fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    

74% 422 hlasů
7.4 10 422
dokument, USA/Velká Británie, , 93 min., od 12 let
Lost In La Mancha
Kinopremiéra v ČR 15.4.2004

Režie: ,
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:30Terry Gilliam v utkání s větrnými mlýny! Strhující boj novodobého Don Quijota.
Ztracen v La Mancha je zřejmě první dokument o filmovém "ne-natáčení". V rámci žánru "film o filmu", který existuje proto, aby upozornil na daný snímek často ještě před jeho uvedením v kinech, představuje Ztracen v La Mancha nečekanou výjimku: je totiž příběhem o filmu, který neexistuje. Namísto pohledů do filmového zákulisí nabízí Ztracen v La Mancha jedinečný pohled na drsnou skutečnost filmového řemesla, je záznamem filmového rozpadu.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Film jsem viděla poprvé do poloviny asi v roce 2010. Napodruhé už jsem ho shlédla celý :-). Bohužel si stále stojím za tím, že dokumenty s Johnnym jsou o ničem..
Všechny komentáře k filmu 8+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka 1, Oficiální stránka 2    Videotéka: přidat si do ní film

O natáčení

obrazek
V září 2000, když začalo natáčení Gilliamovy adaptace Dona Quijota, měla produkce za sebou už pestrou a proměnlivou minulost, která zahrnovala 10 let přípravných prací, řadu producentů a dva předcházející pokusy začít s natáčením. Gilliamovi se podařilo dosáhnout složitého úkolu financování rozpočtu 32 milionů dolarů pouze z evropských zdrojů - čin, který by mu oproti tvůrčím omezením Hollywoodu zabezpečil autorskou svobodu. Gilliam po více než 15 letech boje s hollywoodskou mašinérií skončil po vzoru Don Quijota jako vizionářský snílek, který se vzpírá nadlidské moci.
obrazek
Režiséři filmu Ztracen v La Mancha Keith Foulton a Louis Pepe, kteří se připojili k produkčnímu týmu v Madridu 8 týdnů před začátkem natáčení, podávají svědectví o úspěších stejně jako o prohrách, které film provázely. Problémy se vyskytly záhy: mnohojazyčný štáb měl problém s komunikací; herci stále nepřijeli, protože přetahují natáčení na dalších projektech; vše - od necvičených koňů k záznamu zvuku, který není "zvukotěsný" - začalo ohrožovat vznik filmu. Ale přes to všechno je patrné vzrůstající vzrušení, že Gilliamovy představy budou nakonec zrealizovány: štáb sleduje testovací záběry loupeživých obrů; loutkáři nacvičují se skupinou marionet životních velikostí; Gilliam a Johnny Depp diskutují nad scénářem. Než si Jean Rochefort nasadí svou quijotovskou zbroj, zdá se, že je úspěch je na dosah ruky.
obrazek
Vzápětí ale přicházejí produkční pohromy: náhlé záplavy zničí scénu a poškodí kamerové vybavení; hlavní herec vážné onemocní; a šestý den natáčení je celá produkce sražena na kolena. Dokument zcela unikátně pokračuje v nahrávání dalších událostí i po té, co se quijotovské kamery zastavily: štáb čeká, zástupci pojišťovny s kalkulačkami se dohadují o interpretaci "vyšší moci" a vedle toho všeho se Gilliam snaží udržet víru ve svůj projekt.

obrazek
V nejlepší tradici dokumentárního natáčení Ztracen v La Mancha zachycuje celé drama tohoto příběhu prostřednictvím verité záběrů a okamžitého zachycování rozhovorů. Gilliamovy nákresy k neexistujícímu filmu oživly v kresbách na storyboardech, doprovázených hlasy spoluscénáristy Tony Grisona a Terryho Gilliama samotného. Společně s kamerovými zkouškami hlavních herců a shonem kolem pouhých šesti dnů natáčení nabízí dokument mučivý pohled na filmový spektákl, který mohl být natočen.

Ztracen v La Mancha je částečně dílem o filmovém řemesle, ale více je silným dramatem o bytostné křehkosti tvůrčího procesu - přesvědčivou studií jak přes veškerou vynaloženou snahu a nadšení, může umělecký záměr zůstat jen neuskutečněným snem.

O tvůrcích

Keith Fulton a Louis Pepe
Keith Fulton a Louis Pepe se poprvé setkali při studiích na Temple University ve Filadelfii a od té doby spolupracovali na dokumentárních i hraných filmech po více než deset let. V roce 1995 natočili svůj první celovečerní dokument nazvaný The Hamster factor and other tales of twelve monkeys, podrobná kronika podivného spojení umění a komerce v hollywoodské tvorbě byla také první spoluprací s Terry Gilliamem. Tento dokument, který byl často srovnáván s filmy jako Budern of dreams nebo Hearts of darness, byl uveden na řadě festivalů po celém světě.

Fulton a Pepe založili společnost Low Key Pictures, kde vyrobili a režírovali řadu dokumentů o filmové tvorbě pro Warner Bros., MGM a Castle Rock Entertainment. Odhodlaní dokázat, že "behind the scene" nemusí nutně být nudnou oslavou celebrit, vytvářeli dokumenty z natáčení filmů jako Tři králové, Příznačný svět nebo Insomnie.
Žijí a pracují v Silverlake, části Los Angeles - ve stínu Hollywoodského nápisu a kousek od bývalých Studií Macka Sennetta.


logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Sobota 19. 10. 2019 Svátek má Michaela
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz