fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

70% 1037 hlasů
7 10 1037
film / drama, Životopisný, romantický, Velká Británie/Irsko, , 120 min., od 12 let
Becoming Jane
Kinopremiéra v ČR 11.10.2007 v SK 6.12.2007, DVD od 13.2.2008 a Blu-Ray od 6.4.2011 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:20Stala se ženou... Stala se legendou...
Vášnivý milostný příběh o skutečném setkání mladé Jane Austenové a Toma Lefroye, který pravděpodobně inspiroval její největší romány. Roku 1795 byl pro mladou anglickou dámu hlavním životním cílem sňatek s bohatým mužem. Jane Austen však věří na lásku. Ve svých 20-ti letech se konečně setkává s temperamentním mladým Irem Tomem Lefroyem. Jeho intelekt a opovážlivost ji naprosto uchvátí a Jane brzy nemyslí na nic jiného, než na Toma. Může si ale dovolit odmítnout nabídku k sňatku s vnukem Lady Gresham, vzepřít se autoritě svých rodičů a uprchnout před sociálními konvencemi?
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Reziser Julian Jarrold natocil len priemerny romanticky film o laske ona + on. Na poli romantickych filmov mam ovela radsej Madisonske mosty Clinta Eastwooda. 60 %
Všechny komentáře k filmu 27+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Vášeň a cit

V roce 1795 byl pro většinu mladých anglických dívek hlavním životním cílem sňatek s bohatým mužem. Nezkušená Jane Austenová však věří v opravdovou lásku. Je rozhodnuta stát se spisovatelkou a většinu času věnuje čtení románů a psaní literárních pokusů. Ve svých dvaceti letech se setká s temperamentním mladým Irem Tomem Lefroyem, jehož intelekt a charisma ji naprosto uchvátí. Ve svém prvním milostném vzplanutí dává Tomovi přednost před zajištěnými nápadníky, i když její okolí klade důraz na majetek. Podle Jane má láska přednost a dokáže překonat všechny překážky. Je tomu tak ale doopravdy? Pokud se ti dva rozhodnou vzít, mohou ztratit vše včetně svých rodin, přátel a jejich podpory. Zamilovaná Jane čerpá inspiraci ze všeho, co prožívá, a je na cestě stát se autorkou nadčasových příběhů. Tvůrci se volně inspirovali skutečnými událostmi ze života Jane Austenové (1775-1817), které se pravděpodobně prolnuly do jejích románů. Autoři v čele s režisérem J. Jarroldem převzali způsob románového vyprávění Austenové, jehož síla je v živém dialogu a jemné ironii. Příběh zobrazující tehdejší společnost, svazovanou konvencemi a sociálními rozdíly, se odehrává ve stylu jejích knih. Talentovaná americká herečka Anne Hathawayová se pro hlavní roli naučila hrát na piano a zvládla dokonalý anglický přízvuk.


O filmu

obrazek
Jane Austenová ohromila okolí svým talentem, důvtipem a inteligencí. Její život je ale plný vášně a romantiky. Ve dvaceti letech se setkala s Tomem Lefroyem a zamilovala se do něj. Z jejich vztahu vznikl příběh tak opravdový a romantický jako její nejskvělejší literární díla.

V anglické společnosti na konci 18. století byl sňatek z lásky jen bláznivou pohádkou. Hlavní hybnou silou byly peníze. Manželé Austenovi mají dceru na vdávání a moc dobře si to uvědomují. Jane dostane nabídku k sňatku od synovce Lady Gresham pana Wisleyho. Jane se to ale nelíbí. Je obdařena divokým a nezávislým duchem dvacetileté a vidí jiný svět, než třídní rozdíly a obchod, svět mimo pýchu a předsudky. Chce se vdát z lásky.

Setká se s mladým Irem Tomem Lefroyem, který je advokátním asistentem a přijel do Hampshiru na návštěvu. Je krásný, inteligentní, ale chudý. Nemá rád nevzdělané venkovany. Ale v mladé Jane Austenové najde mnohem víc než by očekával…

Jejich cesty se propojují čím dál tím víc. Podnikají divoké slovní turnaje v místním lese, tančí spolu, Jane ho porazí v kriketu a dá mu k přečtení román „Tom Jones.“ Postupně se jeden do druhého zamilují.

Jsou ale pod přísným dohledem. Sestřenice Jane a její sestra Cassandra ji nabádají jaké by tato aféra mohla mít následky. Lady Greshamová se urazí, Tomův strýc soudce Langlois, který osobně i finančně investoval do budouc-nosti svého synovce stále doufá a nechce ani vidět že by jeho snaha přišla vniveč. Manželé Austenovi se marně snaží svou nejmilejší dceru přesvědčit.

Milenci se musí rozhodnout. Tom navrhuje, aby utekli. To by ale mělo katastrofické následky. Rodina Jane není bohatá a hrozí jim, že zůstane bez prostředků a zahanbena. I Lefroyova rodina v Irsku na Toma spoléhá co se týče financí a budoucnosti. Pokud utečou, o všechno přijdou: o rodinu, přátele a majetek. Jsou připraveni udělat poslední krok k tomu, aby urazily rozum a cit té doby?

obrazek
O natáčení

V roce 2003 zahýbal spisovatel Jon Spence literárním světem, když odhalil, že slavná bezdětná spisovatelka si prožila románek a vášeň takové lásky, o které psala ve svých knihách. Vědělo se o tom jen málo, přestože to bylo ve většině biografiích Jane Austenové zmiňováno. Až Jon Spence v této oblasti provedl rozsáhlejší průzkum, pídil se po tom, zda jsou domněnky a teorie podložené a důkazy, kterých se dobral sepsal do biografie „Becoming Jane Austen“. Jeho biografie otřásla dosavadním vnímáním Jane Austenové a Toma Lefroye. Z biografie rovněž vychází, že jejich vztah byl vážný a mnohem trvalejší než jen krátký flirt, jak se domnívali předchozí autoři biografií.

Toto milostné setkání zaujalo scenáristku Sarah Williams a oslovila producenty Douglase Rae a Roberta Bernsteina, kteří se námětu hned chytili. Jane Austenová za svým přísným zevnějškem skrývá divoce bijící srdce, které tento vztah probudil a díky němuž se z ní stala nepochybně nejlepší ženská spisovatelka, která kdy žila. Jon Spence byl najat jako historický konzultant pro natáčení. Vášeň a cit se natáčel v Irsku od března do května 2006.

Filmové adaptace díla Jane Austenové, jako například Pýcha a předsudek, většinou působí nadpozemsky, silně romanticky, protože jsou to její příběhy a povídky. Tento film se ale více zaměřuje na těžkosti života samotné Austenové, na fakt, že pokud by ve své době nevdala pro peníze, její život by se zhroutil. Austenovi nebyli zámožní a spoléhali na ni.

Dům Austenových zobrazený ve filmu je klíčovým místem. Žili na skromné faře ve vesnici Steventon v Hampshiru, kde pan Austen působil jako místní farář. Dům určoval postavení rodiny: „Hledala jsem něco, co bude v anglickém stylu a to se na Irském venkově hledalo těžko,“ říká výtvarnice Stewartová, „Vhodné místo jsme našli v Higginsbrooku. Hledala jsem dům, který bude připomínat sídlo Bennetových z Pýchy a předsudku. Po dlouhém hledání jsme zjistili, že Austenovi žili v mnohem menším a ošuntělejším domě, než Bennetovi. Máme hodně vizuálních dokladů, jak to tam vypadalo, včetně rytin a maleb, které místo vykreslují. Higginsbrook byl ideální, protože Austenovi žili namačkáni v malém domě. Pan Austen byl řadový farář na malé faře, u které měli malou zahrádku, kde si pěstovali zeleninu pro vlastní spotřebu.“

Se sídlem Austenových ostře kontrastuje dům Lady Greshamové, druhá hlavní lokace scénáře: „Zjistila jsem, že rodina, která zaměstnávala pana Austena jako faráře, žila v honosné budově v gotickém stylu,“ vysvětluje Stewartová, „Byla to rodina Tuitových, ve filmu Greshamových. Dočetla jsem se, že šlo o velmi lakomou rodinu. Nikomu nedali žádné peníze, s nikým se příliš nepřátelili, ani neměli dům příliš vyzdobený, v podstatě nechali dům chátrat. Takže jsme ve filmu ukázali, že přesto, že šlo o obrovský architektonicky pozoruhodný dům, nebylo o něj dostatečně pečováno.“ Dům Lady Greshamové se natáčel na dvou lokacích: exteriéry se točily u Kilruddery House ve Wicklow, ale interiéry o 70 mil dál, v Tullamore v Offaly. Fara pana Austena se natáčela v Cloghlee Bridge v Dublinských horách. Kostel byl mírně zanedbaný a starý, tak jak to dost pravděpodobně bylo ve skutečnosti, protože Austenovi neměli dostatek financí, aby ho udržovali v perfektním stavu.

obrazek
Hlavní fakta příběhu, podle Jona Spence:

I. Jane Austenová se setkala s Tomem Lefroyem při jeho návštěvě u tety a strýce v Hampshiru o Vánocích roku 1795, tehdy bylo oběma 20 let.

II. Jane Austen navštívila v srpnu 1796 krátce Londýn a bydlela v domě Tomova strýce, kde tou dobou žil i Tom.

III. Tom se vrátil do Irska ke své práci advokáta. Na konci roku 1798 se oženil se setrou svého kamaráda ze školy a svou prvorozenou dceru pojmenoval Jane.

Scenárista Kevin Hood byl příběhem nadšen: „Projekt mě nadchl, protože jde o velmi zásadní příběh, který navíc sloužil jako inspirace pro román „Pýcha a předsudek“. Lidé zapomínají na to, jaký genius Jane Austenová byla, jedna z hlavních autorek všech dob. Její vztah s Tomem Lefroyem byl naprosto zásadní pro její následující práci. Film se opírá o fakta tak, jak jsou nám známa a většina postav skutečně existovala, stejně jako mnoho situací a okolností ve filmu,“ vysvětluje scenárista Kevin Hood, „Některé události jsme upravili, propojili jsme je s tím, co o Jane Austenové známe z jejích knih a dopisů, vše dohromady dotváří obraz života Jane Austen.“

„Milostný příběh Jane Austenové a Toma Lefroye je nový a překvapující. Navíc nabízí fascinující pohled do jejího života a jedná se pravděpodobně o zkušenost, která jí pomohla k tomu, stát se velkou spisovatelkou. Podle mě byl scénář zajímavý tím, že se zaměřuje na Jane jako na mladou nevázanou a živou ženu a je to hloubavý a imaginativní obraz jejího života a práce.“

Obsazení rolí

Jane Austen

Jane Austenová je obyčejně zobrazována jako velmi upjatá a strojená. Jako žena, která svůj život oddala psaní. V tomto filmu máme možnost spatřit i další aspekt její osobnosti. Proslula jako pravděpodobně nejlepší anglická spisovatelka od dob Williama Shakespeara a zde je zobrazena jako mladá žena, která je nejen oddaná svému spisovatelskému talentu, ale také divoká a nezávislá. Žena, která prožívá to, čím prosluly hrdinky jejích románů.

Jane je nejmladší dítě z rodiny: má šest bratrů a jednu sestru. Ve filmu je jí dvacet jedna let, je na vrcholu svého ženství, a její rodiče chtějí, aby se provdala do bohaté rodiny.

Pro režiséra Juliana Jarroldse je právě tato mladistvá nevázanost klíčem k postavě Jane ve filmu: „Tvrdohlavě se odmítá podřídit nátlaku ohledně sňatku. Je to nezávislá žena, která k sobě hledá někoho se stejným intelektem. Takže, když se objeví inteligentní šibal Tom Lefroy, začnou přeskakovat jiskry.“

Americká herečka Anne Hathaway, kterou jsme naposledy viděli v komedii o prestiž-ní módě Ďábel nosí Pradu, se pro roli Austenové nejprve zdánlivě moc nehodila. Ale pak se ukázalo, že je nejlepší.

„Když jsem se setkal s Annie, bylo mi jasné, že to bude ta pravá herečka pro roli Jane,“ vysvětluje režisér Jarrold, „Jane Austenovou miluje a zná všechny její romány. Je velice chytrá, pracovitá a zapálená. Byla odhodlaná zjistit si o Austenové všechny informace, zapracovat na dokonalém anglickém přízvuku, naučit se hrát na piáno, zvládnout všechny klasické tance a naučit se zvyklostem konce 18. století. Dokonce se naučila základy znakové řeči, kterou jí učí Filip, který je částečně neslyšící, a hraje jejího bratra George. Annie má živé, provokativní vystupování, které je pro roli mladé ženy, která se bouří proti pravidlům sňatků v 18. století, příhodný. Věřil jsem, že mezi Annie a Jamesem McAcoyem to bude fungovat a moc se mi líbil její film Zkrocená hora.“

Anne Hathawayová říká: „Byla jsem unesena, jak inteligentně byl scénář napsán a jak citlivý a vášnivý byl. Je to příběh nejslavnější anglické ženy všech dob a lidé si obyčejně Angličany s vášní nespojují. Také se mi líbilo, jak je v něm zachyceno, jak se do sebe zamilují dva mladí lidé. Přestože příběh nemá pohádkový happy-end, je závěr filmu nesmírně dojemný. Je to tak klasické drama, tak nadčasové jako byla třeba Casablanca.“

„Myslím, že v době, kdy žila Jane Austenová, bylo velice těžké být dcerou,“ pokračuje Anne Hathaway, „Očekávalo se od Vás strašně moc, a tolik se očekávalo i od Jane a ona se proti tomu bouřila. Soudím, že měla velice krásný vztah se svým otcem, a že s ní vycházel mnohem lépe, než její matka. Myslím, že byť byl její vztah s matkou založen na lásce, byl velice prchavý. Její matka byla velice pečující žena, která pro svou dceru chtěla, aby se dobře vdala a usadila se, a to podle ní bylo to hlavní. Jane to viděla jinak a tak často docházelo k vypjatým konfliktům.“

obrazek
Tom Lefroy

„O Tomovi Lefroyovi v době, kdy se znal s Jane Austen, víme velmi málo. Vše co víme, víme z jejích dopisů,“ říká Jon Spence, „To, že o něm Jane říká, že by si měl přečíst román Tom Jones, nám o Lefroyovi říká asi víc, než kterýkoli jiný známý detail.“

Ve tomto filmu je Lefroy ambiciózní inteligentní muž. Pro režiséra Juliana Jarrolda bylo podstatné ve filmu ukázat, jak Lefroye změnilo jeho seznámení s Jane. Skotského herce Jamese McAvoye už režisér znal, režíroval ho v televizním seriálu White Teeth: „Jsem Jamesův fanoušek už dlouhá léta. Je to velmi nadaný a inteligentní herec. Hlavní úkol při ztvárnění postavy Toma Lefroye bylo charisma a rošťácký šarm jeho postavy. Také musel dokázat oponovat slovním turnajům, které s ním Jane vedla. Nakonec se, přes svoje přesvědčení, do Jane po uši zamiluje, i když je mu jasné, že to nemá žádnou budoucnost. To všechno se Jamesovi podařilo s lehkostí a šarmem.“

Jameseova rodina v Irsku na něj spoléhala. Proto studoval práva v Londýně, aby byl schopen finančně ji zajistit: „Je to muž, na kterého je vyvíjen obrovský nátlak, potvrzuje McAvoy, „Jeho úkol, jakožto nejstaršího syna, je obnovit pokulhávající movitost rodiny. To si uvědomuje už asi od svých 11 nebo 12 let. Jeho strýc Langlois ho odvedl od rodiny a přátel již v ranném věku, aby se učil v Londýně právům. Je to pro něj příležitost, jak si polepšit, dobře se oženit a obnovit bohatství rodiny. Tom je sice v jádru nekonformní, ale cítí to obrovské břemeno zodpovědnosti.“

Pan a paní Austenovi

Matku Jane si zahrála Julie Waters. Hraje ženu, která se vdala z lásky. V tehdejší společnosti to nebylo ani populární ani výhodné. Nyní se paní Austenová snaží, aby se její dcera nevydala stejnou cestou. Chce pro ni to, co považuje za nejlepší.

Zpočátku věděla Julie Waters o Jane Austenové jen velice málo: „Nevěděla jsem o ní nic, nečetla jsem žádný její román,“ říká herečka, „Nikdy mě nijak zvlášť nepřitahovala. Pak mi dal bratr přečíst memoáry, které o ní napsala její rodina. Prošla jsem si je a přečetla jsem si Pýchu a předsudek, který mě naprosto uchvátil: bylo to velice vtipné a současné.“

„Při natáčení plesových a rodinných scén jsme si užili spoustu legrace. Nikdo z nás moc dobře netančí, tak to byla legrace. Legrace už ale nebyla dobová móda. Vždycky jsem byla šťastná, když jsem si mohla sundat korzet, tenkrát ženy musely tolik trpět! S korzetem se nemůžete pořádně hýbat. Třeba si nemůžete zavázat tkaničky, je to hrůza.“

Manžel paní Austenové je místní duchovní. Vede si celkem dobře, je pyšný na svých osm dětí a velmi dobře vychází se svou nejmladší dcerou. Reverenda George Austena si zahrál James Cromwell, který si zahrál například roli dobrosrdečného farmáře ve filmu Prasátko Babe, zkorumpovaného policistu v L.A. - Přísně tajné nebo roli prince Filipa ve filmu Královna. Pan Austen je štědrý gentleman, vzdělaný muž a především podporující otec Jane.

obrazek
Rodina, přátelé a nepřátelé

Maggie Smithová, dvojitá držitelka Oskara je legendární filmová herečka, zde byla obsazena do role úžasné Lady Greshamové.

Anna Maxwell Martinová si zahrála Cassandru, jedinou sestru Jane a její nejbližší přítelkyni: „Je to velmi hodná žena, velice zaměřená na rodinu a moc milá,“ říká Martinová, „Je celkem zásadová, a přeje si, aby byla Jane šťastná. Říká, že rodina a společenské postavení jsou velmi důležité a nelze to jen tak zahodit. Je velice oddaná Jane a jejímu psaní. Z pozdějšího života se dozvídáme, že si byly velmi blízké.“ Cassandra přichází o svého snoubence Thomase, který umírá nakažen žlutou zimnicí v Karibiku, kde pracoval jako vojenský kněz. Tato ztráta Cassandře způsobí velký zármutek: „Velmi miluje tohoto muže, za kterého se chystá provdat,“ pokračuje Martinová, „Znala ho dlouhá léta , vyrůstali spolu. Vypadá to, že z nich bude skvělý manželský pár a najednou se všechno zhroutí. Stane se z ní zničená, v jádru zlomená žena, která se musí vyrovnávat s obrovskou bolestí.“

Joe Anderson si zahrál Henry Austena. Podle scénáře je mu 25 let, je to pohledný švihácký student v šarlatové uniformě, milicionář s velmi nízkým příjmem. V Londýně se přátelí s Tomem Lefroyem. Henry je nejmilejší bratr Jane, chytrý a optimistický muž, který vystudoval Oxford: „Zažili si spolu mnoho milých chvil,“ vysvětluje Anderson, „Zjistil jsem si, že když byli malí, tak si spolu vymýšleli a psali různé příběhy. Byli si velmi blízcí, a Henrymu se na Jane vždycky líbilo, že na dívku je celkem rozpustilá.“

Svět Jane Austenové

Snímek Vášeň a cit je zasazen do prostředí, které se nepodobá žádné z předchozích filmových adaptací jejích knih. Tento příběh, byť je inspirován skutečnými postavami a místy, nenajdete v žádném z jejích románů.

Výtvarnice Eve Stewartová se před natáčením zcela ponořila do dobové literatury - regentského období v Anglii, konce 18. století, a zjistila si o Jane Austenové maximum: „Nenatáčeli jsme dokumentární film, takže jsme nechtěla, aby to tak ve výsledku vypadalo,“ vysvětluje Stewartová, „Když chcete diváky přenést do jiného světa, nechcete při tom zabřednout do přílišného pedantství. Takže se z Vášně a citu stalo dobové drama. Je odvážnější, zemitější a tvrdší než předchozí filmové adaptace: ostré hrany nejsou zjemňovány a slunce vždycky nezáří zlatě. Je to obraz toho, jaký život vedla Jane Austenové.“

Najít vhodné lokace pro natáčení nebyl až tak veliký problém ve městě, kde je gregoriánská architektura téměř neporušena včetně řadových domků (Henrietta Street) a hlavní městské pamětihodnosti, radnice. Horší to bylo s vhodnými lokacemi na venkově: „Dublin má skvělou gregoriánskou architekturu, ale venkovské lokace byly problém, protože se vůbec nepodobají Hampshiru. Nejsou tam žádné kopce ani porost, takže pro výtvarníka byla krajina nejtvrdší oříšek.“

Podobné filmy

Moderní Popelka: Byla jednou jedna píseň
(A Cinderella Story : Once Upon a Song) Katie sní o tom, že se stane zpěvačkou, její touze...
dnes 08.00
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Svět podle Garpa
(The World According to Garp) Jenny Fieldsová už od útlého mládí opovrhuje muži a systémem...
dnes 10.15
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Rohožka
Kdo sousedu jámu kope... Povídka z cyklu Bakaláři (1973). Hrají: B. Záhorský, M. Brožová a...
dnes 13.50
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 22. 8. 2019 Svátek má Bohuslav
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz