fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Videoarchiv    Podobné filmy    

59% 14 hlasů
5.9 10 14
film / komedie, drama, Česká republika/Francie/Slovensko, , 75 min.
Kinopremiéra v ČR 15.9.2016 v SK 20.4.2017

Režie: ,
Herci: , , , , , více...


Archiv
01:23Příběh o jednotlivci vždy překračujícím čáru zavedeného slušného chování. Je to filmař a tato výlučnost ho dostane do aktivní účasti na osudech Česka. V osudovém roce '68 měli Češi v Cannes v hlavní soutěži tři filmy. Jejich očekávané vítězství však bylo zmařeno pseudorevolucí francouzských filmařů. Invaze 1968, sešup ze slávy a úspěchu a nucený exil. Marné hledání lásky v USA. V zemi, kde správná adresa a výše bankovního konta je nade vše. Co Čech, to muzikant a muzikantem je i filmař, který se jako Švanda dudák vrací domů, do rodné Prahy k milovanému filmu.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu tak ja ti nevim......bylo to......haluzoidne smutne. oko (rybi) (cocka) okno do duse.
+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB    Videotéka: přidat si do ní film

Tomáš Michálek (rozhovor)
obrazek
Jaká je geneze filmu Vlk z Královských Vinohrad?

Geneze je zábavná. Jsem velký obdivovatel díla Jana Němce a před dvěma lety jsem potřeboval vidět jeho Toyen, ke které se nedalo nijak dostat. Proto jsem vymyslel, že otevřeme jednodenní modul na FAMU, kde by se film promítl a Jan Němec by následně se studenty debatoval. A tak skutečně po projekci vyprávěl své plány na skvělé a převratné filmy. Uteklo několik měsíců a ke mně se dostalo, že Jan Němec chce natočit svoji dlouho připravovanou autobiografii a že okolnosti jsou lehce komplikované. Nedalo se dělat nic jiného, než mu napsat...a šli jsme do toho.

Film Vlk z Královských Vinohrad, který se loni natáčel mimo jiné i na festivalu v Karlových Varech, se sem symbolicky vrací, a to přímo do hlavní soutěže. Co od uvedení na festivalu očekáváte?

Především jde symbolicky o to, že se Vlk vrací domů, na své území. Pro Jana Němce byl karlovarský festival nesmírně důležitý, není proto náhodou, že jsme tam vloni natáčeli. Jsem zvědavý hlavně na reakce českých diváků. Vlk vypráví příběh nás všech, je to veselým a komunikativním způsobem odvyprávěný pohled na druhou polovinu 20. století… veselým a komunikativním, ano, nikoliv však podbízivým.

Tomáš Klein (rozhovor)
obrazek
První klapka padla loni na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes. Jak zde probíhalo natáčení?

Jan Němec se vrátil do Cannes po mnoha letech s velkým nadhledem a myslím, že si velmi užíval natáčení, které probíhalo v subverzivním duchu. Přímo na místech činu, bez povolení a zbytečného váhání. Dokázal skvěle využít atmosféry a kulis festivalu, aby ukradl, co potřeboval pro svůj příběh.

Měl Jan Němec od začátku scénáře herce vybrané?

Záměr obsadit Jiřího Mádla měl Jan Němce už poměrně v počátku. Myslím, že to více souviselo s tím, jaký má obraz Jirka Mádl u českého obecenstva, než s tím, že by byl charakterově či vizuálně podobný Janu Němcovi. Záměr byl, aby se divák dobře ztotožnil s postavou Johna Jana, protože jde o fikci a ne o portrét autora. Záměr obsadit i Karla Rodena jako alter ego samotného režiséra přišel až ke sklonku natáčení. Karel Roden už několikrát reprezentoval alter ego Jan Němce a v tom filmu tím ještě umocňuje fabulaci autora. Za Mádlem, se skrývá vypravěč Roden jako alter ego samotného Němce.

Natáčení se uskutečnilo ve Spojených státech, kterého se Jan Němec již nemohl účastnit. Jak jste pojali režijně tuto část natáčení?

Jan Němec od počátku věděl, že nebude moct jet do Ameriky. Stejně tak počítal, že možná nebude v jeho fyzických silách film sám dokončit. Myslím, že se obklopil lidmi se stejným duchem. Od počátku jsme také měli dohodu, že pokud to bude potřeba, film režijně dokončím dle jeho instrukcí. Tak se nakonec i stalo a film jsme dokončovali se střihačem Josefem Krajbichem a dramaturgem Jakubem Felcmanem. Jan Němec byl velká režisérská osobnost a navíc měl silný a jasně srozumitelný příběh. Obojí nám bylo dobrým vodítkem, a proto si myslím, že jsme film dokončili v duchu, jaký by si on sám přál. Možná by se vztekal nad některými detaily, ale celek je myslím Němec v nejlepší formě. Navíc si myslím, že tento film je mimo jiné právě o tom, že když máte dobrý příběh a dostatečně silnou chuť ho vyprávět, tak se vždy najde cesta, jak ho vyprávět. Pokud teda máte odvahu ji hledat. Příběh Johna Jana velmi dobře kopíruje osud naší země s jejími vrcholy i propady a může být dobrým návodem pro život. Když se člověk drží toho, co umí a dělá v těžkých chvílích, co je správné, tak může odejít s rovnou páteří a ještě o tom nechat silnou zprávu.

Jiří Mádl (rozhovor)
obrazek
Kdy jste se poprvé setkal s režisérem Janem Němcem?

Poprvé jsme se setkali v kavárně. Přišel tam na mě s posilami, asi tři produkční. Ale nemuseli tam být, on mě udolal sám, přestože jsem byl rozhodnutý říct mu tam jedno slušný, ale zřetelný ne.

Jak jste byl přizván k spolupráci na filmu Vlk z Královských Vinohrad?

Zavolali mi a pan Němec pak dokonce volal i mojí mamce. Opravdu věděl, jak na mě... Pan Němec měl být lobbista, jeho charisma a energie byla tak nakažlivá.

Postava Johna Jana je alter egem Jana Němce, jak jste k postavě přistupoval při čtení scénáře?

Scénář jsem nikdy nedostal.

Je to velká výzva i zodpovědnost hrát roli režiséra. Jak probíhala vaše příprava na natáčení?

Vlastně nijak, byla to taková horská dráha. Večer mi přišla zpráva, jestli bych nemohl s sebou vzít ty černý boty, co jsem měl a jestli nemám třeba hnědou bundu nebo něco takového. Tak jsem si nařídil budíka, usínal a říkal si, co tak asi zítra před tou kamerou budu dělat.

Jak probíhalo natáčení?

Zběsile. Nejdřív mi to bylo hodně nepříjemný. Já jsem prostě jako herec rád na 100 % připravený, tady to nešlo. V Cannes jsem ještě trošku trpěl, pak jsem si to ale začal užívat a říkal si, že už asi nic takového nikdy nezažiju.

Konce natáčení Vlka z Královských Vinohrad se Jan Němec nedožil. Jak na pana režiséra vzpomínáte?

Vždycky mě rozesmál a věděl to. Věděl, že mě baví jeho styl komunikace s lidmi, a pak už se i trošku předváděl, aby mě pobavil. Měli jsme mezi sebou takovou tajnou komunikaci a pokoutně se smáli. Vždycky jsem měl radost, že ho vidím, a jsem rád, že mě v té kavárně ukecal.

Podobné filmy

Bezcitní lidé
(Ruthless People) Oděvní magnát Danny de Vito se chce zbavit své manželky, ale únosci byli...
zítra 00.15
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Přeber si to
(Analyze This) Mocný mafián Robert de Niro byl na tom s nervy tak špatně, že si najal psyc...
zítra 02.05
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Táta jak má být
(Man of the House) Když se Chevy Chase nastěhuje ke své snoubence Farrah Fawcett, těší se ...
zítra 09.40
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 19. 9. 2019 Svátek má Zita
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz