fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

75% 334 hlasů
7.5 10 334
film / drama, romantický, Francie/Bulharsko/Rusko/Ukrajina/Španělsko, , 121 min., od 12 let
Est-Ouest

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 1999, Nominace na Oskara, Cizojazyčný film


Ukázka
01:37Sandrine Bonnaireová a Oleg Menšikov bojují v poválečném Rusku o své životy, budoucnost i lásku.
Červen 1946: Stalin odstartovává propagandistickou kampaň zaměřenou na ruské emigranty žijící na Západě, kterým nabízí amnestii, sovětský pas a šanci účastnit se poválečné rekonstrukce Sovětského svazu. Alexej Golovin, emigrant žijící ve Francii reaguje na tuto výzvu, ostatně jako mnoho dalších. Rozhodne se vrátit do své vlasti společně se svojí mladou francouzskou ženou Marií a synem Serjožou.
Při příjezdu do Oděsy je většina emigrantů popravena nebo poslána do pracovních táborů. Alexej a jeho rodina jsou tohoto osudu ušetřeni, protože sovětští úředníci usoudili, že jim tento mladý doktor více "poslouží" v jejich propagandistické kampani jako typický příklad "navrátilce"...
Jsou posláni do Kyjeva, kde je Sergej umístěn do textilní továrny. Novým domovem pro rodinu se stává pouhá jedna místnost v komunálním bytě, tzv. "komunalka". Zatímco se Alexej se svým osudem smiřuje, Marie stále věří ve svoji svobodu...
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Mám z toho filmu velmi rozporuplné pocity, není to ani standardní francouzská škola, ani ta ruská. Je to takový pokus o americký film s francouzskými herci v ruském prostředí. Škoda, čekala jsem mnohem víc.
Všechny komentáře k filmu 3+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Východ - západ

V roce 1946 se na Stalinovu výzvu vrátily do Sovětského svazu tisíce porevolučních emigrantů (odhady se pohybují mezi třemi až dvanácti tisíci), kteří uvěřili Stalinovým slibům. Přežila jen nepatrná hrstka. Většina z nich byla popravena nebo zahynula v pracovních lágrech. Mezi navrátilci je i lékař Alexej se svou francouzskou manželkou a malým synem Serjožou. Marie je okamžitě označena za špionku a jen díky Alexejovi přežije celá rodina. (Bratr), který před časem tragicky zahynul. Film byl nominován na Zlatý glóbus a na Oscara v kategorii cizojazyčných filmů.


O hercích

Régis Warnier (rozhovor)
obrazek · Projekt filmu Východ-Západ se vyvíjel docel dlouhou dobu. Byl to Váš originální nápad.

Od počátku jsme si přál opět pracovat s Catherine Deneuve.
Představoval jsem si western odehrávající se ve Střední Asii, takový "eastern", ve kterém by Catherine Denevue hrála diplomatku, která cestuje přes Střední Asii, aby převzala dar, čistokrevného koně, od Turkmenského národa francouzskému presidentovi. Tak došlo k tomu, že jsem navštívil země ve Střední Asii: Turkmenistán, Kazachstán, Kirgizstán.
Ten projekt jsme museli ale zastavit, protože se ukázalo, že celý by byl příliš drahý a natáčení v těchto zemích velmi komplikované. Ale během cest do těchto zemí jsem se setkal s několika francouzsky hovořícími lidmi. Byli to potomci francouzských matek a ruských otců, kteří poslechli Stalinovy výzvy a v roce 1946 se vrátili do Sovětského svazu, a kteří z větší části skončily v exilu v těchto zapomenutých zemích Střední Asie. Takže takhle vznikl nápad na film Východ-Západ. Hrdinové filmu Východ-Západ, Marie a Alexej jsou přímo inspirováni lidmi, kteří prožili tuto tragickou episodu ruských dějin.
Chtěl jsem pochopit proč se tito lidé vrátili zpět do Ruska, aby padli Stalinovi do pasti. Krátce po příjezdu do Sovětského svazu poznají svoji osudnou chybu, ale je pozdě, nemohou se již vrátit. Ti kteří nebyli ihned po příjezdu popraveni, byli přinuceni se podřídit a adaptovat se.


· Podařilo se Vám shromáždit očitá svědectví?

Je to velmi těžké. Navzdory vykořenění ze strany Sovětského svazu se mentalita těchto lidí příliš nezměnila. Po 30ti či 40ti letech sovětského teroru, jsou tito lidé stále paranoidní, nikomu nedůvěřují, a to hlavně cizincům. Je velmi těžké je najít a přimět je k rozhovorům. Mrazí je říci, co viděli. Asi nejpodrobnější svědectví nám podala Blanche, Francouzka, která žije v Alma-Atě v Kazachstánu. Byla jediná, která nám řekla o popravách, které se odehrávali přímo na nádražích, o rozdělování rodin, o všem tom policejním násilí.

· Je nadevše jasné, že tento film je poctou všem, kteří patří do té velké rodiny historií zapomenutých duší.

Ano, říkám to hned na začátku filmu. Dnes si možná říkáme, že ti lidé byli tak naivní, ale nesmíme zapomenout na problémy exilu a na to, že tito lidé žili tak daleko od svých vlastních kořenů.
Musíme vzít také v potaz, jaký chaos a devastaci způsobila v celé Evropě válka. A imigranti si navzájem říkali: " Samozřejmě, že jsme slyšeli o stalinovském teroru v letech 1937-8, ale poté co dvacet milionů položilo život za svoji vlast, se muselo něco změnit.....A jestliže je naděje vytvořit nové Ruské směřující k demokracii, pak se musíme vrátit." Tito lidé byli idealisté.


· Víme vlastně kolik lidí se vrátilo zpět do Ruska?

Abychom získali přesná čísla, musely by se otevřít archívy KGB, což je nemožné. Počet imigrantů, kteří přišli z Francie, se pohybuje mezi 3.000 a 12.000. Víme jen, že se vrátilo více lidí, než se očekávalo, což v sovětské vládě způsobilo velkou paranoiu: "Je jich tolik, musí být zmanipulováni Západem. Co kdyby to byli špióni." To si myslel Stalin. Proto je museli eliminovat. Proto ty popravy, internační tábory a všechny ty formy represe.


· Proč se Francie nikdy nepokusila tyto lidi dostat zpět?

Nikdo neměl informace o nikom. Ti lidé když přijeli, zmizeli úplně z "povrchu země". Krátce nato začala studená válka, začali se formovat dva bloky. A když v 50tých a 60tých letech přijel do Sovětského svazu francouzský ministr zahraničních věcí, měl jiné starosti, než se starat o Francouzku, o které neměla rodina zprávy již několik let.


·

obrazek Můžeme říci, že Východ-Západ je politický film?

Je to film se silným politickým podtextem. Netroufnu si kritizovat temné roky komunistické historie v tomto filmu. Nemám co bych dodal k práci historiků, ale tento film jednoduše líčí každodenní život miliónů lidí.


· Během pre-produkčních cest, vyhledávání vhodných lokací a natáčení jste strávil dlouhou dobu v bývalém Sovětském svazu. Jak na Vás působí současné Rusko?

Jak na mne působí? Deset let po pádu železné opony, jsou dopady komunismu stále znatelné ve všech sférách společnosti. Starší Rusové si nechtějí klást otázky a lidé mého věku pochopili, že komunismus byla negativní utopie. Mám přítele v Bulharsku, který říká: " Naše mozky byly "vymyté", vedli jsme podělaný život, ale nemáme sílu žít jiným způsobem, nemáme sílu "bojovat" v jiné společnosti. Byli jsme ošizeni historií."

· Scénář jste napsal společně s dvěma ruskými autory, Sergejem Bondarovem a Roustamem Ibraguimbekorem. Jak jste si mezi sebou rozdělili práci?

Určitě bych nemohl napsat tento film bez nich. Byl to Bondarov, který mne přesvědčit o historické důležitosti námětu.

· Oleg Menchikov, představitel Alexeje, nehovoří francouzsky. Jak přijal změnu hrát v jazyce, který nezná?

Menchikov, který dokáže cokoli chce jak ve filmu, tak i divadle, souhlasil ze dvou důvodů. Zaprvé, Indočína je v Rusku dobře známý film. Za druhé touha pracovat s francouzskými herečkami. Během nejhorších let komunismu, mohli Rusové vidět některé francouzské komedie jako například L´Affricain s Catherine Deneuve


· Jaké byly největší potíže, jaké jste poznaly při natáčení?

Po filmu "Une Femme Francaise" jsem chtěl pracovat jinak, brát na sebe rizika. Extrémní rozhodnutí bylo pracovat s novými lidmi. I když všichni včetně Sergeje Bondarova mne od od takového rizika při tak těžkém natáčení odrazovali. Během natáčení jsem několikrát upadl do stavu hluboké izolace. Byl jsem jediný, který chtěl jet natáčet na Ukrajinu. Producenti tímto nápadem nebyli zrovna nadšeni, ale já jsem věděl, že tam film nasákne tu potřebnou atmosféru. Děj se odehrává v Kyjevě a já jsem potřeboval co nejvíce cítit tuto zem, infiltrovat se do ruské kultury a ruského jazyka. Proto jsem se taky pilně učil ruštinu.
Ukrajina je velmi těžká země pro život, ekonomicky zničená, v rukou mafie. Na základě toho je vztah Ukrajinců k vlastní existenci velmi odlišný než náš. Je v tom něco fatalistického, rezignujícího. Některé scény jsem chtěl natáčet v Praze, ale z finančních důvodů jsme byli nuceni točit v Bulharsku, kde jsou sice pracovní podmínky ucházející a každodenní život je velmi těžký.

· Nikdy jste nepracoval se Sandrine Bonnaire...

Roli Marie jsem napsal aniž bych myslel na konkrétní herečku. Sandrine byla přirozenou volbou. Během celého filmu je Marie průvodcem, svědkem, pojítkem. Bez ní by film neexistoval. Bylo pro ni nezbytné vžít se okamžitě do role. Nebyl jsem si ale vůbec jistý, jestli bude Sandrine chtít hrát v tomto filmu. Velice si filmové role vybírá. Ale myslím si, že jsme se potkali ve správnou dobu, jak pro ní tak i pro mne. A spojení s Menchikovem bylo perfektní.

· Jaké bylo znovu natáčet s Catherine Deneuve?

Společně jsme se rozhodli ukončit náš projekt "asijského westernu", i když jsme byli samozřejmě vývojem situace zklamáni. Když jsem s ní hovořil o svém novém projektu, řekla, že jestli tam bude pro ni vhodná role, tak se jistě projektu zúčastní. Od této chvíle, jsem roli Gabrielle psal pro ni.

Podobné filmy

Katie Fforde: Moje bláznivá rodina
(Katie Fforde: Meine verrückte Familie) Mladá advokátka Stella zatím obhajovala převážně j...
dnes 10.20
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Láska na inzerát
(Must Love Dogs) Přátelé nebo snad osud tomu chtěl, aby se rozvedená Diane Lane seznámila ...
dnes 11.50
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Pan božský
(The Perfect Man) Holly už unavuje stěhovat se pokaždé, když matce nevyjde další vztah. Je...
dnes 14.15
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Úterý 25. 6. 2019 Svátek má Ivan
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz