fb  Sdílet
   Informace    Recenze    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

80% 2879 hlasů
8 10 2879
film / komedie, drama, mysteriózní, USA, , 125 min., od 11 let
Big Fish
Kinopremiéra v ČR 12.2.2004, DVD od 1.9.2004 Bonton

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:20Pro někoho je každý rybník příliš malý ...
Edward Bloom byl odjakživa vášnivým vypravěčem neuvěřitelných historek ze svého mládí, kdy jej jeho záliba v cestování zavedla na úžasnou výpravu okolo světa. V jeho mýtických dobrodružstvích nechybí obři, vlkodlaci, zpívající siamská dvojčata ani čarodějnice se skleněným okem, která dokáže nahlédnout do budoucnosti.
Se svými fantastickými historkami se Bloomovi daří okouzlit každého kromě jeho syna Willa. Když pak Edward onemocní, jeho žena Sandra se pokusí Willa přimět, aby ke svému otci znovu našel cestu. Will se musí pokusit oddělit pravdu od fikce a naučit se s heroickými činy i velkými prohrami svého otce žít.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Nevím proč mi sakra trvalo tak dlouho než jsem se k tomuhle epickému filmu dostala?! Jedná se o naprosto úžasně natočený film o tom, že lidská fantazie nezná mezí. Ráda bych si v budoucnu přečetla i knihu, protože takový příběh může vymyslet vážně talentovaný člověk s velkou představivostí. Ewan se do téhle role krásně hodil a nejlepší je to, že za celý film tam nenajdete postavu, kterou by jste vyloženě nenáviděli. Všechno je krásné a pozitivní až neuvěřitelné. Krásný film na zvednutí nálady.
Všechny komentáře k filmu 54+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

Velká ryba připomene leckomu nepochybně geniální dílo Forrest Gump. I zde hrají prim umě vyprávěné životní příběhy člověka, který i v nudném světě dokáže zažít spoustu nevšedního. Jen vypravěč není jediný a všechny životní epizody jsou krásně přibarvené, smyšlenější a chvílemi fantasticky pohádkové. Přesto se drží film dobrého vkusu a nesnaží se jen o originalitu za každou cenu, i když neustále připomínané postavy čarodějnice, čtyřmetrového obra, či krásných čínských siamských zpěvaček, jsou velmi nevšední.  Během dvou hodin narazíme na několik velmi úsměvných momentů, přesto film nelze zařadit jen do kategorie komedie, je toho v něm o dost víc. V neposlední řadě hodně srdce, lásky... Celá recenze
vip007, 9 z 10

Popis filmu Velká ryba

Edward Bloom (Albert Finney) byl vždycky velkým vypravěčem příběhů ze svého podivuhodného života. Když ho, coby mladého muže (Ewan McGregor), vandrování vedlo neuvěřitelnou cestou z malého městečka v Alabamě a kolem celého světa zase zpět, Ed úžasně věrohodně spřádal dobrodružné historky plné obrů, čarodějnic, siamských dvojčat,


O filmu

<>Obrázek nenalezen<> "V příbězích jsou naše sny," říká herec Ewan McGregor, který v pohádkovém dramatu Velká ryba ztvárnil mladého Edwarda Blooma. "A právě proto je vyprávíme ostatním. Činí nás zajímavými a spojují nás s ostatními lidmi. Bez nich by nám zbyly jenom supermarkety a politika. A k čemu by byl takový svět?"

Spisovatel Daniel Wallace podotýká, že mu při psaní knihy Big Fish, A Story of Mythic Proportions byl inspirací částečně jeho charismatický otec a také skutečnost, že se nedávno sám zhostil rodičovské role. "Edward Bloom a můj otec mají leccos společného. Stejně jako Edward měl i můj otec obrovské charisma, které někdy používal k tomu, aby si udržel lidi dál od těla. Ve chvílích, kdy se zdálo, že s posluchačem hovoří velmi důvěrným způsobem, pouze rozehrával svůj přirozený šarm."
obrazek
Název Wallaceovy knihy o Bloomových dobrodružstvích má původ v jednom z oblíbených výrazů jeho otce. "Můj otec mluvil po celý život o tom, že opustí své rodné městečko a vydá se do velkého města, protože nechce být ,velkou rybou v malém rybníku'. Proto opustil Cullman a stal se mezinárodním byznysmenem. Název knihy má ale i jiný význam. Ryba je velmi kluzká - stejně jako Edwarda Blooma ji nedokážete jen tak jednoduše udržet."

Wallace ve svých příbězích vzdává hold jižanské tradici - proplétání pravdy a fikce, skutečných a zveličených faktů. "Edward je strhující vypravěč, jehož styl se velmi podobá jižanské literatuře," říká Wallace. "Lidové pověsti si přímo říkají o to, aby do nich lidé přidávali svou fantazii. Je to podvod i magie zároveň - v podstatě jediná magie, kterou si většina z nás v dospělosti užije."
obrazek
Autor knihy si však nikdy nepředstavoval, že se jeho dílo dočká i filmové adaptace. Její převod do soudržného a citově podmanivého filmového scénáře vyžadoval mimořádnou představivost scénáristy Johna Augusta (Go, Charlieho andílci). "Danielovy příběhy mají mnoho fantastických a výrazných prvků," říká August. "Spor mezi otcem a synem je velmi obecný, ale zároveň také specifický a jedinečný. Součástí příběhu je také velká milostná romance a téměř homérovská odysea plná úžasných dobrodružství. Kniha se vydává tolika různými směry, že ji bylo velmi těžké adaptovat do filmového scénáře. Tím více vzrušující ale bylo se o to pokusit."

Přestože se zdá, že Bloomovy bombastické vzpomínky jsou pouze výplody bujné představivosti, jeho vyprávění obsahuje i pravdivé prvky. "Jeho syn Will (Billy Crudup) se snaží dopátrat toho, co Edward zažil ve skutečnosti. A protože je novinářem, pokouší se najít faktickou pravdu, která je však odlišná od toho, jak pravdu cítí jeho otec. Edward zřejmě nikdy neřekl nic, co by byla skutečnost, ale za každou jeho příhodou je určitá hlubší pravda."
obrazek
Jedním z hlavních prvků, kterými příběh obohatil August, je postava Willa. Ten v průběhu děje slouží jako vypravěč Wallaceových příběhů. August tuto postavu založil na svých vlastních zkušenostech. Přestože jeho vztah s otcem neměl podobnou povahu jako ten mezi Edwardem a Willem, určitě podobnosti zde přece jenom byly. "Každý syn vzhlíží ke svému otci s velkým respektem. Ale jak postupně roste, začíná ho vidět také jako muže, nejen jako svého otce," říká August. "Jednou přijde ten zvláštní okamžik, kdy si uvědomíte, že ani on pokaždé neví, co přesně dělá. Myslím, že je velmi jednoduché vžít se do situace Willa. Stejně jako jeho otec má nepochybně i ten váš tisíce vlastností, díky kterým jej milujete, ale také několik dalších, které vás přivádějí k šílenství."

Will ve filmu zjistí, že se brzy zhostí rodičovské role. Zároveň se však dovídá, že už mu nezbývá mnoho času, aby se pokusil znovu navázat kontakt se svým otcem. S překvapením zjišťuje, že Edward navzdory povrchnímu zdání hluboce miluje svou rodinu a jeho divoké příběhy přece jen obsahují zrnka pravdy. Will navíc pochopí, že jeho vlastní život se odvíjí tímto způsobem právě díky jeho otci, který jej povzbuzoval, aby se vydal do světa. "Ironie je v tom, že Will utekl před vypravěčskou mánií svého otce, aby se později sám stal vypravěčem. Jediný rozdíl je v tom, že zatímco jeho otec své příběhy vykládá ústně, Will je sepisuje," vysvětluje August.
obrazek
August se svým scénářem oslovil producenty Dana Jinkse a Bruce Cohena. Ti pak pro film získali režiséra Tima Burtona, který tehdy (spolu s dalším producentem filmu Richardem D. Zanuckem) plánoval pokračování úspěšného filmu Planeta opic. "Velká ryba byl jeden z nejlepších scénářů, které jsem kdy četl. Totéž říkal i Tim. Chtěli jsme ten film natočit hned," říká Zanuck.

Burtona na příběhu zaujala vyrovnanost mezi velkolepostí Edwardových historek a jednodušší, intimnější povahou dějové linie o vztazích v rodině. "Líbilo se mi, že se příběh vydává do světa fantazie a pak se vrací do bolestné reality, ve které Will ztrácí svého otce," říká Burton. "Mým nejtěžším úkolem bylo udržet tuto rovnováhu i ve filmu." "Jedním z hlavních výhod bylo to, že Tim je pověstný svým vypravěčským talentem, a tento film o vyprávění přímo pojednává. Filmy jako Ospalá díra, Střihoruký Edward nebo The Nightmare Before Christmas jsou přesně tím druhem příběhů, které by Edward Bloom s gustem odvyprávěl," dodává Jinks.
obrazek
Pro roli mladého Blooma si filmaři vybrali všestranného herce Ewana McGregora. "Když jsem si poprvé přečetl scénář, byl jsem ohromen. Je velmi dojemný a svou sílu čerpá zejména ze vztahu mezi otcem a synem. Připomněl mi období, kdy jsem opustil Skotsko, což je pro každého Skota velmi zásadní životní událost. Přestěhoval jsem se do Londýna, abych tam mohl studovat hereckou školu, ale ve skutečnosti jsem chtěl poznat svět. Něco podobného dělá ve filmu i Edward. Někdy zkrátka musíte opustit to, co je vám známé, abyste zjistili, kým ve skutečnosti jste. Myslím, že film osloví každého, kdo v životě něco podobného prožil."

K obsazení Alberta Finneyho do role staršího Blooma filmařům výrazně dopomohla dvojice fotografií: "V roce 1997 jeden časopis otisknul fotku Ewana a vedle ní podobiznu Alberta Finneyho z roku 1963, kdy hrál ve filmu Tom Jones a byl v přibližně stejném věku jako Ewan. Jejich podobnost byla zřejmá na první pohled," říká Zanuck.

Na filmaře se usmálo štěstí také při výběru hereček pro roli krásné a oddané Sandry Bloom. Této herecké úlohy se zhostily Jessica Lange a mladá Alison Lohman.
obrazek
Podle Jessicy Lange je jednou ze silných stránek filmu to, že evokuje styl magického realismu, který byl vlastní takovým velikánům světové literatury, jakými byli například Gabriel Garcia Marquez nebo Juan Rulfo. "Z hlediska americké kinematografie byl tento scénář výjimečný," říká Lange. "Je to báječná, nádherně napsaná pohádka se zajímavým pohybem v čase. Stejně úchvatné jsou nehostinné lesy v Alabamě, které tvoří důležitou součást prostředí, ve kterých se film odehrává. Jsou velmi strašidelné."

Dalším nelehkým úkolem bylo obsadit postavu Edwardova syna Willa, kterou August vytvořil jako náhradu abstraktního vypravěče v knižní předloze. Pro tuto roli Burton navrhnul herce Billyho Crudupa.
Will je mladý žurnalista, který se přestěhoval do Paříže, protože v Ashtonu, Alabamě a možná i na celém jihu by byl pro každého navždy pouze ,synem Edwarda Blooma'. Aby se dokázal vymanit ze stínu otce, opouští svůj rodný kraj a v zámoří se snaží nalézt svou vlastní identitu.
obrazek
"Nemůžete točit snímek jménem Velká ryba o muži, který vypráví velkolepé příběhy, a natočit jej jako malý film," směje se producent Arne L. Smith. "Musí to být prostě VELKÉ. Velkolepost filmu musí odpovídat velkoleposti příběhů, o kterých pojednává. Každý příběh, který Edward vypráví, musí být náležitě přikrášlen, aby měl kýžený efekt na publikum - jeho i naše."

"Když se jde Edward dvořit své vysněné ženě, zasype ji deseti tisíci narcisů, a přesně tolik květin jsme museli pro film sehnat i my. Edward má na lidi velký vliv a naším úkolem bylo přenést jeho vliv na filmové publikum," říká Schmidt.

Produkční tým natáčel na více než tuctu různých míst v Alabamě. Počet jeho členů se v některých chvílích pohyboval okolo tří set, komparzistů, z nichž museli být všichni oblečeni do příslušných kostýmů, bylo kolem sedmi tisíc. "Pronajali jsme si více než 150 zvířat z šesti putovních cirkusů. Byli mezi nimi mimo jiné koně, velbloudi, žirafy, sloni, lvi nebo medvědi," dodává Schmidt.

"Když vyrůstáte, v určitém okamžiku začnete svého otce vnímat jako samostatnou lidskou bytost, a ne jen jako člověka, který vám dal život," říká August. "Uvědomíte si, že důležitá část jeho života se odehrála i před vaším narozením. A doplňování chybějících střípků do mozaiky této části jeho životního příběhu je hlavním tématem Velké ryby."

O herci

Albert Finney
obrazek Finney se narodil v Anglii a ve svých 17 letech byl přijat na Královskou akademii dramatických umění. O tři roky později debutoval na divadelním pódiu ve hře Julius Caesar. Mezi divadelí společnosti, ve kterých Finney hrál, patří Birmingham Repertory Company, West End, Royal Shakespeare, Royal Court Theatre a National Theatre Company. Za své divadelní výkony obdržel ceny Olivier a Evening Standard Theatre Award a byl nominován na ocenění Tony.
Na kontě má také spoustu televizních filmů včetně Karaoke, Cold Lazarus, Nostromo, Image (za tento film byl nominován na Emmy), The Green Man, ... Finney spolu s Michaelem Medwinem založil produkční společnost Memorial Enterprises, která vyprodukovala filmy jako Kdyby..., Šťastný to muž, Gumshoe nebo A Day in the Death of Joe Egg.

O tvůrci

Tim Burton
obrazek Burton začal kreslit již v raném věku a po krátké praxi u Disneyho byl do studia přijat jako animátor. Jako režisér debutoval krátkým filmem Vincent, který se dočkal příznivého ohlasu kritiky a několika festivalových cen. Jeho dalším projektem pod hlavičkou Disneyho se stal krátký hraný film Frankenweenie. V roce 1985 Burton natočil svůj první celovečerní film Pee-Weeho velké dobrodružství, který se stal komerčním hitem. O tři roky později následovala komedie Beetlejuice s Michaelem Keatonem, Geenou Davis, Alecem Baldwinem a Winonou Ryder, která si taktéž získala přízeň kritiky i diváckého publika.
K filmu The Nightmare Before Christmas vydal Burton dětskou knihu vlastních kreseb. V jeho další ilustrované knize, The Melancholy Death of Oyster Boy and Other Stories, doprovázely kresby krátké veršované básničky. Jeho dalším filmem bude remake rodinné komedie Pan Wonka a jeho čokoládovna.

Daniel Wallace
Narodil se v Alabamě, kde se také odehrává děj jeho knihy Big Fish, A Novel of Mythic Proportions. Jeho rodiště mu bylo inspirací také při psaní druhého románu Ray in Reverse a jeho nejnovější knihy The Watermelon King. Kromě toho je Wallace autorem více než 30 příběhů, které byly otištěny v různých časopisech. Předtím, než se rozhodl věnovat výhradně spisovatelské kariéře, byl kreslířem. Nedávno dokončil ilustrovanou novelu O Great Rosenfeld!, ve které poprvé kombinuje své literární i grafické schopnosti. V současné době píše scénář k filmu Timeless.

Podobné filmy

Babovřesky 3
Do Babovřesk přijíždí bývalá řádová sestra Glorie, která vystoupila z řádu a chce žít v mí...
dnes 16.05
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Starožitníkův krám
(The Old Curiosity Shop) Filmové zpracování Dickensova románu o čtrnáctileté Nell Trentové...
dnes 18.05
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Ex Machina
Mladý programátor Caleb vyhrál ve firemní soutěži týdenní pobyt na horské chatě svého zamě...
dnes 22.05
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 5. 12. 2019 Svátek má Jitka
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz