fb  Sdílet
   Informace    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Videoukázka    Fotky    Podobné filmy    

77% 1046 hlasů
7.7 10 1046
film / krimi, Velká Británie, , 111 min., od 12 let
Blow up
Kinopremiéra v SK 27.10.2016, DVD od 14.4.2004 Warner

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: Snímek Zvětšenina byl vyznamenán mj. Zlatou palmou a Cenou filmových klubů na MFF v Cannes 1967.


Ukázka
01:09Thomas je slavný, hezký a bohatý fotograf, který se specializuje na módní přehlídky. Je znechucen svým povrchním životním stylem. Chce se věnovat reportážní fotografii, jež by zachycovala skutečný život. Jednoho dne se mu zcela náhodou podaří vyfotografovat zločin.
Tento film, nominovaný na Oscara za nejlepší režii, byl prvním britským filmem zabírajícím zpředu nahé ženské tělo.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Tohle 2x opravdu ne. Ne proto, že jde o tupé vyprávění bez pointy o tom co se během dvou dnů stalo nabubřelému fotografovi. Ale kvůli té idiocii jeho chování a mega idiotském závěru. Filmu se tak akorát nedá upřít snaha o vizuální poutavost. To je ale celé.
Všechny komentáře k filmu 10+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Zvětšenina

Příběh špičkového fotografa, jenž znuděn profesionální rutinou náhodně zaznamená vraždu, je klasickým příkladem neuchopitelnosti reality. Vražda se sice stala, ale nejde ji dokázat, všechny stopy byly zahlazeny a inkriminovaná fotografie se při detailním zvětšení začíná rozpadat na nesouvislou strukturu. Snímek, který by mohl být považován za klíčový iniciační film italských psychothrillerů zvaných giallo (protože pracuje s řadou příbuzných motivů, jako je náhodný svědek, který je proti své vůli jediným, kdo může odhalit vraha), však opouští roli detektivky, přes sociologickou sondu do londýnských klubů, přes fetující mládež prchá dál do neskutečna. Divák spolu s hrdinou zažívá hořkost z rozčarování nad marností svého počínání. Jediným východiskem z prázdnoty se stává přistoupení na určitá pravidla hry. Hlavní hrdina tak v pověstném finále přistupuje na hru s neviditelným míčkem. Některým věcem se zkrátka nelze dostat pod kůži a je lepší je pojmout komplexně, snažit se poznat jejich esenci. Nudící se fotograf v podání Davida Hemingse nabízí ukázkovou lekci duševní krize společenské smetánky.


O filmu

obrazek
Divácky nejúspěšnější snímek Michelangela Antonioniho (nar. 1912) vznikl v Londýně na motivy novely Julia Cortázara. Po Červené pustině jde o režisérův druhý barevný film. Navzdory atraktivitě námětu, zahrnujícího autenticky působivou hudbu Herbieho Hancocka a kapely Yardbirds, atmosféru pop-artu, drogové kultury i volného sexu (snímek měl ve své době velké problémy např. s americkou cenzurou) jde o svébytnou psychologickou studii moderního člověka s jeho vnitřní nejistotou a drásajícími zmatky. Antonioni spolu se scenáristou Toninem Guerrou (jenž spolupracoval také s Fellinim a Tarkovským) vypráví poněkud záhadný a rozhodně vzrušující příběh jediného dne v životě módního londýnského fotografa. Film vzbuzuje dodnes diskuse ohledně určitého skepticismu, pokud jde o rezignaci hlavního hrdiny na hledání pravdy o tom, co se skutečně stalo v parku, v němž fotografoval (pesimistickou recenzi snímku napsal u nás v šedesátých letech např. Karol Sidon, sám Antonioni ovšem viděl protagonistu filmu fotografa Thomase jako v podstatě optimistickou postavu). Vedle Davida Hemmingse v jeho nejproslulejší filmové roli Thomase ve Zvětšenině zazáří mj. Vanessa Redgraveová, Sarah Milesová či Jane Birkinová v úloze jedné ze dvou dívek, které se touží stát modelkami.

O tvůrci

Michelangelo Antonioni
obrazek Michelangelo Antonioni se narodil 29. září 1912 ve Ferraře. Vyrůstal v měšťanském rodinném prostředí a film byl od mládí vedle divadla, kde aktivně spolupracoval na různých studentských scénách, jeho velkou láskou. Vysokou školu, obor techniky, vystudoval v Bologni. S filmem se dostal do bližšího styku v Římě jako spolupracovník nezávislého čtrnáctideníku Centra sperimentale Cinema, kde se seskupili mladí filmaři opozičního smýšlení. První aktivní spolupráce s filmem se projevila na scénáři k Rosseliniho Pilot se vrací, realizovanému 1942. V témže roce měl možnost asistovat u režiséra Marcela Carného na filmu Návštěva z temnot, natáčeném v jižní, ještě neobsazené části Francie. 1943-50 natočil sedm krátkých dokumentárních filmů Gente del Po (Lidé od Pádu) o plavbě šalupy po spodním toku řeky, N. U. - Netezza Urbana (Čištění města) o práci římských metařů na úsvitu dne, L'Amorosa menzogna (Milostná lež) z prostředí autorů tzv. fotorománů, Supersticione (Pověrčivost) o vesnických pověrách, La Funivia del Faloria (Lanovka na Faloriu) natáčeném v okolí Cortiny d'Ampezzo, Sette Canne, un vestito (Sedm prutů, jedny šaty) o výrobě látek z umělé hmoty, a La Villa dei mostri (Vila výstav) o sbírce antropomorfických skulptur. 1950 režíroval svůj první dlouhý hraný film, psychologické drama o citových vztazích zámožné ženy k chudému milenci Cronaca di un amore (Kronika jedné lásky) s Lucií Boséovou a Massimem Girottim.

Podobné filmy

Spy Game
V Číně byl zatčen a odsouzen k smrti Brad Pitt. Jeho bývalý parťák a učitel, agent Robert ...
dnes 23.50
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Miss Hanoi
V lese u Vansdorfu je nalezena mrtvola mladého vraha, který byl nedávno propuštěn z výchov...
zítra 02.05
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Jesse Stone: Ztracená nevinnost
(Jesse Stone: Innocents Lost) Tom Selleck se vrací jako bývalý šéf policejního sboru měste...
zítra 03.30
NAHRAT
ZDARMA
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Čtvrtek 17. 10. 2019 Svátek má Hedvika
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz