Informace    Osoby    Fotky    Videa    

Žánr hudby
koncert
Rok vzniku
1999
fb  Sdílet


Krátký popis uprav informace o kapele
Bran založil spolu s několika kamarády v roce 1999 v Praze Dewi Pajot, rodák z bretaňského Lorientu. Název skupiny znamená v bretonštině havran a poukazuje na keltské legendy, ale i na příběh o Draculovi, jehož sídlo prý neslo totéž jméno. Kapela z počátku interpretuje písně z různých keltských regionů – z Bretaně, Irska nebo Skotska. V roce 2000 vychází první CD Ruz, které dobře zachycuje raný stav skupiny, ze současné sestavy na něm však neúčinkuje ani jeden hudebník.


Popis kapely Bran
V roce 2002 přichází flétnistka Petra Lukášová a akordeonista Tomáš Görtler. Skupina začíná vedle tradičních témat zpracovávat také vlastní autorský materiál. V roce 2003 vychází album Chemins de sel, jehož název připomíná cesty tisíců námořníků, kteří každým rokem proplují moře celého světa, ale také cesty starých středoevropských keltských kmenů, které obchodovaly za dob Hallstattu se vzácným bílým zlatem.

O dva roky později Bran dokončuje album Coast of Bohemia, s nímž úspěšně proráží na legendárním festivalu Interceltique v Lorientu. Kromě stálého koncertování v České republice absolvuje Bran sérii vystoupení po celé Evropě, zejména ve Francii, Německu, Itálii a Polsku.

V lednu 2006 přichází kytarista Vojtěch Jindra a kapela se zvolna začíná posouvat ke své současné podobě. Na přelomu let 2007 a 2008 dochází ve skupině k zásadním změnám, které přinášejí novou rytmickou sekci ve složení Petr Tichý (kontrabas) a Tokhi (perkuse). V této sestavě vznikají nová aranžmá a nové původní skladby, které zachycuje album An delienn. Skupina jej následně propaguje i v zahraničí, a to třítýdenním turné po Bretani, kde vystupuje i jako předkapela místních hvězd, jako jsou Cécile Corbel, Penngollo a Dan Ar Braz.

Následující rok přichází do kapely na post flétnisty Robert Fischmann z kapely Taliesyn. Diskuse o přípravě nového alba však přeruší fatální rozhodnutí zpěváka Davida Pajota přesídlit natrvalo do Kanady, a skupina se tak ocitá na pokraji rozpadu. Jako poslední nahrávku se svým zakladatelem nahraje Bran před obdobím nejistoty živé album En concert, které v létě a na podzim roku 2010 propaguje posledními koncerty se svým frontmanem. V prosinci téhož roku se stávající sestava loučí třemi vyprodanými koncerty v pražské Balbínově poetické hospůdce, k nimž se pro velký zájem přidává na poslední chvíli těsně před Pajotovým odletem čtvrtý. Skupina je rozhodnuta pokračovat dál, tou dobou tedy už zkouší nová, sedmičlenná sestava s Radimem Chrobokem za bicími a Sarou Navarro z Francie za mikrofonem. Pajotovy dechy zastupuje saxofonista Michal Wróblewski. Nová sestava prožívá vrchol v červnu 2011, kdy vystupuje jako předkapela nejznámějšího bretonského hudebníka Alana Stivella na jeho koncertu v Českém Krumlově. Současně vzniká její jediná oficiální nahrávka – pro kompilaci písní pro děti Bongo Bombarďák vydavatelství Indies Scope je natočena úprava francouzské ukolébavky Dodo M’amour.

Po úspěšném vystoupení v Polsku oznamuje Sara Navarro, že se nemůže ze zdravotních důvodů zúčastnit letní festivalové šňůry, v rámci níž má skupina vystoupit např. na festivalech Keltská noc, Sázavafest, Prázdniny v Telči a jinde. Dosavadní flétnista Robert Fischmann se narychlo naučí zpívat některé písně, aby skupina mohla na Keltské noci vystoupit. Ačkoli je toto řešení zprvu chápáno jako provizorium, nový zpěvák má takový ohlas, že se skupina rozhodne pokračovat v šesti – to když Sara Navarro na podzim roku 2011 oznamuje, že se bude definitivně stěhovat zpět do Francie. Následným příchodem nového bubeníka Jana Chalupy skupina získává současnou podobu, koncertuje a připravuje nové album Le carnet noir, které vychází v listopadu 2012. Aktuálně Bran propaguje na svých koncertech právě toto album.


Kontakt
kontaktní osoba: Vojtěch Jindra
email: vojtech.jindra@seznam.cz
telefon: +420 603 390 194

Diskuze - Bran

logo horoskopy
logo humor
logo studentka
logo nejhry
logo najdemese
logo sms
logo tvp
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce... Filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
hledat filmy, osoby, kapely, kulturní akce...
    Přihlášení
    Registrace


    Pondělí 17. 12. 2018 Svátek má Daniel
    Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz