozhovoru. Sledovali přitom televizní program o společnosti nazvané Lidská existence, která se zabývá hibernací. Ráno čeká před Sofiiným domem Julie. David k ní nastoupí a ona ho při zběsilé jízdě obviní ze zrady. Nakonec schválně havaruje. David pak v parku vypráví Sofii o svém snu, ve kterém se vyboural v autě své milenky Julie, která nehodu nepřežila. _ David opět mluví ve věznici. Stěžuje si na své živé sny. Ví, že byl měsíc v komatu, ví, že má znetvořený obličej. Tommy ho varuje před správní radou, která chce využít jeho zranění a zbavit se ho.
obrazek
David se zlobí na lékaře, že mu nedokáží pomoci, zlobí se na Sofii, která se dál schází s Brianem a když ji vidí, jak se s ním objímá, opije se. Ráno se probudí na ulici. _ McCabe ho ve vězení přesvědčuje, aby si sundal masku, protože je vyléčen. Doma se o něj stará Sofie, když se však na ni David jednoho rána podívá, vidí Julii. Ta mu však tvrdí, že se jmenuje Sofie a nikdy neměla autonehodu. Mladík ji spoutá a zavolá policii. Na policejní stanici za ním pak přijde Tommy, který mu ukáže fotografie zmlácené Julie. Tvrdí, že díky jeho postavení se vše podaří ututlat a on bude propuštěn. Pokud to však udělá znovu, nikdo už mu nepomůže. David si všimne muže, který ho sleduje.
obrazek
Ten mu tvrdí, že spolu podepsali dohodu, a že David může vzít život zpět do svých rukou, že dokáže ovládat okolí. _ McCabe se ve vězení dostává tomu podstatnému. Když se Davida ptá, zda zabil Sofii, zmatený muž si vzpomene. Zabil dívku, která se měnila z Julie v Sofii a naopak. David ve vězeňské televizi vidí další pořad o společnosti Lidská existence a na něco si vzpomene. S McCabem spěchá do sídla firmy, kde vyjdou najevo další podivné a překvapivé skutečnosti.


O vzniku filmu

obrazek
Španělský romantický thriller Alejandra Amenábara OTEVŘI OČI (ABRE LOS OJOS) z roku 1997, se stal inspiratívním podnětem pro vznik snímku VANILKOVÉHO NEBE. Producentce Paule Wagnerové se tento film velice líbil stejně jako Tomu Cruisovi a režisérovi Cameronu Croweovi a poskytl jim příležitost ke spolupráci. Viděli jsme film OTEVŘI OČI každý samostatně a pak jsme se na něj šli podívat společně a shodli jsme se na tom, že je to správná volba. VANILKOVÉ NEBE je něco jako dobrá interpretace velké písně. Vzdali jsme hold původnímu filmu a šli jsme do našeho projektu s nadějí, že přineseme další zajímavé pojetí tohoto původního námětu. Přál jsem si, říká Cameron Crowe dovést publikum na zajímavou cestu světem citů. Myslím, že lidé přicházejí do kina s přáním, vydat se za nevšedním dobrodružstvím a tento film je nenásilně doprovází k bizarním a vášnivým stavům v jejich srdci. Vystavěli jsme příběh vizuálně i fabulačně tak, aby se divák stále více přibližoval vlastnímu tématu. VANILKOVÉ NEBE nesplňuje jen očekávání filmových tvůrců, ale především publika.

obrazek
Filmové drama se stupňuje až do krajnosti. Překračuje rámec konvenčního příběhu, ale současně je velmi upřímné a citově hluboké. Pokud jde o zobrazení životní pravdy, je zde mnoho prvků a vrstev, které skládají konečné vyznění. Skutečně je příběh Vanilkoveho nebe doveden v mnoha směrech až do krajnosti. Crowe dodává, že chtěl v tomto novém milléniu proniknout hlouběji ke smyslu lásky a sexu, a film OTEVŘI OČI byl také podnětem ke zkoumání tohoto tématu. Chtěl jsem natočit film o světě náhodného sexu a o mladých lidech, kteří na sebe berou odpovědnost za své životy, říká Crowe. Všechno máte před sebou jako v laboratoři na Petriho misce a můžete začít zkoumat. Doufám, že jsme vedli hodnotný dialog s Amenábarovým původním filmem. Producentka Paula Wagnerová přiovnává Croweův režijní styl k činnosti dirigenta, který diriguje symfonii. Výkony herců jsou takové, jak jim to kvalita dialogů dovoluje - a film VANILKOVÉ NEBE má, stejně jako ostatní Croweovy filmy, vynikající dialogy, které si divák nadlouho zapamatuje. Film je romantickým příběhem o hledání věčnosti v lásce. Má humor, je velmi citový, ale současně má charakter thrilleru, když hrdina David Aames objevuje pravdu o lásce, o světě a o sobě samém.

obrazek
A stejně jako Crowea nadchlo toto téma, byl nadšený i spoluprací s Tomem Cruisem. Tom je pro režiséra darem, řekl. Do všeho co dělá vnáší citové jádro a proto se obecenstvo může s jeho hrdinou - zde Davidem Aamesem -, opravdu ztotožnit. Tom vytváří iluzi skutečného světa. Všechno, co autor vložil do scénáře, dokáže k režisérově spokojenosti velmi přesvědčivě vyjádřit. Současně má pro režiséra Crowea i Toma Cruise jen samou chválu. Myslím, že VANILKOVÉ NEBE je krajní mezí toho, co Crowe dovede filmem vyprávět. Je to vynikající scenárista, neméně dobrý režisér a dovede úžasně pracovat s herci. Při spolupráci s ním se snažíte překonat sama sebe. Cruise popisuje charakter svého hrdiny s velkým zaujetím. Stejně jako Crowe ho charakterizuje jako prince New Yorku , který dostal do vínku veškeré schopnosti, tvrdě pracuje na nicotnostech a je v zásadě symbolem toho, čím by si lidé přáli být. Je to chlapík s velkým potenciálem a filmový příběh je jeho cestou k vlastnímu probuzení, vysvětluje Cruise. To je ovšem cena, kterou platí za to, že ignoroval city ostatních lidí. Pro herce je to velký charakter ke ztvárnění.

obrazek
Láska se v Davidově životě objeví v podobě skromné a citlivé Sofie Seranové, kterou ztělesňuje Penélope Cruzová. Ambiciozní a optimistická Sofie vyzařuje pozitivní, zemitou sílu a sexualitu, což velice nabourá Davidův vyumělkovaný svět, plný patolízalů a oportunistů. Je to podle Davida Aamese poslední bezelstná dívka v New Yorku. Cruzová přiznává, že velmi usilovala o tuto roli. V podstatě ji pokládala za svou doménu od té doby, co ztělesnila Sofii ve španělském filmu OTEVŘI OČI. Nemusela ani Crowea ani Wagnerovou příliš mnoho přesvědčovat, protože ti ji od začátku pokládali za ,svou? Sofii. Obsazení Penélope byl vlastně hold původnímu filmu, říká Wagnerová. V Cameronově režii ovšem vytvořila zcela odlišný charakter. Crowe připouští: Získat Penélope pro titulní roli bylo mým snem. Vytvořila totiž perfektní spojení s původní Amenábarovou inspirací... a soukromě jsem se doslechl, že byla rozhodnuta jít za každým, kdo by pracoval na remaku filmu OTEVŘI OČI a pohrozit mu kulometem, pokud by ji neobsadil. Crowe se směje a dodává: Tu jsem si řekl: to je ta pravá vášeň, potřebná pro mou hlavní hrdinku. Crowe popisuje, jak oba hlavní představitelé Penélope i Tom byli pro své role zapáleni, a že to vytvořilo i báječnou atmosféru ve filmu.

<>Obrázek nenalezen<> Doslova jsem se do této dvojice prostřednictvím objektivu zamiloval, , říká Crowe. Skutečně jsem chodil denně na natáčení pln dychtivosti, až uvidím jejich společné scény, a budu moci sledovat, jak se jejich vztahy vyvíjejí a proplétají. Velice tvrdě jsme pracovali, ale měli jsme společnou vášeň, připouští Cruise a má také mnoho co říci o své partnerce. Penélope do své postavy perfektně a s úžasnou elegancí vnášela realitu a humánnost. Každý by se byl do ní musel zamilovat, proto je jen logické, že se to přihodilo Davidu Aamesovi. Ačkoli role Cruzové ve filmu OTEVŘI OČI a VANILKOVÉ NEBE jsou prakticky totožné, Cruzové se podařilo z těchto dvou Sofií vytvořit dvě rozdílné ženy. Ve skutečnosti to nejsou stejné role. Cítila jsem, jako by to byly dva naprosto odlišné filmy, říká Cruzová. Cameron vnesl do svého filmu mnohem více lásky mezi Sofii a Davida. Také se ve VANILKOVÉM NEBI dozvíte mnohem více o Sofii z jejího vztahu k Davidovi. Proto mi vůbec nepřipadalo, že v tomto filmu jen opakuji roli, kterou jsem už předtím hrála. Při natáčení VANILKOVÉHO NEBE vznikaly komické situace z podobnosti příjmení Penélope Cruzové a Toma Cruise i z identických křestních jmen Camerona Crowea a Cameron Diazové. Penélope nakonec překřtil režisér na Lupe. Španělka Cruzová zase vyslovovala Croweho křestní jméno se španělským přízvukem jako Camaron, což ve španělštině znamená krab. Pro Cameron Diazovou se vžilo oslovení CD.

obrazek
Ano, rozhodli se mě tak oslovovat, ale chvíli mi trvalo, než jsem si na to zvykla. Obvykle jsem byla jedinou Cameron na natáčení. Jenže když zde lidé oslovovali režiséra, instinktivně jsem jim odpovídala. Vždy je to dost překvapilo, ale nebylo to špatné. Ale jinak to, že jsem dostala nové jméno, byla pro mne legrace, říká Cameron. Diazová popisuje Julii Gianniovou, což je postava, kterou ztělesňuje, jako zranitelnou ženu, navzdory jejímu sebevědomí a půvabu. Nachází se právě v emocionálně nejisté situaci, jaká je společná mnoha ženám. Julie je společenská dívka, která dobře zvládá situace, v nichž se lidé, a zejména muži, cítí volně a dobře. Ale pouze to jí nestačí, zejména, když pozná Davida Aamese a zamiluje se do něho. Navzájem se nijak neujišťují o své lásce. Na počátku jejich vztahu je to příjemné. Ale když se s Julií setkáváme ve filmu, je v situaci, kdy se pokouší definovat, jakým směrem, se jejich vztah ubírá, a to ovlivňuje její veškerý život. Diazová vysvětluje, že ji tato role přitahovala, protože Julie není jen výjimečná osobnost, ale také někdo, s kým se může řada jiných žen ztotožnit.

obrazek
Je jí 27 let, nemá pevný citový vztah a i její pracovní kariéra je ve stadiu změny, říká Diazová. Cítí se bez pevného zakotvení ve společnosti, někdy je dost zoufalá a právě tehdy potká Davida Aamese. Zamiluje se do něj a věří, že i on k ní chová podobné city, ale jejich vztah nijak nespěje k naplnění. Pomalu si vědomuje, že on ji nehodlá chránit, že ji jako rytíř také nezaštítí, a tak postupně ztrácí svou jistotu. Diazová dodává: Myslím, že každá žena takový moment ve svém životě prožila, když zjistila, že od partnerského vztahu se jí nedostává toho, co potřebuje. Místo aby tedy odešla, setrvává v něm. Asi jsme všechny stejně posedlé a když nám On nezavolá, spěcháme k jeho domu jen abychom se přesvědčily, že za okny se svítí. Tak je tomu i s Julií, se všemi důsledky, které z toho plynou. Chápu čím prošla. Byla to čistá bolest, a když cítíte bolest, děláte ty největší hlouposti. Kdyby měla nějakou jinou šanci, nebo si uměla najít jinou perspektivu, pravděpodobně by se také jinak zachovala. Ovšem vztah Diazové k Tomu Cruisovi mimo scénu byl mnohem srdečnější než Juliin filmový vztah k Davidu Aamesovi.

obrazek
Tom vnesl do své postavy mnoho lidskosti, říká. Má sám ve své povaze vše to, co filmový David nemá a je pozorný, soucitný a jemný. David Aames by měl mít všechny tyto Tomovy vlastnosti, ale nedokáže je dát lidem najevo. Nedokáže nic z toho projevit ani svým přátelům, ani se nedovede nadchnout pro svou práci. Žije v sebestředném světě, což neznamená, že je špatný. Pouze žije vzdálen skutečnému životu, sice pohodlně, ale nakonec dosti osamocen. Dobře se rozvíjející přátelství mezi filmovými soupeřkami Diazovou a Cruzovou a konečně i s filmovým objektem jejich zájmu Cruisem, zaručilo všem třem výbornou atmosféru během natáčení. Cruzová řekla: Byl to pocit přátelství a hravosti, který nám vytvořil prostředí, v níž jsme dokázali odvést co nejlepší práci, a vzájemně poznat a objevit charaktery svých hrdinů. Podle Penélope Cruzové jí režisér Crowe velmi pomáhal tím, že s ní často zkoušel mimo natáčení, dával jí nové podněty a seznamoval ji s některými uměleckými postupy. Byla to velmi organická herecká práce , řekla. Cameron a Tom vytvořili velmi plodnou uměleckou atmosféru, v níž bylo možno uplatnit nové nápady. Cameron mě neustále podněcoval, abych také experimentovala. neustále se mnou během natáčení hovořil a navrhoval různé způsoby, jak vyjádřit můj charakter. Byla to velmi vzrušující práce.

obrazek
Diazová s tímto názorem souhlasí. Cameron a Tom jsou dva lidé, s nimiž jsem si už dlouho přála spolupracovat. Takže jsem uvítala tuto příležitost. Cameron je nejmilejší člověk, jakého kdy tento svět nosil. Je velmi ohleduplný a nadaný. Protože svou práci dobře zná, dovede velmi pomáhat všem hercům. Také Tom dodává partnerovi velkou oporu a pokud šlo o natáčení, byl zde pro nás každou minutu. Cameron zase přesně ví, co chce. A jestliže to tak děláte, je nesmírně nadšený, takže si nepřejete nic jiného, než mu udělat radost. Po dobu natáčení panovala výborná atmosféra a celý team, v čele s Cameronem a Tomem, byl okouzlující. Skutečně jsme byli kreativně spojeni a hovořili jsme stejným jazykem, což prodchnulo prostředí velkým optimismem a energií. Všichni jsme spolu navzájem velmi dobře vycházeli. Stejný pocit vyjádřil i Crowe. Přiznal že je velkým fanouškem svých herců, nikoli jen pro jejich herecký talent, ale proto, jací jsou. Jsou to všechno lidé, kteří se náruživě těší z každé minuty procesu tvorby a to mě velmi inspirovalo. říká. Penélope se vrhla do práce na své roli a stejně se zachovala i Cameron. I Tom je tradičně známý svou vášní k práci. Je pravdou, že řada známých hvězd má svou práci jako koníčka a to je pak také vidět na jejich výkonech. Cameron Diazová, Penélope Cruzová, Kurt Russel a Jason Lee - to všechno jsou profesionálové a přinášejí svou hravost i do filmů, v nichž účinkují, říká Tom Cruise. Vytvořili jsme při natáčení společenství lidí, kteří pracovali se stejným zápalem a usilovali o stejný cíl - udělat co nejlepší film. A také způsob práce režiséra Crowea směřoval k tomuto cíli.

obrazek
Vedle zkušenosti, kterou Cameron Diazová získala při spolupráci s režisérem Crowem, dostala od něj ještě zvláštní dárek v podobě písně, která vyjadřovala její charakter. Julie mění své povolání, z modelky se stává zpěvačka a natáčí album, vysvětluje Diazová . Má céděčko, které vytvořila a snaží se v celém městě získat zájemce o svou hudbu. Její píseň je přirozeně inspirována jejím životem a tak se podle toho i jmenuje I Fall Apart. (Rozpadám se). Cameron Crowe je ženat s Nancy Wilsonovou ze skupiny Heart. Vyrostla jsem při poslouchání této rockové kapely a často jsem hleděla na obal desky, na níž byla vyobrazena tato krásná, talentovaná žena. Já i má sestra jsem ji velmi obdivovaly a byly jsme snad 400krát na jejím koncertě. A najednou za mnou Cameron přišel a řekl mi. ,Chtěli bychom, abys zpívala tu píseň. Nancy na ní pracovala a chce za tebou přijít a zazpívat ti ji, protože by ráda znala tvůj názor.? Naprosto jsem ztrnula: Nancy Wilsonová chce znát můj názor? Diazová a Wilsonová posléze tu píseň nahrály ve stejném studiu, kde Fleetwood Mac nahrál album Rumors, které pak lámalo všechny prodejní rekordy. Celá zkušenost byla opravdu skvělá dodává Diazová. Samozřejmě přidali na hlase Nancy Wilsonové, takže dominuje nad mým, ale opravdu mě to velice potěšilo. Je pochopitelné, že hudba je jednou z integrálních součástí Croweova režijního stylu. Hercům se také tento vliv hudby velice zamlouval. Ve skutečnosti během natáčení scén víkendového večírku v Davidově bytě hrála hudba bez přestání při všech záběrech. Scéna vypadala velmi slavnostně a tak služby, asistenti kamery i další členové štábu prakticky tančili, když připravovali dekoraci na natáčení.

O natáčení

obrazek
Není to poprvé, kdy se američtí filmaři zhlédli v díle svých evropských kolegů a rozhodli se dát mu nový kabát. Právě to potkalo i Toma Cruise a jeho produkční partnerku Paulu Wagnerovou. Ihned po projekci španělského filmu Abre Los Ojos (Otevři oči, 1997) se rozhodli vykoupit práva a dokonce požádali Alejandra Amenábara, aby se znovu ujal režie. Když odmítl, oslovili Camerona Crowea, se kterým spolupracovali na jeho mimořádně úspěšném autorském filmu Jerry Maguire, v němž Tom Cruise vytvořil titulní roli. Někdejší novinář Cameron Crowe se i tentokrát ujal práce na scénáři, protože - jak uvedl - ho film Abre Los Ojos inspiroval k vlastnímu pohledu na svět náhodného sexu a na lidi, kteří se teprve učí nést odpovědnost za vlastní životy. Není bez zajímavosti dodat, že Penélope Cruzová si roli Sofie zopakovala, tentokrát ovšem po boku Toma Cruise.

V době od Svátku Díkůvzdání na konci listopadu, do Vánoc, probíhalo natáčení v New Yorku, v lokalitách od Central Parku do horní západní části Manhattanu až po Times Square, Soho a Brooklyn. Nejzajímavější části filmu se odehrávaly právě na Times Square, kdy např. Cruise v roli Davida Aamese nasedá do svého sportovního vozu a kameraman sleduje jeho jízdu z jeřábu. Co udělalo právě tyto scény zajímavými byl fakt, že produkci se podažilo tuto lokalitu, která patří k nejživějším v New Yorku, mít po celou jednu neděli k dispozici zcela vylidněnou. "Od začátku jsem chtěl natočit Davida Aamese na opuštěném Times Square," řekl režiér Crowe. "Je to scéna z Davidova snu, kdy si připadá na světě tragicky opuštěný." Pro záběry Davidovy kanceláře propůjčil prostory k filmování magazin Vanity Fair také v srdci Manhattanu - na Times Square. Poté se produkce odstěhovala do Los Angeles, kde se natáčely interiéry ve Studiu Paramount.

O hercích

Tom Cruise
obrazek V roce 1981 debutoval v kritikou oceněném filmu TAPS. Dnes je z něho zkušený, ostřílený herec a nezdá se, že by jeho kariéra po 20 letech nějak ztrácela na kvalitě. Svou hvězdnou dráhu začal v roce 1983, kdy byl nominován na Zlatý Globus za film Risky Business. Cruise tehdy vytvořil jeden z nejpozoruhodnějších charakterů osmdesátých let, ve velmi úspěšném filmu z roku 1986 Top Gun. Tato role ho vynesla mezi nejlépe placené hvězdy Hollywoodu a připojila se k jeho dalším hereckým úspěchům v Oscarem oceněných filmech: Rain Man a Barva peněz. V roce 1989 byla Cruisovi přiřčena první oscarová nominace v kategorii Nejlepší herec a získal Zlatý Globus za ústřední postavu ve filmu Narozen 4. července. Dalším úspěchem s nominací na Zlatý Globus byl film Pár správných chlapů v režii Roba Reinera v roce 1992.

V roce 1993 se Cruise pustil do samostatné produkce, kdy s partnerkou Paulou Wagnerovou založili společnost Cruise/Wagner. V roce 1966 v ní vytvořili kasovní trhák Mission impossible a ve stejném roce se Cruise dal dohromady s režisérem Cameronem Crowem a vytvořili kritikou oceněný film Jerry Maguire, což vyneslo Cruisovi druhou oscarovou nominaci a zisk druhého Zlatého Globu. Spolu s Wagnerovou získal Cruise v roce 1997 ocenění producentské organizace Guild of America, když od ní obdrželi cenu Nova za nejslibnější producentskou společnost. V dalších letech Cruise a Wagnerová uvedli kritikou oceněný film Without Limits, jehož autorem byl Robert Towne, (oceněný Oscarem za scénář k Polanského filmu Čínská čtvrt). Cruise znova prokázal svůj dramatický talent v roce 1999 při účinkování ve filmu Magnolie, které mu vyneslo třetí oscarovou nominaci a zisk třetího Zlatého Globu jako Nejlepšímu herci ve vedlejší roli.

Do nového millenia vstoupil Cruise jako herec a producent ve filmu Mission imposible 2. Tento film přinesl produkční společnosti Cruise/Wagner jeden z historicky největších zisků ve výši přes miliardu dolarů. V témže roce vyprodukovali rovněž film The Others, Na něm Cruise poprvé spolupracoval s Alejandro Amenábarem, režisérem, který později natočil španělský romantický thriller OTEVŘI OČI, jenž se stal předlohou filmu Vanilkove nebe. Nedávno dokončil Cruise práci na Spielbergově futuristickém filmu Minority Report. Výčet ocenění, které Cruise dosud získal, je velmi dlouhý. K nejvýznamějším patří ceny: Blockbuster Entertainment Awards, the British Academy Awards, the Chicago Film Critics Association, the MTV Mowie Awards, the Golden Satelite Awards, the National Board of Review, the People Choice Awards, the Screen Actors Guild Awards and the Kid?s Choice Awards. V roce 1987 vyhlásila společnost ShoWest Convention Cruise jako vedoucí hvězdu na žebříčku úspěšnosti toho roku a v roce 1990 mu společnost American Cinema předala svou cenu Distinguished Achievement Award.

Shromáždil prakticky všechna významná ocenění, v roce 1994 např. cenu od Harwardské Univerzity a v roce 1996 prestižní American Cinematheque Award za své zásluhy o umělecký film a video. V roce 1998 ho nadace Artist Rights vyznamenala cenou Johna Hustona, která znamená čestné ocenění pro ty, kteří uchovávají integritu uměleckého procesu. Vanilkové nebe znamená druhou Cruisovu spolupráci s uznávaným, oscarovým režisérem Cameronem Crowem. Jako herec se Cruise prosadil svým talentem a širokým rejstříkem hereckého uplatnění při spolupráci s vynikajícími filmaři jako Stanley Kubrick, Martin Scorsese, John Woo, Brian de Palma, Ron Howard, Neil Jordan, Tony Scott, Ridley Scott, Rob Reiner, Sydney Pollack, Barry Lewinson, Oliver Stone a Steven Spielberg. Dostalo se mu také cti pracovat s tak vynikajícími talenty jako je Dustin Hoffman, Cuba Golding Jr., Reneé Zellwegerová, Brad Pitt, Juliane Mooreová, Gene Hackman, Jack Nicholson a Paul Newman. Tom Cruise natočil více než 24 filmů, které obdržely na 40 oscarových nominací, a tím, že vydělaly téměř dvě miliardy dolarů, si zajistily čestné místo v hollywodské historii.

Penélope Cruzová
obrazek V rodném Španělsku je superhvězdou a nyní směřuje k hvězdnému nebi i v Americe. Americkému publiku se poprvé představila v roce 1992, kdy už měla v rodné zemi dlouhý seznam svých filmových hereckých úspěchů. Bylo to uvedení španělského filmu Jamon, Jamon, za nějž získala jednak nominaci na Cenu Goya, udělovanou Španělskou akademií filmu a vědy za nejlepší herecký objev a dále za oscarový snímek Belle Pepoque. V roce 1998 se poprvé objevila v anglicky mluveném filmu. Byla to Hi-Lo Country, režiséra Stephena Frearse, v níž byli jejími partnery Woody Harrelson, Patricia Arquetteová a Billy Crudup. V roce 1999 získala cenu jako nejlepší herečka na 13. udílení Cen Goya za svou roli ve filmu režiséra Fernanda Trueby The Girl of Your Dreams.

K jejím dalším filmům se řadí All The Pretty Horses, s partnery Mattem Damonem a Henry Thomasem v režii Billy Boba Thorntona a Woman on Top, s Markem Feuersteinem v režii Finy Torresové. Vytvořila dále hlavní roli v thrilleru Otevři oči, hrála v romantické komedii Twice Upon Yesterday, v Almodovarově Live Flesh, Talk of Angels a Don Juan. Hrála rovněž v Almodovarově filmu Vše o mé matce, který byl v loňském roce oceněn Zlatým Globem i Oscarem za nejlepší zahraniční film. Letos hrála ve filmu Kokain režiséra Teda Demmea jako partnerka Johnnyho Deppa a zcela nedávno jsme ji viděli spolu s Johnem Cagem, Johnem Hurtem a Christianem Balem ve filmu Mandolína kapitána Corelliho. V létě skončila natáčení španělského filmu No News from God s partnerkou Victorií Abrilovou.

Kurt Russel
obrazek Již po čtyřicet let podává vynikající dramatické i komediální výkony. Film ho objevil když mu bylo 12 let a účinkoval v 10 projektech Disneyova studia (např. Follow Me Boys, The Computer Wore Tennis Shoes a The Barefoot Executive). Uznání kritiky i diváků se mu dostalo za výkon v televizním filmu ELVIS, režírovaném Johnem Carpenterem. Za tuto roli získal nominaci na cenu Emmy. S týmž režisérem spolupracoval dále na sci-fi filmech The Zhing, Escape From New York a pokračování Escape From L.A. a na filmu Big Trouble in Little China. Russel spolupracoval na filmu Used Cars (rež. Robert Zemeckis), na Silkwoodové (rež. Mike Nichols), Swing Shift, (rež. Jonathan Demme), Tequila Sunrise (rež. Robert Towne), Tango and Cash (rež Andrej Končalovský), a Backdraft (rež. Ron Howard). Mezi jeho další filmy patří např. Unlawful Entry, Captain Ron, Tombstone, Stragrgate, Executive Decision, thriller Breakdown a Soldier.

Jason Lee
obrazek Ve filmu Camerona Crowea Na pokraji slávy si zahrál postavu Jeffa Bebea, zpěváka skupiny Stillwater. V roce 2001 se objevil v komedii Heartbrakers jako partner Sigourne Weaverové a Jennifer Love Hewittové. Film Jay And Silent Bob Strikes Back byl jeho čtvrtou spoluprací s režisérem Kevinem Smithem. Účinkoval v jeho filmovém debutu Mallrats, cenu Independent Spirit Award získal v r. 1997 za jeho komedii Chasing Amy a konečně se objevil i v jeho kontroverzní tragikomedii Dogma. V listopadu 2001 začal pracovat ve Vancouveru na romantické komedii A Guy Thing. Nedávno dokončil filmy Stealing Stanford (prac. název), kde hrál hlavní roli Johna Plummera a komedii Barryho Sonnenfelda Big Trouble. Než nastoupil hereckou dráhu, byl Lee profesionálním závodnÍkem na skateboardu, později obě profese kombinoval v komedii rež. Lawrence Kasdana Mumford. Účinkoval rovněž v thrilleru Nepřítel státu, romantické komedii Kissing A Fool a v nezávislém filmu American Cuisine.

Cameron Diazová
obrazek Její filmografie je dlouhá a jsou v ní obsaženy jak malé, nezávislé filmy, tak velké studiové projekty. Jeden ze tří velkých kasovních hitů jsou nedávno uvádění Charlieho andílci. Diazová se objeví též vedle Leonarda DiCapria a Daniela Day Lewise v očekávaném dramatu Martina Scorseseho Gangs Of New York a v současné komedii The Sweetest Thing. Nedávno tato herečka propůjčila svůj hlas princezně v animovaném celovečerním filmu Shreck spolu s dalšími významnými herci, Eddiem Murphym, Johnem Lithgowem a Mikem Myersem. V roce 1998 získala Diazová nominaci na Zlatý Globus za mimořádně úspěšnou komedii Něco na té Mary je. Její výkon ve filmu Svatba mého nejlepšího přítele vedle hereckých kolegů Julie Robertsové, Ruperta Everetta a Dermotta Mulroneyho jí vynesla v roce 1997 cenu Blockbuster Entertainment Award jako Nejlepší komediální herečce ve vedlejší roli a o rok dříve ji Narodní asociace majitelů divadel jmenovala nejslibnější herečkou budoucnosti.

Od té doby, co debutovala ve filmu vedle Jima Carreyho v roce 1991 ve filmu MASKA se Diazová objevila ve fotbalovém dramatu Olivera Stonea Vítězové a poražení, za který získala rovněž Blockbuster Entertainment Award jako nejoblíbenější komediální herečka. V roce 1999 získala řadu cen včetně Zlatého Globu za svůj výkon ve filmu Spikea Jonze Být Johnem Malkovichdmem. Další filmy, v nichž Diazová vystupovala, jsou: Very Bad Things rež. Peter Berg, černá komedie The Last Super, dále Feeling Minnesota vedle Keanu Reevese, následovaly dva filmy Edwarda Burnse The Brother McMullen a She is The One, a konečně ve filmu A Life Less Ordinary vedle Ewana Mc Gregora.

O tvůrcích

Cameron Crowe
obrazek Je autorem i režisérem, napsal scénář a režíroval film Na pokraji slávy, komický, poloautobiografický film o mladíkovi, nadšeném fanouškovi, který jezdí jako reportér s rockovou kapelou Stillwater, která je na vzestupu zhruba na začátku sedmdesátých let. Film byl velmi populární a dostal se na seznam deseti nejúspěšnějších snímků roku. V roce 2000 vynesl Croweovi dokonce Oscara za Nejlepší scénář, vedle nominace Guildu amerických režisérů v kategorii Nejlepší režisér. Film také získal četná další vyznamenání např. Zlatý Globus jako Nejlepší film, cenu AFI jako Film roku a nominaci na cenu Golden Laurel, kterou uděluje americký Guild producentů. K tomu získala Kate Hudsonová, jedna z představitelek, Zlatý Globus jako Nejlepší herečka ve vedlejší roli a v téže kategorii byla nominována i na Oscara.

Před filmem Na pokraji slávý dosáhl Crowe velkého úspěchu, když napsal, režíroval a spoluprodukoval v roce 1966 hit Jerry Maguire. Pro Crowea to byla první spolupráce s Tomem Cruisem. Film se stal celosvětovým trhákem. Crowe za něj získal oscarovou nominaci v kategorii Nejlepší film a Nejlepší původní scénář a současně získal Crowe druhou nominaci Guildu scénáristů za objevný scénář. Je rodilým Kaliforňanem, narodil se v Palm Springs a vyrostl v San Diegu. Již v 15 letech začal přispívat do prestižních časopisů jako Rolling Stone, Playboy, Creem a The Los Angeles Time. Bylo mu teprve 16 let, když ho přijala redakce Rolling Stone, nejprve jako přispívajícího a později stálého redaktora. V době svého působení v časopise napsal řadu profilů významných hudebních osobností, jako např. Boba Dylana, Erica Claptona, Davida Bowieho a Neila Younga. V roce 1979 se Crowe jako dvaadvacetiletý vrátil na střední školu, kde prováděl sběr materiálu pro román Fast Times At Ridgemont High , který vyšel v roce 1981 v nakladatelství Simon a Schuster a stal se bestsellerem. Crowe se tehdy pustil do práce i na filmové adaptaci tohoto svého románu, který se stal jeho scenáristickým debutem ve filmu.

Natočila jej režisérka Amy Hackerlingová v roce 1982. Úspěšný film uvedl řadu později významných herců, jako jsou Sean Penn, Jennifer Jason Leighová, Forrest Whitaker, Nicolas Cage a Eric Stoltz. K úspěchu filmu připojil Crowe i svůj osobní úspěch, když za tento scénář, jako nejlepší zpracování komedie, získal cenu Guildu scénáristů. V roce 1989 debutoval Crowe též jako režisér svým autorským filmem Say Anything, v němž vystupoval John Cusack a Ione Skye. Pak si napsal a režíroval divácky úspěšnou romantickou komedii Singles, v níž hráli Matt Dillon, Bridget Fondová a Kyra Sedgwicková. Než se pustil do filmu Vanilkové nebe, strávil jeden a půl roku průzkumem a tvorbou publikace Conversation With Wilder, což je řada rozhovorů s legendárním filmovým tvůrcem Billy Wilderem. Kniha vyšla v roce 1999 v nakladatelství Knopf.

Paula Wagnerová
obrazek V roce 1993 vytvořili spolu s Tomem Cruisem produkční společnost Cruise/Wagner. Jejich prvním společným filmem byla Mission Implssible, která byla uvedena do kin o víkendu na svátek Memorial Day (11. listopad), v roce 1966 a stala se celosvětovou kasovní senzací. Zopakovali si tento úspěch v roce 2000 - s pokračováním Mission Impossible 2. V následujícím roce - 2001 - se stal překvapením sezóny film režiséra Alejandra Amenábara The Others. Předtím společnost CRUISE/WAGNER produkovala film Without Limis, který napsal a režíroval Robert Towne. Tento film byl v časopise Premiere označen jako jeden z nejlepších snímků roku 1998 a také Time ho zařadil mezi deset nejlepších filmů toho roku. Předtím, než Wagnerová s Cruisem vytvořili svou produkční společnost, působila Wagnerová téměř 15 let jako jedna z vrcholných agentek, která pečovala o profesionální kariéru takových klientů, jako byl např. Oliver Stone, Demi Mooreová, Robert Towne, Val Kilmer a Tom Cruise. Svou vlastní dráhu v uměleckém průmyslu začínala jako divadelní herečka. Vystupovala v regionálních divadlech, např. Yale Repertory Theater, ale i na Broadwayi a v Off-Broadwayských představeních. Je rovněž literárně činná, spolupracovala např. na hře Out Of Fathers House.

Podobné filmy

Vánoce s Holly
(Christmas with Holly) Po zrušené svatbě se Maggie rozhodne od základu změnit život a spln...
dnes 07.15
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Neuvěřitelný Hulk
(The Incredible Hulk) Před pěti lety prováděl jaderný fyzik Bruce Banner, společně se svou...
dnes 12.40
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Vánoční hvězda
Romantická komedie, která potěší nejen o Vánocích. Igor Bareš jako nesmělý muzikant, který...
dnes 16.20
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 16. 12. 2019 Svátek má Albina
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz