fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

56% 831 hlasů
5.6 10 831
film / drama, akční, USA, , 105 min., od 12 let
Fighting
Kinopremiéra v ČR 2.7.2009 v SK 13.8.2009, DVD od 16.11.2009 a Blu-Ray od 11.4.2011 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
02:26O některé sny se vyplatí bojovat.
Život na newyorských ulicích je tvrdý. Zvlášť když v kapse nemáte ani cent. Dostáváte ránu za ranou a je jen na vás, jestli spršku direktů ustojíte, nebo ji dokonce začnete vracet. Talentovaný Channing Tatum si v akčním dramatu Dita Montiela Život je boj zahrál kluka, který se pokusil vlastní osud vyřídit K. O. systémem v hodně nerovném souboji. Shawn MacArthur, který si přijel do města ve stínu Sochy svobody splnit ten pravý Americký sen, si vydělává na živobytí pouličním prodejem padělaného zboží. Je to drsná škola, ve které musíte mít rychlé nohy, když se na rohu vynoří policisté, a ještě rychlejší ruce, když narazíte na konkurenci. Při jedné ruční výměně názorů uvidí Shawna podvodník s relativně dlouhými prsty Harvey Boarden a nabídne mu vstupenku do světa nelegálních pouličních zápasů ve volném stylu. Partnerství založená jen na vydělávání peněz obvykle nemají dlohou perspektivu. Shawn se ale od prvních zápasů prezentuje jako obrovský talent, který má šanci to ze špinavých sklepů nočních klubů dotáhnout až do nejvyšších pater manhattanských mrakodrapů, kde se lze před newyorskou smetánkou porvat za pohádkové peníze. Tahle verze splněného snu má ale pořádně ušmudlanou patinu, což si i Shawn záhy uvědomí. Ovšem opustit tenhle klub elitních rváčů je mnohonásobně těžší než do něj vstoupit. Režisér Dito Montiel se s hvězdou svého filmu, Channingem Tatumem, sešel při natáčení dramatu z newyorských ulic Průvodce k rozpoznání tvých svatých, za který získal režijní cenu na prestižním festivalu v Sundance. "Channing je fyzicky velmi disponovaný, zároveň je to skvělý herec. Abychom to spojili, vymyslel jsem příběh o klukovi, který se účastní nelegálních zápasů," říká režisér. V jeho filmu znovu skvěle fungují přednosti, které zdobily už předchozí, cenami ověnčený snímek. Dokonalá znalost terénu, věrné přenesení života odvrácené strany velkoměsta na plátno a důraz na realističnost, jenž z příběhu, který mohl být standardní hollywoodskou pohádkou, vykřesal syrové a velmi autentické akční drama, které by ale mělo být atraktivní i pro něžnou část publika, právě díky Tatumovi, hvězdě tanečních filmů Let´s Dance, a také kvůli romanci, která má jeho postavu motivovat k odchodu z pekla surových rvaček.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Nebyl by to špatný snímek, ale myslím že zaspal dobu. Takovou jednoduchostí a přímočarostí by možná vynikl na přelomu 80. a 90. let, kdy takováto díla byla in. Tímto zdravím Van Damma, který se na nich proslavil. Na dnešní dobu je to však slabota. Celý snímek pojednává stále o jednom a tom samém, tudíž příběh není téměř žádný. Skoro jsem měl pocit, že se jedná o vykradačku snímku 'Lví srdce'. Dnešní kinematografie je prostě už úplně někde jinde a platí to i pro bojovné snímky. Snad může fungovat jako připomínka na slávu takovýchto snímků, ale popravdě, radši sáhnu do své videotéky a pustím si přímo onu klasiku. Ta má v sobě alespoň punc nostalgie.
Všechny komentáře k filmu 13+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Život je boj

Shawn MacArthur žije na ulici. Když si chce přivydělat potulným prodejem, narazí na bandu Harveyho Boardena a je okraden. Náhodně pak celou bandu potká v jednom bistru a bere si své peníze zpět. Harvey Boarden mu však nabídne možnost lepšího výdělku: musí bojovat s vybraným protivníkem, a pokud vyhraje, získá ze sázek nemalé peníze. Shawn nabídku přijímá. Jeho prvním protivníkem je nějaký mladík z Východu, ten ho zprvu ničí a souboj vypadá beznadějně prohraný. Shawn se ale z posledních sil vzmůže k odporu a mladíka zneškodní. Shawn a celá Harveyho banda pak odjíždějí s výhrou domů. Tím se Shawn dostává mezi smetánku podsvětí... V jednom luxusním klubu potkává starého známého Evana Haileyho. Harvey dohodnul další souboj, ten se však zvrtne a Shawn s Harveyho bandou musejí utéct. Shawn se seznámí s dívkou Zulay, která obsluhuje v klubu pro bohaté. I ona patří k Harveyho bandě... Nastává důležitý souboj s asijským bojovníkem, v němž je zainteresován i Martinéz, kdysi Harveyho společník, který ho ale podvedl a od té doby jsou na ostří nože. Martinéz vsadí na asijského bojovníka, ten je favoritem číslo 1. Shawn je inzultován jednou ranou za druhou, vše vypadá beznadějně, ale Shawn se po několika úspěšných výpadech chytne a nakonec protivníka zneškodní. Všichni jsou překvapeni, že se obyčejný mladík z ulice dokáže tak vypořádat se silnými soupeři. Pak odjíždějí do klubu, kde je velká oslava, jen Harvey nechce jít a odjíždí domů. Shawn a jeho přátelé jdou oslavovat, u vchodu se ovšem potká s Evanem Haileym a začne šarvátka. Vtom se objeví Zulay a odvede Shawna k sobě domů. Seznámí ho se svou svéráznou babičkou a dcerou. Harvey pak Shawna vyhledá - přišla velká nabídka, souboj s Evanem. Shawn přijde druhý den za Zulay, se níž se velmi sblížil a pomilují se. Shawn je při odchodu překvapen, když u dveří vidí Harveyho, je zklamaný a naštvaný. Harvey se mu snaží vysvětlit, že Zulay pro něj pracuje, chodí za něj sázet na zápasy. Druhý den Shawn přijde za Harveym a přijímá souboj, v něm musí prohrát, protože všichni budou sázet na Evana Haileyho.


O natáčení

<>Obrázek nenalezen<> Producent Kevin Misher přivedl na svět akční trhák Rychle a zběsile. Podsvětí a nelegální obchody ho vždy přitahovaly, proto chtěl natočit další film, který by se touto problematikou zabýval. “Chtěl jsem najít svět, kde se všichni můžou účastnit stejného sportu bez ohledu na svůj rasový původ. Svět, kde záleží na tom, co kdo umí, ne jak vypadá nebo mluví. Kromě toho jsem chtěl najít scénář, který bude mít stejný adrenalin, jako měl Rychle a zběsile.

Po shlédnutí Průvodce k rozpoznání tvých svatých chtěl znovu dát dohromady režiséra Dita Montiela a herce Channinga Tatuma. S Montielem začali pracovat na scénáři, jehož jádrem byly extrémní sporty odehrávající se v prostředí New Yorku. “Dito i já pocházíme z Queens,” říká Misher, “takže volba byla snadná.”

Tatum navrhoval, aby scénář o pouličních zápasech napsali tak, aby v něm mohl využít svoji mimořádnou fyziognomii. Montiel na to konto napsal scénář, který objevuje svět nelegálního boje na ulicích, kde se obvykle zápasí svlečení do půl těla.

“Je to opravdu dobrý a velký film,” říká Montiel. Ačkoliv je to větší film než byl Průvodce k rozpoznání tvých svatých, stále je to příběh, který má kořeny v Montielově životě. “Svatí” byli autobiografičtí, zaměření na dospívání Montiela v Queens. Stejně jako Shawn i Montiel na ulici prodal všechno, co měl, jen aby si vydělal pár dolarů.

“Jako dítě jsem prodával buráky na 42. a 8. ulici a na Broadwayi a 45. zase pomerančový džus. Někdy jsem si nevydělal ani tolik, abych měl na cestu domů, tak jsem se musel do metra vplížit načerno. Mohl z toho být pořádný průšvih, zároveň to ale byla zábava. Snažil jsem se něco z nočního newyorského života přenést i do filmu.”

obrazek
Rváči a milenky: Casting

Tatum se ke spolupráci s režisérem Svatých vrátil rád. “Dito i já jsme chtěli natočit film o osamělých lidech... a o dvou chlápcích, kteří se potkají a díky tomu najdou sami sebe, ačkoliv představují dva rozdílné konce světa. Oba mají něco, co ten druhý potřebuje.”

Utrápený, citlivý dobrák Shawn je na hony vzdálený postavě násilného chytráka Antonia ze Svatých, ale Tatum se na změnu těšil. Spolu s režisérem vymysleli postavu, jejíž kořeny spadají do Alabamy, ale štěstí odejde zkusit do “Velkého jablka”. “Shawnův otec byl přísný trenér univerzitního wrestlingového týmu,” vysvětluje Tatum. “Od svého syna očekával to samé, takže Shawn se chtě nechtě věnoval wrestlingu. Rodiče často žijí skrz své děti a chtějí, aby byli lepší, než bývali oni. To byla hlavní třecí plocha mezi Shawnem a jeho otcem.”

Producent Misher k volbě Chaninga říká: “Jeho výkon ve Svatých byl dech beroucí, zařadil se tím mezi vycházející hvězdy. Proto jsme ho chtěli dát znovu dohromady s Ditem.”

Harvey Terrence Howarda vezme Shawna pod svá křídla a stane se jeho učitelem. Režisér Montiel k jeho postavě říká: “Když se na začátku filmu setkají a Shawn se má svěřit do Harveyho rukou, přemýšlel jsem, jak to udělat, aby diváci uvěřili, že tak se to skutečně může stát. Vzpomněl jsem si na sebe jako dítě - kdyby někdo řekl, že má 20 dolarů... nezajímalo by mě, jestli vypráví nesmysly, soustředil bych se na to, jak ty peníze dostat.”

Howard chtěl hrát v nějakém filmu Dita Montiela od roku 2006, kdy seděl v porotě festivalu v Sundance, která ocenila jeho Průvodce k rozpoznání tvých svatých. “Byl jsem v komisi s Alanem Rudolphem a Svatí byl první film, který jsme viděli. Po shlédnutí jsme vyšli z kina a Alan mi řekl, ‘Mohli bychom teď jít domů, vrátit se za devět dní aniž bychom viděli další filmy, dát tomuto snímku cenu a být si jistí, že děláme správně.’ Samozřejmě, že jsme zůstali a viděli i ostatní filmy, ale žádný se ani zdaleka nepřiblížil tomu, co natočil Dito. To mě přivedlo k jeho novému projektu. Věděl jsem, že sázím na správného koně.”

Shawn i Harvey se dostali do mrtvého bodu ve svých životech a dychtivě očekávali změnu k lepšímu. “Harvey je na dně a snaží se najít správnou cestu,” říká Howard. “Kdykoliv se naskytne nějaké příležitost, skočí po ní - ať je to prodej bot nebo ponožek nebo pomoc někomu, kdo může uspět v pouličních rvačkách. Ale stejně jako pro Shawna i pro Harveyho je prostředí pouličních bojů nové, není žádný profík.”

Jako promotéra zápasů a Harveyho kamaráda z dětství - Martineze, vybrali filmaři herce Luise Guzmána. I on vyrostl na ulicích New Yorku, takže se s příběhem velmi snadno ztotožnil.

Shawn se zamiluje do Zulay (vyslovuje se jako anglické July), svobodnou, pracující matku, která má více než dost důvodů nikomu nedůvěřovat. Roli přijala herečka Zulay Henao, v té době se postava ještě jmenovala Tasha. Na castingu někdo z poroty špatně vyslovil její jméno a ona ho opravila. “V tu chvíli jsem si řekl,” směje se Montiel, “‘Ta bude dobrá.’ Líbilo se mi, že se nebála někoho opravit. Rozhodli jsme se použít její skutečné jméno a Zulay se skutečně stala tou filmovou postavou.”

Kromě společného jména prý ale herečka nemá se svojí postavou skoro nic společného. “Jasně, ona je z New Yorkeru, já z New Yersey, takže jí rozumím. Je ale trochu namyšlená. A ačkoliv prožívá věci, o kterých já nemám ani páru, dokážu se do jejich problémů vžít. Všichni jsme někdy udělali špatné rozhodnutí, které nás poznamenalo. Zulay si je vědoma, že udělala spoustu chyb a že za ně teď platí. Je svobodná matka, pracuje v nočním klubu a má co dělat, aby se postarala o svoji rodinu. Lidé často předstírají, že je všechno v pohodě, ale tihle tři [Shawn, Zulay a Harvey] se “svlékli do naha”.“

Do role Evana Haileyho, Shawnova bývalého spoluhráče z středoškolského wrestligového týmu byl obsazen Brian White. Mezi Shawnem a Evanem existuje nevraživost, která pochází ještě z dob na střední. V té době Evan Shawna snadno porážel, teď je navíc šampión. Nyní ale podcení Shawnovy schopnosti.

<>Obrázek nenalezen<> Příprava na boj

O přípravu bojových scén se postarali specialista na triky a efekty MIC Rodgers a bojový znalec Mike Gunther. S představitelem hlavní postavy začali trénovat pět týdnů před začátkem natáčení. Učili ho různé techniky od boxu, přes řecko-římský zápas po specifická bojová umění. Za veškerou pomoc byl Tatum dost rád, protože v každé bojové scéně měl co do činění s chlapy, kteří byli ve svých sportech absolutními špičkami.

Hlavní postava prošla na střední škole wrestlingovým tréninkem, takže na jeho způsobu boje to musí být znát. Bojoví učitelé měli naštěstí dobrého žáka. “Channing je výborný atlet,” říká trenér Gunther, “takže moje práce byla velmi snadná.”

Ačkoliv je Tatum velký sportovec, bojový trénink pro něj byl naprosto nová zkušenost. Herec se nemůže jen naučit správné údery a pohybovat se v náznacích skutečného boje. Musí u toho stále myslet na hraní, což vyžaduje mimořádnou koncentraci. “Udržet v zápase emoce je obtížné,” říká Tatum, “natáčíte jednu scénu 14 hodin během jednoho dne. Když někoho praštíte nebo ho prohodíte oknem, musí vám být v obličeji znát, co prožíváte. Mic Rodgers mi vysvětlil, že jeden z důvodů, proč byla Smrtonosná zbraň tak úspěšná, bylo to, že Mel Gibson umí velmi dobře prodat svůj výraz ve tváři.”

Správnou atmosféru filmu pomohli vytvořit kameraman Stefan Czapsky a střihači Jake Pushinsky a Saar Klein. “Zápasy jsme natáčeli třemi ručními kamerami zároveň,” říká Czapsky. “Ve střižně s tím bylo hodně práce, ale výsledek stojí za to.”

Střihači museli vhodně zkombinovat střih se zvukovými efekty, aby bojové scény působily dostatečně realisticky. “Kombinace střihu a zvuku může utvořit nebo zlomit film,” je přesvědčený Pushinsky. “Když lidé slyší dobrý úder, věří tomu, i když to nevidí. S tím se dá udělat hodně triků.” Další důležitou součástí bojových scén je hudba a její rytmus.

<>Obrázek nenalezen<> Lokace

Shaw si svoje místo v New Yorku musí vybojovat holými pěstmi. Jeho cesta vede malými, stěsnanými sídlišti i luxusními byty, kde se stává součástí večerní zábavy zámožných finančníků z Wall Street. Každý ze 4 klíčových zápasů se odehrává v jiné etnické čtvrti. Jeden se odehrává v ruské části v Brighton Beach, další v asijském zábavním centru ve Flushing a další v úzké uličce v Bronx.

“Spolupráce s režisérem Ditem byla úžasná v tom, že naprosto znal reálné prostředí, ve kterém jsme natáčeli,” říká filmová architekta Thérèse DePrez, která pracovala na Říši hraček a brzy její práci uvidíme v akčním dramatu Brooklyn’s Finest. “Tohle je film, kde výprava nesmí nic zastínit. Pro mne jako Newyorčanku bylo důležité, aby z filmu na diváky nic neřvalo “New York, New York”, ale aby vše bylo přirozené a maximálně autentické.”

Montiel chtěl divákům předat něco ze vzrušení, které zažíval jako dítě při výletech na Manhattan. Kvůli zachování co největší přirozenosti byli jako kompars pro bojové scény nabíráni lidé z různých etnik, podle toho, ve které čtvrti se scéna odehrávala. Šlo především o přistěhovalé Rusy, Dominikánce a Korejce. “Chtěl jsem New York předvést v nejlepším světle,” říká Montiel. “Nepotřebovali jsme záběry Empire State Building, aby diváci věděli, že jsou v New Yorku.”

Producent Misher dodává: “New York dělají jeho obyvatelé. A v našem filmu opravdu vidíte, že ty lidé jsou Newyorčané. Chci, aby měli diváci pocit, že jsou na okružní jízdě, kterou nezažijí moc často někde jinde - že vidí město s ohromnou různorodostí a velmi rozdílnými lidmi.”

DP Czapsky na Manhattanu netočil od roku 1989 (Poslední útěk do Brooklynu). “Chtěl jsem vymyslet pár neobvyklých záběrů,” říká. “Doufám, že budou mít diváci pocit, že se s námi dostali do míst, na která by se jako turista nebo cizinec nedostali.” Montiel, Misher a DePrez dychtivě hledali výjimečné lokace. “Našli jsme spoustu filmově zajímavých míst, ale často vypadaly příliš vyumělkovaně,” říká DePrez. Pro poslední souboj Shawna a Evana vytipoval starou továrnu pod Brooklynským mostem. Pro režiséra Montiela to ale bylo moc teatrální: “Proč by se přišli rvát zrovna sem?” Nakonec tuto scénu natočili v luxusním bytě na Wall Street. “Víc to odpovídá našim postavám i naší obsesi natočit maximálně realistický film.”

Pro zajímavosti, jedna ze rvaček se odehrává v tehdy rekonstruovaném apartmánu, který dnes patří jednomu ze zakladatelů společnosti Google. “Chtěli jsme něco, co se opravovalo,” vzpomíná DePrez, “bylo důležité, aby rváči mohli vrhat předměty a vrážet do čehokoliv. Kromě toho má tento třípodlažní byt úžasné výhledy na Manhattan a ohromné vnitřní i vnější prostory.”

Podobné filmy

Krycí jméno U.N.C.L.E.
(The Man from U.N.C.L.E.) Agent CIA Solo a agent KGB Kuryakin jsou nuceni odložit dlouhole...
zítra 00.30
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Pomsta
Ruská mafie zná jen jeden druh trestu. Český amatérský film (2016). Hrají: V. Martinec, V....
zítra 00.35
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Cela
(The Chamber) Na poslední chvíli se snaží advokát Chris O´Donnell získat milost pro Gena H...
zítra 02.30
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 11. 11. 2019 Svátek má Martin
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz