fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Celý film zdarma    Fotky    

80% 775 hlasů
8 10 775
drama, Rusko, , 108 min., od 12 let
Zerkalo / Зеркало / Sarke / The Mirror / White, White Day
Kinopremiéra v ČR 11.1.2007, DVD od 1.12.2006 Zóna a Aerofilms

Režie:
Herci: , , , , , více...


Celý film zdarma
01:48:00



Připomíná stav děcka, které se zabavuje před zrcadlem s vírou, že se za ním nalézá svět opravdovější a průkaznější.
Nejosobněji laděné dílo Andreje Tarkovského, v němž vzpomíná na své dětství a především na matku jako určující osobu svého života. Fascinující obrazy interiérů venkovské chalupy a moskevského bytu, podbarvené hypnotickými tóny Eduarda Artěmjeva, jsou zdrojem mimořádného duchovního zážitku.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Někdo tady psal, že tento film nedoporučuje pro seznámení s Tarkovskym, ale spíše jako završení jeho tvorby. No, kéž bych si to přečetla před tím. Díky tomuto filmu jsem nejspíš zjistila, že nemám duši, poetické cítění a asi začnu nesnášet poetické snímky. Té lyriky tam na mě bylo až moc. Do Zrcadla jsem šla v rámci festivalu po hlavě a nic bližšího nezjišťovala. Netušila jsem, že se bude skládat z absolutně nesouvisejících výjevů a v podstatě jsem se cítila jen jako v muzeu něčeho čemu nerozumím. Ano, vím, že všichni, kdo v tomto hledají příběh jsou neandrtálci, ale proboha...to byla taková nuda! KVIFF 2017
Všechny komentáře k filmu 5+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Zrcadlo

Počas pobytu v nemocnici štyridsiatnik Alexej vo vnútornom dialógu so svojou matkou bilancuje vlastný život. Spomína na detstvo, strávené na vidieku počas vojny, na bolestný rozchod rodičov, na budovanie nového povojnového života, na vlastné životné zlyhania a sklamania. Poeticko-filozofický komentár filmu tvoria verše básnika Arsenija Tarkovského, režisérovho otca.


O filmu Zrcadlo

Ruský režisér Andrej Tarkovskij natočil celkem sedm celovečerních filmů. Je až symbolické, že v této řadě uprostřed se nachází Zrcadlo, jeho nejosobnější dílo, o kterém však prohlašoval, že nejméně vyjadřuje jeho estetický vkus a celkově se k němu choval poměrně odmítavě. Režisérovu sebekritiku lze však přijmout jen do určité míry, pro mnoho diváků je právě Zrcadlo vůbec nejoblíbenějším dílem z tvorby Andreje Tarkovského. Tarkovskij o něm uvažoval už po Andreji Rublevovi, ale než jej skutečně realizoval, uběhlo téměř deset let. Za tu dobu se různě proměňovaly názvy projektu: Bílý, bílý den; Martyrologium; Vykoupení; Zpověď nebo Proč se držíš v ústraní. Nakonec zvítězilo Zrcadlo, snad pro pohled na sebe sama, který nám tento předmět poskytuje, přičemž nemusí jít jen o pohled vnější, ale i vnitřní, do své duše.

Se vznikem filmu se v Tarkovského životě spojuje i jedna legenda, jíž byl sám autorem. Impulsem k natočení Zrcadla byly údajně sny, které se opakovaně odehrávaly na jednom místě - v okolí rodného domu, do nějž se Tarkovskij neodvážil vstoupit. Přičítal tomu však vyšší smysl a rozhodl se natočit o snovém obrazu film, prostřednictvím kterého by se vnitřně osvobodil. Učinil tak, ale záhy se u něj dostavil nečekaný pocit ztráty sebe sama, jakási prázdnota, s níž se musel smířit, aby mohl jít dál.

Hrdinou Zrcadla je Alexej, muž středního věku, který onemocní vážnou chorobou. Upoután na lůžko, rekapituluje svůj život a bílá místa paměti si objasňuje v rozhovorech se svou matkou. Je pozoruhodné, že Alexeje nikdy nespatříme, na rozdíl od matky, kterou ztvárnila režisérova skutečná matka, Maria Višňakovová. Oproti ní je postava otce v pozadí, což koresponduje s Tarkovského zážitky z dětství. Když mu byly tři roky, rodiče se rozvedli a on vyrůstal se svou mladší sestrou u matky. Po vypuknutí války se všichni tři přesunuli na venkov do obce Jurjevec, kde byla dřevěná chalupa plná knih a kde byl Tarkovskij v neustálém kontaktu s přírodními živly, jež tvoří nedílnou součást poetiky jeho filmů - zvláště voda. S otcem, známým básníkem, se vídal jen málokdy, ale i jej využil do svého filmu: Arsenij Tarkovskij v něm čte vlastní verše.

Už z toho lze předpokládat, že Zrcadlo nebude mít klasickou vyprávěcí stavbu. Časové vrstvy se zde vzájemně prostupují a není snadné se v nich zorientovat. Ani herecké obsazení nám v tom hned nepomůže, neboť Alexejovu matku a manželku Natalju hraje stejná herečka a Alexeje v období dopívání a jeho syna Ignata představuje jeden a týž herec. Do role matky a manželky zvažoval Tarkovskij obsadit Bibi Andersonovou, herečku známou z filmů Ingmara Bergmana, případně Allu Děmidovovou (jí později přisoudil roli typografky, matčiny kolegyně z tiskárny), nakonec se rozhodl pro Margaritu Těrechovovou, v té době herečku Divadla leninského komsomolu v Moskvě. Pracoval s ní pozoruhodným způsobem: Tarkovskij jí nedával dopředu číst scénář, aby sama v sobě provedla vnitřní zápas s hranou postavou. Těrechovová podala nezapomenutelný výkon, po němž následovala další spolupráce na Tarkovského dramatizaci Hamleta, kde na své domovské scéně hrála královnu Gertrudu.

Přestože Zrcadlo nepostrádá řadu rozjímavých scén, oproti jiným Tarkovského filmům obsahuje mnoho střihů a provést celkovou montáž tohoto díla nebylo jednoduché. Andrej Tarkovskij vzpomíná na 19 různých verzí, na chvíle bezradnosti a utrpení, ale i na vnuknutí, kdy film sestříhal ani neví jak, proti všem základům tradiční dramaturgie, a ve výsledku geniálně.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 20. 5. 2019 Svátek má Zbyšek
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz